mariannak
25.10.06,10:49
Došla mi pokuta za oneskorené podanie priznania k dani z prevodu a prechodu nehnuteľností vo výške 2000,-Sk. Pri doručenom rozhodnutí DÚ bol list, že to nemáme platiť. Daň z prevodu a prechodu bola zaplatená ešte v roku 2004 a sancie a penále odpustené generálnym pordónom, v prípade uhradenia istiny do 30.09.2006. Musím rozhodnutie o pokute zaúčtovať, keď ho nebudem uhrádzať? Ak áno, ako?
alušik
27.10.06,09:09
Ja by som to vôbec neúčtovala do účtovníctva. Daňový úrad výmer posielať musel.
Zoltán Kovács
27.10.06,12:02
Ja by som to vôbec neúčtovala do účtovníctva. Daňový úrad výmer posielať musel.

Nesúhlasím, nakoľko odpustené pokuty a penále sa považujú za štátnu pomoc, ktorú treba vždy ku koncu štvrťroka nahlásiť na predpísanom tačive na MF SR.
mariannak
27.10.06,17:55
Na akom tlačive? Prvýkrát som sa s takýmto niečim stretla. A účtujem to?
liba2
27.10.06,22:44
Na akom tlačive? Prvýkrát som sa s takýmto niečim stretla. A účtujem to?
...ja tiež to počujem prvý krát :) .

Nesúhlasím, nakoľko odpustené pokuty a penále sa považujú za štátnu pomoc, ktorú treba vždy ku koncu štvrťroka nahlásiť na predpísanom tačive na MF SR.
Prosím, mohol by si doplniť o ktorý predpis ide, a aké tlačivo ?
ingi
28.10.06,14:26
Prosím, mohol by si doplniť o ktorý predpis ide, a aké tlačivo ?

Jedná sa o zákon č. 231/1999 Z.z. o štátnej pomoci, citujem najdôležitejšie §§ týkajúce sa otázky:


§ 5

Formy štátnej pomoci
(1) Priamou formou štátnej pomoci je najmä
a) dotácia, príspevok, grant,
b) úhrada úrokov alebo časti úrokov z úveru poskytnutého podnikateľovi,
c) úhrada časti úveru,
d) návratná finančná výpomoc.
(2) Nepriamou formou štátnej pomoci je najmä
a) prevzatie štátnej záruky alebo bankovej záruky,
b) poskytnutie úľavy na dani alebo penále, pokute, úroku alebo na iných sankciách podľa osobitného predpisu,/13/
c) predaj nehnuteľného majetku štátu alebo obce za cenu nižšiu, ako je trhová cena,
d) poskytovanie poradenských služieb bezplatne alebo za čiastočnú úhradu.
e) odklad platenia dane alebo povolenie zaplatenia dane v splátkach. /13a/
(3) Štátna pomoc sa môže poskytnúť podľa schém štátnej pomoci alebo ako individuálna štátna pomoc. 13b)
---------------------------------------------------------------------
/13/ Napríklad § 29 zákona Slovenskej národnej rady č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností, § 103 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, § 23 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 273/1994 Z. z. o zdravotnom poistení, financovaní zdravotného poistenia,o zriadení Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o zriaďovaní rezortných, odvetvových, podnikových a občianskych zdravotných poisťovní, § 27 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov.
/13a/ Napríklad § 59 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.
/13b/ Nariadenie Rady (ES) č. 659/1999 z 22. 3. 1999, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá uplatňovania článku 93 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva (Úradný vestník Európskych spoločenstiev, L 083,27/03/1999).

§ 22
(1) Štátna pomoc sa môže poskytnúť, len ak je schválená Komisiou, s výnimkou prípadov podľa osobitného predpisu.
(2) Poskytovateľ minimálnej pomoci je povinný štvrťročne oznamovať ministerstvu financií poskytnutie tejto minimálnej pomoci, a to do 30 dní po uplynutí štvrťroku, v ktorom sa minimálna pomoc poskytla. Príjemca
minimálnej pomoci je povinný štvrťročne oznamovať ministerstvu financií prijatie tejto minimálnej pomoci, a to do 30 dní po uplynutí štvrťroku, v ktorom minimálnu pomoc prijal. Oznámenia o poskytnutí minimálnej pomoci a oznámenia o jej prijatí obsahujú najmä
a) základné identifikačné údaje o príjemcovi, ktorému sa poskytla minimálna pomoc v príslušnom kalendárnom štvrťroku, a to meno a priezvisko alebo obchodné meno príjemcu, adresa jeho trvalého pobytu alebo sídla,predmet podnikania a odvetvie, 24) v ktorom podniká,
b) označenie poskytovateľa minimálnej pomoci,
c) názov schémy minimálnej pomoci podľa poskytovateľa (príjemcu), ak sa minimálna pomoc poskytuje v rámci schémy,
d) účel a formu poskytnutia (prijatia) minimálnej pomoci podľa poskytovateľa (príjemcu) minimálnej pomoci,
e) výšku poskytnutej (prijatej) minimálnej pomoci podľa poskytovateľa (príjemcu) minimálnej pomoci,
f) dátum poskytnutia (prijatia) minimálnej pomoci,
g) prehľad o doteraz poskytnutej minimálnej pomoci vrátane minimálnej pomoci poskytnutej právnym predchodcom poskytovateľa,
h) prehľad o doteraz prijatej minimálnej pomoci vrátane minimálnej pomoci prijatej právnym predchodcom príjemcu.

§ 27
(1) Ministerstvo financií môže subjektu, ktorý porušil povinnosti pod ľa § 22, 23 a 24, uložiť pokutu, a to aj opakovane do výšky
a) 100 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) 1 000 000 Sk, ak ide o právnickú osobu.
(2) Na konanie o uložení pokuty sa vzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.24c) Ministerstvo financií je oprávnené uložiť pokutu do jedného roka odo dňa, keď zistilo porušenie povinnosti uloženej týmto zákonom, najneskôr do piatich rokov odo dňa porušenia tejto povinnosti. Pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu. Pokuty vymáha ministerstvo financií.
ingi
28.10.06,15:59
Musím rozhodnutie o pokute zaúčtovať, keď ho nebudem uhrádzať? Ak áno, ako?

Ja by som účtovala nasledovne:

pokuta 545/345
odpustenie 345/645,

545, 645 samozrejme nedaňové.
mariannak
28.10.06,17:09
Čiže nebude to na tlačive, ale iba list adresovaný MF SR, kde uvediem, okrem základných informácii o firme, že mi bola rozhodnutím DÚ zo dňa 10.10.2006 uložená sankcia 2000,-Sk za oneskorené podanie DP k dani z prevodu a prechodu nehnuteľností. Na základe generálneho pardónu ..... (ešte musím zistiť, kto a kedy, pod akým číslom ho vydal, či MF, či DR, ak niekto vie, tak to doplňte) došlo k odpusteniu tejto sankcie, nakoľko daň bola uhradená.
ingi
28.10.06,17:40
Čiže nebude to na tlačive, ale iba list adresovaný MF SR, kde uvediem, okrem základných informácii o firme, že mi bola rozhodnutím DÚ zo dňa 10.10.2006 uložená sankcia 2000,-Sk za oneskorené podanie DP k dani z prevodu a prechodu nehnuteľností. Na základe generálneho pardónu ..... (ešte musím zistiť, kto a kedy, pod akým číslom ho vydal, či MF, či DR, ak niekto vie, tak to doplňte) došlo k odpusteniu tejto sankcie, nakoľko daň bola uhradená.

Neviem sa dostať na stránku MF, ale podľa môjho názoru bude stačiť oznámenie formou listu v zmysle § 22 citovaného zákona.
atka4
29.10.06,08:40
Nariadenie vlády č. 418/2006 o zániku daňového nedoplatku zodpovedajúceho nezaplatenej sankcii.
Nariadenie zo dňa 7.6.2006, účinnosť od 1.7.2006.

Nájdeš aj stránke DR SR.
alušik
30.10.06,05:56
Ďakujem Vám všetkým. Zase ste ma naučili niečo nové...;) Posielam aj bodík.:)
johny18
13.08.07,10:57
Nesúhlasím, nakoľko odpustené pokuty a penále sa považujú za štátnu pomoc, ktorú treba vždy ku koncu štvrťroka nahlásiť na predpísanom tačive na MF SR.

vedel by mi niekto poradit, kde najdem toto tlacivo? Ma nazov "Prehlad o poskytnuti minimalnej pomoci podľa zákona č.231/1999 Z.z." Potrebujem ho predlozit na Danovy urad, tam mi aj povedali, ze je uverejnene na ich stranke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) alebo na www.finance.gov.sk (http://www.finance.gov.sk) . Nic take som tam vsak nenasiel, hoci som hladal aj s pracovnickou danoveho uradu
Johanka
13.08.07,11:05
johny18
13.08.07,11:15
To som pozeral, ale to nie je to co potrebujem. To je Oznamenie o prijati minimalnej pomoci, ja potrebujem Prehlad o poskytnuti minimalnej pomoci, je to v podstate taka jedna tabulka, kde sa uvadza forma pomoci za niekolko rokov dozadu, napr.: dotacia, prispevok, grant ; uhrada urokov; uhrada casti uveru; realizacia statnej alebo bankovej zaruky; navratna financna vypomoc; poskytnutie ulavy z penale...; odpustenie danoveho nedoplatku; odklad platenia dane a pod.
cloe
13.08.07,11:20
Mne ho dali priamo na DU.
tanti
26.03.10,15:49
Dobrý deň chcela by som sa spýtať, firma požiadala DÚ o odpustenie resp. zníženie pokuty listom s odôvodnením. DÚ naspäť poslal výzvu na zaplatenie správneho poplatku tomu rozumiem to mi je jasne ale má sa tam aj vyplniť tlačivo Prehľad o poskytnutí minimálnej pomoci podľa zákona č.231/1999Z.z. ale nie je mi jasné čo konkrétne tam máme vypísať. Firma nikdy o žiadnu štátnu pomoc nežiadala ani nedostala a toto tlačivo mi pripadá, že sa vypĺňa až keď je štátna pomoc schválená.
tanti
27.03.10,14:16
Nevie mi niekto poradiť ako vyplniť toto tlačivo?
tanti
28.03.10,10:34
Myslíte, že by stačilo prehlásenie, že subjektu doposiaľ nebola poskytnutá žiadna štátna pomoc? Lebo naozaj neviem čo vyplniť na tom tlačive
carmenuca
11.02.11,14:59
nevedel by mi s tym niekto poradit, mam to tlacivo ale neviem co vyplnit do bodu c. 4, 7, 8 a 9. Nepodnikam, len prenajimam nehnutelnost a dostala som pokutu za neskoru registraciu, poziadala som o odpustenie pokuty, odpustili na zaklade poskytnutia minimalnej pomoci. Ak nepodnikam tak potom co napisat do
4. typ podniku
7. Odvetvie, v*ktorom príjemca podniká (ŠKEČ)
8. Účel ??