litu
24.10.06,15:14
Prosím Vás, ako sa v pohode účtuje dovoz tovaru , colný dlh, JCD a odpočet DPH? Doklady z JCD:
clo 421sk
dph 3746 sk
základ 19 709Sk
deň 08.09 úhrada v hotovosti

aj so zaokrúhlením dph, s členením dph, postupne polopate.

Ďakujem Vám za odpoveď. Celý deň som hľadala odpoveď, našla som pre iné programy ako pohoda.
litu
24.10.06,13:16
ešte dodatok, jedná sa o PU.
litu
25.10.06,04:46
Verím, že sa nájde človek, ktorý mi pomôže s tým. Dopredu mu ďakujem za to.
Kája.
02.11.06,19:32
Do rozpisu DPH si dáš základ - clo, dph - dph vymeraná colným úradom. Základ, ktorý si ty uviedla tam neuvádzaš, to predsa účtuješ pri došlej zahraničnej faktúre. Clo zaúčtuješ na ten istý účet ako zaúčtuješ zahraničnú faktúru ku ktorej sa viaže clo, a dph na 343.
Lucia7
02.11.06,20:59
Prosím Vás, ako sa v pohode účtuje dovoz tovaru , colný dlh, JCD a odpočet DPH? Doklady z JCD:
clo 421sk
dph 3746 sk
základ 19 709Sk
deň 08.09 úhrada v hotovosti

aj so zaokrúhlením dph, s členením dph, postupne polopate.

Ďakujem Vám za odpoveď. Celý deň som hľadala odpoveď, našla som pre iné programy ako pohoda.

ja som JCD v pohode účtovala cez faktúry, a účtovanie by bolo nasledovné:
504 AE 521,--/ 379 AE 521,--
343 AE 3746,-- / 379 AE 3746,--
s tým, že do členenia DPH uvedieš: PD tovar


a úhradu zaúčtuješ cez pokladňu 379/211 cez likvidáciu dokladu.
jenny7
07.11.06,09:21
Ahojte, mám jednu otázku ohladne dovozu. Keď uhradíme colný dlh, DPH si uplatním týmto dátumom úhrady – to mi je jasné. Čo sa týka faktúry som si není istá, akým kurzom ju mám správne zaúčtovať a potom z nej vyčíslovať prípadné kurzové rozdiely? Faktúra s tovarom mi prišla dňa 23.8. dátum na faktúre bol 16.8. preclenie tovaru sa uskutočnilo 21.8. – pečiatka colnice na JCD, k tomuto dátumu nám vyčíslili aj colný dlh. Myslím, že buď by to malo byť toho 23.8.alebo 16.8., prosím pomôžte mi, ďakujem.
Lucia7
07.11.06,09:36
Ahojte, mám jednu otázku ohladne dovozu. Keď uhradíme colný dlh, DPH si uplatním týmto dátumom úhrady – to mi je jasné. Čo sa týka faktúry som si není istá, akým kurzom ju mám správne zaúčtovať a potom z nej vyčíslovať prípadné kurzové rozdiely? Faktúra s tovarom mi prišla dňa 23.8. dátum na faktúre bol 16.8. preclenie tovaru sa uskutočnilo 21.8. – pečiatka colnice na JCD, k tomuto dátumu nám vyčíslili aj colný dlh. Myslím, že buď by to malo byť toho 23.8.alebo 16.8., prosím pomôžte mi, ďakujem.

Faktúru prepočítaš kurzom v deň uskutočnenia účtovného prípadu a týmto dňom je deň nadobudnutie tovaru. V tvojom prípade máš aspoň výhodu, že máš pečiatku z colnice, kedy bol tovar preclený a predpokladám, že v tento deň ste mali aj tovar k dispozícii. Takže ja by som to prepočítala kurzom 21. 8.
renatan
07.11.06,10:25
v agende Ostatné záväzky naúčtuješ :
5XX/379 - 421,- Sk
343ae neuhradená/379 - 3 746,- Sk toto naúčtuješ bez základu dane!

pri úhrade pookladňou si záväzok zlikviduješ 379/211 a v pokladni v zaúčtovaní ti automaticky prebehne zúčtovanie DPH na ďalšom riadku
343ae neuhradená/343ae uhradená

musíš si nastaviť účty 343ae neuhradená DPH a 343ae uhradená DPH a tiež predkontácie.

členenie DPH bude PDtovar - dovoz tovaru
jenny7
07.11.06,11:19
Lucia7 ďakujem za radu, ešte som chcela podotknúť, že síce mám pečiatku z colnice toho 21.8. ale tovar sme obdržali fyzicky až toho 23.8. Inak podľa §21 o DPH daň.povinnosť pri dovoze vznika 1a, prepustením tovaru do colného režimu voľný obeh. Čiže tomu rozumiem tak, že oni to pustili do voľného obehu toho 21.8. a nám to došlo doručené poštou 23.8. hm, takže mám sa držať toho dátumu 21. aj keď sme tovar obdržali až o 2dni??? Týmto dňom prerátať kurzom faktúru a z nej vyrátať kurz.rozdiely??Ešte raz ďakujem.
Dana K.
08.11.06,11:15
Lucia7 ďakujem za radu, ešte som chcela podotknúť, že síce mám pečiatku z colnice toho 21.8. ale tovar sme obdržali fyzicky až toho 23.8. Inak podľa §21 o DPH daň.povinnosť pri dovoze vznika 1a, prepustením tovaru do colného režimu voľný obeh. Čiže tomu rozumiem tak, že oni to pustili do voľného obehu toho 21.8. a nám to došlo doručené poštou 23.8. hm, takže mám sa držať toho dátumu 21. aj keď sme tovar obdržali až o 2dni??? Týmto dňom prerátať kurzom faktúru a z nej vyrátať kurz.rozdiely??Ešte raz ďakujem.

Trošku je to zvláštne, že tovar je preclený 21.8. a vy ho máte až 23.8. Kto vám to preclieval? Ved colníci tovar nepreclia,kým tu fyzicky nie je. Teda ak oni ho preclili 21.8. tak tým pádom bol ten tovar váš a tento deň je dňom vzniku účtovného prípadu.
Lucia7
08.11.06,11:24
Ja by som si život zbytočne nekomplikovala rôznymi dátumami a dala by som ako pre účely účtovníctva tak i pre účely DPH kurz zo dňa 21.8.

Ak by si chcela aj použiť dva rôzne kurzy, v Pohode, v ktorom asi účtuješ, by to nemal byť problém ale napr. v Money je možné zadať len jeden kurz. Ale keďže sa tu nebavíme o samozdanení faktúry ale o dovoze, kde si DPH-čku uplatňuješ cez JCD, tak potom viď vyššie. :)
jenny7
08.11.06,12:57
Ďakujem za príspevky. My máme totižto spísanú komisionársku zmluvu z jednou colnicou, k nim príde tovar, oni nám zo zásielky vyčíslia colný dlh a po zaplatení nám pošlú tovar, takže preto sme to dostali až o tie 2dni neskôr.Máte pravdu, nebudem to komplikovať a najlepšie asi keď sa budem držať toho dátumu pečiatky colnice. S týmto kurzom prerátam aj faktúru a z tej hodnoty mi budú plynúť aj tie kurzové rozdiely. Ďakujem za Váš čas a ochotu, papa.
Koreniny Macek
23.11.06,13:02
Ahojte,pri dovoze tovaru zo Srbska sme zaplatili clo a DPH.V tlačive DPH v riadku 17 sa mi objavila suma zaplatenej DPH,len v časti základ dane nemám sumu .V ktorom riadku by mal byť základ alebo či vôbec sa tam má objaviť.Ahojte
Kája.
23.11.06,19:32
Základ dane sa ti tam neobjaví nikde, len v riadku 17 budeš mať uvedenú zaplatenú DPH.
chudaska
12.09.07,05:53
ešte otázočka JCD z colnice mám dátum 31.8.2007, to bol piatok ale clo a DPH bola uhradená 3.9.2007. Kedy si odpočítať DPH? Za mesiac august alebo až september, myslím si že v septembri, nakoľko zaplatené JCD bolo až v septembri. Opravte ma, ak sa mýlim.
Ďakujem
Laura1
23.01.08,20:04
Ahojte,pri dovoze tovaru zo Srbska sme zaplatili clo a DPH.V tlačive DPH v riadku 17 sa mi objavila suma zaplatenej DPH,len v časti základ dane nemám sumu .V ktorom riadku by mal byť základ alebo či vôbec sa tam má objaviť.Ahojte
Prosím Vás, čo mám zaškrtnúť pri JCD, ak mám zaúčtovať len DPH? Zaúčtujem si záväzok klasicky ako tuzemské plenie?- a dám iba sumu DPH bez základu?

účtujem v POHODE. len pre upresnenie - hoci som v téme....POHODA
pre JCD si mám vytvoriť analitický účet pre DPH, alebo účtovať iba ako vstup?
Laura1
24.01.08,14:12
Môžete mi odpovedať? Ďakujem:)
jenny7
05.02.08,07:12
Zaúčtuješ v agende OZ len DPH a to: 343/379. Ja analytiku na dovozy nemám založenú, dávam to ako každú DPH na vstupe.Neviem, či nie je neskoro na odpoveď, ale až teraz som si všimla tvoj príspevok, takže aj keď neskôr, ale predsa:)
Alexandra777
05.02.08,08:10
Ahojte, neviete mi poradiť, či na faktúre živnostníka musí byť aj jeho pečiatka s podpisom, alebo stačí len podpis? Musí mať každý živnostník urobenú pečiatku?