mariannak
23.10.06,18:37
Koľko môžem dať maximálne mesačne na DOVP študentovi, aby v RZZP nemusel platiť poistné do ZP, t.j. aby bol stále poistencom štátu.
Keď som volala do ZP, tak mi povedali, že nemôže mať za mesiac viac ako 3250,-Sk.
Podľa informácii z poradcu /telefonické poradenstvo od Poradcu s.r.o./ mi povedali, že sa sleduje ročný úhrn, t.j. 3450,-Sk x12, t.z., že študent môže 41400,-Sk. Môže napr. 1 mesiac zarobiť aj 30tis. za mesiac, iný príjem už počas roka nemá.
Ja mám iba dohodu 7.000,-Sk, a neviem, či mu to môžem vyplatiť za 1 mesiac alebo to musím rozdeliť po mesiacoch, aby som mu neublížila tým, že si na budúci rok bude musieť zaplatiť poistné do ZP.
zhv
23.10.06,16:49
Sleduje sa ročný príjem,t.j.41400,Sk,takže mu to môžeš vyplatit za 1 mesiac ,tých 7.000 ,-Sk
mariannak
23.10.06,18:49
Nájdem to niekde v komentári, či publikácii? V zákone je napísané tak sucho, že je to nejednoznačné.
jankasm
24.10.06,04:33
Nájdem to niekde v komentári, či publikácii? V zákone je napísané tak sucho, že je to nejednoznačné.

Teraz nemám pred sebou zákon, ale myslím, že je to tam napísané jednoznačne. A platí to tak, ako bolo písané v príspevku č. 1.
Pokiaľ jeho príjem za rok 2006 nepresiahne polovicu úhrnu minimálnej mzdy (t.j. presne tých 41400,-) nie je povinný robiť RZZP. Takže kľudne mu naozaj môžeš v jednom mesiaci vyplatiť 30000,- ak už potom celý rok nezarobí nič, berie sa do úvahy ročný príjem.

Pozrela som zákon, takže dopĺňam: presne o tom hovorí § 19, bod 1, písm. a), bod 2 - v čase, keď bol platiteľom podľa § 11 ods. 2 (čo sú aj platitelia štátu) a jeho príjem podľa § 13 ods. 7 (čo je príjem, ktorý podlieha dani z príjmov dosiahnutý v rozhodujúcom období - čo je celý rok) nepresiahol 1/2 úhrnu minimálnych miezd