AlexZ
25.10.06,10:05
Ahojte Poraďáci,

potrebovala by som poradiť ohľadom vystavenia zápočtu medzi nami a zahranično spoločnosťou ( Česká republika ). Neviem v akej mene to mám urobiť. Došlé Fa sú v CZK a Vyšlé Fa mám vystaviť v SKK alebo CZK, s akým kurzom a zápočet v SKK alebo CZK. Ďakujem.
eop
25.10.06,08:12
Ahojte Poraďáci,

potrebovala by som poradiť ohľadom vystavenia zápočtu medzi nami a zahranično spoločnosťou ( Česká republika ). Neviem v akej mene to mám urobiť. Došlé Fa sú v CZK a Vyšlé Fa mám vystaviť v SKK alebo CZK, s akým kurzom a zápočet v SKK alebo CZK. Ďakujem.

Myslím si, že ten zápočet by mal byť prerátaný kurzom nbs k dátumu, k ktorému zápočet robíš. A tie vyšlé fa ideš ešte len vystavovať? Ak áno, tak ja by som ju vystavila v Skk s prepočtom na Czk (aktuálnym kurzom NBS) a zápočet teda môžeš spraviť v Czk. Ale nemám s tým skúsenosť, tak radšej nech ešte niekto poradí.
renatan
25.10.06,08:16
Fa vyšlé fa vystaviť v Sk a došlé fa v CZK započítať kurzom NBS s dátumom zápočtu a zúčtovať príslušný kurzový rozdiel, ktorý vznikne pri zaúčtovaných došlých faktúrach.
AlexZ
25.10.06,08:43
Ďakujem za radu
kalkulka
25.10.06,12:40
Zápočet sa môže robiť vtedy, ak sú fa vystavené v rovnakej mene, čiže CZK.
Tak, ak ešte nemáš vystavené fa, tak doporučujem vystaviť v CZK. Spravíš dohodu o započítaní, kde bude uvedený deň, ktorým vzájomne započítavate pohaľdávky a záväzky a týmto dňom budeš prepočítavať úhradu pohľadávok a záväzkov kurzom NBS.
ingi
25.10.06,13:29
K nastolenej otázke k zápočtu pohľadávok a záväzkov v cudzej mene citujem z ObchZ:

§ 359
Proti splatnej pohľadávke nemožno započítať nesplatnú pohľadávku, ibaže ide o pohľadávku voči dlžníkovi, ktorý nie je schopný plniť svoje peňažné záväzky.

§ 362
Peňažné pohľadávky znejúce na rôzne meny sú započítateľné, len keď tieto meny sú voľne zameniteľné. Pre započítateľnú výšku týchto pohľadávok je rozhodujúci stredný devízový kurz platný v deň, keď sa pohľadávky stali spôsobilými na započítanie. Rozhodný je devízový kurz platný v mieste sídla alebo v mieste podnikania, prípadne bydliska strany, ktorá prejavila vôľu pohľadávky započítať.

§ 364
Na základe dohody strán možno započítať akékoľvek vzájomné pohľadávky.
S.Ch.
15.01.10,06:52
Tiež by som potrebovala poradiť ohľadom zápočtu EUR a CZK. Mám vystavenú faktúru v EUR a prijatú faktúru od tej istej firmy v CZK. Prišla mi od nich dohoda o vzájomnom zápočte. Neviem ako mám postupovať, pretože oni použili pri prepočte EUR na CZK ich kurz Českej národnej banky. Ak ja použijem náš kurz, výsledok a teda aj suma na doplatenie po zápočete je iná. Aj keď v § 362 Obchodného zákonníka je napísané, že sa použije kurz platný v mieste sídla strany, ktorá prejavila vôľu pohľadávky započítať. Môžem do účtovníctva použiť tento kurz? Ďakujem za pomoc.
S.Ch.
15.01.10,10:19
Prosím, nevie niekto poradiť?