marci_s
24.10.06,09:32
Dobrý deň, chcem sa opýtať, účtujem v jednoduchom účtovníctve. V apríli 2006 sa posielal tovar odberateľovi v EU do Anglicka v 3 balíkov prostredníctvom prepravnej spoločnosti. Čásť zásielky – čiže 2 balíky boli odberateľovi doručené a tretí sa stratil. Firma reklamovala u spoločnosti stratu balíka, kedže bol poistený na hodotu 100.000 SKK. Prešlo reklamačné konanie a bola priznaná náhrada v hodnote celej nákupnej faktúry za tovar plus časť faktúry za prepravu strateného balíka aj s DPH a úhradená na účet koncom júla podmienečne ak sa balík nenájde. Tovar nikdy nedorazil k odberateľovi, a tak firma vystavila odberateľovi dobropis v plnej hodnote za stratený tovar a prepravu plus DPH, a to v USD koncom júla (ide o vrátenie dane predtým priznanej, aký kurz NBS použiť na prepočet DPH????) . Chcem sa opýtať, ako táto situácia ovplyvní DPH v rámci posledného štvrťroku, kedže nákup a predaj v plnej hodnote prebehol v predchádzajúcom kvartáli. A tiež ako celú túto záležitosť zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve??? Ďakujem pekne za odpoveď.
marci_s
24.10.06,10:25
Dobry den, nikto mi nevie poradit s tymto rebusom, alebo som to rozpisala komplikovane. Co sa tyka kurzu k dobropisu rozumiem, ze pouzijem z povodnej faktury kurz a ovplyvni mi to riadky 23,24,25 v DP priznani, kedze sa vystavil v dalsom zdanovacom obdobi ako sa dodavka realizovala. Ale vznika mi este nejaka povinnost vratit statu DPH z nákupnej faktúry tovaru od nášho dodávateľa?????