Barboretta
25.10.06,11:20
ahojte, chcela by som sa len za seba spytat... som v podstate absolventka a mala som na škole cele 4 roky učtovnictvo....keby som v nom chcela pokracovat dalej staci mi si spravit popripade nejaky kurz s certifikatom? a mam susedu, ktora pracuje ako uctovnicka pre viacere menšie firmičky, ze by som od nej získala nejaku prax a začala pracovat aj ja ako externa učtovnička zatial mozno len pre jedno male kadernictvo?
oplati sa mi do toho pustit? je to velmi narocne?

Dakujem za vsetky vase nazory...
48912
25.10.06,09:28
Ahoj, ja som bola tiez na tom podobne ako ty. Mala som na strednej 4 roky uctovnictva a nemala ziadnu prax. Zamestnala som sa na HPP a zacinala som spracovanim 2 uctovnictiev pre firmy a dnes po odpracovani 3,5 roka v tej istej firme spracovavam uctovnictvo 7 firmam. Podla mna sa to zvladnut da len treba naozaj chciet. Tak ti prajem vela uspechov.
ekopo
25.10.06,09:28
Keď si mala 4 roky v škole účtovníctvo, potom načo kurz? Ako ext. účtovníčka budeš potrebovať ŽL, poprípade sa účtovníctvo dá urobiť aj na základe dohody o VP , ale keďže sa jedná o opakujúcu sa činnosť, tak skôr ten ŽL. A netreba zabúdať, že teória v škole je jedna vec a prax druhá. Pre jedno malé kadernníctvo ? Začať treba niekedy, ale z toho určite nevyžiješ /keď si pomyslím na odvody/......
Fany
25.10.06,09:42
Prax nadobudneš pri prvej práci. Aj tak si zakladanie dokladov, číslovanie... každá firma zabehava po svojom a odborne veci ovladaš zo školy. Ak ti susedka pomôže na začiatok, nieje to take ťažké. Budeš ale musieť sledovať zákony a toho je niekedy dosť. Odvody do poisťovní v prvý rok platiť nemusíš, lebo si nemala príjem v minulom roku, ale neskôr to bude minimálne 3500,- mesačne. Tvoja odmena za prácu by preto mala toto brať do úvahy. Ak je to tvoje prvé zamestnanie alebo živnosť, máš možnosť požiadať aj o príspevok z Európskeho sociálneho fondu na začatie, môžeš si za to napr. kúpiť počítač, stôl... aj to pomôže.
victoria
25.10.06,09:43
Ja som tiež začínala iba ako absolventka kurzu a vo firme som bola iba fakturantka a účtovala pokladňu. Život ma postavil do situácie že som musela konať, tak som si vybavila živnosť, investovala do software, ktoré su dnes už na veľmi dobrej úrovni. S vedomosťami ktoré máš, nejakým softwarom a občasnými odobreniami alebo vyhľadaním problému na porade to určite zvládneš. Začneš jedným kaderníctvom a reklama sa začne šíriť sama, plus budeš si zháňať nových klientov, pred koncom roka je na to najlepšie obdobie aby si začínala od začiatku roka, lebo po niekom prebrať uprostred roka nie je práve najlepšia situácia. Držím palec .-)
Simonab
25.10.06,09:45
No a pokiaľ ide o tú prax. Teraz je už účtovníctvo voľná živnosť, takže pokiaľ ti išlo o to, že musíš mať 2 roky prax aby si si mohla založiť živnosť, tak toto už neplatí. No a využiť dotáciu z ESF sa oplatí.
ormika
25.10.06,09:47
Vypomáha mi študentka, ktorá momentálne študuje 4. ročník obchodnej akadémie. A môžem povedať, že nadupaná informáciami je dosť. Pomaličky ju zaúčam účtovať v programe. Je veľmi šikovná. Takže naozaj netreba žiadny kurz, len treba niekde získať prax. Myslím, že by sa mala najprv niekde zamestnať, aspoň na rok, aby si získala prehľad ako to vo firmách beží, takže od začiatku až po uzávierku a závierku, neodmietať žiadnu prácu, ale za ten rok vyťažila pre seba čo najviacej infomácií a potom sa vrhnúť na živnosť a nájsť si dobrých klientov. Prajem ti veľa trpezlivosti, lebo účtovnícky chlebíček nie je taký ľahký ako sa na prvý pohľad zdá, ale to ťa samozrejme nechcem odhovárať, ale veľmi veľa povzbudiť!
Vianocka
25.10.06,10:13
Prispejem teda aj ja svojim nazorom.
Skusku z uctovnictva som absolvovala na vysokej skole (je to uz nejaky ten rok), kupodivu s vynikajucim a pre mna zaroven prekvapivym vysledkom. Prekvapivym preto, lebo som mala pocit, ze cele uctovnictvo je pre mna spanielska dedina a nikdy nebudem robit nieco tak zlozite a nieto sa tym este zivit. Ale kedze sa vyzivam v rieseni zlozitych problemov, potvrdilo sa zname: "Nikdy nehovor nikdy", a mojou dnesnou zarobkovou cinnostou (tiez uz nejaky ten rok) je prave externe vedenie uctovnictva.

Je to, podla mojho nazoru, neskutocne tazka praca a myslim, ze ju moze solidne vykonavat naozaj len, ten, kto ma rad vyzvy, kto rad riesi nove problemy, koho tesi byt neustalym studentom a kto je ochotny znasat casto aj osobne nedocenenie. Ale jednym dychom musim dodat, ze je to aj neskutocne zaujimava praca, ktora nenecha mozog odpocivat a zasobuje ho neustale novymi impulzami, udrziava nas v strehu a napati. A ved nakoniec, staci, ak si len preluskas par prispevkov na PORADE a hned ti musi byt jasne, o com to vsetko je.

Ak si teda dostatocne vyzbrojena chutou do tvrdej prace, tak nevahaj a skus. Najlepsie sa naucis, ked ta hodia do vody a musis plavat...

A nezabudni, ze v tom pripade je tu aj pre teba skvela PORADA.
Barboretta
25.10.06,10:53
Ďakujem vám všetkým veľmi veľmi veľmi pekne...
No zamestana som a už teda viem ako to v takej firme beží, len pracujem tu v obchodnom smere s objednavkami, fakturaciou a tak. len ešte popri praci by som chcela zacat s tymto uctovnictvom a ak sa mi to ozaj pojde a mala by som viacej klientov, tak už by som sa venovala len tomu. Len teda sa bojim či to zvladnem, či sa mam do toho pustit, lebo takato praca ma nenaplnuje, stale iba ten stereotyp... do prace-domov a naopak. Ale asi, ked nevyskusam, tak neviem, nie?
lenkak
25.10.06,15:46
Chyť sa každej príležitosti, keď budeš chcieť, dá sa zvládnuť aj účtovníctvo. Prax Ti pomôže. Držím palčeky.
Barboretta
26.10.06,06:57
Ďakujem Vám moc za podporu.... :) :) :) tak ja to skúsim a uvidíme..., veď ešte sa tu predpokladam veľakrát ukážem :rolleyes:
lucka625
02.03.09,16:54
No ja som teraz tiež v rovnakej situácii...vedomosti mám...len neviem ako to chodí v praxi...
mondes
07.03.09,08:44
Dobrý deň, som tu prvýkrát, aj keď poradu sledujem už dlhší čas a veľmi sa mi páči vaša spolupráca. Mne končí materská dovolenka v apríli a veľmi rada by som chcela robiť účtovníčku. Mám ukončenú OA v Prešove, ale bohužiaľ nemám veľa praxe, aj keď robím manželovi daňové priznanie(paušálne výdavky) a nielen jemu, čiže niečo o tom viem. Mojim snom vzhľadom k tomu, že mám deti robiť účtovničku doma (sama si riadim čas) s účtovaním JU. Aj klientov by som nejakých mala, len sa bojím sama začať. Čiže moja otázočka znie: Našiel by sa niekto z okolia Sabinova, poprípade z Prešova, kto potrebuje účtovníčku na výpomoc(samozrejme bez nároku na honorár)? Alebo čo by ste mi poradili? Veľmi Vám pekne ďakujem.
veronikasad
07.03.09,08:50
Dobrý deň, som tu prvýkrát, aj keď poradu sledujem už dlhší čas a veľmi sa mi páči vaša spolupráca. Mne končí materská dovolenka v apríli a veľmi rada by som chcela robiť účtovníčku. Mám ukončenú OA v Prešove, ale bohužiaľ nemám veľa praxe, aj keď robím manželovi daňové priznanie(paušálne výdavky) a nielen jemu, čiže niečo o tom viem. Mojim snom vzhľadom k tomu, že mám deti robiť účtovničku doma (sama si riadim čas) s účtovaním JU. Aj klientov by som nejakých mala, len sa bojím sama začať. Čiže moja otázočka znie: Našiel by sa niekto z okolia Sabinova, poprípade z Prešova, kto potrebuje účtovníčku na výpomoc(samozrejme bez nároku na honorár)? Alebo čo by ste mi poradili? Veľmi Vám pekne ďakujem.
Pokial zopár klientov už máš, a chceš robiť účto doma, treba využiť dotáciu z úradu práce na samostatnú zárobkovú činnosť.Musíš sa ale zaevidovať na úrad práce najmenej na tri mesiace, až potom môžeš požiadať o dotáciu. Počas evidencie na UP môžeš mať príjem z dohody do výšky 65 % životného minima,

Do podnikatelského plánu si môžeš dať úhradu povinného zdr.poistného, dobr.odvodov do soc.poisťovne, nákup PC, účtovného SW, kanc. nábytku.

A hlavne študovať zákony - na PORAde nájdeš množstvo informácii
mondes
07.03.09,09:07
No veď aj tak plánujem, ale nemám odvahu pustiť sa do toho sama, potrebujem viac praxe, pretože ja som vlastne so žiadnym programom ešte nerobila, aj keď mám demoverziu programu alfa. Musim priznať, že je to pre mňa španielska dedina. Potrebovala by som, aby mi niekto poradil ako začať napr. zaúčtovanie faktúr atď.Pomôže mi niekto?
veronikasad
07.03.09,09:13
No veď aj tak plánujem, ale nemám odvahu pustiť sa do toho sama, potrebujem viac praxe, pretože ja som vlastne so žiadnym programom ešte nerobila, aj keď mám demoverziu programu alfa. Musim priznať, že je to pre mňa španielska dedina. Potrebovala by som, aby mi niekto poradil ako začať napr. zaúčtovanie faktúr atď.Pomôže mi niekto?
KROS pri zakúpení ostrej verzie robí bezplatné školenie, príp. zúčastni sa plateného školenia pre začiatočníkov. Investície tohto typu sa ti určite vrátia. ALFA je dobrý SW, ale aj tu je podmienka znalosť účtovných a daňových zákonov. 2x ročne robia v rôznych mestách SR aj bezplatnú prezentáciu SW. Zúčastňujem sa jej pravidelne, vždy sa dozviem niečo nové.
Výhody práce doma oceníš neskôr - vlastná skúsenosť.
ca-cko
12.03.09,18:41
mam otazku,neviem kde ju napisat tak skusim sem:-)
chcem vediet ci naradie kupene v zahranici mozem bezproblemovo odpisat na SK zivnosti
jamis
12.03.09,18:42
áno.