MichaelaHavrilová
25.10.06,09:59
Chcem sa opýtať ako to je s DPH na opravnej faktúre (dobropise)? Firma nám pravidelne posiela opravné fa.(za nami vrátený tovar), no zaplatí ich až mesiac po splatnosti. Vzniká daňová povinnosť (odvediem DPH teraz)hneď po jej vystavení alebo až ju zaplatia??? .......Môj program mi kedysi umožnil zadať dátum vystavenia aj splatnosti, po poslednom upgrade len jeden a do peňažného denníka mi ju zaradil až keď bola uhradená. Teraz mi to tam hodí hneď, ale ja ju tam pre istotu nedávam............ Ďakujem.
Lucia7
25.10.06,08:03
Rozdiel medzi pôvodňou daňou a opravenou daňou (dobropis) sa uvedie v daňovom priznaníí za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane.

V prípade JÚ eviduješ tento dobropis v knihe pohľadávok a do peňažného denníka zaúčtuješ až príjem vtedy, keď Ti ho dodávateľ skutočne zaplatí.
Paula
25.10.06,08:09
Chcem sa opýtať ako to je s DPH na opravnej faktúre (dobropise)? Firma nám pravidelne posiela opravné fa.(za nami vrátený tovar), no zaplatí ich až mesiac po splatnosti. Vzniká daňová povinnosť (odvediem DPH teraz)hneď po jej vystavení alebo až ju zaplatia??? .......Môj program mi kedysi umožnil zadať dátum vystavenia aj splatnosti, po poslednom upgrade len jeden a do peňažného denníka mi ju zaradil až keď bola uhradená. Teraz mi to tam hodí hneď, ale ja ju tam pre istotu nedávam............ Ďakujem.

Ak ide jednoznačne o vami prijatý dobropis k vrátenému tovaru (teda nie iba o fyzickú výmenu prvotnej faktúry za opravenú, čo sa žiaľ niekedy praktizuje), potom o dobropise účtuješ s dátumom jeho prijatia. (mínusom na r.25 v DP DPH)

§ 53
Oprava odpočítanej dane

(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
MichaelaHavrilová
25.10.06,08:09
Veľmi pekne Ti ďakujem. Musí byť v knihe pohľadávok, nestačí mať to zaučtované v knihe daňových dokladov??
Lucia7
25.10.06,08:55
nemám veľké skúsenosti s JÚ, ale podľa mňa by mal byť dobropis zaevidovaný aj v knihe pohľadávok, lebo je to jedna z pomocných kníh, ktorá sa má viesť.
Ale možno poradí niekto, kto má s tým lepšie skúsenosti.
Kája.
24.07.08,12:32
Poprosím Vás o radu, začiatkom júla som obdržala faktúru za služby s dátumom dodania 25.6.08, kedže vo faktúre boli zahrnuté aj služby, ktoré fyzicky neboli vykonané, bola faktúra vrátená dodávateľovi. Dnes mi dodávateľ volal, že mi posiela nazad tú istú faktúru a s dnešným dňom vyhotovuje aj dobropis na služby, ktoré neboli vykonané. Postupuje dodávateľ správne?
Tweety
24.07.08,12:41
Poprosím Vás o radu, začiatkom júla som obdržala faktúru za služby s dátumom dodania 25.6.08, kedže vo faktúre boli zahrnuté aj služby, ktoré fyzicky neboli vykonané, bola faktúra vrátená dodávateľovi. Dnes mi dodávateľ volal, že mi posiela nazad tú istú faktúru a s dnešným dňom vyhotovuje aj dobropis na služby, ktoré neboli vykonané. Postupuje dodávateľ správne?
Služby, ktorý nevykonal a nepatrili do faktúry nemal dôvod fakturovať, ak tak urobil, mal pôvodnú faktúru s rovnakým dátumom opraviť.
Kája.
24.07.08,12:42
Ďakujem, to isté som mu tvrdila aj ja, ale on už má DPH odovzdané a nechce sa mu ho prerábať.
Tweety
24.07.08,12:44
Ďakujem, to isté som mu tvrdila aj ja, ale on už má DPH odovzdané a nechce sa mu ho prerábať.
A to mu nevadí, že štátu odviedol viac dane ako mal? Trvaj na svojom. Nesprávnu faktúru nezaplať.
Kája.
24.07.08,12:49
Zatiaľ žiadnu nemám, nakoľko som mu ju vrátila.
Tweety
24.07.08,12:50
Zatiaľ žiadnu nemám, nakoľko som mu ju vrátila.
Urobila si správne. Ak chce zaplatiť, nech vystaví faktúru tak, ako má.
Alexandra777
07.08.08,12:48
Ahojte, neviete mi prosím vás, niekto poradiť, ako mám postupovať, keď sme za máj vystavili faktúru za dodané služby, v ktorej sme poskytli aj zľavu za skoršiu úhradu a až teraz v auguste mi prišla faktúra späť, s tým, že ju mám prerobiť, pretože nebola uhradená do obdobia, za ktoré bola poskytnutá zľava. Mám dofakturovať zľavu, alebo vystaviť novú faktúru s dnešným dátumom?
Tweety
07.08.08,12:56
Ahojte, neviete mi prosím vás, niekto poradiť, ako mám postupovať, keď sme za máj vystavili faktúru za dodané služby, v ktorej sme poskytli aj zľavu za skoršiu úhradu a až teraz v auguste mi prišla faktúra späť, s tým, že ju mám prerobiť, pretože nebola uhradená do obdobia, za ktoré bola poskytnutá zľava. Mám dofakturovať zľavu, alebo vystaviť novú faktúru s dnešným dátumom?
Faktúra bola vystavená do obdobia v ktorom došlo k dodaniu, kedže bola poskytnutá zľava za skoršiu úhradu a k tej nedošlo, dofakturovala by som len tú zľavu.
Alexandra777
07.08.08,13:01
Ďakujem Tweety, takže mám vystaviť ťarchopis s dnešným dátumom a nemusím opravovať pôvodnú faktúru a podávať opravné daňové priznanie? V liste ma žiadajú o opravu, aj keď podľa zákona mám opraviť základ dane v období v ktorom mám doklad o oprave.
Tweety
07.08.08,14:12
Ďakujem Tweety, takže mám vystaviť ťarchopis s dnešným dátumom a nemusím opravovať pôvodnú faktúru a podávať opravné daňové priznanie? V liste ma žiadajú o opravu, aj keď podľa zákona mám opraviť základ dane v období v ktorom mám doklad o oprave.
Opravovať pôvodnú faktúru nie je potrebné, dofakturuj len ten rozdiel, samozrejme, že dátum dodania musí byť pôvodný. Dodatočné DP ťa ale neminie.
Alexandra777
07.08.08,19:27
Nemôžem vykonať opravu základu dane vtedy, keď vystavím doklad o oprave - ťarchopis a priznám to v aktuálnom daňovom priznaní?