alena10
23.10.06,15:53
Som platca dph od 1.7.06, živnosť mám od 1.1.06, môžem si do dph uplatniť aj bločky z mesiacov 1-6/2006? Ďakujem za pomoc.
timkab
23.10.06,14:15
Môžeš si odpočítať DPH z bločkov 1-6 len na majetok, ktorý je zaradený v používaní a nespotrebovaný tovar a materiál. Za réžijné výdavky nie. Táto DPH sa potom uvádza v riadku 21 priznania DPH.
chudaska
26.10.06,06:40
Takže môžem si uplatniť z drobného HM a NM, ktorý som nakúpila tento rok a z odpisovaného HM nakúpeného minulý rok zo zostatkovej ceny k 31.12.2005? A potom o túto DPH ponížim zostatkovú cenu? A ešte si môžem uplatniť DPH aj z nespotrebovaných zásob, podľa inventúry?
Toto všetko uvádzam na riadku 21 priznania DPH?
Ďakujem za odpoveď!!
chudaska
26.10.06,07:15
A ešte podotázočka, podnikateľ mi priniesol inventúru k 30.9.2006, od 1.10. je platca DPH, má potraviny, takže tú inventúru mám na 12 str. a teraz čítam, že je dobré mať pri tovare odvolávku na čísla dokladov, kde boli tieto zásoby zakúpené, no neviem si to predstaviť, lebo on má mesačne plno bločkov a faktúr za nakúpený tovar a teraz mu mám povedať nech mi na tých 500 riadkov inventúry dopíše kde a čo kúpil? On si vedie sklad len v exceli a tam si neuvádza od koho čo nakúpil.
Vianocka
26.10.06,07:55
Avsak bez toho, aby ste zistili, ci boli vykazane zasoby nakupene od platitelov DPH, si nebudes vediet odpocitat prislusnu vysku DPH z tychto zasob. Ak to budes chciet kvalitne urobit, bude to teda velmi pracne a casovo narocne. Ale ak by ste si aj DPH zo zasob nechceli spatne uplatnit a mali by ste nakupy od platitelov DPH, potom by suma neuplatnenej, avsak z pohladu zakona uplatnitelnej DPH, nebola ani spravne zaradena vo vydavkoch ovplyvnujucich zaklad dane z prijmov.
Ja to robim tak, ze uz na zaciatku spoluprace s novou firmou, ktora sa hned pri svojom vzniku nezaregistrovala a ani sa nechcela zaregistrovat za dobrovolneho platitela DPH, preberiem s nou moznosti, ci je predpoklad, ze sa v nasledujucom obdobi stane platitelom DPH. Overim jej zamery ohladom obstarania majetku, overim predpokladanu vysku zasob, atd. a snazim sa poradit, ci by teda uz na zaciatku podnikania nebolo vhodnejsie sa za paltitela zaregistrovat. Na zaklade tejto vstupnej analyzy potom zvolim celu filozofiu vedenia uctovnictva a sledovania jednotlivych evidencii. Prave preto, aby sme predisli taketo nechcenej situacii.
Drzim sa totiz hesla: "Tazsie na cvicisku, lahsie na bojisku".

Takze, asi vam neostane nic ine, len si vyhrnut rukavy a pustit sa do prace.