ilona
25.10.06,09:21
Mali sme kontrolu z colného úradu,kontrolovali či sa medzi alkoholom nenachádzajú kolky na fľašiach staré,ktoré mali byť do 30.6.2006 zlikvidované,alebo predaté.Samozrejme našli sa 2 fľaše ležiaky whisky,ktoré vôbec nejdu a pozabudli sme na ne ich zlikvidovať.Zobrali ich so sebou,urobili zápis a ja by som sa chcela opýtať,či už u niekoho neboli ,koľko bola za to pokuta a ako by bolo správne ten alkohol zučtovať?Ďakujem.
ilona
25.10.06,08:44
Nikto nemal takúto kontrolu? Vám je fajn,aspon môžete tento alkohol zlikvidovať bez pokuty.
lenkak
25.10.06,15:11
Mali sme kontrolu, ale kolky boli v poriadku.
(2) Colný úrad uloží pokutu
a) od 50 000 Sk do 500 000 Sk za správny delikt podľa
odseku 1 písm. a) a j),
b) vo výške 50 % dane pripadajúcej na množstvo liehu
v spotrebiteľskom balení, ktoré nie je označené v súlade
s týmto zákonom, najmenej však 10 000 Sk, za
správny delikt podľa odseku 1 písm. b), a taký lieh
v spotrebiteľskom balení zabezpečí,11)
c) vo výške dane pripadajúcej na množstvo liehu
v spotrebiteľskom balení označenom falzifikátom
kontrolnej známky zvýšenú o 100 %, najmenej však
50 000 Sk, za správny delikt podľa odseku 1
písm. c), a taký lieh v spotrebiteľskom balení zabezpečí,
11)
d) od 10 000 Sk do 50 000 Sk za správny delikt podľa
odseku 1 písm. d),
e) vo výške dane pripadajúcej na množstvo liehu
v spotrebiteľskom balení, na ktoré boli kontrolné
známky určené, najmenej však 10 000 Sk, za správny
delikt podľa odseku 1 písm. e),
f) vo výške 50 % dane pripadajúcej na množstvo liehu
oslobodeného od dane podľa § 7 ods. 1 vydaného odberateľovi,
ktorý nepredložil odberný poukaz, najmenej
však 100 000 Sk, za správny delikt podľa odseku
1 písm. f),
g) vo výške 50 % dane pripadajúcej na množstvo liehu
oslobodeného od dane podľa § 7 ods. 1 použitého na
účely neuvedené v odbernom poukaze, najmenej
však 50 000 Sk, za správny delikt podľa odseku 1
písm. g),
h) vo výške 50 % dane pripadajúcej na množstvo liehu
oslobodeného od dane podľa § 7 ods. 1 použitého bez
vydaného odberného poukazu, najmenej však
100 000 Sk, za správny delikt podľa odseku 1
písm. h),
i) vo výške 50 % dane pripadajúcej na množstvo zisteného
liehu, najmenej však 50 000 Sk, za správny
delikt podľa odseku 1 písm. i), a taký lieh zabezpečí,
11)
j) vo výške dane pripadajúcej na množstvo liehu vyrobeného
bez povolenia na prevádzkovanie daňového
skladu, najmenej však 1 000 000 Sk, za správny
delikt podľa odseku 1 písm. k), a taký lieh zabezpečí,
11)
k) vo výške dane vypočítanej ako súčin základnej sadzby
dane a množstva liehu vyrobeného nezaregistrovanou
osobou v liehovarníckom závode na pestovateľské
pálenie ovocia, najmenej však 100 000 Sk, za
správny delikt podľa odseku 1 písm. l), a taký lieh
zabezpečí,11)
l) do 5 000 Sk za správny delikt podľa odseku 1
písm. m),
m) 2 000 Sk za správny delikt podľa odseku 1 písm. n),
n) do 15 000 Sk za správny delikt podľa odseku 1
písm. o),
o) vo výške dane vypočítanej ako súčin základnej sadzby
dane amnožstva liehu ponúkaného na predaj alebo
inak uvádzaného na trh, najmenej však 10 000
Sk, za správny delikt podľa odseku 1 písm. p),
p) vo výške 20%dane pripadajúcej na to množstvo prepravovaného
liehu, na ktoré nebola zložená zábezpeka
na daň, za správny delikt podľa odseku 1 písm. r),
r) vo výške 50 % dane pripadajúcej na množstvo liehu
predaného oslobodeného od dane, ktoré malo byť
predané s daňou, najmenej však 100 000 Sk, za
správny delikt podľa odseku 1 písm. s),
s) vo výške 50 % dane pripadajúcej na množstvo liehu
oslobodeného od dane predaného nad limit podľa
§ 37a ods. 12 až 14 alebo osobe bez povolenia na nákup
liehu oslobodeného od dane v daňovom sklade
pre zahraničných zástupcov, najmenej však 100 000
Sk, za správny delikt podľa odseku 1 písm. t),
t) od 10 000 Sk do 100 000 Sk za správny delikt podľa
odseku 1 písm. u) a v),
u) od 5 000 Sk do 50 000 Sk za správny delikt podľa odseku
1 písm. w).
(3) Ak bola osobe uložená pokuta za správny delikt
podľa odseku 1 písm. u), v) a w) a colný úrad zistí, že nebola
vykonaná náprava, podá podnet na miestne príslušný
živnostenský úrad na konanie podľa osobitného
predpisu.46a)
(4) Pri určovaní výšky pokuty prihliadne colný úrad
na závažnosť, dĺžku trvania a následky protiprávneho
stavu.“.
Muška
25.10.06,17:02
Lenka, prosím Ťa, to sa týka akých kolkov.....toto mi nejako ušlo
lenkak
25.10.06,17:55
aj mne, len rodičia spomínali, že sú nové kolky. Môžem sa ich popýtať bližšie.
Muška
25.10.06,17:59
OK. Diky. Lebo neviem či to moji klienti vedia.
ilona
26.10.06,03:45
Nesmú byť na fľašiach kolky na ktorých je napísaný tuzemský trh a pred číselným kódom je nejaké veľké písmeno,teraz sú tam už len čísla.
pavol156
06.11.06,18:56
K uvedenému Ti môžem povedať len toľko, že minimálna pokuta je 10000,- Sk - vychádzajúc z toho, že to boli iba 2 ks spotrebiteľského balenia liehu, je via ako pravdepodobné, že to bude " iba 10000,- Sk". O alkohol - teda tie 2 ks fľaše ste tak či tak prišli, ten sa Vám nevráti, ale bude colným úradom zlikvidovaný - zničený.
ilona
07.11.06,06:37
Tak to teda bude riadna pokuta,ale ešte chcem upozorniť,lebo určite to veľa prevádzkovateľov nevie,že na jednej prevádzke nemôžu byť otvotené 2 fľaše z jedného druhu alkoholu,ak to colníci najdu sú za to tiež veľké pokuty.Takže dávať na to pozor.
pavol156
07.11.06,14:11
Žiaľ, je minimálna pokuta, určená zákonom. okiaľ ide o tie dve otvorené fľaše z toho istého druhu, je to pravda. A viem, že niektorí sú v týchto prípadoch nekompromisní, dokážu ti totiž spôsobiť probém dokonca aj vtedy, ak je v tej druhej fľaši aj 0,02 cl. Úprimne Ti poviem, že niekedy (robil som v tomto fachu pred 16 rokmi) sme fľaše s takýmto obsahom vyhadzovali, teda nerozumiem tomu.
auctovnicka
17.11.06,16:08
Tak to teda bude riadna pokuta,ale ešte chcem upozorniť,lebo určite to veľa prevádzkovateľov nevie,že na jednej prevádzke nemôžu byť otvotené 2 fľaše z jedného druhu alkoholu,ak to colníci najdu sú za to tiež veľké pokuty.Takže dávať na to pozor.
Ahojte,
chcem sa zapojit do debaty, mame krcmu a vobec som nezaregistrovala to s tymi starymi kolkami, vie mi niekto napisat v akom Zakone to najdem presne definovane.
Vec o tom, ze nemozem mat na prevadzke otvorene druhovo 2 flase registrujem, ale je to niekde tiez definovane?
Dakujem
Melnick
17.11.06,16:23
flora
31.01.07,10:02
Ilona, mohla by si mi povedat, aka bola ta pokuta? Ako to potom dopadlo?
Diky.
Excise Duty
31.01.07,16:50
Ilona, mohla by si mi povedat, aka bola ta pokuta? Ako to potom dopadlo?
Diky.

V takomto prípade je podľa ustanovenia § 47 ods. 2 písm. b) zákona č. 105/2004 Z. z. sankcia vo výške 50% dane pripadajúcej na množstvo liehu v spotrebiteľskom balení, ktoré nie je označené v súlade so zákonom, najmenej však 10000 Sk, za správny delikt podľa odseku 1 písm. b), a takýto lieh colný úrad zabezpečí.
slonika
01.02.07,16:45
Je to ustanovene v § 10 ods. 7 zákona č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu - posledná veta:
(7) Spotrebiteľské balenie označené pretrhnutou
kontrolnou známkou, falzifikátom kontrolnej známky
alebo kontrolnou známkou, ktorá nie je v súlade
s týmto zákonom a všeobecne záväzným právnym
predpisom vydaným podľa odseku 38 a spotrebiteľské
balenie, na ktorom nie je nalepená kontrolná známka,
alebo ktorého označenie nie je v súlade s týmto zákonom
a všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným
podľa odseku 38, sa na účely tohto zákona považuje
za neoznačené. Za neoznačené spotrebiteľské
balenie sa považuje aj každé spotrebiteľské balenie
s pretrhnutou kontrolnou známkou, ktoré pri predaji
zo spotrebiteľského balenia na priamu ľudskú spotrebu
na mieste vrátane skladových a iných účelových
priestorov prevyšuje jeden otvorený kus z jedného sortimentu
spotrebiteľského balenia s pretrhnutou kontrolnou
známkou.
pe3sorka
05.02.07,08:29
Takže je to tu:mee: kontrola- a pokuta 10.000,- Sk.
Neviete, dá sa nejak požiadať o odpustenie pokuty? Máte s tým skúsenosti? Na aký paragraf sa môžeme odvolať? (našli 3 fľaše)
mysimis
05.02.07,08:31
Klientovi sa to stalo tiež, počkali sme na písomné rozhodnutie a podali sme si odvolanie. Zatiaľ to nepomohlo, už ol aj na "pohovore" a teraz čakáme na výsledok odvolania. Colníci sú neúprosní.
ilona
05.02.07,08:35
Flora,tú pokutu nám ešte nenaparili,zrejme majú toho viac,alebo majú čas.Na pohovore sme boli a teraz len čakať.Hovorili že majú čas do polroka,takže až niečo príde ozvem sa.
pe3sorka
05.02.07,08:37
Myslela som si, že to nebude jednoduché,
písali ste odvolanie so žiadosťou o odpustenie pokuty? Nepoznám colný zákon, neviem, či umožňuje odpúšťanie pokút...
Raz som tu niekde videla tak pekne zoštylizovaný list o odpustenie pokuty, ale nemôžem ho teraz nájsť...nebudete niekto úspešnejší prosím?
pe3sorka
05.02.07,08:48
Zisťovala som možnosti priamo na colnom úrade:
ODVOLANIE- pri odvolaní sa posudzuje len oprávnenosť a výška pokuty, v mojom a aj Vašom prípade minimálnej pokuty to bude oprávnené a teda odvolanie zamietnuté - získame tým len čas a oddialenie pokuty.( a ako čítam, tiež dostanete predvolanie ešte pred posúdením, takže zbytočné behanie)
ODPUSTENIE - pri žiadosti o odpustenie pokuty - treba 500,- Sk kolok, pokiaľ ste SZČO, ručíte celým svojím majetkom, teda budú sa skúmať Vaše majetkové pomery, všetky účty, všetok majetok, ak zistia hodnotu nad stanovenú pokutu- máte smolu, nebude Vám odpustené.( a navyše prídete o ďalších 500,- Sk na žiadosti)
Toť všetko moje zistenie:rolleyes:
mailer23
05.02.07,11:27
Skutočne genialne...

pokuta 10 000 Sk za 3 flase, legalne kupene s dokladom o nadobudnuti,na tu dobu s platnymu kolkami,spotrebna dan riadne odvedena a aj tak pokuta.Krasne. Nech zije sloboda podnikania.Dobre, ze si nenakupila v tom roku zasobu na 10 rokov,kvalitna whisky zreje dlho a liehoviny nemaju obmedzenu dobu spotreby.Inak po platnosti tohto zakona som este pekne dlho videl v Tescu na regaloch stare kolky,musim sa tam ist pozriet, ci aj dnes tam nenajdem za paletu.

Odporucam nadstavit uctovnictvo v style "zisk pred zdanenim 0 Sk",ved slusne poplatky odvadzas tejto republike.
Excise Duty
05.02.07,18:30
Názorná ukážka obludnosti zákona, ktorú v tomto prípade nemožno nazvať inak ako štátna zlodejina! Žiaľ, odvolanie a ani žiadosť o odpustenie v tomto prípade nemajú nádej na úspech, treba si ušetriť zbytočne vynaložené peniaze (v prípade odvolania 5 000 Sk, v prípade žiadosti 500 Sk). Neodpustím si však, aby som nepripomenul svoje nasledovné príspevky:
http://www.porada.sk/t6972-dopredaj-spotrebiteskeho-balenia-liehu.html (http://www.porada.sk/t6972-dopredaj-spotrebiteskeho-balenia-liehu.html)
http://www.porada.sk/t15704-spotrebna-dao-z-liehu--novela.html (http://www.porada.sk/t15704-spotrebna-dao-z-liehu--novela.html). Kedže na ne nik nereagoval, tak som sa domnieval, že každému je všetko známe a a jasné.
Muška
05.02.07,18:34
Peťo, to je neuveriteľné....., ale uveríš mi, že cez to všetko, že sa tu toľko hrabem, mi tieto dva príspevky od Teba nejako "ušli".
Marianna01
05.02.07,18:35
Názorná ukážka obludnosti zákona, ktorú v tomto prípade nemožno nazvať inak ako štátna zlodejina! Žiaľ, odvolanie a ani žiadosť o odpustenie v tomto prípade nemajú nádej na úspech, treba si ušetriť zbytočne vynaložené peniaze (v prípade odvolania 5 000 Sk, v prípade žiadosti 500 Sk). Neodpustím si však, aby som nepripomenul svoje nasledovné príspevky:
http://www.porada.sk/t6972-dopredaj-spotrebiteskeho-balenia-liehu.html (http://www.porada.sk/t6972-dopredaj-spotrebiteskeho-balenia-liehu.html)
http://www.porada.sk/t15704-spotrebna-dao-z-liehu--novela.html (http://www.porada.sk/t15704-spotrebna-dao-z-liehu--novela.html). Kedže na ne nik nereagoval, tak som sa domnieval, že každému je všetko známe a a jasné.
To je "jedno", tu na porade nám všeličo môže v tom množstve príspevkov ujsť. Smutné je, že nám to ušlo aj napriek tomu, že si platíme x periodík, čítame, sledujeme... a vždy sa nájde niečo, čo nás zaskočí.
Excise Duty
05.02.07,18:59
To je "jedno", tu na porade nám všeličo môže v tom množstve príspevkov ujsť. Smutné je, že nám to ušlo aj napriek tomu, že si platíme x periodík, čítame, sledujeme... a vždy sa nájde niečo, čo nás zaskočí.

No nechcel som, aby to z mojej strany znelo ako výčitka, ani som to tak nemyslel. Obľúbenou formuláciou byrokratov je tvrdenie, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Ibaže prvé predĺženie lehoty bolo upravené novelou zákona o cenách a druhé predĺženie lehoty novelou zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. A kto by to tam hľadal, ak budeme čítať minimálne všetky tie právne normy, ktoré sú uverejnené v Zbierke zákonov, tak neostane čas na ostatné byrokratické výmysly, ktorými sme dennodenne obšťastňovaní z rôznych úradov a inštitúcií a tak mi to vychádza, že neostane čas ani len na vysr..., ak to nebudem čítať aj pri tom. Mňa by zaujímalo, kto vyvodí dôsledky voči colným úradom, ktoré pri vydávaní povolení na predaj SBL hrubým spôsobom porušili zákon.
Domino
27.03.07,13:05
Pravdepodobne sa rozbehli kontroly CÚ na kontr. známky.
Vie odpovedať niekto z vás / tí, čo ste už mali kontrolu/ , ako to definitívne dopadlo pri riešení sankcie / odvolanie/, prípadene žiadosti o vrátenie zabaveného liehu označeného k.z. pred účinnosťou zákona 105/2004.
Prípadne, či bolo možné preniesť zodpovednosť na dodávateľa ohľadom vyskladnenia takéhoto SBL.