detvan1
23.10.06,20:44
želám pekný večer všetkým prihláseným. Chcel by som si ujasniť niekoľko vecí ohľadne jednoduchého účtovníctva. Som živnostník (nie platca DPH) a popri tom som zamestnaný. Mám troška chaos s témami ako sú :
- dovážam tovar z ČR, pritom mi môj dodávateľ faktúruje cenu bez DPH pritom som mu volal a písal že nie som platca DPH a on stále svoje, že ako vývozca nemôže udávať DPH.
- na konci roka mi ďaňové priznanie môže urobiť zamestnávateľ a ja si urobím ako živnostník hlásenie o dani z príjmov a odovzdám príslušnému DU.
- dá sa ďaňové priznanie robiť dvakrát : prvé mi spraví zamestnávateľ a druhé si spravím ja.
- ako často mám a čo nahlasovať ďaňovému úradu ? myslím ako mesačné výkazy alebo dane z príjmov, neviem.

Ak viete my nejak pomôcť, budem veľmi rád.
lenkak
23.10.06,19:42
robí sa len jedno Daňové priznanie, ty si ho spravíš ako živnostík FO, a zamestnávateľ Ti dá Potvrdenie resp. Ročné zúčtovanie o zdaniteľnej mzde...
Na DU nahlasuješ každú zmenu do 15 dní, DP podáš len raz do roka, ak nemáš zamestnancov tak to je všetko. Ak máš BU aj ten treba nahlásiť na DU.
abel
23.10.06,19:55
želám pekný večer všetkým prihláseným. Chcel by som si ujasniť niekoľko vecí ohľadne jednoduchého účtovníctva. Som živnostník (nie platca DPH) a popri tom som zamestnaný. Mám troška chaos s témami ako sú :
- dovážam tovar z ČR, pritom mi môj dodávateľ faktúruje cenu bez DPH pritom som mu volal a písal že nie som platca DPH a on stále svoje, že ako vývozca nemôže udávať DPH.
- na konci roka mi ďaňové priznanie môže urobiť zamestnávateľ a ja si urobím ako živnostník hlásenie o dani z príjmov a odovzdám príslušnému DU.
- dá sa ďaňové priznanie robiť dvakrát : prvé mi spraví zamestnávateľ a druhé si spravím ja.
- ako často mám a čo nahlasovať ďaňovému úradu ? myslím ako mesačné výkazy alebo dane z príjmov, neviem.

Ak viete my nejak pomôcť, budem veľmi rád.
Ak nie si platiteľ DPH, dodávateľ z Čiech Ti musí tovar predávať s DPH, ak to nechce pochopiť, bude mať s tým problémy on, je dosť možné, že ti to neskôr dodaní.
Na konci roka Ti zamestnávateľ dá potvrdenie o zdaniteľnej mzde a daňové priznanie si musíš urobiť sám - priznávaš v ňom svoje celoročné príjmy a uvedieš v ňom aj príjmy zo zamestnania aj príjmy zo živnosti. Daňové priznanie môže byť len jedno - nemôže ti jedno urobiť zamestnávateľ a jedno ty.
Ak nie si platiteľom DPH a nemáš zamestnancov, nepodávaš na DÚ žiadne výkazy. Len na začiatku podnikania si sa mal zaregistrovať - dostal si kartičku s DIČ. Ak by si počas roka nejakej fyzickej osobe vyplatil v hotovosti za celý rok spolu viac ako 100.000.- Sk, do 30. januára si musíš splniť tzv. bonzácku povinnosť (oznamovacia povinnosť - súčinnosť tretích osôb). A do konca marca podáš daňové priznanie. Viac ma v súvislosti s DÚ nenapadá.
abel
23.10.06,19:58
robí sa len jedno Daňové priznanie, ty si ho spravíš ako živnostík FO, a zamestnávateľ Ti dá Potvrdenie resp. Ročné zúčtovanie o zdaniteľnej mzde...
Na DU nahlasuješ každú zmenu do 15 dní, DP podáš len raz do roka, ak nemáš zamestnancov tak to je všetko. Ak máš BU aj ten treba nahlásiť na DU.
Lenka, zamestnávateľ mu dá len Potvrdenie o zdaniteľnej mzde či ako sa to teraz volá. Ročné zúčtovanie dane sa robí len na písomné požiadanie, a keďže bude mať aj príjmy zo živnosti, tak žiadať nebude.
S tým nahlasovaním zmien samozrejme súhlasím.
lenkak
23.10.06,20:04
Ja som sa už stretla aj s RZ, asi ale záleží od živnostníka...
detvan1
23.10.06,21:55
ďakujem za Vaše rady. Čo sa týka zamestnancov nemám a kartičku DIČ mám aj nahlásený učet v banke. čo sa týka toho ďanového, dúfal som že môžem si urobiť samostantne v práci a samostantne ako živnostník.
detvan1
23.10.06,22:03
Takže zamestnávateľ mi dá "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde" a z toho si urobím ďaňové priznanie ? A čo daň z príjmov ? To ma nemusí trápiť, alebo je to to isté ?
Vivalavita
23.10.06,22:13
Detvan urobíš jedno daňové priznanie a do neho zahrnieš príjem zo zamestnania + príjem z podnikania.
otázka
24.10.06,04:22
Detvan urobíš jedno daňové priznanie a do neho zahrnieš príjem zo zamestnania + príjem z podnikania.


A ak Ti vyjde platiť daň, tak to je tá daň z príjmov.
marcik
24.10.06,04:26
Daň s prijmov si vypočítaš. Zvlášť bude príjem zo zamestnania §5 a zvlášť zo živnosti §6.A myslím si že daň budeš platiť len zo živnosti, lebo zo zamestnania ti zamestnávateľ zráža preddavky a tie si uplatníš v daň.priznaní ako zapl.daň takže nebude to také hrozné.Akurát pozor na odpočítateľnú položku na daňovníka, tú si uplatňuješ len 1x a určite je zahrnutá vo výplate zo zamestnania.
otázka
24.10.06,04:44
Daň s prijmov si vypočítaš. Zvlášť bude príjem zo zamestnania §5 a zvlášť zo živnosti §6.A myslím si že daň budeš platiť len zo živnosti, lebo zo zamestnania ti zamestnávateľ zráža preddavky a tie si uplatníš v daň.priznaní ako zapl.daň takže nebude to také hrozné.Akurát pozor na odpočítateľnú položku na daňovníka, tú si uplatňuješ len 1x a určite je zahrnutá vo výplate zo zamestnania.


Ale všetko sa robí v jednom tlačive daňového priznania /tak je jasné, že odpočítateľná položka 1x/, aj príjem zo zamestnania, aj príjmy a výdavky zo živnosti. Zaplatené preddavky mu buď vrátia, alebo bude musieť ešte doplatiť.
marcik
24.10.06,05:28
Ale všetko sa robí v jednom tlačive daňového priznania /tak je jasné, že odpočítateľná položka 1x/, aj príjem zo zamestnania, aj príjmy a výdavky zo živnosti. Zaplatené preddavky mu buď vrátia, alebo bude musieť ešte doplatiť.
Ano veď to som myslela že je už jasné že na jednom tlačive.Je to tak.
Marína
24.10.06,07:28
detvan1, v priloženom súbore si môžeš pozrieť, ako bude vyzerať DP pri príjmoch zo živnosti a zo závislej činnosti.
detvan1
25.10.06,06:03
Som veľmi rád a všetkým ďakujem, som rád že takáto stránka existuje a najmä ďakujem perfektným ľudom ktorý sa nájdu medzi nami a ktorý nám ako som ja, veľmi radi pomôžu. Cením si takýchto ľudí a prajem im do života všetko dobré. Ešte raz ďakujem všetkým čo mi veľmi pomohli .
Zoltán Kovács
25.10.06,13:58
Ešte medzi tie povinnosti by som zahrnul aj ZP a SP. Samozrejme až po splnení zákonom daných podmienok na odvádzanie poistného. V prvom roku podnikania do soiálnej poisťovne neplatíš. V ďalšom roku, resp. od 01.07 budeľ postupovať podľa toho či si prekročil 12x minimálnej mzdy, v tom prípade budeš povinný platiť soc.poistenie, aj keď už raz si poistený z titulu pracovnoprávneho pomeru.
MajkaR
26.10.06,20:14
vzdy musite podavat len jedno danove priznanie, v ktorom uvediete prijmy z podnikania aj zo zamestnania.