Janiela
23.10.06,23:20
Ahojte, už dlhší čas mi živnostníci dávajú doklady z registračnej pokladne, kde sa vyskytuje údaj "NEPLATNÝ DOKLAD". Prosím Vás, má niekto s niečím podobným skúsenosti?Ako to riešite. Ide o viacero firiem, ktoré takýto doklad poskytnú. Je vôbec niečo také možné zaúčtovať?!!! Mám pocit, ako by išlo o nedaňové - nejaké skúšobné doklady na oklamanie zákazníka (veď tomu je to jedno a doklad predsa má) a popri tom krátenie dane, príp DPH.
Neviem.
Poraďte, kto má skúsenosť. Nejako sa to tu rozmohlo.
Marianna01
23.10.06,21:46
Ja som sa s tým už tiež stretla. Zrejme nemajú kľúč v registračnej pokladni tuším v Z alebo R polohe. Neviem, ktorá im to účtuje a napočítava. Takže je to jednoznačne krátenie daní a buď na to milého podnikateľa upozorni, alebo ho môžeš nahlásiť na príslušných úradoch, ktoré začnú (snáď...:confused: ) konať...
A mimochodom - neúčtovať - čo je neplatné, to je raz neplatné. Pýtať platný doklad.
Paula
23.10.06,22:03
Hej, sú také finty.....živnostník nakupoval tovar bez dokladu, lebo ho to vyšlo lacnejšie. Keď prišlo na rátanie + a - k daňovému priznaniu, bolo treba aj nejaké doklady o nákupe. Tak sa vyrobia so spätnými dátumami a na nich je akurátne napísané, že sú neplatné - a to sa odstrihne...s takými na šťastie neprichádzam do pracovného styku....ale ľudia sa aj týmto pochvália, len tak na chodníku.
marcik
24.10.06,04:34
Mám aj ja ERP a poviem vám že ten neplatný doklad je taký keď mám kľúčik v polohe skúšobnej, to znamená že slúži iba ako spôsob na naučenie sa narábať s pokladňou a blokovať! Takže je zaručene NEPLATNÝ!! a keď sa vytlačí denná uzávierka tak aj tam sa to zobrazí, takže veľmi ľahko sa na to príde. Obdivujem odvahu, každého čo vydá taký doklad!! čistý problém!! NEÚČTOVAŤ!!
Marianna01
24.10.06,16:47
Hej, sú také finty.....živnostník nakupoval tovar bez dokladu, lebo ho to vyšlo lacnejšie. Keď prišlo na rátanie + a - k daňovému priznaniu, bolo treba aj nejaké doklady o nákupe. Tak sa vyrobia so spätnými dátumami a na nich je akurátne napísané, že sú neplatné - a to sa odstrihne...s takými na šťastie neprichádzam do pracovného styku....ale ľudia sa aj týmto pochvália, len tak na chodníku.

:eek::eek::eek:

To je silné kafe!
Som zvedavá, kedy štátna správa bude mať toľko financií, aby mohla zaplatiť dosť kontrolórov na DU a tí začnú kontrolovať aj takýchto chytrákov. Lebo zatiaľ som nepočula, aby platil pokutu nepoctivý...
Janiela
24.10.06,16:48
Vďaka všetkým. Myslím, že ide o jednoznačné krátenie dane. Dnes som do istého obchodu s "neplatnými" dokladmi zašla. Na jeden nákup mi neplatný doklad dali a na ďalšií nákup v hodnote 4,- Sk NA ČO? Nide i tie 4,- Sk. Len včera pri účtovaní mi tie doklady už začali liezť na nervy.Ešte raz ďakujem.
Mimochodom, neviem si predstaviť, žeby som niekomu nevystavila faktúru.
kardos
30.10.06,19:33
"Neplatný doklad" registračná pokladnica vyhotoví len v prípade ak pokladník prepne mód pokladnice do polohy "T" - tzv. tréningový režim. Ak v tomto režime pokladník i vydáva pokladničné doklady dopúšťa sa daňového deliktu nakoľko takto vyhotovený doklad z pokladnice nieje daňovým dokladom lebo sa nenachádza vo finančnej správe dennej uzávierky tejto pokladnice. Nedoporučujem takéto doklady príjímať a už vôbec zaraďovať do účtovnej evidencie. Mne takéto doklady pri daňovej kontrole pred rokmi vyhodili.
Milan Benka
30.10.06,19:38
"Neplatný doklad" registračná pokladnica vyhotoví len v prípade ak pokladník prepne mód pokladnice do polohy "T" - tzv. tréningový režim. Ak v tomto režime pokladník i vydáva pokladničné doklady dopúšťa sa daňového deliktu nakoľko takto vyhotovený doklad z pokladnice nieje daňovým dokladom lebo sa nenachádza vo finančnej správe dennej uzávierky tejto pokladnice. Nedoporučujem takéto doklady príjímať a už vôbec zaraďovať do účtovnej evidencie. Mne takéto doklady pri daňovej kontrole pred rokmi vyhodili.


Úplne súhlasím s postupom kontroly.
Ešte keby po kontrole vzali tie "doklady" a poslali nejakého neznámeho kontrolóra skúšobne preveriť inkriminovaný daňový subjekt o dodržiavaní zákona o DPH, vyhlášky o spôsobe evidovania tržieb na ERP a pod.
olkos
30.10.06,20:36
ahoj no podla mna je to presne to co spominas "oklamanie zákaznika". Ja by som to nedal ani do účtovnictva a nie ešte uplatnil DPH alebo dal do nákladov.
apo
02.11.06,20:01
ahoj no podla mna je to presne to co spominas "oklamanie zákaznika". Ja by som to nedal ani do účtovnictva a nie ešte uplatnil DPH alebo dal do nákladov.

Čerstvý poznatok z daňovej kontroly.

Kontrolór predložil ku nákupom PHM zadnú pásku z čerpacej stanice PHM, kde pod číslom dokladu sa nachádza kofola.

Napriek predloženému riadnemu dokladu je doklad vyhodený z dokladov ako výdavok pre dań z príjmu a klient dosatl oznámenie o začatí kontroly na DPH, kde bude tento a ďalšie bločky vyhodené z odpočtu DPH. Môj klient je už v poradí 30. u ktorého sa našli bločky s čudnými nákupmi celkom cca za 30 tisíc.

Nájomca čerpacej stanice tvrdí, že on nič, že muzikant, môj klint tiež že on nič, že to muzikant. Daňový úrad ešte stále nedal na nikoho trestné oznámenie iba vyberá daňové nedoplatky.

Ak mi nik nezaručí, že dobre vyzerajúci doklad je OK, tak doklad o ktorom hovoríš by som zaniesol do obchodu a vyžiadal by som si faktúru tak ako sme tu navrhovali keď sa vyskytli prípady, že z elektronickej pokladne vybehli sumy väčšie ako 50 tisíc, alebo kým si obchodníci neprestavili pokladne tak, aby tlačili aj cenu bez DPH.

apo
účtovník 007
02.11.06,22:49
Napriek predloženému riadnemu dokladu je doklad vyhodený z dokladov ako výdavok pre dań z príjmu a klient dosatl oznámenie o začatí kontroly na DPH, kde bude tento a ďalšie bločky vyhodené z odpočtu DPH.
apo
Počuj apo, ale toto je už zrelé na súd. Len neviem, koho by som skôr žalovala, či daňový úrad alebo predajcu na čerpacej stanici.:D Veď ako mal kupujúci zistiť, že doklad z ERP nie je správny?(samozrejme ak na ňom nie je uvedené, že sa jedná o neplatný doklad). Ale píšeš, že sa jedná o riadny doklad, tak ako zistiť že predajca na ČS sa dopúšťa podvodu? Ako sa má kontrolovaný subjekt brániť? Nemal by najskôr DU dokázať podvodné konanie jedného alebo druhého subjektu?
Čo poviete, viem že som mimotemy , ale ako sa brániť v tomto prípade pred DU? Veď ja mám riadny daňový doklad, k nemu vyhotovený účtovný doklad a ja som nakoniec ten, koho DU postihne?
apo
03.11.06,11:16
Počuj apo, ale toto je už zrelé na súd. Čo poviete, viem že som mimotemy , ale ako sa brániť v tomto prípade pred DU? Veď ja mám riadny daňový doklad, k nemu vyhotovený účtovný doklad a ja som nakoniec ten, koho DU postihne?

Pri predbežnom prejednávaní som zaujal takýto postoj:
Ak by som mal ja ako sudca riešiť tento problém doklad o nákupe PHM by som musel posúdiť ako správny a korektný. Na dôkaz zadnej pásky by som povedal áno aj toto je bezchybný doklad. Problém by som uzavrel výrokom: "Priveďte toho kto vyhotovil falošný doklad a toho budem súdiť".

Ale na Slovensku to takto nefunguje. Správca dane spochybní predložené doklady a daňovník bez prezunkcie neviny sa musí brániť. Sám proti mašinérii daňového úradu.

Pumpár je pri každom takomto výskyte dokladov privolaný ako svedok a nič sa nedeje.

Jednoznačne v tomto podvode niekto neplní to čo by mal, respektíve naše zákony nikomu nekážu konať tak, aby bolo zahájené trestné stíhanie neznámeho páchateľa. Daňový úrad to nespravil a každý daňovník má čosi málo za nechtami tak tiež nedá žalobu a patová situácia pokračuje. Správca dane je spokojný nakoľko má daňové doruby a vykazuje úspešnosť vo svojej práci.

A to sme vraj právny štát.

apo
duficek
03.11.06,12:06
mimotemy aku zadnu pasku predlozil kontrolor? co je to zadna paska?
marcik
03.11.06,12:08
Podľa mňa ide o kópiu pásky čo ostáva v ERP!
duficek
03.11.06,12:23
a ako sa k nej dostal kontrolor? to obehal vsetky pumpu kde sa tankovalo?
Milan Benka
03.11.06,12:34
Pomohlo by aspoň trochu, keby pri niektorom tankovaní bol aj nejaký svedok, spolucestujúci, kt. by dosvedčil, že v inkriminovanej dobe klient nakupoval na ČS PHM a dostal "napadnutý" doklad.
Pretože alebo pumpár, alebo klient v tomto prípade klame. Ak to nie je klient, ostáva kto?
Nepriamym dôkazom by mohla byť aj kniha jázd, alebo nejaká pomocná evidencia, ale musela by byť robená aspoň na nečisto v aktuálnom čase (hoci len v nejakom zašpinenom zošite, poznámkovom bloku). V takom prípade by sa dalo myslím si aj úspešne napadnúť "vyhodenie" bločkov na súde.
marcik
03.11.06,12:37
Nie stačí, že mal podozrenie na niektorú z púmp a tak tam začal s kontrolou a tak obieha náhodne firmyv okolí, a určite to nie je problém nájs k tomu doklad.Ale stačí že aj robil naraz kontrolu u 2 subjektov. a už to išlo.Je to dosť zložité, ale náhoda je b...! Viem to pre to že som sa už s podobným problémom stretla.Dva bloky s rovnakým číslom na iný tovar!! Hneď som na to upozornila môjho podnikateľa!! Aj bloček vrátil!!
marcik
03.11.06,12:39
A väčšinou sú bloky na vysoké sumy!! teda do 50tis. Už si dávam na inkrim.firmu pozor!!Nie je to tam čiste!A s tým nechcem NIČ!A ani moji podnikatelia!
apo
03.11.06,12:40
a ako sa k nej dostal kontrolor? to obehal vsetky pumpu kde sa tankovalo?

Každá elektronická pokladnica vyhotovuje pásku dvojmo. jednu pre zákazníka a jednu ako kópi prvej, alebo na samostatný papier v skrátenej forme.

Správca dane má právo na všetko. Celkom bežne si u obchodníkov nechá predkladať pri daňovej kontrole aj zadné pásky.

V našom prípade to bolo tak, že nejaký "nenažraný" daňovník nastrkal do účtovníctva nezmyselné množstvo nákupov PHM, čo bolo podozrivé kontrolórovi dane a krížovým spôsobom si u čerpacej stanice overil či sú predložené doklady OK.

Zistilo sa, že na nefalšovaných dokladoch je je pokladník pomenovaný Pracovník 1 a na sfalšovaných dokladoch je to Smena 1. Takže teraz pri bežných daňových kontrolách ak sa objaví doklad s príslušnej pumpy a pokladník je Smena 1 je BINGO pre daňového úradníka, má so 100% istotou falošný doklad, už iba zoberie príslišný šúlok zadnej pásky a píše zápis o falošných dokladoch.

Myslím si, že toto je v rámci Slovenska len špička ľadovca, takýchto šikovných pumpárov, alebo ich zamestnancov je na Slovensku určite hodne.

apo
marcik
03.11.06,12:44
Pomohlo by aspoň trochu, keby pri niektorom tankovaní bol aj nejaký svedok, spolucestujúci, kt. by dosvedčil, že v inkriminovanej dobe klient nakupoval na ČS PHM a dostal "napadnutý" doklad.
Pretože alebo pumpár, alebo klient v tomto prípade klame. Ak to nie je klient, ostáva kto?
Nepriamym dôkazom by mohla byť aj kniha jázd, alebo nejaká pomocná evidencia, ale musela by byť robená aspoň na nečisto v aktuálnom čase (hoci len v nejakom zašpinenom zošite, poznámkovom bloku). V takom prípade by sa dalo myslím si aj úspešne napadnúť "vyhodenie" bločkov na súde.
Súhlasím kniha jázd a po prípade iný blok by tiež pomohol ak tam niekde niečo ešte kupoval.
apo
03.11.06,12:47
Pomohlo by aspoň trochu, keby pri niektorom tankovaní bol aj nejaký svedok, spolucestujúci, kt. by dosvedčil, že v inkriminovanej dobe klient nakupoval na ČS PHM a dostal "napadnutý" doklad.
Pretože alebo pumpár, alebo klient v tomto prípade klame. Ak to nie je klient, ostáva kto?
Nepriamym dôkazom by mohla byť aj kniha jázd, alebo nejaká pomocná evidencia, ale musela by byť robená aspoň na nečisto v aktuálnom čase (hoci len v nejakom zašpinenom zošite, poznámkovom bloku). V takom prípade by sa dalo myslím si aj úspešne napadnúť "vyhodenie" bločkov na súde.

Moja reč. Úplne s Tebou súhlasím. Evidencie jázd na krásnom bilemom papieri bez pomocnej ufúľanej evidencie sú nedôveryhodné, ale nik nám nekáže preukazovať sa pomocnou evidenciou. Z toho dôvodu daňoví kontrolóri hľadajú iné tenké miesta v účtovných dokladoch, ktorými potom spochybňujú správnosť predložených dokumentov ku daňovej kontrole.

apo
Milan Benka
03.11.06,12:59
Moja reč. Úplne s Tebou súhlasím. Evidencie jázd na krásnom bilemom papieri bez pomocnej ufúľanej evidencie sú nedôveryhodné, ale nik nám nekáže preukazovať sa pomocnou evidenciou. Z toho dôvodu daňoví kontrolóri hľadajú iné tenké miesta v účtovných dokladoch, ktorými potom spochybňujú správnosť predložených dokumentov ku daňovej kontrole.

apo

Ak chcem preukázať oprávnenosť svojho tvrdenia, mám možnosť predložiť aj pomocnú evidenciu. Uvediem to do zápisnice u správcu dane, že na potvrdenie svojej výpovede predkladám aj takúto pomocnú evidenciu. Takto sa dostane táto evidencia do spisového materiálu a správca dane by mal brať ohľad aj na údaje v nej uvedené, hlavne ak nadväzujú na účto. Ak by aj ohľaqd nezobral, je to prvý krok k možnosti podať úspešné odvolanie, prípadne uspieť v súdnom spore s DÚ.

Tento názor opieram o §29/4 zák 511/1992Zb.

(4) Ako dôkaz možno použiť všetky prostriedky, ktorými možno zistiť a objasniť skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie daňovej povinnosti a ktoré nie sú získané v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Ide najmä o rôzne podania daňových subjektov (priznania, hlásenia, odpovede na výzvy správcu dane a pod.), o svedecké výpovede, znalecké posudky, verejné listiny, protokoly o daňových kontrolách, zápisnice o miestnom zisťovaní a obhliadke, povinné záznamy vedené daňovými subjektmi a doklady k nim.
apo
03.11.06,13:17
Ak chcem preukázať oprávnenosť svojho tvrdenia, mám možnosť predložiť aj pomocnú evidenciu. Uvediem to do zápisnice u správcu dane, že na potvrdenie svojej výpovede predkladám aj takúto pomocnú evidenciu. Takto sa dostane táto evidencia do spisového materiálu a správca dane by mal brať ohľad aj na údaje v nej uvedené, hlavne ak nadväzujú na účto. Ak by aj ohľaqd nezobral, je to prvý krok k možnosti podať úspešné odvolanie, prípadne uspieť v súdnom spore s DÚ.

Tento názor opieram o §29/4 zák 511/1992Zb.

(4) Ako dôkaz možno použiť všetky prostriedky, ktorými možno zistiť a objasniť skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie daňovej povinnosti a ktoré nie sú získané v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Ide najmä o rôzne podania daňových subjektov (priznania, hlásenia, odpovede na výzvy správcu dane a pod.), o svedecké výpovede, znalecké posudky, verejné listiny, protokoly o daňových kontrolách, zápisnice o miestnom zisťovaní a obhliadke, povinné záznamy vedené daňovými subjektmi a doklady k nim.


Benka, máš úplne správny názor aj ja by som chcel, aby to tak bolo, ako píšeš.

Naše pomocné evidencie v prípade objavenia sa falošných bločkov v účtovníctve sú dobré iba k tomu, aby v prípade zahájenia trestného stíhania podľa trestného poriadku sme boli na strane poškodených a nie na strane obvinených z účasti na podvode.

Problém je v tom, že chápem, že daň z pridanej hodnoty odpočítanú z falošného bločku niekto musí vrátiť do štátneho rozpočtu, ale má to byť podnikateľ, ktorý nakúpil alebo neznámy páchateľ?

Ja som veľmi zvedavý ako bude ďalej pokračovať priebeh dańovej kontroly a ako sa bude krútiť môj klient. Ja osobne si myslím, že kúpil PHM napríklad 30 litrov, ale zobral bloček na 100 litrov veriac, že pumpár mu dal bloček z PHM, ktorú niekto nakúpil a bloček nepotreboval nakoľko naftou možno kúri v rodinom dome, alebo na chate. Myslím si, že nie všetci čo majú tieto falošné bločky v účtovníctve sú celkom čistí ALE VERILI, ŽE DO ÚČTOVNÍCTVA DÁVALI SERIÓZNE DOKLADY.

Kontrolóri prehodili informáciu, že niektorí daňovníci sa aj priznali, že nakupovali bločky 1 Sk za 1 liter nafty. Podľa mňa títo nešťastníci budú v prípade vyšetrovania posudzovaní ako napomáhači trestnej činnosti, určite nie ako poškodení. Poviem čo si myslím: "Dobre im tak". Aj preto máme tak vysokú sadzbu DPH.



A teraz buďme múdri.

apo
duficek
03.11.06,13:22
dakujem apo za vysvetlenie
Milan Benka
03.11.06,13:35
Benka, máš úplne správny názor aj ja by som chcel, aby to tak bolo, ako píšeš.

Naše pomocné evidencie v prípade objavenia sa falošných bločkov v účtovníctve sú dobré iba k tomu, aby v prípade zahájenia trestného stíhania podľa trestného poriadku sme boli na strane poškodených a nie na strane obvinených z účasti na podvode.

Problém je v tom, že chápem, že daň z pridanej hodnoty odpočítanú z falošného bločku niekto musí vrátiť do štátneho rozpočtu, ale má to byť podnikateľ, ktorý nakúpil alebo neznámy páchateľ?
Neoprávneny odpočet! Daň musí vrátiť ten kto si ho uplatnil - klient podnikateľ.


Kontrolóri prehodili informáciu, že niektorí daňovníci sa aj priznali, že nakupovali bločky 1 Sk za 1 liter nafty. Podľa mňa títo nešťastníci budú v prípade vyšetrovania posudzovaní ako napomáhači trestnej činnosti, určite nie ako poškodení. Poviem čo si myslím: "Dobre im tak". Aj preto máme tak vysokú sadzbu DPH.



A teraz buďme múdri.

apo


Áno, ale v takom prípade by by to mohlo byť bez ďalšej sankcie (odpustenie sankcie v odvolacom konaní). Ďalej by to malo vyústiť do hĺbkovej kontroly na ČS. Tam totiž došlo k neodvedeniu (kráteniu) dane na výstupe. Výsledkom takejto reťazovej reakcie by mohlo byť vymáhanie škody od ČS. Ale to by sa nesmelo týkať "nákupu" bločkov za 1 sk/1l.
Romant
05.11.06,11:27
Ahojte poraďáci,
k tejto téme by som sa pridala, ale nie kvôli neplatnému dokladu, skôr kvôli tomu, že sa mi často stáva, že lístok z RP je natoľko bledý, že skoro na ňom nič nevidno, mnohé z nich vyblednú časom skoro úplne. Je potrebné na nich prepisovať trebárs na druhej strane sumu, dátum a príp. o aký naáku sa jednalo, alebo stačí, že to bude v peňažnom denníku ...
Paula
05.11.06,11:48
apo
05.11.06,20:38
Ahojte poraďáci,
k tejto téme by som sa pridala, ale nie kvôli neplatnému dokladu, skôr kvôli tomu, že sa mi často stáva, že lístok z RP je natoľko bledý, že skoro na ňom nič nevidno, mnohé z nich vyblednú časom skoro úplne. Je potrebné na nich prepisovať trebárs na druhej strane sumu, dátum a príp. o aký naáku sa jednalo, alebo stačí, že to bude v peňažnom denníku ...

Pri predbežnom prejednávaní výsledkov daňovej kontroly boli vznesené námietky na vyblednuté doklady. Vzhľadom na to, že od stredu roka sme začali robiť kópie paragónov tak sme nedostali do zápisu ani tie vyblednuté.

Zákon o účtovníctve je nekompromisný a dáva účtovnej jednotke povinnosť mať čitateľné účtovné doklady a správca dane má sankčné páky ako potrestať tie účtovné jednotky, ktoré nedodržujú zákon o účtovníctve a naviac ak z dokladov nie je možné vyčítať údajo o DPH a nákladoch tak my podnikatelia ťaháme za kratší koniec tak ako pri falošných dokladoch.

Sme účtovná firma a ak by sme mali kopírovať všetky doklady tak by sme sa museli zblázniť. Preto kopírujeme len doklady s väčšími sumami a zodpovednosť za ostatné doklady prenášame na našich klientov. Máme klienta, ktorý to zobral vážne a kopíruje úplne všetky doklady aj tie ktoré nie sú tlačené termotlačiarňou.

ešte citát zo skúsenosti poraďáčky Janca

začiatok citátu
Nechcem robiť rozruch, ale na našom DU mi kontrolorky z DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) na tento problém povedali, že v žiadnom prípade nebudú akceptovať prázdne bloky, lebo k tej fotokopii sa môžte prilepiť hocijaký biely papier a tak orginál sa môže rozkopírovať po celej SR a všetci sa budeme vraj preukazovať "len fotokópiami". Nechceli súhlasiť ani s tým, že hneď pri ofotení a ešte čitateľnom originály by som ich spolu prilepila a jedným orazením cez oba bločky označila.
Vraj aby som si tú fotokópiu dala overiť u notárky (po osobnej návšteve mi bolo povedané, že takéto doklady neoverujú). Tak babo raď ?!?!?!?!
Koniec citátu


Tak teda ozaj babo raď. Hovoriť o právnom štáte v tomto prípade je ozaj ťažké, ale nakoniec má baba z DÚ kus pravdy a síce v tom, že sa doklady dajú KLONOVAŤ, aby som použil výstižný výraz. Preto asi v Českej republike nezaviedli elektronické pokladne.



apo
horka
06.11.06,06:36
Ja neplatny doklad vyuzivam v skusobnej tzv. trenovacej polohe, aby som zaskolila predavacku. Ak Vam niekto taky doklad vyda za riadny nakup je to kratenie dani a vsetkeho co s tym suvisi lebo sa mu to nenapocitava do obratu. Ziadala by som si vystavit riadny doklad.
Miška1
09.11.06,20:09
Táketo doklady sa vystavujú v tréningovom programe registračnej pokladne, majú kľúč v nesprávnej pozícií. Takýto doklad nie je daňový doklad.Určite nebude uznaný daňovou kontrolou!!!!
evina
09.11.06,21:04
P



ešte citát zo skúsenosti poraďáčky Janca

začiatok citátu
Nechcem robiť rozruch, ale na našom DU mi kontrolorky z DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) na tento problém povedali, že v žiadnom prípade nebudú akceptovať prázdne bloky, lebo k tej fotokopii sa môžte prilepiť hocijaký biely papier a tak orginál sa môže rozkopírovať po celej SR a všetci sa budeme vraj preukazovať "len fotokópiami". Nechceli súhlasiť ani s tým, že hneď pri ofotení a ešte čitateľnom originály by som ich spolu prilepila a jedným orazením cez oba bločky označila.
Vraj aby som si tú fotokópiu dala overiť u notárky (po osobnej návšteve mi bolo povedané, že takéto doklady neoverujú). Tak babo raď ?!?!?!?!
Koniec citátu


Tak teda ozaj babo raď. Hovoriť o právnom štáte v tomto prípade je ozaj ťažké, ale nakoniec má baba z DÚ kus pravdy a síce v tom, že sa doklady dajú KLONOVAŤ, aby som použil výstižný výraz. Preto asi v Českej republike nezaviedli elektronické pokladne.



apo

Toto je sila nad silu....overovať bloky z ERP....ani nemám slov

Osobne, keď vypisujem výdavkový doklad na takýto bledučký bločik-píšem všetky potrebné údaje vedľa bloku /resp. klienti si fotia- niektorí aj odmietajú// a kontrola to akceptovala. Doklad sa podľa údajov dá overiť u príslušného dodávateľa napr. v prípade väčšej sumy a principiálne podozrievať stále daňovníkov, že všetci podvádzajú sa mi tiež zdá nedôstojné. To by už mal skúsený daniar aj vedieť posúdiť z celkového účtovníctva...
Melnick
09.11.06,21:14
Tiež mám podobné bločky a kopírujem ich,prípadne robím opis,ale dokedy toto budeme trpieť my! Prečo sa na náš trh priniesli nekvalitné ERP s nekvalitnými tlačiarňami bločkov, ..........
Pretože sú aj také bločky ,ktoré sú dobre čitateľné už 17 rokov.;)
Proste ,prečo sa problém nerieši u zdroja.:eek:
ata111
09.11.06,22:33
... ak sa budú daňové úrady pozerať na svojich daňovníkov ako na triednych nepriateľov, tak to bude vyzerať presne takto, ako píšu dievčatá. To slovíčko svojich som tam nedala náhodou. Mali by si nás aj trochu hýčkať ... to by sa nám hneď krajšie účtovalo a verte, že bez akýchkoľvek nekalých myšlienok.
Melnick
09.11.06,22:42
Ahojte, už dlhší čas mi živnostníci dávajú doklady z registračnej pokladne, kde sa vyskytuje údaj "NEPLATNÝ DOKLAD". Prosím Vás, má niekto s niečím podobným skúsenosti?Ako to riešite. Ide o viacero firiem, ktoré takýto doklad poskytnú. Je vôbec niečo také možné zaúčtovať?!!! Mám pocit, ako by išlo o nedaňové - nejaké skúšobné doklady na oklamanie zákazníka (veď tomu je to jedno a doklad predsa má) a popri tom krátenie dane, príp DPH.
Neviem.
Poraďte, kto má skúsenosť. Nejako sa to tu rozmohlo.

Tak to je skutočne doklad,ktorý nemá byť v úč-te použitý,nakoľko to je doklad,ktorý bol vystavený v tréningovom programe ERP a čiastka ,ktorá je na ňom zúčtovaná nebola súčasťou dennej tržby podnikateľa,ktorý takýto doklad vystavil a to znamená že to je "čierny" príjem.:eek:
Len bohužiaľ mám skúsenosti,že takéto doklady dávajú pri slabšej kontrolovateľnosti podnikateľom,samotné predavačky a večer pri zrátaní tržby vedia presne čo išlo " mimo" kasy a je teda ich. Bolo by dobre majiteľa na toto upozorniť. Možno by ostal :eek: a nielen on.;)
betka
10.11.06,07:43
janiela. Ked mam takyto doklad, zoberiem telefon, zavolam do predajne zodpovednej osobe a spytam sa, preco mi vystavili neplany doklad, nech mi vystavia novy. Ak budu drzi a nebudu chciet vystavit, povedzte, ze idete na DU a mate takyto problem ..... Nebojte sa okamzite budu milucky, dobrucky a doklad danovy mate na ruke. stalo sa mi to x-krat a este mi ponukli aj zlavu. Aki boli vsetci mili.
Melnick
11.11.06,19:03
Čerstvý poznatok z daňovej kontroly.

Kontrolór predložil ku nákupom PHM zadnú pásku z čerpacej stanice PHM, kde pod číslom dokladu sa nachádza kofola.

Napriek predloženému riadnemu dokladu je doklad vyhodený z dokladov ako výdavok pre dań z príjmu a klient dosatl oznámenie o začatí kontroly na DPH, kde bude tento a ďalšie bločky vyhodené z odpočtu DPH. Môj klient je už v poradí 30. u ktorého sa našli bločky s čudnými nákupmi celkom cca za 30 tisíc.

Nájomca čerpacej stanice tvrdí, že on nič, že muzikant, môj klint tiež že on nič, že to muzikant. Daňový úrad ešte stále nedal na nikoho trestné oznámenie iba vyberá daňové nedoplatky.

Ak mi nik nezaručí, že dobre vyzerajúci doklad je OK, tak doklad o ktorom hovoríš by som zaniesol do obchodu a vyžiadal by som si faktúru tak ako sme tu navrhovali keď sa vyskytli prípady, že z elektronickej pokladne vybehli sumy väčšie ako 50 tisíc, alebo kým si obchodníci neprestavili pokladne tak, aby tlačili aj cenu bez DPH.

apo


Stále sa musím vracať k tomuto príspevku,lebo už niekoľko rokov doporučujem mojim klientom prefocovať slabo viditeľné doklady,prípadne ja ich dávam prefocovať a teraz som takáto:eek: ,lebo mi vychádza z tohoto príspevku,že zbytočne sme chceli zachovať údaje.:eek: a ja navyše vyjdem pri kontrole ako blbec, čo klientom ešte zvyšoval náklady zbytočnými kopírovaniami,lebo nie každý má doma kopírku.:eek: