helcuj
25.10.06,07:19
Prosím o radu. Mám zriadenu chránenu dielňu a zamestnanca, ktorý neplati nemocenské poistenie. 2x do týždňa chodí na dialyzu. Neviem ako to mám zučtovať ako neplatené voľno alebo ako chorobu alebo ako čo... Viem že keď neodpracuje celý deň treba ho odhlasiť na soc. poisťovni ako mám postupovať vie mi niekto poradiť. Ďakujem
Zita4
25.10.06,05:33
Prosím o radu. Mám zriadenu chránenu dielňu a zamestnanca, ktorý neplati nemocenské poistenie. 2x do týždňa chodí na dialyzu. Neviem ako to mám zučtovať ako neplatené voľno alebo ako chorobu alebo ako čo... Viem že keď neodpracuje celý deň treba ho odhlasiť na soc. poisťovni ako mám postupovať vie mi niekto poradiť. Ďakujem
V zmysle § 141 Zákonníka práce má tento zamestnanec nárok na 7 dní plateného voľna do roka z dôvodu lekárskeho vyšetrenia. Ostatné dni mu poskytneš neplatené voľno a na tento deň ho žiaľ musíš odhlásiť zo sociálneho poistenia.
Jara
25.10.06,05:44
Ide o invalidného občana? Myslím, že by sa to dalo riešiť aj zmenou pracovnej zmluvy na kratší pracovný čas a dať mu do pracovnej zmluvy len 3 dní v týždni, prípadne zmeniť hodiny v tých 3 dňoch. Inak s odhlasovaním a prihlasovaním každý týždeň sú dosť problémy a myslím, že to nejde takto riešiť pokiaľ je to pravidelná záležitosť.
Zita4
25.10.06,05:46
Ide o invalidného občana? Myslím, že by sa to dalo riešiť aj zmenou pracovnej zmluvy na kratší pracovný čas a dať mu do pracovnej zmluvy len 3 dní v týždni, prípadne zmeniť hodiny v tých 3 dňoch. Inak s odhlasovaním a prihlasovaním každý týždeň sú dosť problémy a myslím, že to nejde takto riešiť pokiaľ je to pravidelná záležitosť.
Keď ide o chránenú dielňu, tam sú určené podmienky z ÚPSVaR, ktoré musí zamestnávateľ dodržať, takže zmena pracovnej zmluvy by musela byť schválená aj touto inštitúciou.
helcuj
25.10.06,15:59
No práve že zmena pracovnej doby neprichádza do uvahy a fakt si neviem predstaviť ako ho budem 2x v týždni odhlasovať a prihlasovať. Keď to budem riešiť tak, že v uvedený deň odpracuje aspoň 1 hodinu tak ho nebudem musieť odhlasiť? V kolonke nepritomnosť, myslim keď robim vyplatu to definujem ako nemoc alebo ako neplatené voľno.
Zita4
25.10.06,18:40
Ak odpracuje aspoň hodinu, nemusíš ho odhlasovať na SP.