Daduľa
23.10.06,13:47
FO SZČO účtujúca v PU, dostala vrátený preplatok zo zdravotného poistenia z ročného vyúčtovania za rok 2005 v sume 7.200,- SK.
Čítam usmernenie minis.financií v SR o vzniknutom preplatku ZP, kde píšu že poistenec s spríjmami podľa § 6, ak uhradí posťovňa preplatok, pokladá sa to za príjem podľa §8 odst.1 písmeno k/.
Tak mi poradte, podľa tohto by tento príjem nemal ísť do účtovníctva, ale ho mám zdaniť len DP FO za rok 2006 a zahrnúť do §8.
Príjem na bankovom účte dať ako nedaňový náklad???
Prosím poradte.
mudroš
23.10.06,12:24
Príjem sa zaúčtuje do výnoso 336/648. Bude to súčasťou základu dane.
andrej_rv
23.10.06,13:34
Príjem sa zaúčtuje do výnoso 336/648. Bude to súčasťou základu dane. Je síce pravda, že výnos vznikol v súvislosti s podnikateľskou činnosťou zdaňovanou podľa § 6. Ale keď už "zákonodarca" múdro rozhodol, že je to príjem podľa § 8, naozaj sa má preplatok objaviť v zdaňovaných príjmoch FO - účtovnej jednotky ?
Podľa definície účtovnej jednotky podľa § 1 ods. 1 písm. a) bod 3. ZÚ a súvisiacej odvolávky na osobitný predpis - ZDP - sa mi zdá, že v zdaniteľných príjmoch sledovaných v účtovníctve by sa mali objaviť len príjmy zdaňované podľa § 6 ZDP. Aj v náväznosti na usmernenie by sa podľa mňa prijatý preplatok v zdaniteľných príjmoch podľa § 6 (vykazovaných v r.11 odd. VI DP FO) vôbec nemal objaviť a do zdaniteľných príjmov zahrnúť až v r. 10 odd. VIII DP. Ak už príslušný preplatok nabehne na podnikateľský účet, ja by som to neúčtoval na 648, ale ako 221/491 a uviedol ho v plnej výške v "nepodnikateľských" príjmoch zdaňovaných podľa § 8. Ale to je len taký opatrný názor, ktorý pod vplyvom argumentov bez problémov zmením :)
Zoltán Kovács
23.10.06,14:43
Je síce pravda, že výnos vznikol v súvislosti s podnikateľskou činnosťou zdaňovanou podľa § 6. Ale keď už "zákonodarca" múdro rozhodol, že je to príjem podľa § 8, naozaj sa má preplatok objaviť v zdaňovaných príjmoch FO - účtovnej jednotky ?
Podľa definície účtovnej jednotky podľa § 1 ods. 1 písm. a) bod 3. ZÚ a súvisiacej odvolávky na osobitný predpis - ZDP - sa mi zdá, že v zdaniteľných príjmoch sledovaných v účtovníctve by sa mali objaviť len príjmy zdaňované podľa § 6 ZDP. Aj v náväznosti na usmernenie by sa podľa mňa prijatý preplatok v zdaniteľných príjmoch podľa § 6 (vykazovaných v r.11 odd. VI DP FO) vôbec nemal objaviť a do zdaniteľných príjmov zahrnúť až v r. 10 odd. VIII DP. Ak už príslušný preplatok nabehne na podnikateľský účet, ja by som to neúčtoval na 648, ale ako 221/491 a uviedol ho v plnej výške v "nepodnikateľských" príjmoch zdaňovaných podľa § 8. Ale to je len taký opatrný názor, ktorý pod vplyvom argumentov bez problémov zmením :)

S uvedeným príspevkom súhlasím, len možno,že by som použil výnosový účet AE ako odpočitateľná položka v rámci DP z príjmov podľa §6, a potom by som to samostatne zahrnul do príjmov podľa §8.
andrej_rv
23.10.06,15:19
S uvedeným príspevkom súhlasím, len možno,že by som použil výnosový účet AE ako odpočitateľná položka v rámci DP z príjmov podľa §6, a potom by som to samostatne zahrnul do príjmov podľa §8.Aj to je možno jedno z riešení... Ja vychádzam z toho, že nejde o príjem podľa § 6 - > teda nejde o výnos účtovnej jednotky - > nemalo by vôbec ovplyvniť účtovný HV. Ale keďže príde na podnikateľský účet evidovaný v účtovníctve, najvhodnejší sa mi zdá byť účet 491 (nejakú pohľadávku či záväzok z titulu nepodnikateľských prijatých peňazí sám voči sebe evidovať nemôže).
Janiča
19.06.08,07:35
Zdravotná poisťovňa započítala SZČO, ktorá účtuje v PÚ, preplatok z roku v ktorom nepodnikala do preddavkov roku, v ktorom už podnikala. Aké by bolo správne účtovanie, aby mi sedel účet 336? 336/ 378??? S účtom na strane dal si nie som istá, lebo FO nemala voči pisťovni pohľadávku ako SZČO. Ale iný účet ma nenapadá. Pomôžete?