prsicko
23.10.06,11:57
ahojte chcem sa opýtat co je vsetko potrebne na vedenie jednoducheho uctovnictva, aj nejaký softver alebo ako lebo zevraj prax a teoria je rozdiel, ako je to?? je potrebny penazny dennik vôbec ?? treba na to nejaké vzdelanie pri zakladaní zivnosti? popripade aj normal peciatku mat a tak? alebo to môzem robit aj bez zivnosti len tak napriklad taxikarom a podobne ze im to len spracujem a vlastne zodpovečdnost konecna je nanich .....
ekopo
23.10.06,10:14
Odpovede na Tvoje otázky sú hlavne v zákone o účtovníctve, ktorý nájdeš na hornej lište. Keď nebudeš niečomu rozumieť potom sa pýtaj.
evina
23.10.06,11:31
ahojte chcem sa opýtat co je vsetko potrebne na vedenie jednoducheho uctovnictva, aj nejaký softver alebo ako lebo zevraj prax a teoria je rozdiel, ako je to?? je potrebny penazny dennik vôbec ?? treba na to nejaké vzdelanie pri zakladaní zivnosti? popripade aj normal peciatku mat a tak? alebo to môzem robit aj bez zivnosti len tak napriklad taxikarom a podobne ze im to len spracujem a vlastne zodpovečdnost konecna je nanich .....
Neviem čo máš na mysli "že vraj prax a teoŕia je rozdiel". Zrejme si vychádzal z niekoho rád, z ktorých jasne vyplýva totálne podcenenie prác účtovníka :"môzem robit aj bez zivnosti len tak napriklad taxikarom a podobne ze im to len spracujem a vlastne zodpovečdnost konecna je nanich"

Bohužiaľ dnes nie je predpísané vzdelanie na výkon tejto činnosti. Pri mojich začiatkoch bola potrebná stredná škola a 10 rokov praxe, resp. VŠ a 5 rokov praxe v obore. Medzi teóriou a praxou nie je rozdiel, len treba vedieť teóriu aplikovať v praxi /keďže spomínaš taxikárov, viem asi, že mieriš na to, že častokrát majú požiadavky - chcem zaplatiť takú a takú daň, tak mi to spracujte...:(/
Pečiatku nepotrebuješ a ak Ti to dá spracovať niekto bez akejkoľvek zodpovednosti /zrejme chce zaplatiť 3,20 SK/a ak Tvoje "Ja" to dovolí môžeš to robiť aj bez živnosti /samozrejme to nebude legálne zo žiadneho hľadiska/, ale asi veľmi ťažko sa stane z Teba dobrý účtovník.

Ináč je potrebné pre túto prácu maličkosť: ovládať všetky daňové, účtovné, obchodné, občiansko-právne atď. predpisy. Peňažný denník je potrebné robiť a k tomu ešte samozrejme x-iných evidencií a kníh....
P.s. Prepáč trochu irónie v mojom príspevku, ale pripadá mi Tvoja otázka tak isto, akokeby som sa spýtala, či môžem ísť vyučovať matematiku, ak vôbec neviem napočítať do 10.