catyka
24.10.06,10:12
Môžete mi poradiť ako sa preukazuje spoločná domácnosť, keby si chcel manžel uplatniť nezdaniteľnú časť 19,2 násobok životného minima na manželku, ak nemá vlastný príjem alebo je nižní ako 19,2 násobok podľa paragrafu 11 Z. o dani z príjmu?
Sme manželmi od 26.8.2006, zatiaľ nemáme rovnaký trvalý pobyt (manžel má ešte starý, ten môj sa nezmenil). Neviem či je nutné aby si manžel zmenil trvalý pobyt,alebo stačí pri podaní dan. priznania aj nejak inak preukázať spoločnú domácnosť?
Pepa
24.10.06,08:28
Môžete mi poradiť ako sa preukazuje spoločná domácnosť, keby si chcel manžel uplatniť nezdaniteľnú časť 19,2 násobok životného minima na manželku, ak nemá vlastný príjem alebo je nižní ako 19,2 násobok podľa paragrafu 11 Z. o dani z príjmu?
Sme manželmi od 26.8.2006, zatiaľ nemáme rovnaký trvalý pobyt (manžel má ešte starý, ten môj sa nezmenil). Neviem či je nutné aby si manžel zmenil trvalý pobyt,alebo stačí pri podaní dan. priznania aj nejak inak preukázať spoločnú domácnosť?
Nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku - resp. rozdiel - sa preukazuje sobášnym listom a vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky, nemusia mať totožný trvalý pobyt.
Nutricia
24.10.06,08:54
Nezabudni,že manžel si može uplatnit nezdanitelnú čiastku na manželku len za obdobie 9-12/2006, berie sa stav na začiatku mesiaca.Ale príjmy ak nejaké dosahovala počas roka 2006 sa berú za celý rok 2006, v zákone je príjem manželky za zdanovacie obdobie...
Johanka
24.10.06,09:33
Môžete mi poradiť ako sa preukazuje spoločná domácnosť, keby si chcel manžel uplatniť nezdaniteľnú časť 19,2 násobok životného minima na manželku, ak nemá vlastný príjem alebo je nižní ako 19,2 násobok podľa paragrafu 11 Z. o dani z príjmu?
Sme manželmi od 26.8.2006, zatiaľ nemáme rovnaký trvalý pobyt (manžel má ešte starý, ten môj sa nezmenil). Neviem či je nutné aby si manžel zmenil trvalý pobyt,alebo stačí pri podaní dan. priznania aj nejak inak preukázať spoločnú domácnosť?
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
...
Odkaz č.57 je odkaz na § 115 Občianskeho zákonníka - domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spločne uhradzujú náklady na svoje potreby.
"Trvale žijú " neznamená spoločný trvalý pobyt.