Marianna01
24.10.06,16:26
Prosím o radu:
SZČO podpísala príkazné zmluvy na cca 300tis za každú s dôchodcami. Teraz, keď sa blíži koniec roka, sa dôchodcovia začali obávať, čo s nimi bude na budúci rok, či nebudú musieť platiť vysoké odvody. Aj keď príjem zdania, čo s odvodmi?
Je pravda, že príjem z príkazných zmlúv sa nezahrňuje do vymeriavacieho základu na SP a ZP?
Melnick
24.10.06,14:51
Doteraz ,boli tieto príjmy posudzované podľa § 8 zák. o DzP, čiže odvody z nich do ZP ani SP neboli. Druhá vec je však to,že daňovník,ktorý predpokladá ,že bude mať príjem podliehajúci dani , je povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Z uvedeného vyplýva ,že daňovník neoznamuje výšku príjmov,ale oznamuje začatie poberania príjmov podliehajúcich dani. Keďže sa jedná o nemalé sumy,daj si to podpísať klientke,že ona si želá ,aby si takéto zmluvy zaúčtovala.
Dôchodcovia si mali na DÚ vybaviť DIČ a bolo by to bez problémov?!?!?!
Marianna01
24.10.06,14:56
Doteraz ,boli tieto príjmy posudzované podľa § 8 zák. o DzP, čiže odvody z nich do ZP ani SP neboli. Druhá vec je však to,že daňovník,ktorý predpokladá ,že bude mať príjem podliehajúci dani , je povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Z uvedeného vyplýva ,že daňovník neoznamuje výšku príjmov,ale oznamuje začatie poberania príjmov podliehajúcich dani. Keďže sa jedná o nemalé sumy,daj si to podpísať klientke,že ona si želá ,aby si takéto zmluvy zaúčtovala.
Dôchodcovia si mali na DÚ vybaviť DIČ a bolo by to bez problémov?!?!?!

No dobre Majka, a keď sa začnú vyplácať tieto sumy až teraz, koncom roka? Mám ich poslať na DU, aby si vybavili DIČ? Na akú činnosť - nemám s tým žiadne skúsenosti - aký je postup?
Díky;)
Melnick
24.10.06,15:41
No dobre Majka, a keď sa začnú vyplácať tieto sumy až teraz, koncom roka? Mám ich poslať na DU, aby si vybavili DIČ? Na akú činnosť - nemám s tým žiadne skúsenosti - aký je postup?
Díky;)

Marianka,na DÚ pri vybavení DIČ-a ,len oznámi,že pravdepodobne bude mať príjem zo sprostredkovania ,alebo inej činnosti,zaplatí 2000.-Sk a môže "podnikať" od dátumu pridelenia.
Celkovo sú tieto zmluvy veľmi rozoberané,lebo všetkým,aj daňovákom je jasné,že sú vyslovene robené za účelom umelého znižovania ZD.
Je iba otázkou času,kedy ich nejako stopnú,zakážu,upravia.............?§.
Marianna01
24.10.06,15:43
Marianka,na DÚ pri vybavení DIČ-a ,len oznámi,že pravdepodobne bude mať príjem zo sprostredkovania ,alebo inej činnosti,zaplatí 2000.-Sk a môže "podnikať" od dátumu pridelenia.
Celkovo sú tieto zmluvy veľmi rozoberané,lebo všetkým,aj daňovákom je jasné,že sú vyslovene robené za účelom umelého znižovania ZD.
Je iba otázkou času,kedy ich nejako stopnú,zakážu,upravia.............?§.

To je možno všetkým jasné, čo však nie je zakázané, je povolené - aspoň zatiaľ.
Takže aby z toho nemali dôchodcovia problémy - nahlásiť na DU.
Čo s odvodmi? Budú musieť nejaké odvádzať? Ak ano, tak sa budú posuczovať ako čo?
Melnick
24.10.06,16:16
Marianka,ak budú naďalej posudzované ako príjmy podľa § 8 ZDP,potom im odvody do poisťovní nehrozia. Ale dáš ruku do ohňa,že to tak ostane? Nebudú ešte ďalšie zmeny v zákone o DzP ako už avizované?
Ja nie.:)
http://www.porada.sk/t32364-ocakavane-zmeny-v-zdaneni-prijmov-fyz-osob-od-1-1-2007-a.html
Marianna01
24.10.06,19:30
Marianka,ak budú naďalej posudzované ako príjmy podľa § 8 ZDP,potom im odvody do poisťovní nehrozia. Ale dáš ruku do ohňa,že to tak ostane? Nebudú ešte ďalšie zmeny v zákone o DzP ako už avizované?
Ja nie.:)
http://www.porada.sk/t32364-ocakavane-zmeny-v-zdaneni-prijmov-fyz-osob-od-1-1-2007-a.html


Super, ďakujem Majka,
dúfam, že nebudú takí šikovní a nezmenia to retrospektívne...
Tohoto roku im zostane už len dúfať, že im §8 zostane...
azuz
25.10.06,04:43
Super, ďakujem Majka,
dúfam, že nebudú takí šikovní a nezmenia to retrospektívne...
Tohoto roku im zostane už len dúfať, že im §8 zostane...
Z Daňového riaditeľstva máme k otázke o zdaňovaní príkaznej zmluvy odpoveď v tom zmysle, že ak osoba, ktorá uzatvorila príkaznú zmluvu musí pri výkone činnosti plniť príkazy príkazcu (nekoná vo svojom mene a na vlastný účet), ide o príjem zo závislej činnosti, teda o príjem podľa §5.
Odpoveď máme písomne zo dňa 10.6.2005.
Jana Motyčková
25.10.06,06:30
Príkazné zmluvy sme tu dosť rozoberali. Z daňového hľadiska môžu byť zdaňované podľa §5, §6 alebo podľa §8.
Ak je to §5, zdaňujú sa u príkazcu a neregistruje sa na DÚ. Ale dôchodca ak nie je zamestnanec ani SZČO z toho zaplatí zdravotné poistenie v ročnom zúčtovaní ZP z celého príjmu.
Ak je to §6, potom sa musí registrovať na DÚ, ako poberateľ príjmu podľa §6 ods.2. Zdaňuje si to sám, môže si uplatniť 40% nákladov. V zdravotnom poistení je tiež považovaný za SZČO (§11 ods. 4 písm.e), t.j. musí sa prihlásiť na ZP ako SZČO a v RZZP doplatí poistné z VZ = základ dane deleno 2,14.
Ak je to §8 (zaradiť tam by som si to ja netrúfla, ale možno niekto to obháji), tak platí daň z toho príjmu a neplatí ZP.
Marianna01
25.10.06,13:35
Príkazné zmluvy sme tu dosť rozoberali. Z daňového hľadiska môžu byť zdaňované podľa §5, §6 alebo podľa §8.
Ak je to §5, zdaňujú sa u príkazcu a neregistruje sa na DÚ. Ale dôchodca ak nie je zamestnanec ani SZČO z toho zaplatí zdravotné poistenie v ročnom zúčtovaní ZP z celého príjmu.
Ak je to §6, potom sa musí registrovať na DÚ, ako poberateľ príjmu podľa §6 ods.2. Zdaňuje si to sám, môže si uplatniť 40% nákladov. V zdravotnom poistení je tiež považovaný za SZČO (§11 ods. 4 písm.e), t.j. musí sa prihlásiť na ZP ako SZČO a v RZZP doplatí poistné z VZ = základ dane deleno 2,14.
Ak je to §8 (zaradiť tam by som si to ja netrúfla, ale možno niekto to obháji), tak platí daň z toho príjmu a neplatí ZP.

Janka, môžeš mi to, prosím, bližšie vysvetliť? Vďaka :)
Jana Motyčková
26.10.06,15:07
Vysvetliť to červené? §8 zákona o dani z príjmu sú ostatné príjmy, zdańujú sa v daňovom priznaní. Do zdravotného poistenia príjmy podľa §8 zákona o dani z prijmu nevstupujú. ZP sa platí iba z príjmov podľa §5 a 6 zákona. Ešte niečo?
Marianna01
26.10.06,15:47
Vysvetliť to červené? §8 zákona o dani z príjmu sú ostatné príjmy, zdańujú sa v daňovom priznaní. Do zdravotného poistenia príjmy podľa §8 zákona o dani z prijmu nevstupujú. ZP sa platí iba z príjmov podľa §5 a 6 zákona. Ešte niečo?

Janka, toto viem. Len ma zaujíma, čo sa pokladá za ostatné príjmy a prečo by si si to netrúfla obhájiť.
Dík
Jana Motyčková
26.10.06,15:56
Lebo prvá veta v §8 znie : "Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa §5 až 7 sú najmä...". Ak DÚ povie, že je to príjem podľa §6 ods.2 písm. b), tak sa to do §8 bude ťažko pretláčať.
Jana Motyčková
26.10.06,16:05
Ale musím povedať, že pre DÚ je výhodnejšie (až na výnimky), ak sa to zdaní v §8, lebo pri §6 si môže dať do nákladov 40%. Takže DÚ to možno nebude mať záujem "prehadzovať".