Kirk
25.10.06,09:54
Čítal som tu už niečo o prefakturácii služieb, ale chcem sa uistiť, či správne chápem § 19 ods.6. Ide o to, že sme poskytli v septembri službu, dali sme si do nákladov VD a odpočítali sme DPH. Službu prefakturujeme, až o 3 mesiace, lebo máme v zmluve uvedené, že tieto služby budeme fakturovať kvartálne. Podľa mňa §19 ods. 6 to umožňuje, nakoľko daňová povinnosť je dátum vyhotovenia faktúry, ktorou požadujeme platbu a to bude v decembri. Aký je Váš názor?
Lucia7
25.10.06,08:05
na toto by som aj ja rada vedela nejaký názor, nakoľko prefakturácie zákon o DPH vôbec nerieši.

Ja mám zase prípad prenájmu omietacích zariadení. Veľa krát sa stáva, že do podania DPH-čky nemáme presnú faktúru od dodávateľa za prenájom tohoto zariadenia a tým pádom nevieme, akú sumu treba vyfakturovať odberateľovi. Faktúry dochádzajú aj s mesačným meškaním. Riešim to tak, že pokiaľ príde faktúra, tak dáme zdaniteľné plnenie ten mesiac, ktorého sa to týka a keď fa. príde po podaní DPH-čky dávám dátum ZdP dátum prijatia faktúry. Neviem či je tento spôsob správny, ale každý mesiac by som potom musela podávať dodatočné DP.
Kirk
25.10.06,10:36
Vie nám niekto poradiť?
Karina
25.10.06,10:42
Súhlasím:)
Karina
25.10.06,10:43
Vie nám niekto poradiť?

Vtedy kedy vystavíte Fa, ktorá sa týka refakturácie, vzniká aj daňová povinnosť.:)
Lucia7
25.10.06,10:45
Vtedy kedy vystavíte Fa, ktorá sa týka refakturácie, vzniká aj daňová povinnosť.:)

To znamená, že tento dátum nemusí korešpondovať so žiadnym iným dátumom? (napr. s dátumom dodania na dodávateľskej faktúre pri prenájme tých omiet.strojov)?
Karina
25.10.06,10:54
To znamená, že tento dátum nemusí korešpondovať so žiadnym iným dátumom? (napr. s dátumom dodania na dodávateľskej faktúre pri prenájme tých omiet.strojov)?

Presne tak, uvažujete správne:)
Lucia7
25.10.06,11:35
ďakujem, to ste ma potešili.... :)
Najka
24.05.07,08:14
Ahojte, mám faktúru za materiál + porušenie BOZP. zd.pln. 30.04, vyst.15.05. Túto faktúru potrebujeme prefaktúrovať bez zmeny. Môžem na nej uviesť dátum zd.pln. aj dátum vyst. dnešný t.j.24.05.? Ako to zaúčtovať v PU?
Tweety
24.05.07,08:19
A kam si zaúčtovala fa od dodávateľa?
Najka
24.05.07,08:30
Mám to predbežne zaúčtované na 501,343/321 a pokutu za BOZP 544/321
Jana Acsová
24.05.07,13:30
Ahojte, mám faktúru za materiál + porušenie BOZP. zd.pln. 30.04, vyst.15.05. Túto faktúru potrebujeme prefaktúrovať bez zmeny. Môžem na nej uviesť dátum zd.pln. aj dátum vyst. dnešný t.j.24.05.? Ako to zaúčtovať v PU?Pri fakturácii vždy (čo v tejto téme nie je zdôrazňované) musíte vychádzať z toho kto si čo u Vás objednal.

Pritiahnuté za vlasy: objednal si niekto u Vás porušenie BOZP? Ak nie, tak na otázku nie je možné z Vášho zadania odpovedať.

Podľa zákona o dani z pridanej hodnoty ste Vy ako dodávateľ povinný fakturovať dodanie tovaru alebo služby. Ak Vám niekto spôsobil škodu napríklad porušením BOZP, tak to nie je dodaním služby ani tovaru. Ak chcete odpoveď na dotaz, musíte špecifikovať zadanie, čo chcete obchodnému partnerovi, resp. inej osobe fakturovať a prečo.
Najka
25.05.07,11:13
[quote=Jana Acsová;468109]Pri fakturácii vždy (čo v tejto téme nie je zdôrazňované) musíte vychádzať z toho kto si čo u Vás objednal.

Pritiahnuté za vlasy: objednal si niekto u Vás porušenie BOZP? Ak nie, tak na otázku nie je možné z Vášho zadania odpovedať.

Porušenie BOZP nám vyfakturovali na základe zmluvy o dielo- výstavba haly a my to následne chceme prefaktúrovať našim subdodávateľom, z ktorými máme takú istú zmluvu a ktorí to zavinili.
Najka
28.05.07,05:52
posúvam......
Orsz
30.05.07,20:01
[quote=Jana Acsová;468109]Pri fakturácii vždy (čo v tejto téme nie je zdôrazňované) musíte vychádzať z toho kto si čo u Vás objednal.

Pritiahnuté za vlasy: objednal si niekto u Vás porušenie BOZP? Ak nie, tak na otázku nie je možné z Vášho zadania odpovedať.

Porušenie BOZP nám vyfakturovali na základe zmluvy o dielo- výstavba haly a my to následne chceme prefaktúrovať našim subdodávateľom, z ktorými máme takú istú zmluvu a ktorí to zavinili.

Ak je tam aj materiál, tu mi to skôr príde, ako tovar. Tieto prefakturácie sú predse uvedené v zákone o DPH §19 ods. 5 - tovar, §9 ods.4 a §19 ods.6 - služby. Materiál by mal byť predaný s dňom dodania 30.4., a porušenie BOZP dňom vyhotovenia faktúry- ale malo by to byť ošetrené v zmluve medzi Vami a "subdodávateľom".
Vladimír Ozimý
13.07.07,10:00
to by aj mňa zaujímalo aký datum z pohľadu dph uviesť lebo idem prefaktúrovať prepravu na nemecku firmu pričom dopravy boli dve a to 29.5. 12.6., prepravná spoločnosť nam vystavila fa 2.6.2007 aký dátum tam uviesť...hm a teraz s dph ale bez prepravy sú z nemecka na slovensko...
emgeton
14.07.07,07:31
to by aj mňa zaujímalo aký datum z pohľadu dph uviesť lebo idem prefaktúrovať prepravu na nemecku firmu pričom dopravy boli dve a to 29.5. 12.6., prepravná spoločnosť nam vystavila fa 2.6.2007 aký dátum tam uviesť...hm a teraz s dph ale bez prepravy sú z nemecka na slovensko...

V zmysle § 19 /6 vzniká pri refakturácii služieb daňová povinnosť dňom vystavenia fa.

Ale to zamyslenie na konci otázky som nejak nepochopil.
Jana Acsová
14.07.07,08:06
K škode:
http://www.porada.sk/t18878-fakturacia-kody-na-majetku-do-er.html

Predmetný link uvádzam z dôvodu špecifikácie predmetu fakturácie. T.j. či sa jedná o škodu, alebo inú dodávku.
Vladimír Ozimý
14.07.07,11:13
V zmysle § 19 /6 vzniká pri refakturácii služieb daňová povinnosť dňom vystavenia fa.

Ale to zamyslenie na konci otázky som nejak nepochopil.

no lebo prefakturujeme dopravu z nemecka do SR nemeckej firme...či z dph alebo bez...
emgeton
14.07.07,12:17
no lebo prefakturujeme dopravu z nemecka do SR nemeckej firme...či z dph alebo bez...


doprava = služba = rozhoduje miesto dodania služby.


K prepravám je na porade tabuľka od Mušky. Viacero poraďákov ju preverilo. Skúste si ju vyhľadať.
Vladimír Ozimý
25.10.07,04:42
takže sa vraciam k tejto téme. Nejak sa nám stalo že sme zabudli faktúru s augusta ktorú pre nás vykonala zahraničná firma zahrnúť do fakturácie v auguste. Môžem to vystaviť teraz v oktobri aj zdaniť? Lebo mňa stále míli v par. 9 ods 4 pojem komisionárska zmluva na ktorú sa par. 19 ods 6 odvoláva :)...a potrebujem spraviť Fa a teraz neviem či budeme podávať dodatočné alebo môžme to kľudne nechať v oktobri ďakujem...tie prefakturácie ma fakt metú aj keĎ je tu jasne napísané že dodanie=deň vystavenia...
sybila3
08.10.08,08:42
Prišla mi faktúra na prefakturáciu dopravy z ČR-preprava tovaru. Keď je doprava na fa spolu s tovarom účtujem 504, ale teraz neviem, či mám zaúčtovať 504 alebo 518? Urobím samozdanenie a dávam na riadky 9,10 a 15?
Misicka21
07.11.08,11:40
ja mám trošku slovenčinársky problém, keď píšem do poznámky na faktúre, ako to má byť správne
prefakturuvávame :))??
rerakturujeme??
prefakturujeme ... neviem:)) keď chcem povedať že im ...... za nejakú vec:rolleyes:
Tweety
07.11.08,11:48
ja mám trošku slovenčinársky problém, keď píšem do poznámky na faktúre, ako to má byť správne
prefakturuvávame :))??
rerakturujeme??
prefakturujeme ... neviem:)) keď chcem povedať že im ...... za nejakú vec:rolleyes:
Ja by som nepoužila ani jeden, hoci ten druhý, priznám sa:mad: neviem, čo to je, ale do faktúry by som uviedla, fakturujeme Vám na základe .....
Misicka21
07.11.08,11:52
mám ja problémy :rolleyes::rolleyes: ďakujem
Lianka
24.06.09,07:09
Prosim, poradte mi:

CK objednala sluzby pre svojho klienta - so sidlom v SR, podnikatelsky subjekt na ucely jeho podnikania - bezny rezim DPH. Jedna sa mi najma o dopravu do a z ineho statu EU.

Fakturuje CK tuto dopravu (bus, letenky, taxi na letisko Schwechat a pod.) bez DPH podla § 46?
macula
25.06.09,06:21
Prosim, poradte mi:

CK objednala sluzby pre svojho klienta - so sidlom v SR, podnikatelsky subjekt na ucely jeho podnikania - bezny rezim DPH. Jedna sa mi najma o dopravu do a z ineho statu EU.

Fakturuje CK tuto dopravu (bus, letenky, taxi na letisko Schwechat a pod.) bez DPH podla § 46?

Ja si myslím, že ak bol objednávateľ slovenský subjekt, tak fakturuje CK s DPH.Ale nech sa vyjadria aj skúsenejší.
Lianka
27.06.09,14:37
Prosim, poradte mi:

CK objednala sluzby pre svojho klienta - so sidlom v SR, podnikatelsky subjekt na ucely jeho podnikania - bezny rezim DPH. Jedna sa mi najma o dopravu do a z ineho statu EU.

Fakturuje CK tuto dopravu (bus, letenky, taxi na letisko Schwechat a pod.) bez DPH podla § 46?

Dakujem za stanovisko, macula. Prosila by som o nazor aj dalsich, dakujem.
babi2
28.06.09,11:09
Ja si myslím, že tu platí §46, ja mám takú skúsenosť s letenkami keď nám fakturuje CK letenky do a zo zahraničia, je to vždy bez DPH
Lianka
28.06.09,20:00
Ja si myslím, že tu platí §46, ja mám takú skúsenosť s letenkami keď nám fakturuje CK letenky do a zo zahraničia, je to vždy bez DPH

babi, dakujem za tvoje stanovisko. Co sa tyka leteniek, nastudovala som si tu na Porade.sk a tiez som prisla k zaveru, ze refakturujem bez dph. Len si nie som ista, ci aj iny sposob dopravy (bus, taxi) takto refakturujem. Nechcem urobit nejaku chybu.

Mozno sa pytam banalitu... ale je mi trochu luto, ze ja sa snazim poradit mnohym ludom a ked mam problem ja, tak mi nema kto jednoznacne poradit :(...
macula
29.06.09,10:31
babi, dakujem za tvoje stanovisko. Co sa tyka leteniek, nastudovala som si tu na Porade.sk a tiez som prisla k zaveru, ze refakturujem bez dph. Len si nie som ista, ci aj iny sposob dopravy (bus, taxi) takto refakturujem. Nechcem urobit nejaku chybu.

Mozno sa pytam banalitu... ale je mi trochu luto, ze ja sa snazim poradit mnohym ludom a ked mam problem ja, tak mi nema kto jednoznacne poradit :(...

Ahoj Lianka,
viem, že som ti dala odpoveď, že by si to mala fakturovať s DPH, ale teraz pozerám komentár k §46 a tam sa píše: Taktiež sú oslobodené od dane služby, ktoré sa poskytujú v súvislosti s dopravou osôb oslobodenou od dane podľa tohto ustanovenia.
Lianka
29.06.09,11:38
Dakujem velmi pekne, macula. Takze vyzera, ze ked obstaram dopravu oslobodenu od DPH, tak aj refakturovat budem bez DPH.
Jana Acsová
29.06.09,11:43
Dakujem velmi pekne, macula. Takze vyzera, ze ked obstaram dopravu oslobodenu od DPH, tak aj refakturovat budem bez DPH.
Sledujem túto tému, ale priznám sa, nemám v nej jasno. Nie je mi zrejmá otázka, resp. nestačí mi zadanie (identifikácia účastníkov transakcie a podmienky transakcie, resp. identifikácia služby). Len na okraj, hovoríte o službách, objednaných a dodaných. Aká refakturácia? Objednal si niekto niečo? Potom fakturujte službu, ktorú si objednal. Tú zatrieďte podľa účastníkov a jej charakteru.
Pripájam príspevok, lebo mi nie je jasný dôvod použitia pojmu "refakturácia".
Lianka
29.06.09,12:01
Janka, skusim to vysvetlit (refakturacia mozno ozaj nie je spravny pojem):

Firma (objednavatel, so sidlom v SR) si objedna u cestovnej agentury sluzby za ucelom jej podnikania, napr. vyrobca vina si objedna navstevu vinohradnickej oblasti vo Francuzsku, spojenu s exkurziou a degustaciou. CA objedna vsetky sluzby - ubytovanie, exkurziu, letenky, taxi na letisko Vieden a pod. Od dodavatelov obdrzi faktury. Tieto sluzby + svoju marzu nasledne fakturuje objednavatelovi. Ako bude vyzerat faktura z hladiska DPH?

Ako je to v pripade, ak objednavatel je platitelom DPH, a ako, ked nie je platitelom DPH?
Jana Acsová
29.06.09,12:31
Janka, skusim to vysvetlit (refakturacia mozno ozaj nie je spravny pojem):

Firma (objednavatel, so sidlom v SR) si objedna u cestovnej agentury sluzby za ucelom jej podnikania, napr. vyrobca vina si objedna navstevu vinohradnickej oblasti vo Francuzsku, spojenu s exkurziou a degustaciou. CA objedna vsetky sluzby - ubytovanie, exkurziu, letenky, taxi na letisko Vieden a pod. Od dodavatelov obdrzi faktury. Tieto sluzby + svoju marzu nasledne fakturuje objednavatelovi. Ako bude vyzerat faktura z hladiska DPH?

Ako je to v pripade, ak objednavatel je platitelom DPH, a ako, ked nie je platitelom DPH?Nie som expert na CK. Ale pre tieto platí ustanovenie § 65 a tam je ods. 10, ktorý sa týka poskytnutia služieb cestovného ruchu zdaniteľným osobám. Ak sa jedná o pracovnú cestu, ako uvádzate, tak sa použije bežný postup zdanenia, tak sa uvádza aj v dostupných komentároch podľa zákona v znení platnom od 1.1.2008.

Podľa môjho názoru nie je rozhodujúce, z akých čiastkových objednávok CK pozostáva objednaná služba. CK neposkytuje prepravu na letisko, ubytovanie, exkurziu ... ale službu cestovného ruchu ako celok a tam je rozhodujúce určenie miesta dodania služby. Od toho sa odvíja zdanenie.
Lianka
29.06.09,13:45
Podľa môjho názoru nie je rozhodujúce, z akých čiastkových objednávok CK pozostáva objednaná služba. CK neposkytuje prepravu na letisko, ubytovanie, exkurziu ... ale službu cestovného ruchu ako celok a tam je rozhodujúce určenie miesta dodania služby. Od toho sa odvíja zdanenie.

Takze ak spravne rozumiem, celu sluzbu ako celok bude fakturovat bez DPH, nakolko miesto plnenia je iny stat EU.

Je potrebne uvadzat na fakture aj odvolavku na urcity § zakona o DPH?
Jana Acsová
29.06.09,13:51
Takze ak spravne rozumiem, celu sluzbu ako celok bude fakturovat bez DPH, nakolko miesto plnenia je iny stat EU.

Je potrebne uvadzat na fakture aj odvolavku na urcity § zakona o DPH?
V ktorom § ste sa našli, že chcete fakturovať dodávku s miestom dodania v inom ČŠ?
valimeka
15.07.09,10:57
Ahojte, ja by som potrebovala poradit pri refakturacii postovneho - je to oslobodene od DPH - vstupuje mi to do koeficientu? Dakujem
macula
15.07.09,11:17
Ja si myslím, že áno.
Jana Acsová
15.07.09,11:50
Ja si to nemyslím. Poštová služba nie je refakturácia poštovného.

Ak požadujete od klienta úhradu vrátane služieb súvisiacich s dodávkou, protihodnotou je všetko, čo požadujete, teda aj poštovné. Nie je potrebné ani uvádzať to ako samostatnú položku. To je skôr dedičstvo doby, kedy bola právna úprava iná.

Pozrite si § 22 ZDPH a bude Vám to jasnejšie. Vyberám:

§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)


(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.
valimeka
15.07.09,12:08
srdecna vdaka :)
Jana Acsová
15.07.09,12:10
:)
juulyy
21.07.09,07:56
Ja sa chcem spytat..
UCtujem dve spolocnosti..Jedna vlastni automobil. ( firma A ).prepravuje tovar tej druhej firme.. ( firma B)

Firma A chce vyfakturovat nejaky pausal na 1 km.. ( v zmluve by sa uviedlo aka je to suma)

Podla knihy jazd si dam sumu km za mesiac- napriklad jun.
Kedy je zdanitelne plnenie??
30.6.2009

ALebo v den vystavenia faktury.CIze moze byt aj neskor..napriklad v july, auguste..

Vopred dakujem..Blizi sa DPh tak ponahlam
babs
21.07.09,08:23
ako postupujem pri prefakturacii oslobodenych plneni ak som platca?? vystavim fakturu s dph alebo bez??
valimeka
21.07.09,08:32
30.06.2009
babi2
21.07.09,08:33
Ja sa chcem spytat..
UCtujem dve spolocnosti..Jedna vlastni automobil. ( firma A ).prepravuje tovar tej druhej firme.. ( firma B)

Firma A chce vyfakturovat nejaky pausal na 1 km.. ( v zmluve by sa uviedlo aka je to suma)

Podla knihy jazd si dam sumu km za mesiac- napriklad jun.
Kedy je zdanitelne plnenie??
30.6.2009

ALebo v den vystavenia faktury.CIze moze byt aj neskor..napriklad v july, auguste..

Vopred dakujem..Blizi sa DPh tak ponahlam
V zmluve by malo byť uvedené ako sa bude fakturovať, môže byť dohoda, že za každú vykonanú prepravu, alebo po týždni či po mesiaci, dátum zdaniteľného plnenia potom nastáva v posledný deň dodania služby, teda ak by to bolo mesačne tak dátum ZDP by bol posledný deň v mesiaci, povinnosť vystaviť faktúru je do 14 dní od uskutočnenia
Airam25
29.07.09,06:50
Pekný deň,
po preštudovaní rôznych príspevkov na túto tému som nenašla jednoznačnú odpoveď na moju otázku : Potrebujem refakturovať prepravu (cezUPS) materskej firme (platca DPH)do FR. Prepravu objednala naša sro-čka platca DPH, odviedli sme daň 110,014€ a faktúru účtujem na 518 v sume 579,02€. Potrebujem FR firme vystaviť faktúru za opracovanie kovových materálov tzn.služby bez DPH + túto prepravu.Akú sumu prepravy uviesť na faktúru sumu s DPH či bez DPH???
Airam25
29.07.09,07:24
Poradí niekto ??
Airam25
29.07.09,08:12
Pekný deň,
po preštudovaní rôznych príspevkov na túto tému som nenašla jednoznačnú odpoveď na moju otázku : Potrebujem refakturovať prepravu (cezUPS) materskej firme (platca DPH)do FR. Prepravu objednala naša sro-čka platca DPH, odviedli sme daň 110,014€ a faktúru účtujem na 518 v sume 579,02€. Potrebujem FR firme vystaviť faktúru za opracovanie kovových materálov tzn.služby bez DPH + túto prepravu.Akú sumu prepravy uviesť na faktúru sumu s DPH či bez DPH???



Posúvam, prosím poradte
Jana Acsová
29.07.09,08:35
Ja sa chcem spytat..
UCtujem dve spolocnosti..Jedna vlastni automobil. ( firma A ).prepravuje tovar tej druhej firme.. ( firma B) Firma A chce vyfakturovat nejaky pausal na 1 km.. ( v zmluve by sa uviedlo aka je to suma) Podla knihy jazd si dam sumu km za mesiac- napriklad jun.
Kedy je zdanitelne plnenie??
30.6.2009Áno. V prípade, že vyhotovujete faktúru za mesiac jún, daňová povinnosť vznikne posledným dňom mesiaca, ktorého sa dodanie služby týka.

Odporučím Vás v tomto konkrétnom prípade na § 75 ods. 1 ZDPH:


(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.



ALebo v den vystavenia faktury.CIze moze byt aj neskor..napriklad v july, auguste.To by bolo v prípade obstarania služby a nie vtedy, keď je automobil Váš. Takže neplatí, že dňom dodania je deň vyhotovenia faktúry. Na deň dodania v tomto prípade deň vyhotovenia faktúry nemá vplyv.
Jana Acsová
29.07.09,08:46
Pekný deň,
po preštudovaní rôznych príspevkov na túto tému som nenašla jednoznačnú odpoveď na moju otázku : Potrebujem refakturovať prepravu (cezUPS) materskej firme (platca DPH)do FR. Prepravu objednala naša sro-čka platca DPH, odviedli sme daň 110,014€ a faktúru účtujem na 518 v sume 579,02€. Potrebujem FR firme vystaviť faktúru za opracovanie kovových materálov tzn.služby bez DPH + túto prepravu.Akú sumu prepravy uviesť na faktúru sumu s DPH či bez DPH???
Čo si materská firma objednala? Opracovanie kovových materiálov, bol materiál na Slovensku, vrátil sa do Francúzska. Objednali si aj dopravu, alebo je to súčasťou kalkulácie Vašej služby opracovania? Musíte si zodpovedať tieto otázky.

Predpokladám objednanie služby opracovania a následné dodanie. T.j. protihodnotou je všetko, čo požadujete od odberateľa. Že máte kovový materiál aj odberateľovi vrátiť sa predpokladá a nejedná sa o refakturáciu služby. Má sa za to, že suma prepravy je zakalkulovaná do ceny služby opracovania kovového materiálu.

Mohlo by sa však aj stať, že odberateľ si dopravu neobjedná, ale podľa zmluvy si má zabezpečiť dopravu sám, lebo tá nie je v cene služby obsiahnutá. Prepravu si môže objednať od hocikoho, aj od Vás. Môže Vás požiadať o zabezpečenie prepravy ako vybavenie ďalšej objednávky.

T.j. mali by ste objednávky dve.

Aby ste dostali odpoveď potrebujete doplniť charakter služby, ktorá bola objednaná - sú to práce na hnuteľnom majetku, kde sa musí určiť miesto dodania služby, t.j. či platí tuzemsko alebo "reverse charche" prenos daňovej povinnosti. Ak sa tovar prepravovil z FR do SR, tu opracoval a vrátil do FR, platí prenos daňovej povinnosti v prípade, že subjekt vo FR je osobou identifikovanou pre daň. Fakturujete bez dane a dodávku nezahrniete do slovenského daňového priznania.

V prípade prepravnej služby ako osobitnej objednávky platí rovnako prenos daňovej povinnosti, ak sa preprava začala v SR a končí vo FR a predmetom prepravy je tovar a odberateľ je osobou identifikovanou pre daň.

V prípade zahrnutia prepravy do protihodnoty: fakturácia bez dane, miesto dodania FR ak sa jedná o identifikované osoby.

V prípade samostatnej služby prepravy: fakturácia bez dane, miesto dodania FR ak sa jedná o identifikované osoby (nedajte sa pomýliť, ak UPS fakturovala s DPH, to preto lebo fakturoval Slovák Slovákovi a to nie je Váš prípad).
Airam25
29.07.09,09:06
Dakujem za pomoc. Je to tak,že materská spoločnosť z FR k nám dopravuje základný materiál, prepravu si organizuje sama.U nás sa materiál opracuje,vyrobí a dodáva späť do FR, prepravu si objednáva FR spoločnosť.Pri tejto poslednej dodávke služieb-(kovoobrábanie) si žiadala fr.spoločnosť dodať výrobky cez UPS, a prefakturovať v našej faktúre za opracovanie.UPS objednala a hradila naša spoločnosť. Túto sumu žiada fr.spoločnosť uviesť v našej vystavenej faktúre za dodávku opracovaných výrobkov.Cena prepravy nie je zahrnutá v objednávke od fr.spoločnosti pretože bolo dohodnuté že preprava bude vždy na ich náklady.
Jana Acsová
29.07.09,09:15
Cena prepravy nie je zahrnutá v objednávke od fr.spoločnosti pretože bolo dohodnuté že preprava bude vždy na ich náklady.
Nie je významné, na koho náklady čo ide. Rovnaká cena by bola v prípade dvoch faktúr, ako aj jednej. Čiže vždy by to uhradil nakoniec odberateľ. Aj pri nákupe nábytku v Hypermarkete môže byť preprava obsiahnutá v cene nakúpeného tovaru bez ďalšej fakturácie a pritom tovar bol dodaný s dopravou.

Obchodní partneri však často trvajú na "2 riadkoch faktúry". Jeden k tovaru (službe) druhý k preprave. Nemusíme chodiť ďaleko. Aj nemenované vydavateľstvo odbornej literatúry osobitne fakturuje tlačoviny, osobitne prepravné a balné. Pritom protihodnotou je dohodnutá konečná cena.
Airam25
29.07.09,09:30
Akú sumu prepravy teda uviesť na našu faktúru francúzkemu odberateľovi : 689,04€ ?? čo bola nami zaplatená konečná suma(teda aj s DPH) alebo len sumu 579,02€ čo je preprava bez 19%dane ?
Jana Acsová
29.07.09,09:34
Akú sumu prepravy teda uviesť na našu faktúru francúzkemu odberateľovi : 689,04€ ?? čo bola nami zaplatená konečná suma(teda aj s DPH) alebo len sumu 579,02€ čo je preprava bez 19%dane ?
Čítajte pozorne. Miesto dodanie VAŠEJ samostatnej prepravnej služby (ak to tak možno zo zmluvných vzťahov odôvodniť) je FR. Pre slovenský subjekt to bola SR a mali ste základ dane a daň. Slovenská daň bola odvedená (UPS) a odpočítaná (Vami). Je teda vyrovnaná. Vy vychádzajte ZÁSADNE zo základu dane a nie z ceny s daňou. Základ dane vstúpi do Vášho základu dane a ten zdaní odberateľ vo Francúzsku. Nabaľovať francúzsku daň na slovenskú by bolo nesprávne.

Riešenie: cenu bez dane premietnite do faktúry aby ju mohol zdaniť odberateľ identifikovaný pre daň vo Francúzsku.
Jana Acsová
29.07.09,09:38
Riešenie: cenu bez dane premietnite do faktúry aby ju mohol zdaniť odberateľ identifikovaný pre daň vo Francúzsku.P.S.: v prípade korektných vzťahov by reálne mohlo dôjsť k zvýšeniu fakturácie o Váš kalkulovaný zisk alebo iné súvisiace náklady. Slovenská daň je vecou dodávky s miestom dodania na SR. Ďalej nás zaujíma len cena služby, ktorej miesto dodania je vo FR a tam sa aj zdaní. Zo sumy nami uvedenej, či už bola dohodnutá s prirážkou, alebo bez nej.
Airam25
29.07.09,09:40
DAKUJEM VAM,bolo mi to jasnejšie z predchádzajúcich príspevkov.Pletie ma však tá daň.Prepáčte mi som začiatočník a v tejto oblasti nemám veľa praktických skúseností.
Jana Acsová
29.07.09,09:44
Prepáčte mi som začiatočník a v tejto oblasti nemám veľa praktických skúseností.To je predsa úplne v poriadku. Vaše otázky boli k veci ... len súvislostí je viac.
beatap
22.09.09,11:50
Neviem si poradiť s prefakturáciou vstupeniek na konferenciu, ktorá sa konala na Ukrajine. Príbeh: Naša firma, platca dph zaplatila vstupenky na konferenciu, ktorá sa konala na Ukrajine. Konferencie sa zúčastnili zástupcovia 3 firiem(vrátane nás). Tým 2(obaja platcovia dph) to musíme prefaktúrovať a ja teraz neviem či tam má byť dph alebo nie. Dodávateľská faktúra mi spadá pod § 15 ods. 4, miesto dodania na Ukrajine, to znamená, že nerobím žiadne samozdanenie, ale čo ďalej?
Iwett
05.10.09,17:19
Dobrý večer, chcem sa spýtať, mám faktúru, na ktorej sú prefakturované energie a dátum vystavenia nieje zhodný s dátumom dodania. Faktúra je vystavená v 10/2009 s dátumom dodania 30.09.2009. Môžem si odrátať DPH za 9/09 ? Ďakujem.
adabirk
05.10.09,18:23
- pri uvedenej prefakturácii energie vzniká dodávateľovi daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry ( § 19 ods. 6 zákona o DPH),
- právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť - § 49 ods. 1 zákona o DPH,
- v zmysle § 51 ods. 2 zákona o DPH: Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo,
- mne z toho vyplýva, že dodávateľ uviedol na faktúre zlý dátum dodania služby, dátum dodania služby mal byť totožný s dátumom vystavenia faktúry, t. j. 10/2009, vtedy aj vzniká daňová povinnosť a zároveň nárok na odpočítanie dane.
Iwett
07.10.09,14:22
- pri uvedenej prefakturácii energie vzniká dodávateľovi daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry ( § 19 ods. 6 zákona o DPH),
- právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť - § 49 ods. 1 zákona o DPH,
- v zmysle § 51 ods. 2 zákona o DPH: Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo,
- mne z toho vyplýva, že dodávateľ uviedol na faktúre zlý dátum dodania služby, dátum dodania služby mal byť totožný s dátumom vystavenia faktúry, t. j. 10/2009, vtedy aj vzniká daňová povinnosť a zároveň nárok na odpočítanie dane.
Ďakujem. No áno, aj mne to tak vychádza, a práve preto bola moja otázka. Podľa môjho názoru si môžem dph odrátať až v 10/09 aj keď na faktúre je dátum dodania 09/09. Súhlas?
Ivánuška
14.10.09,08:47
potrebujem poradiť. Dovážame tovar z Chiny. Slovenská firma nám fakturuje manipulačné poplatky ku nam. Faktúra je s tuzemskou DPH. Časť týchto manipulačných poplatkov chceme refakturovať na firmu ktorá nám dodáva tovar , teda do Chiny. Ako to bude s DPH? neviem si s tým rady.. dakujem za pomoc.
zuzu247
20.10.09,07:19
potrebujem poradiť. Dovážame tovar z Chiny. Slovenská firma nám fakturuje manipulačné poplatky ku nam. Faktúra je s tuzemskou DPH. Časť týchto manipulačných poplatkov chceme refakturovať na firmu ktorá nám dodáva tovar , teda do Chiny. Ako to bude s DPH? neviem si s tým rady.. dakujem za pomoc.

Ahojte, mám podobný problém, slovenská firma nám zabezpečuje prepravu z Číny na Slovensko, samozrejme cez Hamburg. Faktúra nimi vystavená je bez DPH. Ja mám túto prepravu teraz prefakturovať odberateľovi. S alebo BEZ DPH? Ďakujem moc.
samuelina
13.07.10,15:43
potrebujem poradiť. SZČO, platca DPH robí poradcu pre zahraničnú firmu v EU. Okrem služieb im osobitne prefakturováva náklady na telefóny a internet. Ako je to s DPH? Bude fa bez DPH? A aký bude dátum dodania - fa za telefóny za 4/10 je vystavená 26,5,2010?
samuelina
13.07.10,16:54
potrebujem poradiť. SZČO, platca DPH robí poradcu pre zahraničnú firmu v EU. Okrem služieb im osobitne prefakturováva náklady na telefóny a internet. Ako je to s DPH? Bude fa bez DPH? A aký bude dátum dodania - fa za telefóny za 4/10 je vystavená 26,5,2010?
posúvam
samuelina
14.07.10,06:00
potrebujem poradiť. SZČO, platca DPH robí poradcu pre zahraničnú firmu v EU. Okrem služieb im osobitne prefakturováva náklady na telefóny a internet. Ako je to s DPH? Bude fa bez DPH? A aký bude dátum dodania - fa za telefóny za 4/10 je vystavená 26,5,2010?
poradí mi niekto?
samuelina
14.07.10,13:19
potrebujem poradiť. SZČO, platca DPH robí poradcu pre zahraničnú firmu v EU. Okrem služieb im osobitne prefakturováva náklady na telefóny a internet. Ako je to s DPH? Bude fa bez DPH? A aký bude dátum dodania - fa za telefóny za 4/10 je vystavená 26,5,2010?
posúvam....
Adiks
31.10.11,13:24
Pri prefakturácii služby (vývoz a likvidácia odpadu) odberateľovi je dátumom dodania dátum, kedy vyhotovíme faktúru alebo dátum dodania uvedený na faktúre od dodávateľa, spoločnosti Kosit? Platí pre také prípady § 19 ods.6 zákona o DPH alebo nie?
Adiks
31.10.11,17:53
Posúvam .....
Adiks
11.11.11,20:02
POsúvam .....
ccokoladecka
09.05.12,10:46
dobrý deň,
prišla mi faktúra z ČR -prefakturácia služieb - prenájom priestorov v hoteli v ČR a prenájom školiacej techniky. dodávateľ ktorý prefakturováva tieto služby nám - slovenskej firme vystavil faktúru bez DPH. Je to tak správne, že my dodaňujeme?
ja si myslím, že sa ten prenájom týka nehnuteľnosti v ČR a DPH majú odviesť oni.
poprosím vás o vysvetlenie, ako to má byť správne.