efka23
23.10.06,12:49
ahojte, chcela by som sa spýtať, či pri prenájme vlastných priestorov je
potrebný zápis do OR na povolenie činnosti prenájom priestorov.
Petra79
23.10.06,14:38
myslim si, ze je potrebne oznamenie prevadzkarne do OR aj na DU, a este hygiena a pri otvaracich hodinach aj miestny urad...ak sa mylim opravte ma
chlap
23.10.06,15:31
Ak okrem prenájmu neposkytuješ žiadne iné služby spojené s prenájmom, tak nie.

Veľkí prenajímatelia majú nasledovný zápis v OR SR:

- prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom
mariannak
23.10.06,16:05
Prenájom nehnuteľnosti nie je živnosťou. Ako bolo vyššie uvedené, živnosťou sa stáva vtedy, ak popri nájomnom poskytuješ aj iné služby. Ak by si poskytovala popri nájomnom aj iné služby, tak musíš doplniť túto podnikateľskú činnosť cez obch. reg. a následne aj cez živnostenský register a túto zmenu oznámiť aj DÚ.
jeso
23.10.06,16:16
Prenájom nehnuteľnosti nie je živnosťou. Ako bolo vyššie uvedené, živnosťou sa stáva vtedy, ak popri nájomnom poskytuješ aj iné služby. Ak by si poskytovala popri nájomnom aj iné služby, tak musíš doplniť túto podnikateľskú činnosť cez obch. reg. a následne aj cez živnostenský register a túto zmenu oznámiť aj DÚ.


čo myslíš pod tým ... poskytovanie iných služieb?
my prenajímame priestory+ refakturujeme elektrinu+plyn+ochranu objektu a nemáme to doplnené v živn. registry. pýtala som sa na živnostenskom a potvrdili mi, že to nie je potrebné...
efka23
24.10.06,09:14
ďakujem veľmi pekne!
cloe
24.11.06,18:51
Dobrý večer všetkým. Potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci:
Fyzická osoba - nepodnikateľ kúpila nehnuteľnosť. Jedná sa o dvojposchodovú budovu, ktorej priestory by chcela prenajímať. Na prízemí by boli pravdepodobne kancelárie a predajňa, teda nebytové a na poschodí by urobila 3 byty. Nehnuteľnosť je zapísaná v liste vlastníctva ako rodinný dom. Chcem sa opýtať, čo všetko musí urobiť skôr než začne z prenájmom nehnuteľnosti, na čo nesmie zabudnúť. Díky všetkým.
zuzubalu
06.02.07,12:24
ahojte, skusam posunut debatu, pretoze ma zaujima odpoved ta cloe-inu otazku. A este, co v pripade, ak tieto priestory neboli vynane na nebytove, je mozne si uplatnovat najomne ako naklad?
zuzubalu
04.03.07,16:36
Stale nic?
josh
05.03.07,05:48
Kedze to je rodinny dom, su v nom priestory urcene na byvanie. Treba ist na obvodny urad (asi stavebny odbor) a poziadat o zmenu tychto priestorov na nebytove.
Ked to bude, mozno podla mna uz uzatvarat zmluvy o najme a prenajimat priestory.