1taylor1
25.10.06,11:14
Vaše názory na aplikáciu ust. § 261 ods. 6 OBZ, ktoré znie:

"Zmluvy medzi osobami uvedenými v odsekoch 1 a 2, ktoré nie sú upravené v hlave II tejto časti zákona, a sú upravené ako zmluvný typ v Občianskom zákonníku, spravujú sa príslušnými ustanoveniami o tomto zmluvnom type v Občianskom zákonníku a týmto zákonom"

Podľa môjho názoru na zmluvy, ktoré nie sú upravené ako zmluvný typ v OBZ, ale sú ako zmluvný typ upravené v Občianskom zákonníku, je treba aplikovať ustanovenia o tomto zmluvnom type podľa OZ.
ale ...ale všetky ostatné otázky (ako napr. premlčanie, náhrada škody, apod.) sa majú spravovať Obchodným zákonníkom, čo podľa mňa vyplýva z dikcie ustanovenia "...a týmto zákonom"
Čítal som aj rozdielne názory, preto sa pýtam, čo si myslíte o tejto problematike.
dana9
25.10.06,09:36
Vaše názory na aplikáciu ust. § 261 ods. 6 OBZ, ktoré znie:

"Zmluvy medzi osobami uvedenými v odsekoch 1 a 2, ktoré nie sú upravené v hlave II tejto časti zákona, a sú upravené ako zmluvný typ v Občianskom zákonníku, spravujú sa príslušnými ustanoveniami o tomto zmluvnom type v Občianskom zákonníku a týmto zákonom"

Podľa môjho názoru na zmluvy, ktoré nie sú upravené ako zmluvný typ v OBZ, ale sú ako zmluvný typ upravené v Občianskom zákonníku, je treba aplikovať ustanovenia o tomto zmluvnom type podľa OZ.
ale ...ale všetky ostatné otázky (ako napr. premlčanie, náhrada škody, apod.) sa majú spravovať Obchodným zákonníkom, čo podľa mňa vyplýva z dikcie ustanovenia "...a týmto zákonom"
Čítal som aj rozdielne názory, preto sa pýtam, čo si myslíte o tejto problematike.

Vychádzajúc z niektorých odborných prác, s ktorými som sa stotožnila, domnievam sa, resp. súhlasím s tvojím názorom, teda, že sa pôjde podľa občana, pri zohľadnení povahy účastníkov- podnikateľov, t.j. niektoré otázky, predovšetkým úrok z omeškania, zmluvná pokuta zodpovednosť za škodu, budú riešené podľa obchodu.

dana:)
rada
25.10.06,10:44
Ano, ano. Aj ja súhlasím s týmito názormi. Použitie Občianskeho zákonníka sa obmedzuje na zmluvy upravené ako zmluvné typy len v Občianskom zákonníku, ak budú uzavreté medzi subjektami v ods. 1 a 2 - napr. medzi podnikateľmi, štátom, samosprávnou územnou jednotkou alebo právnickou osobou..., a to len na osobitné ustanovenia Občianskeho zákonníka o príslušnom zmluvnom type. Všetko ostatné, čo priamo zmluvný typ neupravuje sa spravuje všeobecnými ustanoveniami Obchodného zákonníka o záväzkových vzťahoch (už spominaná náhrada škody, premlčanie, omeškanie, splnenie...). Takéto chápanie je v súlade s princípom subsidiarity Občianskeho zákonníka ako aj s obchodnoprávnou povahou týchto vzťahov.