Aďa1
24.10.06,14:04
V predzmluvných vzťahoch posielam zamestnancov na vstupné lekárske prehliadky a preplácam im doklady od lekára + doklady od odborných lekárov, keď ich praktický lekár v rámci vstupnej prehliadky pošle ešte aj na nejakú odbornú prehliadku. Pokiaľ mám záujemcu o prácu a pri vstupnej prehliadke lekár zistí, že tento človek nemôže vykonávať uvedenú prácu a my ho na základe tohto neprijmeme do zamestnania, môžem mu preplatiť vstupnú lekársku prehliadku, aj keď sa nestane našim zamestnancom? Ďakujem za odpoveď.
monika-s
24.10.06,13:48
Neviem presne v ktorom zákone sa uvádza, že zamestnávateľ je povinný uhradiť vstupnú lekársku prehliadku zamestnancovi.

Bolo mi zo strany bezpečáka poradené asi toto:

Vznik PP je napr. 10.10.2006.
Dotyčný bol na lek prehliadke 09.10.2006, to znamená že vtedy ešte nebol našim zamestnancom, tak by som mu tú lek prehliadku ani nepreplatila. Keby na ňu išiel už 10.10.2006, potom áno.

Ak však u lekára neuspel, tiež by som mu to nepreplatila. Jednoducho k pracovnému pomeru nedošlo.
Aďa1
27.10.06,06:04
Takto mi to povedali na daňovom úrade, teda pokiaľ ten človek nie je zamestnancom, nie je vstupná lekárska prehliadka daňovým nákladom firmy. Ibaže v zákonníku práce § 41 ods. 2, že zamestnávateľ môže uzatvoriť pracovnú zmluvu len s osobou zdravotne spôsobilou na túto prácu (takto to máme aj v smernici BOZP), takže mi z toho jednoznačne vyplýva, že vstupná lekárska prehliadka sa musí uskutočniť ešte pred vznikom pracovného pomeru. Ak je firma povinná poslať uchádzača o prácu ešte v rámci predzmluvných vzťahov na lekársku prehliadku a je zároveň povinná túto lekársku prehliadku v plnej výške uchádzačovi preplatiť, tak by to malo byť daňovým nákladom firmy. Lenže netuším ako to je v prípade, ak lekár uchádzača nedoporučí na prácu. Taktiež po novom od 1.07.06 sa povinne na vstupné lekárske prehliadky musia posielať aj uchádzači o prácu na prac. miestach, kde budú pracovať v priemere viac ako 4 hodiny pri počítači. Čiže už musíme posielať na vstupnú lekársku prehliadku takmer všetkých zamestnancov aj z administratívy.
Gabi03
27.10.06,06:13
Môj názor: už pri pracovnom pohovore, resp. predzmluvných vzťahoch by malo viac-menej vysvitnúť, či daný uchádzač je vhodný na danú prácu zo zdravotného hľadiska. Samozrejme výnimky sa môžu vyskytnúť. To, že pri pohovore oni zamlčia svoj zdravotný stav, je na ich riziko, že sa to potom pri lekárskom vyšetrení ukáže.
Svetlana1
27.10.06,06:13
Mám takú otázku k tejto téme. Kde nájdem zoznam prac. pozícií na ktoré je nutná lekárska prehliadka. Pokiaľ viem, mal by ju mať každí pred nástupom do práce. Alebo nie? Stačí mi doklad že je schopný práce...? Alebo musí absolvovať kompletnú prehliadku?
Aďa1
30.10.06,06:54
Mám takú otázku k tejto téme. Kde nájdem zoznam prac. pozícií na ktoré je nutná lekárska prehliadka. Pokiaľ viem, mal by ju mať každí pred nástupom do práce. Alebo nie? Stačí mi doklad že je schopný práce...? Alebo musí absolvovať kompletnú prehliadku?

Nám stanovil prac. pozicie pre ktoré je nutná lekárska prehliadka náš bezpečnostný technik. Väčšinou sú to práce, kde je vyššie riziko ochorenia alebo úrazu (prašné, hlučné prostriedie, práce vo výškach, práca v noci (napr. aj vodiči), práca s potravinami a teraz už aj práce za počítačom) Neviem či existuje presný zoznam prac. pozícii ale asi nie, pretože prac. pozície si môže zamestnávateľ prakticky nazvať ako chce, takže zaleži vyslovene na práci, ktorú ten zamestnanec vykonáva. Keď posielam uchádzača o prácu na vstupnú lekársku prehliadku, tak mu na túto žiadosť pre lekára okrem názvu pozície vypíšem konkretne práce, na ktoré ako zamestnávateľ túto prehliadku vyžadujem a už je na lekárovi a jeho posúdení na aké ďalšie vyšetrenia ho pošle (práca vo výškach = audiometer, práca v noci, na počítači = očné vyšetrenie, vodič kamionu=psychotesty a pod.) Takže my napíšeme lekárovi čo všetko zamestnanec bude robiť a lekár už vie, čo všetko má vyšetriť.
Zuzi10
30.10.06,19:11
Mna by k tejto otazke zaujimalo, ci zamestnavatel musi vstupnu lek. prehliadku zamestnancovi (kt. potom zamestna) preplatit, mne sa totiz stalo, ze mi zamestnavatel povedal ze vstupnu lek. prehliadku nepreplaca, ze ved dotycny zamestnanec chce u nich pracovat, tak si to hradi sam (to iste aj ked zamestnavatel vyzaduje zdrav. preukaz)??
Danila
30.10.06,19:34
Mna by k tejto otazke zaujimalo, ci zamestnavatel musi vstupnu lek. prehliadku zamestnancovi (kt. potom zamestna) preplatit, mne sa totiz stalo, ze mi zamestnavatel povedal ze vstupnu lek. prehliadku nepreplaca, ze ved dotycny zamestnanec chce u nich pracovat, tak si to hradi sam (to iste aj ked zamestnavatel vyzaduje zdrav. preukaz)??Zamestnávateľ nemá pravdu, a je povinný preplatiť vstupnú lekársku prehliadku. Skús cez vyhľadanie trošku prehrabať Poradu a nájdeš dostatočne veľa vyčerpávajúcich príspevkov k tejto téme.
Hytat
30.10.06,21:28
podla noveho zakona o bezpecnosti prace, by mala vyjst vyhlaska, ktora bude obsahovat zoznam povolani, kde je takato prehliadka povinna a potom ju mozes preplatit aj zaujemcovi o pracu. Pokial viem, este tato vyhlaska nevysla
Marti.ka
31.10.06,05:08
Mna by k tejto otazke zaujimalo, ci zamestnavatel musi vstupnu lek. prehliadku zamestnancovi (kt. potom zamestna) preplatit, mne sa totiz stalo, ze mi zamestnavatel povedal ze vstupnu lek. prehliadku nepreplaca, ze ved dotycny zamestnanec chce u nich pracovat, tak si to hradi sam (to iste aj ked zamestnavatel vyzaduje zdrav. preukaz)??
Na túto otázku je mnoho názorov. Mne odporučili zákon č. 126, par. 19 ods. 2 a 7, kde sa jednoznačne píše, že náklady za preventívne prehliadky znáša zamestnávateľ.
Martinella
31.10.06,06:41
Na túto otázku je mnoho názorov. Mne odporučili zákon č. 126, par. 19 ods. 2 a 7, kde sa jednoznačne píše, že náklady za preventívne prehliadky znáša zamestnávateľ.


Ale je rozdiel vstupná zdravotná prehliadka a preventívna prehliadka. Ak pracovník nastupuje na pracovné miesto, mal by mať zdokladovaný aj zdravotný stav. A tento treba preventívne preverovať v pravidelných intervaloch napr.po roku.


Uvedené predpisy sú uvedené v príspevku od Niky.
Nika
31.10.06,07:50
Ale je rozdiel vstupná zdravotná prehliadka a preventívna prehliadka. Ak pracovník nastupuje na pracovné miesto, mal by mať zdokladovaný aj zdravotný stav. A tento treba preventívne preverovať v pravidelných intervaloch napr.po roku.


Ale § 19 ods.2a hovorí o lekárskej preventívnej prehliadke pred nástupom do zamestnania. A ods. 7 nerozlišuje či ide o prehliadku pred vstupom do zamestnania alebo počas zamestnania.




(2) Lekárska preventívna prehliadka vo vzťahu k práci
sa vykonáva
a) pred nástupom do práce,
b) v súvislosti s výkonom práce,
c) pred zmenou pracovného zaradenia,
d) pri skončení pracovného pomeru.


(7) Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s výkonom lekárskych
preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci,
uhrádza zamestnávateľ.
Farks
10.11.06,05:31
Dobré ráno všetkým! Mám otázočku, chcem preplatiť vstupnú lekársku prehliadku zamestnancom. Pracujem v Softipe a neviem cez aký kód to mám vo výplate zadať. Ďakujem
Farks
10.11.06,06:09
Nikto tu nepracuje v Softipe?
Farks
10.11.06,06:32
Ja som myslela na kód 473 alebi 474 ako nezdanený príjem , ale nie som si tým úplne istá, poradí niekto?
Danuša2
23.11.06,17:40
Mam mensiu otazku. Kolko sa plati za vstupnu prehladku do zamestnania
karol.za
23.11.06,18:04
ahoj danuša 2
poväčšina lekárov má na dverách cenník platených úkonov,býva tam spomenutá aj vstupná lekárska prehliadka jej cena je 400 a viac sk
záleží podľa lekára,štátny lekáry majú túto cenu stanovenú vyšším územným celkom a pohybuje sa podľa lokality od 300 do 600 sk
s pozdravom karol
:):):):):)
Danuša2
23.11.06,18:05
Dakijem pekne velmi si mi pomohol