martinez
23.10.06,10:23
Prosim o radu : Firma A je mesacny platitel DPH a kazdy mesiac si uplatnuje odpocitanie DPH za telefonne hovory na zaklade fa z Telekomu. Cast tychto tel.poplatkov vsak refakturuje inej firme, pricom fakturu vystavuje raz za 3 mesiace. Moze takto postupovat ? Nemusi vykonavat refakturaciu mesacne? Je mozne v tomto pripade postupovat podla §9, ods.4 aj ked medzi nimi nie je komisionarska zmluva ? Alebo je den danovej povinnosti pri refakturacii v tomto pripade mesiac, v ktorom sa uplatnuje odpocitanie z telekomu (§19,3)? Dakujem za pomoc.
Gabi03
23.10.06,08:33
Podľa § 71 ... vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Myslím, že určiť si VDP kvartálne nie je práve kóšer. Ja by som to refakturovala mesačne.
Vladimír Ozimý
23.10.06,08:54
no zasa na druhej strane sa treba asi pozrieť na zmluvu ak je tam refakturácie kvartálne tak podľa mňa je to všetko o.k....podľa zmluvy by som určil deň daňovej povinnosti
martinez
23.10.06,09:21
no zasa na druhej strane sa treba asi pozrieť na zmluvu ak je tam refakturácie kvartálne tak podľa mňa je to všetko o.k....podľa zmluvy by som určil deň daňovej povinnosti

Dakujem za nazor... ale o aky § by si sa oprel ? jedna sa o §9,4 ? Ja si takto mozem presuvat na zaklade zmluvy danovu povinnost ? Je tam nejaka zmluva, no nejedna sa o komisionarsku....
timkab
23.10.06,13:23
Skús sa pozrieť na §19 ods.3 zákona o DPH, kde sa píše o dodaní tovaru alebo služby, ktorá sa uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane. Takže tiež súhlasím s V.Ozimným.
Žanet
16.08.07,07:58
Vedel by mi niekto prilepiť nejakú zmluvu týkajúcu sa refakturácie tel.poplatkov? Veľmi by mi to pomohlo. Musím niečo také vytvoriť a bojím sa ,že čo vytvorím ja nebude spĺňať všetky náležitosti dokonalej zmluvy. Už vopred ďakujem za ochotu.
Jana Acsová
16.08.07,08:12
Vedel by mi niekto prilepiť nejakú zmluvu týkajúcu sa refakturácie tel.poplatkov? Veľmi by mi to pomohlo. Musím niečo také vytvoriť a bojím sa ,že čo vytvorím ja nebude spĺňať všetky náležitosti dokonalej zmluvy. Už vopred ďakujem za ochotu.Refakturácia tlf by mala z niečoho vychádzať. Spravidla prichádza do úvahy v prípade prenájmov nehnuteľností, keď je tlf linka vedená na prenajímateľa. V tomto prípade sa môže jednať o dodávku služieb súvisiacich s nájmom. Prípadne sa jedná o rozúčtovanie nákladov telefónnej ústredne a podobne.

Je dosť neštandardné, aby ste niekomu refakturovali tlf poplatky "len tak". Ten dotyčný by si mal dať zaviesť linku samostatne, alebo vy by ste mali mať v predmete činnosti poskytovanie týchto služieb.

Takže zmluva o refakturácii telefónnych poplatkov zrejme nebude to ideálne, čo potrebujete.
Žanet
16.08.07,08:31
V podstate ide o to, že naša firma má zazmluvnených subdodávateľov, ktorý s nami pravidelne spolupracujú, keďže ich majitelia skoro neustále spolu telefonujú v rámci zníženia tel.poplatkov sa dohodli, že si vybavia cez Orange voľné telefonovanie na našu firmu /akcia 5 a viac telefonov/, kde sa platí iba paušál. Tieto telefony medzi sebou majú bezplatné telefonovanie. takže teraz mne prichádza 6 faktúr ale v skutočnosti mi z nich využívame 3. Tie ostatné som myslela,že im ich prefakturujem.Alebo aký by som mala zvoliť najlepší spôsob účtovania aby bol aj vlk sýty a ovca zostala celá? Majitelia to proste urobili a ja to mám vyriešiť :(
stratena
16.08.07,09:51
Chcela by som k tomuto prispiet otazkou. My tiez zvykneme prefakturovavat nejake sluzby. Od uctovnika, ktory nam robi uctovnictvo som bola upozornena, ze to robit nemozeme bez toho aby sme tam nedali nejaku marzu a to iste mi zopakoval aj nas danovy poradca na slovensku. Davate tam nejaku proviziu ked nieco refakturujete podla §2 dani z prijmu?
Dakujem
Jana Acsová
16.08.07,15:31
Chcela by som k tomuto prispiet otazkou. My tiez zvykneme prefakturovavat nejake sluzby. Od uctovnika, ktory nam robi uctovnictvo som bola upozornena, ze to robit nemozeme bez toho aby sme tam nedali nejaku marzu a to iste mi zopakoval aj nas danovy poradca na slovensku. Davate tam nejaku proviziu ked nieco refakturujete podla §2 dani z prijmu?
DakujemNemyslím si, že práve marža je zádrhel, skôr problematika "refakturácie". Často sa zabúda, že je to len kalkulovaná položka, ktorá má byť súčasťou iného vyúčtovania, ale spravidla je samostatne "refakturovaná" a potom si s ňou nevieme rady. Budem sa opakovať, ale klasická refakturácia je spravidla v súvislosti s nájmami. V cene nájmu mám zakalkulovaný zisk a súvisiace služby sú službou zákazníkovi, ktoré obstará prenajímateľ a vo výške skutočných nákladov mu ich prefakturuje ako služby súvisiace s nájmom. Samozrejme, že závisí od spôsobu kalkulácie nájomného, spôsobov je viac. Jedným z nich je samostatne dohodnuté nájomné a osobitne fakturované, teda v tomto prípade refakturované služby bez navýšenia, či prirážky.
Jana Acsová
16.08.07,15:34
My tiez zvykneme prefakturovavat nejake sluzby.
Čo zvyknete prefakturovať? Službu, ktorá nie je prijatá za účelom Vašich dodávok, ale službu v prospech niekoho iného? Ak áno ... tak to môže byť posúdené ako chybná fakturácia. A chybná fakturácia sa nerieši prefakturáciou. Klasický obchodný vzťah je "objednávka" x "dodávka". A tá môže spočívať aj v obstaraní služby, teda komisionárskom, sprostredkovateľskom vzťahu. Dodávateľ nemusí nevyhnutne službu vykonať, môže si ju objednať u iného dodávateľa a dostáva sa do pozície sprostredkovateľa a takto by mal mať upravený aj predmet činnosti.
Jana Acsová
16.08.07,15:37
Dodávateľ nemusí nevyhnutne službu vykonať, môže si ju objednať u iného dodávateľa a dostáva sa do pozície sprostredkovateľa a takto by mal mať upravený aj predmet činnosti.Vtedy samozrejme nemá iba výdavky, ktoré uhradí svojmu dodávateľovi, ale aj ostatné výdavky súvisiace s obstaraním. Preto v tomto prípade nemožno hovoriť o refakturácii, ale o obstaraní služby, prípadne jej sprostredkovaní. Cenu by mal mať nakalkulovanú aj sprostredkovateľ.
alenva
11.10.07,10:34
Prosím Vás o radu. Keď refakturujem telefónne poplatky frmám, ktoré majú v budove našej firme prenajaté kancelárske priestory, tieto faktúry účtujem do výnosov na účet 602 alebo ponížim náklady na účte 518? Ďakujem za odpoveď