japeni
23.10.06,12:24
Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať na tvorbu rezerv. Máme skolaudovanú novopostavebnú budovu. Je možné na ňu vytvoriť rezervu, keď vieme, že v najbližších dvoch rokoch tam budeme musieť isté úseky prerobiť a opraviť. Moja otázka znie : môže sa vytvoriť rezerv na HIM, ktorý bol vložený do majetku v roku 2006 a už v tom istom roku naň vytvoriť rezervu ? / prípadne mi prosím poraďte zákon, kde by som sa niečo podrobnejšie o rezervách dozvedela / ďakujem
Laura*
23.10.06,10:37
Na majetok sa rezervy nevytvárajú, tie sú určené na zohľadnenie predpokladaných rizík pri záväzkoch. Čo sa týka účtovania, pozri si postupy účtovania PU, a daňovú stránku uznateľnosti rezerv rieši zákon o DzP § 20.
čo sa týka metodiky účtovania, rezervy za rok 2006 sa tvoria ešte po starom, ale počnúc 1.1.2007 sa situácia mení.
Tu je ustanovenie z postupov:
Postupy účtovania § 19 (9) Rezervy sa nevytvárajú na opravu dlhodobého majetku. Rezerva na náklady sa účtuje na vecne príslušný nákladový účet, ku ktorému záväzok prislúcha. Použitie rezervy sa účtuje na ťarchu vecne príslušného účtu rezerv so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu záväzku. Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa účtuje v prospech účtu 648- Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo 668 – Ostatné finančné výnosy. (táto zmena nadobúda účinnosť od 1.januára 2007 )
slnecnicalenka
20.12.06,15:31
co sa tyka rezerv na him ktore boli tvorene pred rokom 2004, tak tie sa rovnomerne maju rozpustit do konca roku 2008, znamena to ze vychadzam zo zostatku na zakonnych rezervach k 1/1/2004 a to podelim 5 a kazdy rok do davam do vynosov ako rozpustanie rezerv 451/652?
a keby som to mohla priradit k urcitym opravam co sa robili tohoto roku na him tak ako to zauctujem??
dik