JNOVAK
24.10.06,14:49
Vážení poraďáci! Ako riešite v mzdovom programe prípad, keď zamestnanec odíde na starobný dôchodok, ale ostáva riadne pracovať na svojej stoličke. Nech je to v polovici mesiaca. Pokračujete pod rovnakým osobným číslom alebo ho založíte do počítača ešte raz, už ako starobného dôchodcu?
eop
24.10.06,13:08
Vážení poraďáci! Ako riešite v mzdovom programe prípad, keď zamestnanec odíde na starobný dôchodok, ale ostáva riadne pracovať na svojej stoličke. Nech je to v polovici mesiaca. Pokračujete pod rovnakým osobným číslom alebo ho založíte do počítača ešte raz, už ako starobného dôchodcu?

Ja by som asi pokračovala, iba by som zmenila nastavenie daní a poistného. Starobný dôchodca už nemá také odvody ako zamestnanec, ktorý nepoberá dôchodok. Ale neviem, ako uzatvoríš daný mesiac? Hm. Kedy si dal nové osobné číslo a založil ho ešte raz, už by si musel ukončiť prac.pomer a v druhom dať začiatok. Ale jemu vlastne PP neskončil, ale pokračuje. Neviem. Skús ešte počkať na radu ostatných.:rolleyes:
ivemar
24.10.06,13:40
To urcite zavisi od softveru. Ale mal by umoznit pracovat s jednym osobnym cislo - ide predsa o tu istu osobu ( pokial to nejako pre iste ucely , napr. rocne zuctovanie dane )nie je schopny spojit podla rodneho cisla. Nemyslim, ze z dovodu odchodu do dochodku je nutne koncit PPV a zacinat nove ako dochodca, pokial skutocne dalej robi to iste. Treba ale dosiahnut, aby sa mu poistne do NP, IP,PvN pocitalo len za alikvotnu cast mesiaca, pocas ktorej nebol dochodca- zase to zavisi od softveru, asi je najlepsie obratit sa na jeho tvorcu.
JNOVAK
24.10.06,15:10
Vďaka za názory. V mojom programe nevidím možnosť ako meniť sadzby odvodov behom mesiaca, iba ak s mínusovaním niektorých odvodov vypočítaných ako pre riadneho zamestnanca. Dosť sa obávam gulášu v elektronickej podateľni sociálnej poisťovne, ako to všetko ošetrím výminkami.
kristina.hr
25.10.06,07:31
Ja mam tiez zamestnankynu, ktora mi vcera dorucila priznany predcasny starobny dochodok. Zostava u nas pracovat, osobne cislo jej urcite nebudem menit. Ja mam v programe taku polozku, kde vyplnam aj datum priznania dochodku. Takze uvidim, co mi to spravi. Ale kedze jej dochodok priznali k 1.7. takze v mesiaci oktober uz je dochodkyna, jednoducho za cely mesiac jej odvediem len to, co od 1.8. mam odviest. Len sa chcem opytat, ci jej mam spatne vratit odvody poistneho, ktore vlastne od 1.8. nemusi platit, a teda aj odvody zamestnavatela. Ide o mesiace august a september.
Zita4
25.10.06,07:39
Ja mam tiez zamestnankynu, ktora mi vcera dorucila priznany predcasny starobny dochodok. Zostava u nas pracovat, osobne cislo jej urcite nebudem menit. Ja mam v programe taku polozku, kde vyplnam aj datum priznania dochodku. Takze uvidim, co mi to spravi. Ale kedze jej dochodok priznali k 1.7. takze v mesiaci oktober uz je dochodkyna, jednoducho za cely mesiac jej odvediem len to, co od 1.8. mam odviest. Len sa chcem opytat, ci jej mam spatne vratit odvody poistneho, ktore vlastne od 1.8. nemusi platit, a teda aj odvody zamestnavatela. Ide o mesiace august a september.
Keď jej priznali dôchodok od 1.7.,prepočítaš všetky odvody od júla do septembra a znížiš v mzde za október. Za júl invalidné a PvN a od augusta aj nemocenské (za zamestnanca, aj za zamestnávateľa).
medved
25.10.06,07:51
Môj názor je, že odvody by sa nemali alikvotne krátiť ak star. dôchodca má priznaný dôchodok v strede mesiaca. Poľa mňa mu potrí znížený odvod za celý ten mesiac, v ktorom mu dôchodok bol priznaný. V žiadnom prípade netrebu mu prideľovať nové os. číslo. V programe treba zadať dátum priznania dôchodku.
Zita4
25.10.06,08:19
Môj názor je, že odvody by sa nemali alikvotne krátiť ak star. dôchodca má priznaný dôchodok v strede mesiaca. Podľa mňa mu potrí znížený odvod za celý ten mesiac, v ktorom mu dôchodok bol priznaný.
Sociálna poisťovňa zmenila svoj výklad a najnovší výklad je, že sa prepočítajú odvody odo dňa priznania dôchodku. Pozri tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=296421&postcount=20
JNOVAK
25.10.06,08:34
Prepáčte, Zita4, mám trochu dhlšie vedenie - povedzte mi prosím polopate, mám do 15-ho odvádzať plné odvody a od 16-ho znížené ako pre dôchodcu?
endrju
25.10.06,10:04
Sociálna poisťovňa zmenila svoj výklad a najnovší výklad je, že sa prepočítajú odvody odo dňa priznania dôchodku. Pozri tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=296421&postcount=20

Veľmi pochybujem o tom, že túto zmenu výkladu má sociálna "ošetrenú" aj v elektronickej podateľni. Očakávam problémy s neakceptovaním mesačných výkazov. ;)
JNOVAK
26.10.06,14:16
Veľmi pochybujem o tom, že túto zmenu výkladu má sociálna "ošetrenú" aj v elektronickej podateľni. Očakávam problémy s neakceptovaním mesačných výkazov.

Nuž, keďže mám v programe ešte formát mesačného hlásenia v2.4.1, skúsim zamestnanca ozančiť výnimkou T (Zamestnanec so zúčtovanými rozdielmi v odvode poistného za predchádzajúce obdobie, za ktorého zamestnávateľ odvádza poistné na garančné poistenie (+, -)). Keď to neprejde, skúsim ho opraviť nastavením indikácií 0-1-2 na pozície príslušných fondov, keďže ako sa zdá, ručný vstup v elektronickej podateľni je už v2.5.
Jana Motyčková
26.10.06,15:49
Veľmi pochybujem o tom, že túto zmenu výkladu má sociálna "ošetrenú" aj v elektronickej podateľni. Očakávam problémy s neakceptovaním mesačných výkazov. ;)
Vraj treba dať do RozsahSP 2 - oprava (odpoveď na náš e-mailový dotaz). Cez opravu prejde všetko.
endrju
26.10.06,16:04
Vraj treba dať do RozsahSP 2 - oprava (odpoveď na náš e-mailový dotaz). Cez opravu prejde všetko.
Už dávnejšie som mal takú myšlienku, že treba u všetkých zamestnancov uvádzať "2222222" :D
Zbavili by sme sa mnohých problémov s (ne)akceptáciou mesačných výkazov v elektronickej podateľni :cool:
tomare
27.10.06,08:20
Tento nový postup uplatňujeme od akého dátumu? 1.8.2006 ?
JNOVAK
30.10.06,08:18
Z predošlých príspevkov vyplýva, že ak zamestnanec odíde na dôchodok, ale ostáva pracovať, nemocenské poistenie mu prestávame odvádzať odo dňa priznania dôchodku, nie od prvého v mesiaci. Zrejme tak by sme mali postupovať aj v prípade IP a PvN.

Pre úplnosť témy by som prosil o názor, či pri odchode na invalidný dôchodok sa znížené percento odvodov (4,10 > 2,5) na zdravotné poistenie môže tiež počítať odo dňa priznania invalidného dôchodku.
janber
03.11.06,07:30
Prajem pekný deň, poprosím o názor na opravu poistného pre predčasného starobného dôchodcu:

Zamestnancovi prišlo rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku od 29. júna 2006, ktoré bolo vydané dňa 18.augusta v Bratislave. Pri oprave poistného treba postupovať podľa nového výkladu, čiže prepočítať poistného od 29.júna, alebo sa nový výklad týka len takých dôchodkov, ktoré sú priznané od 01.augusta?
Keď som robila výplaty za 08/2006 tak som poistné za 06/2006 opravila od 1.dňa v mesiaci, mám poslať ďalšiu opravu?

Ďakujem za odpovede.

Jana
Jana Motyčková
03.11.06,11:13
Tá zmena výkladu by mala byť platná od 1.8.2006, t.j. použiije sa najskôr pri výpočte odvodov za august. Takže za celý jún by som neplatila poistné.
janber
03.11.06,11:39
Keď som sa informovala na SP bolo mi povedané, že nový výklad platí pre priznané dôchodky od 01.08., ale v Národnom poistení je pri poistení v nezamestnanosti uvedený príklad: priznaný SD,PSD od 05.júna neplatí poistenie v nezamestnanosti od 05.júna, čiže podľa nového výkladu.
Jozef Mihál
03.11.06,18:51
K tomu "novému výkladu" poznamenávam, že zákon sa od 1.1.2004 prakticky nezmenil pokiaľ ide o poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie - a ťažko sa tým pádom môže niekto, nech je to aj samotná SP, oháňať pri platení/neplatení týchto dvoch fondov termínom 1.8.2006.
milanr
06.11.06,11:42
Keď som sa informovala na SP bolo mi povedané, že nový výklad platí pre priznané dôchodky od 01.08., ale v Národnom poistení je pri poistení v nezamestnanosti uvedený príklad: priznaný SD,PSD od 05.júna neplatí poistenie v nezamestnanosti od 05.júna, čiže podľa nového výkladu.
Môžem vedieť,v ktorom čísle NP bol tento príklad ? Ja som sa zase dočítala v čísle 02/2006 v rubrike Otázky - odpovede "Vrátenie poistného", že IP a PvN sa neplatí od 1. dňa mesiaca, od ktorého bol priznaný SD alebo PSD. Z vlastnej skúsenosti viem, že ani v SP v tom nemajú celkom jasno. :confused: Ja som si to vždy overila predtým ako som išla opraviť odvody SD a raz mi povedali, že to mám dať odo dňa priznania SD a o 1/2 roka, že neplatí celý mesiac. Tak som zvedavá na ich stanovisko pri prípadnej kontrole ? Má niekto z vás oficiálne stanovisko od SP ako v tomto prípade postupovať ?
mirhu
10.02.10,07:15
Dôchodca má spätne priznaný dôchodok od 22.3.2007, ako poriešim ten marec? Žiadame vrátenie odvodov do SP