KvetkaK
24.10.06,16:32
Ahojte poraďáci,mám trošku chaos vo fakturácii s Nemeckom.Preto Vás chcem poprosiť o radu. Tu je môj problém.
Naša firma sprostredkúva vypracovanie projektov pre nemeckú firmu,cez nemeckú firmu. My vystavíme zálohovú Fa na služby, ktoré nám potom fakturuje tá druhá firma, od ktorej obdržíme tiež zálohovú faktúru. Niekedy nám dokonca oni hneď vystavia ostrú faktúru.
Ako postupovať čo sa týka DPH.
KvetkaK
24.10.06,16:56
Nikto mi nevie poradiť? :(
sway
24.10.06,17:44
Ahojte poraďáci,mám trošku chaos vo fakturácii s Nemeckom.Preto Vás chcem poprosiť o radu. Tu je môj problém.
Naša firma sprostredkúva vypracovanie projektov pre nemeckú firmu,cez nemeckú firmu. My vystavíme zálohovú Fa na služby, ktoré nám potom fakturuje tá druhá firma, od ktorej obdržíme tiež zálohovú faktúru. Niekedy nám dokonca oni hneď vystavia ostrú faktúru.
Ako postupovať čo sa týka DPH.

podľa mňa záleží na tom , kde je miesto dodania služby, teda, kde sa služba vykonáva - potom sa od toho odvíja či je s DPH, či nie... http://www.porada.sk/showpost.php?p=56142&postcount=1 zák o DPH § 15
A nepíšeš či máte faktúry od tej druhej firmy s DPH, alebo nie.

Zjednodušene by mala byť celá táto transakcia bez DPH lebo je v rámci EU, ale treba si dobre zhodnotiť všetky okolnosti, pre koho sa vykonáva, a kde sa vykonáva.
KvetkaK
25.10.06,06:54
Miesto dodania služby bude Nemecko, ide o §15 ods.7 a 8písm.b,čiže bude to bez DPH. Od tej druhej firmy máme tiež faktúry bez DPH.
Mňa hlavne zaujíma ako to je s DPH pri zálohových faktúrach. Ak si dobre myslím, tak tie čo vystavím ja sa iba evidujú a nejdú do výkazu DPH ale čo s tými od tej druhej firmy?Idú aj zálohové faktúry už do výkazu-ide o samozdanenie?
KvetkaK
26.10.06,17:58
Našla som tu niekoľko tém co sa týka môjho problému, ale stále som si nie istá. A ešte neviem čo s tým, keď tá nemecká firma čo to pre nás robí, nemá na faktúrach uvedené číslo pre DPH so začiatočnými písmenami DE,ako by mala. A keď som to od nich žiadala, povedali že majú len to jedno ale že určite sú platcovia DPH, jedná sa o fyzickú osobu.Už sa s tým niekto z vás stretol?
Nikto mi nevie pomôcť s mojím prípadom? Ďakujem.
Orsz
26.10.06,19:30
Miesto dodania služby bude Nemecko, ide o §15 ods.7 a 8písm.b,čiže bude to bez DPH. Od tej druhej firmy máme tiež faktúry bez DPH.
Mňa hlavne zaujíma ako to je s DPH pri zálohových faktúrach. Ak si dobre myslím, tak tie čo vystavím ja sa iba evidujú a nejdú do výkazu DPH ale čo s tými od tej druhej firmy?Idú aj zálohové faktúry už do výkazu-ide o samozdanenie?

Zálohové faktúry medzi členskými štátmi EU nie sú predmetom samozdanenia - a to platí obojsmerne. Teda treba čakať na ostrú faktúru, ktorá predstavuje to, že k dodaniu služby došlo - vtedy dochádza k vzniku daňovej povinnosti - ale správne som pochopila - ten prvý dodávateľ služieb je Nemecko a konečný odberateľ tieť Nemecko? A vy ste ako sprostredkovateľ služby?
Čo sa týka IČ DPH nemckého dodávateľa si môžeš overiť na www.drsr.sk - overenie IČ DPH v rámci EU.
KvetkaK
30.10.06,12:36
Zálohové faktúry medzi členskými štátmi EU nie sú predmetom samozdanenia - a to platí obojsmerne. Teda treba čakať na ostrú faktúru, ktorá predstavuje to, že k dodaniu služby došlo - vtedy dochádza k vzniku daňovej povinnosti - ale správne som pochopila - ten prvý dodávateľ služieb je Nemecko a konečný odberateľ tieť Nemecko? A vy ste ako sprostredkovateľ služby?
Čo sa týka IČ DPH nemckého dodávateľa si môžeš overiť na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) - overenie IČ DPH v rámci EU.

Áno správne si to pochopila aj dodávateľ aj odberateľ je Nemecko. A prosím Ťa, kde v zákone by som to našla o tých zálohových faktúrach medzi členskými štátmi?
Ohľadom toho overenia IČ DPH: ja viem že sa to dá overiť na tej stránke, ale keď ho tam napíšem tak neexistuje. Ale ten dodávateľ mi stále tvrdí, že je platcom DPH, ale že má iba to jedno číslo a to asi v takejto podobe xxx/xxx/xxx . Mám ho teda brať že nieje platcom DPH, aj keď tvrdí opak?
Orsz
30.10.06,20:23
Ak stále tvrdí, že je platca DPH, tak by som mu verila, prečo by mal klamať? Čo sa týka tých zapl. alebo prijatých záloh - je to na stránke www.drsr.sk - v metodických pokynoch pri dodaní tovaru a služieb ( na aktuálnej stránke). Tam to nájdeš.
Macka
31.10.06,06:58
Nechcela som zadávať novú tému,pretože mám tiež problém,ktorý by som sem mohla zaradiť.
Vedieme JÚ,sme štvrtroční platcovia DPH ,dovážame tovar z Nemecka.Doteraz sme nemali žiadny problém čo sa týka FA z Nemecka, samozdanenia a uplatnenia práva na odpočet.Náš problém sa týka nadobudnutia tovaru 4.8.06,tovar sme fyzicky z Nemecka obdržali a k tomu zálohovú FA.Na základe uvedených skutočností sme si vypočítali DPH,samozdanili a zároveň uplatnili právo na odpočet čiže výsledný efekt=0,napriek tomu,že sme nemali ostrú FA.Očakávali sme ,že príde tak ako vždy,nakoľko je to náš stály dodávateľ, a nikdy sme s tým nemali problém.Zálohovku sme zaúčtovali ako normálnu FA.Podotýkam, že FA sme aj v auguste zaplatili. Medzitým /asi v septembri sme urobili ďalšiu objednávku od firmy/.Nemecká firma nám však vystavila faktúru až v 10 mesiaci , v ktorom nám doučtovala aj tovar, ktorý sme nadobudli 4.8.06 a žiadnu ostrú FA nám k zálohovke nevystavila.Neviete mi povedať ako mám teraz postupovať?Nepoznáte zákony v Nemecku , do koľkých dní po prijatí našej platby nám mali vystaviť FA?Neviem,či máme od nich žiadať dodatočne vystaviť FA už k dodanému tovaru a dat opraviť tú ,ktorá nám prišla teraz v 10 mesiaci ešte pred dodaním tovaru,ktorý sme objednávali v septembri / tovar by sme mali tento týždeň obdržať/,alebo podať dodatočné DP, s tým,že povinnosť samozdaniť platí, nakolko sme tovar obdržali, nárok však na odpočet sme v 3 kvartáli nemali nakoľko sme nemali FA ,čiže musím opraviť aj výšku DPH a rozdiel odviesť,alebo mám hrat mŕtveho chrobáka nakolko výška zálohovky je vo výške 85 EUR? ,a podanie DDP je za 2000 SK.čo mi poradíte,budem vďačná za každú radu, a dakujem ,že takáto super Porada existuje.Už ste mi viackrát pomohli.Dík všetkým poraďákom.
Orsz
31.10.06,09:48
Macka, tento problém tu už bol rozoberaný. Čo sa týka povinnosti vystavenia faktúr na prijaté alebo zaplatené zálohy medzi krajinami EÚ - tá tu nie je. To znamená, že oni a ani vy nevystavujete faktúru ak prijmete alebo zaplatíte zálohu do iného členského štátu - toto je aj na www.drsr.sk. V prípade obdržania tovaru 4.8.2006, Vám vznikla daňová povinnosť, keďže ste nemali ešte faktúru 15.9.2006 - ale pozor - len daňová povinnosť. To znamená, že ste mali odviesť DPH, ale nárok na odpočet ste mali až dňom vystavenia faktúry, teda v 10.mesiaci - takže Váš výsledok na DP DPH nemohol byť v tomto prípade 0. Podľa § 51 ods.1c) zákona o DPH Vám vzniká nárok na odpočet až keď máte faktúru (premiestnenie sa vzťahuje na organizačné zložky). Tovar, ktorý Vám príde v 10.mesiaci a máte už faktúru, treba zase presne určiť, kedy tovar odoslali - ak je zhodný s dňom vystavenia faktúry, tak to bude deň vystavenia faktúry - pretože bol už odoslaný. AK tovar však poslali na ďaľší deň alebo neskôr, daňová povinnosť vzniká až 15.11.2006 a tým istým dńom aj nárok na odpočet, pretože faktúru už máte - i keď skôr, podľa zákona nemôže vzniknúť nárok na odpočet skôr ako vznikne daňová povinnosť, ale naopak áno.
Macka
31.10.06,10:33
Dík Orsz za fundovanú odpoveď,je jasné,že sme spravili chybu,ale spoliehali sme sa ,že FA nám bude na základe zálohovky zaslaná,tak ako to bolo doteraz.Otázka čo s tým, keďže sa jedná o sumu 85 EUR ,čiže DPH cca 600 SK, a pokuta za DDP 2 000 SK.Máme podať ,nemáme podať?Aká by bola v našom prípade pokuta ,ak by prišla daňová kontrola,keďže sme ukrátili štát o túto daň?Ale aj tak si myslím,že podobne ako u nás platí povinnosť vystavenia FA do 15 dní od prijatia platby, aj v Nemecku musí platiť obdobný paragraf zákona o DPH,ktorý ustanovuje povinnosť vyhotoviť FA do určitého dátumu po prijatí platby ale hlavne, že im vznikla daňová povinnosť tým ,že dodali tovar do EU.Na stránke www.drsr.sk som našla odpoveď,kedy nadobúdateľovi tovaru/čiže našej firme/vznikla daňová povinnosť.Tovar sme fyzicky obdržali v auguste a 15 septembra nám vznikla daňová povinnosť.Ale čo povinnosť nášho dodávateľa,keďže tovar bol dodaný a máme aj doklad z pošty.Nemalo byť toto dodanie fakturované skôr ako v 10 mesiaci?
Orsz
31.10.06,10:52
Dík Orsz za fundovanú odpoveď,je jasné,že sme spravili chybu,ale spoliehali sme sa ,že FA nám bude na základe zálohovky zaslaná,tak ako to bolo doteraz.Otázka čo s tým, keďže sa jedná o sumu 85 EUR ,čiže DPH cca 600 SK, a pokuta za DDP 2 000 SK.Máme podať ,nemáme podať?Aká by bola v našom prípade pokuta ,ak by prišla daňová kontrola,keďže sme ukrátili štát o túto daň?

Macka, pokuta za DDP nie je, tá je len vtedy, ak by si nepodala DP riadne do termínu, ale ty si ho podala, ale chceš ho opraviť, a to je OK, teda bez pokuty. Pokutu by si dostala, keby Ti prišli na kontrolu a ty by si to neopravila. Ale vieš, že prísť môžu a nemusia. Ale nezabudni, že Ti vznikla zatiaľ len daňová povinnosť tých 600Sk, ale odpočet urobíš až v 10.mesiaci - lebo vtedy si dostala faktúru, a predpokladám, že s dátumom vystavenia v 10.mesiaci. A poteším Ťa, nebudeš platiť ani penále za tých 600,-Sk. Len ich budeš musieť na odpočte odrátať, a vlastne štátu zaplatiť - teda o túto sumu sa Ti zvýši daň.povinnosť. Ak to urobíš dnes - alebo vo štvrtok, tak penále vychádzajú: 3 x 4,5% x 600 = 81/2 = 41Sk - teda polovica, lebo si na chybu prišla sama. A do 500,-Sk sa penále nevyrubujú ( §35 ods.16 zákona o správe daní a poplatkov č.511/1992). Takže je to OK a hlavne bez sankcií.
Orsz
31.10.06,10:57
Macka, vidím, že si svoju odpoveď ešte doplnila aj opravila. Ale ešte raz: z pohľadu platených záloh medzi členskými štátmi Európskej únie nie je z pohľadu DPH povinnosť vystavovať faktúru na prijatú platbu - faktúra sa vystavuje až dodaním služby alebo tovaru. Takto to platí pre všetky krajiny, ktoré sú členmi EÚ.
KvetkaK
31.10.06,12:14
Ak stále tvrdí, že je platca DPH, tak by som mu verila, prečo by mal klamať? Čo sa týka tých zapl. alebo prijatých záloh - je to na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) - v metodických pokynoch pri dodaní tovaru a služieb ( na aktuálnej stránke). Tam to nájdeš.
Tak veľmi pekne ďakujem, pozriem si to tam. Trošku ma to zmietlo, lebo u nás na daňovom úrade že tvrdia niečo iné. Asi sa tam pôjdem osobne poradiť.
Macka
31.10.06,12:21
Macka, vidím, že si svoju odpoveď ešte doplnila aj opravila. Ale ešte raz: z pohľadu platených záloh medzi členskými štátmi Európskej únie nie je z pohľadu DPH povinnosť vystavovať faktúru na prijatú platbu - faktúra sa vystavuje až dodaním služby alebo tovaru. Takto to platí pre všetky krajiny, ktoré sú členmi EÚ.

No veď to,ale oni nám tovar v auguste dodali./čiže podľa mňa nám boli povinní FA vystavit,len neviem do akého dátumu/ Som zvedavá ,či dodanie uviedli aj v súhrnnom výkaze za 3 kvartál alebo nie, keďže FA vystavili až v 4 kvartáli aj s tovarom,ktorý prišiel už v tom predchádzajúcom.A takisto som toto nadobudnutie uviedla aj v intrastate za august.A teraz čo? Ako to uvediem v intrastate za oktober?Fa budem mať za inú hodnotu a skutočne dodaný tovar budem mať za inú?Ak dańové priznanie opravím a oni to v súhrnnom výkaze mať nebudú ,pretože FA nevystavili a zálohovka sa asi do súhrnného výkazu nedáva, alebo áno?Ide mi aj o to aby nám dodanie tovaru na jednej strane a nadobudnutie tovaru na strane druhej sedelo.Viem,že Intrastat sa s DPH porovnáva.Aj tam je problém.
Orsz
31.10.06,12:55
No veď to,ale oni nám tovar v auguste dodali./čiže podľa mňa nám boli povinní FA vystavit,len neviem do akého dátumu/ Som zvedavá ,či dodanie uviedli aj v súhrnnom výkaze za 3 kvartál alebo nie, keďže FA vystavili až v 4 kvartáli aj s tovarom,ktorý prišiel už v tom predchádzajúcom.A takisto som toto nadobudnutie uviedla aj v intrastate za august.A teraz čo? Ako to uvediem v intrastate za oktober?Fa budem mať za inú hodnotu a skutočne dodaný tovar budem mať za inú?Ak dańové priznanie opravím a oni to v súhrnnom výkaze mať nebudú ,pretože FA nevystavili a zálohovka sa asi do súhrnného výkazu nedáva, alebo áno?Ide mi aj o to aby nám dodanie tovaru na jednej strane a nadobudnutie tovaru na strane druhej sedelo.Viem,že Intrastat sa s DPH porovnáva.Aj tam je problém.

Macka, intrastat máš v poriadku. Vôbec sa neporovnáva s DPH. Ja účtujem o konsignacii - fyzicky tovar prijmeme, ale faktúra príde až keď ho predáme, čo môže byť aj o rok. Ale v intrastate ho musím prihlásiť, pretože sme ho fyzicky previezli z iného členského štátu. Konzultovala som to s pracovníkom Colného úradu, a povedal mi, že intrastat nie je vždy totožný s výkazom DPH (teraz nehovorím o súhrnnom výkaze, ale o riadnom výkaze DPH, kde sa zaznamenáva nadobudnutie), a povedal mi, že musím prihlásiť tovar v tom mesiaci, keď som ho fyzicky prijala, nie podľa faktúry, ktorá môže prísť aj o dva-tri mesiace.
Macka
02.11.06,07:54
Macka, intrastat máš v poriadku. Vôbec sa neporovnáva s DPH. Ja účtujem o konsignacii - fyzicky tovar prijmeme, ale faktúra príde až keď ho predáme, čo môže byť aj o rok. Ale v intrastate ho musím prihlásiť, pretože sme ho fyzicky previezli z iného členského štátu. Konzultovala som to s pracovníkom Colného úradu, a povedal mi, že intrastat nie je vždy totožný s výkazom DPH (teraz nehovorím o súhrnnom výkaze, ale o riadnom výkaze DPH, kde sa zaznamenáva nadobudnutie), a povedal mi, že musím prihlásiť tovar v tom mesiaci, keď som ho fyzicky prijala, nie podľa faktúry, ktorá môže prísť aj o dva-tri mesiace.

Dík, za radu.Ale mala som info,že sa to porovnáva.Aj tak mám problém,ako tú DPH za 3 kvartál v mojom účtovnom programe MRP opravím.Nemám s tým skúsenosti.Tú predfaktúru som zaradila do knihy došlých FA,neviem či ju mám vystornovať,/ale asi áno pretože by mi tovar,ktorý prišiel v auguste figuroval 2 x ,keďže je fakturovaný v tejto FA z októbra/a samozdanenie zapísať len do knihy daňových dokladov aby sa mi len dańová povinnosť premietla do DP alebo ako to mám technicky spraviť.Prišla mi totižto jednu FA vystavená v 10 mes.s tovarom,z ktorého som časť fyzicky obdržala v 3 kvartáli/kde som urobila chybu a okrem samozdanenia som započítala aj nárok na vrátenie DPH/ a čast tovaru, v 4 kvartáli.Poradíte, prosím ,ako to mám zaúčtovať aby sa mi časť danovej povinnosti premietla ešte do 3 kvartálu ,bez nároku na odpočet , a časť daňovej povinnosti z celým nárokom na odpočet v 4 kvartáli,keďže až teraz spĺňam podmienku uplatnenia nároku na odpočet.A keď sa už k tomu prepracujem a vypíšem daňové priznanie,penále si mám sama vypočítať a v dodatočnom daňovom ich vyčísliť a prirátať k daňovej povinnosti,alebo mi ich vyrubí DÚ?Fakt neviem ako na to.Už teraz dík za pomoc.
Orsz
02.11.06,09:38
No, je to pravda. Ja keď chcem zúčtovať takúto daň.povinnosť, musím len cez faktúry, pretože inak Ti neponúkne kód 49. Takže technicky to musíš zapísať cez faktúry. Ale bez účtovania v denníku - pretože to budeš robiť, až keď Ti príde ostrá faktúry. Ty by si mala mať k dispozícii nejaký doklad - dodací list o celkovej sume privezeného tovaru ( alebo o tom hovorí aj tá zálohová fa? ak áno, môžeš ju na to použiť). Ale nárok na odpočet bude až v tom 10.mesiaci.
Čo sa ešte týka toho porovnávania s DPH - to sa mi nezdá, ale priznávam, že i ja som mala predtým také info, preto som zašla na Colný úrad. Bola som nešťastná, že po zmene zákona od 1.1.2006, čo sa týka konsignačných skladov mi to nebude sedieť. A on mi vtedy povedal, že to nemusí sedieť, vysvetlila som mu ako to je, a on povedal, že ja musím fyzicky tovar prihlásiť v intrastate, ale podľa zákona o DPH sa musím riadiť zákonom, kedy to môžem v priznaní DPH uviesť. Samozrejme, že väčšinou to súhlasí. Ale v našom prípade máme aj na Daňovom úrade nahlásenú konsignaciu (muselo sa tak postupovať od 1.1.2005), takže mali by vedieť, prečo to nesedí.
Orsz
02.11.06,09:49
Macka, ty opravuješ príspevky, len taká radosť. Ak tá zálohová fa znela na celú sumu tovaru, ktorý Ti prišiel v auguste, môžeš ju použiť - lebo musíš účtovať cez faktúry - uvedieš kód 50, napíšeš dańovú povinnosť, ale nárok na odpočet vymažeš-teda neuvedieš dátum. Potom na základe ostrej faktúry - tú musíš napísať na dvakrát ( na dve čísla DF)- prvý raz na tú časť tovaru z augusta, kde uvedieš už len nárok na odpočet - kod 49 (daň.povinnosť už máš napísanú, tak ju musíš len natvrdo vymazať - teda dátum) a druhý krát na zvyšný tovar, ktorý bude v 10.mesiaci - kód 49.
Orsz
02.11.06,09:51
Macka, žiadne penále nepočítaj, to urobí DÚ - a neboj sa, už som Ti písala, že žiadne nebudú.
Macka
02.11.06,10:05
Macka, ty opravuješ príspevky, len taká radosť. Ak tá zálohová fa znela na celú sumu tovaru, ktorý Ti prišiel v auguste, môžeš ju použiť - lebo musíš účtovať cez faktúry - uvedieš kód 50, napíšeš dańovú povinnosť, ale nárok na odpočet vymažeš-teda neuvedieš dátum. Potom na základe ostrej faktúry - tú musíš napísať na dvakrát ( na dve čísla DF)- prvý raz na tú časť tovaru z augusta, kde uvedieš už len nárok na odpočet - kod 49 (daň.povinnosť už máš napísanú, tak ju musíš len natvrdo vymazať - teda dátum) a druhý krát na zvyšný tovar, ktorý bude v 10.mesiaci - kód 49.

Díky,ORSZ za rady,
pôjdem to vyskúšať, príspevky neopravujem ,len úchytkom dopĺňam čo ma ešte napadne,pretože neviem čo skôr.Už s tým zaúčtovaním oktobrovej FA na 2 x ma to napadlo,len som si nebola istá ,či to bude správne.Dík,ešte raz za radu. Moc si pomohla.Dík......
Macka
02.11.06,12:14
Pre ORSZ:
tak som tu zas,výskušala som to a inak to neviem nahodiť /neviem aké sú to kody 49 a 50,pravdepodobne máš iný program,mne to ponúka takéto kódy
J-Daň z nadobudnutých tovarov z iného člen. štátu-plný nárok na odpočet riadok danového priznania č.4 a 16
K-Daň z nadobudnutých tovarov z iného čl. štátu-bez nároku na odpočet
riadok danového priznania č.4 a 16
Takto mi to vychádza:
1.zahr. zál.FA v auguste na sumu 3200 SK samozdanenie DPH 600 SK =zapísané v knihe FA ,dátum nároku na odpočítanie vymazaný.
Zálohovka uhradená 3200,- cez BU zaúčtované v PD na nákup tovaru z EU

2.zahr. ostrá FA v oktobri na 100 000 SK samozdanenie DPH 19 000SK
= zapísané za : a/suma FA 0, DPH 600 SK,vymazaný dátum daňovej povinnosti - tu mám však problém,pretože sa mi v knihe FA uvádza ako suma FA 600,-
b/suma FA 100 000 - 3200 samozdanenie DPH 18 400,dańová povinnost na 18 400, a zároveň odpočet dane 18 400 SK.
Problém mám ,že v knihe záväzkov mi trčí FA -závazok na sumu dane 600.Čiže ak uhradím doplatok DPH 600 ,zaúčtujem ako úhradu tejto FA a dám to na neodčítateľné náklady=DPH?
Fakt neviem ,ono sa to ťažko takto vysvetluje a neviem či som ťa technicky dobre pochopila.Keď som tú zálohovku opravila a vymazala dátum odpočtu,tak mi danové priznanie vychádza správne zvýšené o túto sumu.Bojím sa či som to dobre pochopila s tým zapísaním FA na 2x. V podstate mám túto FA zapísanú na 3x. 1 x zálohovku ako FA v auguste ,kde mám len dańovú povinnost,2x ako FA len s výškou dane na odpočet a 3x sumu FA zníženú o 3 200 a taksito aj DPH zníženú o 600 sk s danovou povinnostou na 18 400 a zároveň aj s odpočtom na 18 400 SK.
Je to tak správne?
Orsz
02.11.06,16:46
Správne si to pochopila:
1. prvý krát fa v auguste na daň.povinnosť 600,-
2. druhý krát - faktúra v 10.mesiaci - na časť - odpočet 600,-
3. tretí krát - zvyšný tovar, ktorý prišiel v 10.mesiaci - daň.povinnosť a zároveň nárok na odpočet.
Asi účtuješ v MRP-DOS (ja som uviedla kódy z MRP-WIN). Tie písmená si si zrejme určila sama ako daňové skupiny. A účtovanie ako vidím je zrejme v JÚ - teda jednoduché účtovníctvo. Tých 600,-Sk v nahodenej faktúre v októbri na odpočet, len uhraď v knihe došlých faktúr bez účtovania v peňažnom denníku. Pri zálohovej faktúre si to uhradila ako 3200,-Sk - tovar. Keďže ide o samozdanenie - táto DPH nie je záväzkom voči dodávateľovi, ale len v rámci vysporiadania DPH tu na Slovensku. Takže preveď úhradu len v knihe faktúr.
Macka
03.11.06,07:35
Moc ďakujem,že si mi venovala toľko času.Áno účtujem JÚ v MRP DOS,písmená som si neurčila sama,ale mám stiahnuté podklady k nadefinovaniu dańových skupín, a tam sú tieto písmenká určené.Pevne dúfam,že aj ja nalomím môjho šéfa na windovsácku verziu,pretože táto DOS-ká sa mi nepáči a bola som na windovsácke programy zvyknutá.Ešte raz Ti moc dakujem za pre mňa cenné rady.Snáď Ti to niekedy oplatím.Idem teda na to.Prajem príjemný víkend.