JNOVAK
24.10.06,08:58
Vážení poraďáci! V posledných dňoch sa viackrát spomínal koeficient minimálnej mzdy (6 stupňov od 1 do 2). Keď sa začínalo pred niekoľkými rokmi s DDP, spomínam si, že príspevok zamestnávateľa sa mohol hradiť z nákladov vo výške 3 alebo 6 % podľa akejsi charakteristiky pracovného miesta. Má to nejaký súvis s koeficientom minimálnej mzdy?
jankasm
24.10.06,07:40
Vážení poraďáci! V posledných dňoch sa viackrát spomínal koeficient minimálnej mzdy (6 stupňov od 1 do 2). Keď sa začínalo pred niekoľkými rokmi s DDP, spomínam si, že príspevok zamestnávateľa sa mohol hradiť z nákladov vo výške 3 alebo 6 % podľa akejsi charakteristiky pracovného miesta. Má to nejaký súvis s koeficientom minimálnej mzdy?

S koeficientom minimálnej mzdy to myslím nemá nič spoločné. Ide len o to, že do nákladov si zamestnávateľ môže dať maximálne 6%. Inak je to len na ňom koľko bude zamestnancovi prispievať.
JNOVAK
24.10.06,07:56
Ďakujem, Janka. Ale neviete náhodou, prečo raz môže 3 a raz 6 %? Doteraz sa ma DDP netýkalo (teda príspevok od zamestnávateľa), lebo šéf si radšej dá koleno vrtať. Prijal však istú dámu, ktorá si vydupala solídnych 2000 korún príspevku zamestnávateľa na DDP, a tak tento problém vyvstal. Neviem sa však dohrabať, kde sa o 3 a 6 percentách píše.
jankasm
24.10.06,09:12
Ďakujem, Janka. Ale neviete náhodou, prečo raz môže 3 a raz 6 %? Doteraz sa ma DDP netýkalo (teda príspevok od zamestnávateľa), lebo šéf si radšej dá koleno vrtať. Prijal však istú dámu, ktorá si vydupala solídnych 2000 korún príspevku zamestnávateľa na DDP, a tak tento problém vyvstal. Neviem sa však dohrabať, kde sa o 3 a 6 percentách píše.

Čo sa týka zákona o DDP, tak tam pokiaľ viem, tam nie je žiadne obmedzenie. Môže ti prispievať aj 2000,-Sk. Alebo sa môže rozhodnúť prispievať podľa %, ale nikde nie je určené koľko.
Obmedzenie je myslím v zákone o dani z príjmu, pretože do nákladov si zamestnávateľ môže zarátať len 6% z hrubých príjmov. (Nie som si ale týmto všetkých 100% istá, tak snáď to niekto odsúhlasí alebo vyvráti).
Ale keby si si skúsila dať vyhľadať témy ohľadom DDP určite by si sa aj tam niečo o tom dočítala.
Zita4
24.10.06,09:30
Ďakujem, Janka. Ale neviete náhodou, prečo raz môže 3 a raz 6 %? Doteraz sa ma DDP netýkalo (teda príspevok od zamestnávateľa), lebo šéf si radšej dá koleno vrtať. Prijal však istú dámu, ktorá si vydupala solídnych 2000 korún príspevku zamestnávateľa na DDP, a tak tento problém vyvstal. Neviem sa však dohrabať, kde sa o 3 a 6 percentách píše.
Zákon o doplnkovom dôchodkovom poistení, ten už bol zrušený a bol nahradený zákonom doplnkovom dôchodkovom sporení. Zamestnávateľ môže na DDS, ale i na životné poistenie alebo účelové sporenie zamestnanca prispievať hocijakou sumou, ale do daňových nákladov si môže započítať príspevky le do výšky 6 % hrubého príjmu zamestnanca.
(Tie 3 percentá boli voľakedy, teraz je to 6 %.) Všetko nájdeš v zákone o dani z príjmov § 19 ods. 3 písm. l).
Z týchto príspevkov zamestnávateľa zamestnanec platí daň a odvody na zdravotné poistenie.