jana87
02.12.04,13:46
Naša firma každý mesiac fakturuje do Čiech druhej firme zapožičanie mobilného telefónu a fakturuje to s DPH, čo sa mi nejak nezdá. Lebo nájom hnuteľného majetku patrí do §15, ods.8, čo znamená, že miesto dodania služby je v zahraničí. Takže by sme mali fakturovať bez dph, nie? Mám správny názor?
jana87
03.12.04,09:23
To mi nikto neporadí? Prosím,prosím....
Nike
03.12.04,16:32
Jani, myslím, že máš pravdu. V pondelok pozriem poznámky zo školenia. Služby ma totiž tiež zaujímajú, ale nie som schopná si to pamätať, zatiaľ.
rene
04.12.04,08:43
Myslím, že Vaša firma postupovala podľa paragrafu 15 ods.1 zákona o DPH, kde miestom dodania služby je miesto, kde má dodavateľ služby svoje sídlo..., z ktorého službu dodáva.
Nike
04.12.04,14:46
A nemala by priurčení miesta dodania služby postupovať podľa § 15. ods.7., ak služba patrí do § 15.8 tak asi ano. Čo na to experti na DPH.
Nike
07.12.04,15:47
Jana87, práve som sa vrátila zo školenia o DPH a keďže ma tiež zaujímajú hlavne služby, tak môžem povedať, že v tvojom prípade máš pravdu.

Dôležité je pre koho robíte službu podľa § 15 ods.8 - v tomto prípade pre českú firmu takže miesto dodania je ČR. Vy sa nemusíte registrovať v ČR. FA vystavujete bez DPH a česká firma to dodaní a nie je dôležité či je alebo nie je plátca DPH v ČR (ak je tak dodaní a uplatní odpočet, ak nie je tak len dodaní bez nároku na odpočet).