jpodprocka
24.10.06,11:46
Zdravím poraďaci,
potrebovala by som poradiť ohľadom DPH. Týka sa to tzv. bonusu, ak je odberatelovi vystavený fin. bonus - dobropis na určitu čiastku, či je táto čiastka oslobodená od DPH. Dakujem za odpoved.
Milan Benka
26.10.06,18:50
Nie je oslododená, ale:

Ak sa písomne dohodneš s odberateľom, ktorý je platiteľom dane ( tak ako aj ty), nemusíš opravovať základ dane a daň. Len to finančne vysporiadať. Viď §25/6.
Paula
26.10.06,19:04
Nie je oslododená, ale:

Ak sa písomne dohodneš s odberateľom, ktorý je platiteľom dane ( tak ako aj ty), nemusíš opravovať základ dane a daň. Len to finančne vysporiadať. Viď §25/6.

Doplním: zníženie ceny po vzniku daňovej povinnosti (skonto dosiahnutím určitého obratu) voči inému platiteľovi je možné iba voči tuzemskému platiteľovi.
manga
02.11.06,16:25
chape sa to ako vyslovna a doslovna dohoda o oprave zakladu dane ?! alebo jednuducho staci veta "sa dohodli na .. % bonuse z celkovo vyfakturovanej sumy za urcite obdobie" ?! ak to nemam tam napisane mozem (ale nemusim) opravit zaklad dane a tym aj DPH ?! pre ŠR SR je to asi jedno, ale mne sa tym znizi danova povinnost.....
Milan Benka
03.11.06,07:30
chape sa to ako vyslovna a doslovna dohoda o oprave zakladu dane ?! alebo jednuducho staci veta "sa dohodli na .. % bonuse z celkovo vyfakturovanej sumy za urcite obdobie" ?! ak to nemam tam napisane mozem (ale nemusim) opravit zaklad dane a tym aj DPH ?! pre ŠR SR je to asi jedno, ale mne sa tym znizi danova povinnost.....

Napr.
Zmluvné strany sa dohodli na dodatočnom znížení celkovo vyfaktúrovanej sumy za obdobie ....... o nnnn,- Sk.
Zmluvné strany sa ďalej dohodli, že v zmysle § 25/6 z. 222/2004 Zb. nebudú opravovať základ dane.


podpis oboch strán.
manga
03.11.06,07:34
takze ak vyslovne v zmluve nemam urcene ze budeme/nebudeme opravovat zaklad dane a DPH, mozem ho opravit. a v zmluve sa hovori o zlave z ciastky zaplatenej zrychlene. takze ja si myslim, ze mozem opravit DPH, s tym ze vystavim doklad o znizeni zakladu dane a do prilohy dam zoznam faktur ktorych sa to tyka. moze to tak byt ??!!!!!!!!!!
Milan Benka
03.11.06,07:38
takze ak vyslovne v zmluve nemam urcene ze budeme/nebudeme opravovat zaklad dane a DPH, mozem ho opravit. a v zmluve sa hovori o zlave z ciastky zaplatenej zrychlene. takze ja si myslim, ze mozem opravit DPH, s tym ze vystavim doklad o znizeni zakladu dane a do prilohy dam zoznam faktur ktorych sa to tyka. moze to tak byt ??!!!!!!!!!!

Ak v zmluve nie je výslovne napísané, že sa základ dane nebude opravovať, tak ho pri vyst. bonusu opraviť musíš.
manga
03.11.06,07:50
super, to som chcela pocut, potvrdit. a este jedno, v tom pripade to musi byt "dobropis" na kazdu jednu fakturu ktorej sa to tyka (je ich asi 60 :( ) ?! alebo moze byt ten suhrnny doklad s prilohou?!
Paula
03.11.06,07:54
Zvykne sa písať, že ide o bonus "za celoročný odber tovaru určitého druhu".
manga
03.11.06,08:03
hej, text mi je jasny v zmysle zmluvy, ale tu formu by som este potrebovala potvrdit. v zakone o DPH je uvedene (§75, ods. 7) ze to moze byt i suhrnna faktura vztahujuca sa na viac samostatnych dodani tovaru... najviac vsak za kalend.mesiac
misolga
16.11.06,17:21
V zmluve je uvedené : Zmluvné strany sa obojstranne dohodli na možnosti vrátenia bonusu, resp.zníženia ceny za produkty v zmysle ustanovenia § 25 ods.6)zák 222/204 Z.z. o DPH...
- Na základe tejto dohody teda považujem bonus vyplatený v r.2006 (zníženie ceny za odber tovaru za rok 2005) oslobodený od DPH
-Neuvádzam túto sumu ani v priznaní DPH

Je to správny postup? V zmluve nie je nikde uvedené že strany nebudú z bonusu uplatňovať DPH, je len odkaz na § 25 ods.6.
FeDaZab
17.11.06,13:11
Dotazik, mozem vystvit doklad o oprave zakladu dane aj ku fa kt. som vystvila v 01/2005, teraz v 11/2006 a zahrnut ho do dan priznania za 11/2006?
Paula
17.11.06,13:25
Dotazik, mozem vystvit doklad o oprave zakladu dane aj ku fa kt. som vystvila v 01/2005, teraz v 11/2006 a zahrnut ho do dan priznania za 11/2006?

§ 25
Oprava základu dane
.
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
FeDaZab
18.11.06,12:32
To kedy zahrnut doklad o oprave zákl.dane do dan. priznania je mi jasne.
Nie celkom stastne som formulovala ten moj dotazik.
Ale nikde som nenasla limit - obmedzenie za ake obdobie do zadu mozem ten
doklad o oprave zakl. dane vystvit ci ho mozem vystavit aj ku fa kt. som vystvila v 1/2005?
Marianna01
18.11.06,19:46
Ešte raz, citácia od Pauly:

Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane...

pozorne si to prečítaj :)
jaja99
18.11.06,20:10
To kedy zahrnut doklad o oprave zákl.dane do dan. priznania je mi jasne.
Nie celkom stastne som formulovala ten moj dotazik.
Ale nikde som nenasla limit - obmedzenie za ake obdobie do zadu mozem ten
doklad o oprave zakl. dane vystvit ci ho mozem vystavit aj ku fa kt. som vystvila v 1/2005?

Môžeš vystaviť doklad o oprave základu dane aj za obdobie 1/2005. Čo sa týka DPH je to OK.
ivni
18.04.07,21:00
Ak mame uzatvorenú zmluvu s odberateľom, že ak si zakúpi tovar v hodnote 10 000,- Sk , dostane od nás finančný bonus v hodnote 1000,- Sk, ktorý mu pošleme na účet po odbere, tak ten bonus účtujeme 548/221 , DPH neuvádzame, je to prosím správne.
Tweety
19.04.07,06:46
Ak mame uzatvorenú zmluvu s odberateľom, že ak si zakúpi tovar v hodnote 10 000,- Sk , dostane od nás finančný bonus v hodnote 1000,- Sk, ktorý mu pošleme na účet po odbere, tak ten bonus účtujeme 548/221 , DPH neuvádzame, je to prosím správne.
Poskytnutie bonusu je správne účtované cez fa- dobropis . 311/604 mínusom. Potom už prevod platby odberateľovi 311/221.
ivni
19.04.07,19:13
ďakujem Tweety. My však mame uzatvorenú dohodu o bonuse, nedávame k tomu faktúru, myslíš, že je správne, keď mám dohodu priloženú v inter. dokladoch a účtujem len na základe výpisu z účtu 548/221.
Milan Benka
19.04.07,19:17
ďakujem Tweety. My však mame uzatvorenú dohodu o bonuse, nedávame k tomu faktúru, myslíš, že je správne, keď mám dohodu priloženú v inter. dokladoch a účtujem len na základe výpisu z účtu 548/221.

Ak to máte písomne dohodnuté a ste obaja platiteľmi DPH tak je to OK.
ivni
21.04.07,07:50
Benka dakujem A ako by to bolo keby oni neboli platcami DPH, čo sa deje s DPH u nás
Milan Benka
21.04.07,08:07
Benka dakujem A ako by to bolo keby oni neboli platcami DPH, čo sa deje s DPH u nás


V takomto prípade by ste boli povinní vystaviť doklad o oprave základu dane v zmysle §25 Z DPH - dobropis, na ktorom by ste vyčíslili zníženie základu dane aj DPH. Táto oprava by vchádzala do DP DPH v mesiaci, v kt. by ste tento doklad vystavili ( daňová povinnosť v tomto prípade vzniká dňom vystavenia).
ivni
21.04.07,20:54
no neviem teda. Ja si myslím, že keby išlo o tovar, teda keby sme im dávali ako bonus tovar, tak vtedy áno, treba odviesť aj DPH a vystaviť doklad, lebo keď sme si odpočítali, treba aj odviesť s príšlušným dokladom. Ale keď dávame peniaze ako bonus, vtedy stačí dohoda, ja si teda myslím.
Ak sa mýlim daj mi tiež viedieť. Ďakujem Ti za názor.
Paula
21.04.07,21:11
ale.....

§ 25
Oprava základu dane
.
.
(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

.......tzn., že platí iba vtedy, ak sú obe strany platiteľmi.....
kristina11
25.07.07,14:09
Dobry den,
dostali sme od dodavatela dobropis na zlavu, ktory bol vystaveny bez DPH. Obvykle nam zlavu odpocitaju hned na fakture za tovar. V tomto pripade by malo ist o specialne dohodnutu zlavu, ktora sa vyplaca na zaklade predanych kusov. Od dodavatela sme ziadali aby nam dobropis vystavil s DPH. Odmietol, pretoze to vraj nerobi ani pre inych obchodnych partnerov...
V zmluve (ktora sa uzatvara na cely rok) mame dohodnutu fakturaciu financnych bonusov = % z obratu, ktore sa fakturuju mesacne.Vychadza sa vzdy z obratu za predchadzajuci mesiac. V zmluve nemame odvolavku na §25 odst.6, ze fakturacia prebehne bez DPH.
Mame dalej trvat na vystaveni dobropisu s DPH?
Dakujem pekne.
emgeton
25.07.07,16:25
Trvajte na písomnom dodatku k zmluve, kt. máte uzatvorenú, kde to bude uvedené. Odvolajte sa pri tejto požiadavke na §25/6 zák. o DPH.
lenkak
19.01.10,21:18
Stretli ste sa už s niečím takýmto:
Mám zmluvu s dodávateľom rabaty, spätné bonusy, a skonto - percentuálne vyjadrenie
Príde faktúra za tovar, tovar sa príjme aj vyfakturuje bez skonta. Konateľ si rozmyslí kedy fa zaplatí podľa toho má skonto.
Faktúra je od dodávateľa rozpísaná takto:
Položky tovarové všetko ako má byť,
základ dane, dph, celkom s dph.
Ale na ďalšej strane je rozpis:
V prípade pripísania na účet do ..... Vám ponúkame 0,5% ďalšej zľavy
rozpísaná konečná cena bez dph, dph , pri platbe do .... uhraďte xxxx
V prípade pripísania na účet do ..... Vám ponúkame 0,3% ďalšej zľavy
rozpísaná konečná cena bez dph, dph , pri platbe do .... uhraďte xxxx

Ako teraz postupovať? Žiadny dobropis, a nie vždy viem, koľko uhradí konateľ, neraz iba podľa výpisu zistím, že zaplatil menej.

(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

obaja sú platcami dph.
Paula
19.01.10,21:28
lenkak
19.01.10,21:30
Paula ďakujem za link, už som to prešla, ale aj tak nechápem, že na faktúre sú uvádzané 3 základy dane, 3 rôzne dph, a to akože si mám vybrať?
Ja som zaúčtovala faktúru bez skonta, úhradu zaúčtovala tú menšiu a čo teraz s tým rozdielom? Dám celú časť do výnosov?