Alena Mi
24.10.06,22:05
Aký je rozdiel medzi nedorobkom a vadou vo vzťahu k odovzdaniu diela - rekonštrukcie stavby, na základe preberacieho protokolu. Aký to môže mať právny dopad v prípade sporu vo vzťahu objednávateľ - zhotoviteľ.
Olgica
25.10.06,04:52
Nedorobok, je to čo sa malo podľa zmluvy o dielo urobiť. Ak sa to neurobilo, o to menej sa má fakturovať a treba urobiť dodatok k ZoD, že sa to nerobilo.
Vada, je to čo sa pokazilo - zapisuje sa to do stavebného denníka s termínom odstránenia vady.Keď sa vada neodstráni, nemôže sa prebrať stavba a budú zadržané peniaze až do odstránenia.
mazella
04.07.07,20:01
Poprosim o radu,

moze byt podpisany protokol o odvzdani diela aj v pripade ze nebolo este cele dielo vyfakturovane ????
betka
04.07.07,20:24
Ano môže byť dielo odovzdané.
A na druhej strane by sa malo uvedomiť, čo mi z toho plynie, keď nie je ešte vyfakturované. (z.oDPH-dodanie tovaru, služby)
mazella
04.07.07,20:44
Dobre chapem, ze aj po odvzdani diela /kolaudacii/ mozem uctovat este stale na ucte obstarania??? Myslela som ze po odovzdani diela uz musim majetok zaradit do uzivania ....
betka
04.07.07,20:50
Uvedením do užívania je zabezpečenie všetkých technologických funkcii majetku potrebných na užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov - stavebný zákon, zákon o ochrane pred požiarmi. užívanie je teda možné len na základe kolaudačného rozhodnutia. Od tohto momentu je možné uplatňovať i odpisy.

Moment začatia skutočného užívania podľa postupov sa akceptujú aj pred nadobudnutím vlastníctva v prípade obstarania nehnuteľnosti. Ak ide napr. majetok obstaraný na základe zmluvy, pri kt. sa vlastnícke právo alebo právo správy nadobúda povoloním do katasrta nehnuteľnosti, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva UJ nehnuteľnosť používa.
mazella
04.07.07,21:00
Este mi to nie celkom jasne .... moze byt uctovane na 042 aj potom ked je uz stavba protokolarne odovzdana????
bv_alexandra
05.07.07,06:22
Vada, je to čo sa pokazilo - zapisuje sa to do stavebného denníka s termínom odstránenia vady.Keď sa vada neodstráni, nemôže sa prebrať stavba a budú zadržané peniaze až do odstránenia.
dovolím si trošku nesúhlasiť. Vada nie je len to čo sa pokazilo, ale aj to bolo zle vyhotovené, ale v prípade, že dané vady a nedorobky nebránia riadnemu užívaniu diela, nie je dôvod na neprebratie stavby. Stavba sa môže prebrať, s tým že objednávateľ tieto vady a nerobky zapíše do preberacieho protokolu aj s termínom ich odstránenia. V prípade že ich zhotoviteľ neodstráni, môže ich objednávateľ dať odstrániť na náklady zhotoviteľa inej firme. ;)
apo
04.11.09,08:34
Dobrý deň.

Stavebná firma realizuje stavbu rodinného domu. Začalo sa bez zmluvy o dielo, bez dohodnutej ceny. Po ukončení fasády ako súčasť hrubej stavby končíme s touto firmou a ďalšie pokračovanie bude pod mojím riadením. Doposiaľ som nevidel stavebný denník. Na druhej strane ešte nie sme finančne vyrovaní.

Zistil som nedostatky na stavbe:
- Od základov po NULU (asi vagris) má byť 13 cm, ale je menej o 2 cm, budú problémy s podlahovým kúrením.
- Vrch okien je nižšie ako vrch dverí. Keď bude podlaha hotová hlavou sa budem z vnútra dotýkať výklenku na okne.
- Nebude sa dať vyrobiť kuchynská linka tak, aby som do nej vedel zabudovať spotrebiče.
- Mám opodstanené obavy, že obvodové múry sú odfláknuté, budú úniky tepla. Keď začneme kúriť dám to cez termovíziu premerať. Existuje norma, ktorá stanovuje pri konkrétnej tehle a zateplení polystyrénom aké majú byť hodnoty?

Ďakujem.

apo
ciners
04.11.09,09:04
Dobrý deň.

Mám opodstanené obavy, že obvodové múry sú odfláknuté, budú úniky tepla. Keď začneme kúriť dám to cez termovíziu premerať. Existuje norma, ktorá stanovuje pri konkrétnej tehle a zateplení polystyrénom aké majú byť hodnoty?

Ďakujem.

apo

Povrchove teploty, ktore uvidite na termosnimkoch sa daju vypocitat, nevravim, ze na 3desatinne miesta,ale na cele stupne sa da. Potom na snimkoch uvidite miesta,kde bude nizka povrchovat teplota tzv. tepelne mosty a tie sa daju porovnat s vypoctom. Samozrejma, ze zase to nebude sediet na 3desatinne miesta, ale postaci to na to, aby ste videli,kde je to odflaknute. A k tym tehlam: podla toho,aku mate navrhnutu skladbu obvodovych stien by ste mali dosahovat povrchové teploty (to vyplyva z tepelneho odporu a teplot v interieri a exterieri). Tieto povrchove teploty uvidite na termosnimkoch. Kde budu tepelne mosty, tam je chyba-odflaknuta robota a nedosiahnuty navrhovany tepelny odpor. Tak dost zjednodusene som to popisal, snad vas to navedie dalej ako na to.
chandler
04.11.09,11:09
[QUOTE=apo;1197948]

- Od základov po NULU (asi vagris) má byť 13 cm, ale je menej o 2 cm, budú problémy s podlahovým kúrením.
- Vrch okien je nižšie ako vrch dverí. Keď bude podlaha hotová hlavou sa budem z vnútra dotýkať výklenku na okne.
- Nebude sa dať vyrobiť kuchynská linka tak, aby som do nej vedel zabudovať spotrebiče.
- Mám opodstanené obavy, že obvodové múry sú odfláknuté, budú úniky tepla. Keď začneme kúriť dám to cez termovíziu premerať. Existuje norma, ktorá stanovuje pri konkrétnej tehle a zateplení polystyrénom aké majú byť hodnoty?

[QUOTE]
- zvysis nulu o tie dva cm - len treba pozriet schody aby pasovali
- ked si to tak mal v projekte tak si nepomozes
- tomu s kuchynou nerozumiem, preco by sa nedala
- murar nie je zodpovedny za tepelny odpor obvodoveho muriva. to by tam museli byt velke skary medzi tehlou aby to ovplyvnilo tepelny odpor

celkovo je ale neskoro plakat nad rozliatym mliekom, ked si cez stavbu usetril na stavebnom dozore.
apo
04.11.09,11:11
Ďakujem ciners.

Z toho vyplýva, že podľa použitých materiálov ak murári dodržali postupy doporučené výrobcom tehly je možné skontrolovať či múry majú očakávaný tepelný odpor (použil som tvoj odborný termín). Takže zádržné na úhradu diela bude namieste.

Ďakujem.

apo
apo
04.11.09,11:19
[QUOTE=apo;1197948]

- Od základov po NULU (asi vagris) má byť 13 cm, ale je menej o 2 cm, budú problémy s podlahovým kúrením.
- Vrch okien je nižšie ako vrch dverí. Keď bude podlaha hotová hlavou sa budem z vnútra dotýkať výklenku na okne.
- Nebude sa dať vyrobiť kuchynská linka tak, aby som do nej vedel zabudovať spotrebiče.
- Mám opodstanené obavy, že obvodové múry sú odfláknuté, budú úniky tepla. Keď začneme kúriť dám to cez termovíziu premerať. Existuje norma, ktorá stanovuje pri konkrétnej tehle a zateplení polystyrénom aké majú byť hodnoty?

[QUOTE]
- zvysis nulu o tie dva cm - len treba pozriet schody aby pasovali
- ked si to tak mal v projekte tak si nepomozes
- tomu s kuchynou nerozumiem, preco by sa nedala
- murar nie je zodpovedny za tepelny odpor obvodoveho muriva. to by tam museli byt velke skary medzi tehlou aby to ovplyvnilo tepelny odpor

celkovo je ale neskoro plakat nad rozliatym mliekom, ked si cez stavbu usetril na stavebnom dozore.

Drevené schody čakajú na ukončenie podlahy s kúrením to je OK.

Sranda , ale je v tom že ak by ten čo zameral vchodové dvere rozmýšľal mohol ich spraviť o 2 cm kratšie takto budem mať prah pod úrovňou podlahy a budem sa musieť báť, že pri otváraní dverí drobné predmety sa budú zachytávať o dvere a podlahu.

Riešením môže byť použitie fólie profiflex, ktorá je vraj bublinkavá a cca 1/2 cm má izolačnú schopnosť 3cm polystyrénu. Takže nemusí to byť až tak kritické.

Ďakujem.

apo
chandler
04.11.09,11:22
dvere sa daju lahko skratit takze toho by som sa nebal.
apo
04.11.09,11:34
dvere sa daju lahko skratit takze toho by som sa nebal.

Plastové asi nie.

apo
chandler
04.11.09,13:51
no to nie :)