ZuzanaRa
23.10.06,17:15
Ahoj všichni,

potřebovala bych se ujistit, že dobře rozumím této části §51 DPH odst.2

- ak platitel do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podla odseku 1 písm. a),c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podla odseku 1 písm. a),c) alebo d).

Znamená to, že když v 9. měsíci dostanu daňový doklad se zdanitelným plněním v 6. měsíci, uplatním si v si odpočet daně v 9. měsíci? Chápu to dobře?

Díky moc za odpověď.
Lucia7
23.10.06,15:20
:) áno, rozumieš tomu správne.
Vianocka
23.10.06,15:20
Ano, fakturu zaevidujes v septembri a aj dan si odpocitas v septembri.
ZuzanaRa
23.10.06,15:53
Díky moc!

Jen ještě upřesňuji svůj dotaz, fakturu jsem dostala 4.9., neměla jsem tedy uplatnit odpočet v 8. měsíci? (tedy v přiznání do 25.9.?)

Ale pokud dobře chápu větu v zákoně, uplatňuji si odpočet v tom zdaňovacím období, ve kterém doklad dostanu. Tedy i když doklad přijde 1.9. uplatním si ho v přiznání za 9. měsíc, které podám do 25.10.

Doufám, že jsem otázku položila dostaečně jasně.

Díky za trpělivost!
zhv
23.10.06,16:41
Ja mám prípad,ked platitel dane zabudol mi dať doklad zo dňa 29.6.2006
,čiže ho mal do 25.7.2006.Možem to dať podla toho §51,ods.2 na ulatnenie odpočtu DPH teraz do tohto zdanovacieho obdobia / 3.štvrťrok /? Je platitel dane - štvrťročne .
jeso
23.10.06,17:11
zdanitelné plnenie bolo v 8. mesiaci, ak danový doklad dostaneš do 25.9.-do dátumu podania danového priznania za 8. mesiac máš nárok uplatniť si ho v tom zdanovom období - teda v 8.mesiaci, aj ked si doklad obdržala až v 9. mesiaci -
enter
23.10.06,17:31
moja teoretická otázka na objasnenie,
priznanie k DPH za 8. mes. podám 10.9, daňový doklad obdžím 15.9 v tom prípade musím podať opravné priznanie, alebo pre istotu priznanie odovzdávať až 25. v mesiaci.

nie je mi jasné ako je myslené
--- do dátumu podania danového priznania -----skutočného, alebo možného podania?
zhv
23.10.06,17:51
Poradí mi niekto čo s tou zabudnutou faktúrou ,dat to teraz ale urobit opravné DPH za 2 štvrťrok ??
evina
23.10.06,18:24
Ja mám prípad,ked platitel dane zabudol mi dať doklad zo dňa 29.6.2006
,čiže ho mal do 25.7.2006.Možem to dať podla toho §51,ods.2 na ulatnenie odpočtu DPH teraz do tohto zdanovacieho obdobia / 3.štvrťrok /? Je platitel dane - štvrťročne .

Aký doklad máš na mysli - faktúru alebo blok z ERP? Čo myslíš pod tým dátumom doklad z 29.6. Je vtedy vystavený /ak nejde o doklad z ERP/, alebo je tam pečeiatka prijatia dokladu?
jeso
23.10.06,18:57
moja teoretická otázka na objasnenie,
priznanie k DPH za 8. mes. podám 10.9, daňový doklad obdžím 15.9 v tom prípade musím podať opravné priznanie, alebo pre istotu priznanie odovzdávať až 25. v mesiaci.

nie je mi jasné ako je myslené
--- do dátumu podania danového priznania -----skutočného, alebo možného podania?

ak danové podáš 10.9. a doklad obdržíš až 15.9 /zdanitelné plnenie je v 8. mesiaci / , uplatníš si DPH až v 9. mesiaci
ja danové nepodávam skôr ako 15. v danom mesiaci-danový doklad o dodávke je povinný vystaviť dodávateľ 15 dní po zdaniteľnom plnení...
zhv
23.10.06,18:59
ten doklad je faktúra z 29.6.2006 a aj dodanie tovaru je 29.6.2006
jeso
23.10.06,19:08
ten doklad je faktúra z 29.6.2006 a aj dodanie tovaru je 29.6.2006

ja by som to dala až do 3.Q , nerobila by som opravné DPH za 2.Q
veď doklad /faktúru / si mal až po podaní priznania DPH- prišiel ti poštou neskôr,
horšie by bolo ak máš k faktúre aj PPD o úhrade-s dátumom v 6. mesiaci-potom by som podala opravné priznanie -ved ako si mohol uhradiť z pokladne faktúru v 6. mesiaci ak si ju nemal
evina
23.10.06,20:17
ak danové podáš 10.9. a doklad obdržíš až 15.9 /zdanitelné plnenie je v 8. mesiaci / , uplatníš si DPH až v 9. mesiaci
ja danové nepodávam skôr ako 15. v danom mesiaci-danový doklad o dodávke je povinný vystaviť dodávateľ 15 dní po zdaniteľnom plnení...
S týmto by som nie celkom súhlasila - mierim na to, že nie je rozhodujúci dátum podania Tvojho priznania, ale dátum povinného podania priznania k DPH:

2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

V tomto paragrafe je ešte jedna zaujímavá veta /vyznačená hrubo.:) Ďalej pripájam link

http://www.porada.sk/showpost.php?p=151427&postcount=8
http://www.porada.sk/showpost.php?p=132157&postcount=29
evina
23.10.06,20:22
ten doklad je faktúra z 29.6.2006 a aj dodanie tovaru je 29.6.2006

Mala si ho do 25.7. , t.j. máš právo sa rozhodnúť, či ho dáš do II. alebo III. štvrťroku , teda zaradíš ho do záznamov a DPH v III. štvrťroku .:

Časť §51, odst. 2:

"alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad ..."
ZuzanaRa
24.10.06,06:00
Díky moc!

Jen ještě upřesňuji svůj dotaz, fakturu jsem dostala 4.9., neměla jsem tedy uplatnit odpočet v 8. měsíci? (tedy v přiznání do 25.9.?)

Ale pokud dobře chápu větu v zákoně, uplatňuji si odpočet v tom zdaňovacím období, ve kterém doklad dostanu. Tedy i když doklad přijde 1.9. uplatním si ho v přiznání za 9. měsíc, které podám do 25.10.

Doufám, že jsem otázku položila dostaečně jasně.

Díky za trpělivost!

Myslíte tedy, že mám DPH špatně, když si uplatním tento doklad v DPH za 9. měsíc? Vždyť zdaňovací období, ve kterém jsem doklad prokazatelně dostala byl 9. Ale je pravda, že jsem ho dostala v takovém čase, že jsem ho mohla zařadit do přiznání za 8.
Je to na dodatečné?
Prosím o váš názor. Díky.
evina
24.10.06,07:08
Myslíte tedy, že mám DPH špatně, když si uplatním tento doklad v DPH za 9. měsíc? Vždyť zdaňovací období, ve kterém jsem doklad prokazatelně dostala byl 9. Ale je pravda, že jsem ho dostala v takovém čase, že jsem ho mohla zařadit do přiznání za 8.
Je to na dodatečné?
Prosím o váš názor. Díky.

Podľa paragrafu 51 , ak by ste mali doklad včas, by ste uplatnili nárok na odpočet v 6. alebo v 7. mesiaci. - t.j. 6. mesiac, kedy vznikla daňová povinnosť alebo 7. mesiac, ak by ste mali doklad do 25.7.. Doklad ste obdržali v 9. mesiaci, tak ho do DPH zaradíte v 9. mesiaci./ak sa nejedná o blok z ERP/.
MS77
24.10.06,21:28
Ak ti pride faktura, ktora ma zdanitelne plnenie v 8 mesiaci, v 9 mesiaci do dna na podanie danoveho priznania sa mozes rozhodnut ci si DPH uplatnis v 8 alebo v 9 mesiaci. My to mame stanovene internou smernicou, faktury prijate do 10 v mesiaci, davame do zdanovacieho obdobia za predchadajuci mesiac, t.j. faktura z datumom ZP 31.8 mi pride 9.9. davam ju do 8 mesiaca, ak by mi prisla 11.9 ide o do 9 mesiaca. Samozrejme plati to pri domacich doslych fakturach, pri doslych fakturach z EU to sledujeme do dna podania danoveho priznania, aby sme sa vyhli opravnym danovym priznaniam.
Cize ak ti faktura prisla v 9/06 sa mozes rozhodnut kedy si uplatnis DPH, nemusis koli tomu podavat opravne DP
Slavena
05.11.06,23:15
Tému "Právo na odpočet dane" využívam na svoj dotaz. Dňa 6. júna 2006 som prijala od reklamnej firmy vizitky, ktoré som si dala vyhotoviť. Zároveň mi bola 8. júna vystavená reklamnou firmou faktúra. Ja som však uhradila faktúru až v mesiaci október 2006, preto si odpočet dane uplatním v priznaní za 10/2006. Je to tak správne? Alebo som si odpočet mala uplatniť už v júni napriek tomu, že som faktúru uhradila až v októbri? Platí to aj opačne?
Čo mala robiť tá reklamná firma. Mala odviesť DPH už v júni, aj keď nemala odo mňa uhradenú faktúru?
Paula
05.11.06,23:32
Tému "Právo na odpočet dane" využívam na svoj dotaz. Dňa 6. júna 2006 som prijala od reklamnej firmy vizitky, ktoré som si dala vyhotoviť. Zároveň mi bola 8. júna vystavená reklamnou firmou faktúra. Ja som však uhradila faktúru až v mesiaci október 2006, preto si odpočet dane uplatním v priznaní za 10/2006. Je to tak správne? Alebo som si odpočet mala uplatniť už v júni napriek tomu, že som faktúru uhradila až v októbri? Platí to aj opačne?
Čo mala robiť tá reklamná firma. Mala odviesť DPH už v júni, aj keď nemala odo mňa uhradenú faktúru?

Podmienka práva na odpočet až po zaplatení neplatí od 1.1.2003. Právo na odpočet si mala na základe obdržania dokladu - faktúry od rekl. firmy.Tá mala povinnosť odviesť daň v období, kedy dodala tovar/službu.
Slavena
06.11.06,08:58
Tak čo mám teraz robiť? Poraďte mi dobrí ľudia.
Tweety
06.11.06,09:04
Tému "Právo na odpočet dane" využívam na svoj dotaz. Dňa 6. júna 2006 som prijala od reklamnej firmy vizitky, ktoré som si dala vyhotoviť. Zároveň mi bola 8. júna vystavená reklamnou firmou faktúra. Ja som však uhradila faktúru až v mesiaci október 2006, preto si odpočet dane uplatním v priznaní za 10/2006. Je to tak správne? Alebo som si odpočet mala uplatniť už v júni napriek tomu, že som faktúru uhradila až v októbri? Platí to aj opačne?
Čo mala robiť tá reklamná firma. Mala odviesť DPH už v júni, aj keď nemala odo mňa uhradenú faktúru?
Nie je to správne. Nárok na odpočet dane vznikol v mesiaci jún 06. Podala by som dodatočné DP a uplatnila si nárok na odpočet za mesiac jún. Reklamka bola povinná tiež odviesť dph v júni.Podmienka úhrady faktúry je už vypustená zo zákona.
Paula
06.11.06,09:06
Tak čo mám teraz robiť? Poraďte mi dobrí ľudia.

Podať dodatočné DP za obdobie, kedy vznikol nárok na odpočet z danej faktúry.

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html#49