katka28
24.10.06,12:41
Moja šéfka skoro každý tretí deň sa ma pýta aký mám názor na nasl.vec:
Má malé dieťa, v septembri začalo chodiť do škôlky. Má pozastavenú živnosť na 3 roky (do 8/2007). V októbri ešte dostala rodič.príspevok.
1. Končí sa jej rodičovská dovolenka nástupom dieťaťa do škôlky?
(Môj názor - áno)
2. Je do 8/2007 dôchodkovo poistená štátom? (podľa mňa nie)
3. Má nahlásiť túto skutočnosť na Sociálnej poisťovni? - že o dieťa sa nestará celodenne
4. Má platiť samostatne odvody?
5. Ako platiť odvody? Dobrovoľne alebo zo živnosti (ukončiť pozastavenie) alebo ako konateľka v s.r.o. (Konateľkou už je, ale zatiaľ bez príjmu)

Priznám sa, že už mi lezie na city že nič za seba nevybavuje, zdá sa že čaká na mňa, ale na Soc.poist ja nemôžem ísť v jej mene...
Samozrejme hľadá najlacnejsie riešenie.
evina
24.10.06,11:03
Moja šéfka skoro každý tretí deň sa ma pýta aký mám názor na nasl.vec:
Má malé dieťa, v septembri začalo chodiť do škôlky. Má pozastavenú živnosť na 3 roky (do 8/2007). V októbri ešte dostala rodič.príspevok.
1. Končí sa jej rodičovská dovolenka nástupom dieťaťa do škôlky?
(Môj názor - áno)
2. Je do 8/2007 dôchodkovo poistená štátom? (podľa mňa nie)
3. Má nahlásiť túto skutočnosť na Sociálnej poisťovni? - že o dieťa sa nestará celodenne podľa mňa áno
4. Má platiť samostatne odvody? do ZP určite áno, SP je na jej rozhodnutí
5. Ako platiť odvody? Dobrovoľne alebo zo živnosti (ukončiť pozastavenie) alebo ako konateľka v s.r.o. (Konateľkou už je, ale zatiaľ bez príjmu) Ukončenie alebo neukončenie živnosti je na jej rozhodnutí, môže platiť aj dobrovoľne. ako konateľka bez príjmu nemá prečo a z čoho platiť.

Priznám sa, že už mi lezie na city že nič za seba nevybavuje, zdá sa že čaká na mňa, ale na Soc.poist ja nemôžem ísť v jej mene...
Samozrejme hľadá najlacnejsie riešenie.
Neviem si teraz spomenúť kto, ale niekto má pri svojom nicku vtipnú vetičku: Zákony mi dávajú krídla.:)
Daj je prečítaľ nasledovné a máš pokoj:

Paragraf 3 zákona o rodičovskom príspevku hovorí jasne, že nemá nárok na rodičovský príspevok, ak jej dieťa chodí do škôlky.




Nárok na rodičovský príspevok


§ 3
1/ Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú: a) riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa 1. do troch rokov veku dieťaťa,
.
.
.






3/ Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona je splnená, ak rodič a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne; to platí aj vtedy, ak 1. dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti najviac deväťdesiat po sebe nasledujúcich dní,
2. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
3. dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak jeho rodičia alebo osamelý rodič, ktorý je slobodný, rozvedený, ovdovený, sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím alebo

b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného predpisu zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.


(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení, ) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu alebo z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu.