Karina
25.10.06,11:37
Prepravca faktúruje českému odberateľovi prepravné služby súvisiace
s dovozom tovaru z tretích krajín do SR, má FA vystaviť s DPH alebo bez?
Pozerala som si aj pokyn na DRSR-a je tam uvedené, že miestom dodania
v tomto prípade je miesto,kde sa preprava tovaru vykonáva, celkom tomu
nerozumiem. Co s tym, kde sa ta preprava zdaní??? Poradte niekto ....
Karina
25.10.06,09:45
Ale v §47 ods.6) sa hovorí o prepravných službách súvisiacich s vývozom tovaru, nie dovozom, a tá citácia §47, ktorú ste uviedli sa tiež týka vývozu tovaru.
Katarína STR
25.10.06,09:48
Áno, uvedomila som si to, preto som vymazala príspevok, aby som niekoho nepomýlila.
Katarína STR
25.10.06,09:48
§ 12
Dovoz tovaru



Dovozom tovaru je vstup tovaru z územia tretích štátov na územie Európskych spoločenstiev. Pri dovoze tovaru do tuzemska sa na daň vzťahujú ustanovenia colných predpisov, ak tento zákon neustanovuje inak.



§ 13
Miesto dodania tovaru
.........

(2) Ak sa odoslanie alebo preprava tovaru začína na území tretieho štátu, považuje sa za miesto dodania tovaru dovozcom (§ 69 ods. 8) a za miesto prípadných ďalších dodaní tohto tovaru členský štát dovozu.



§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane

..........
(8) Pri dovoze tovaru je povinná platiť daň osoba, ktorá je dlžníkom podľa colných predpisov.
Karina
25.10.06,09:53
§ 13
Miesto dodania tovaru
.........

(2) Ak sa odoslanie alebo preprava tovaru začína na území tretieho štátu, považuje sa za miesto dodania tovaru dovozcom (§ 69 ods. 8) a za miesto prípadných ďalších dodaní tohto tovaru členský štát dovozu.


§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane

..........
(8) Pri dovoze tovaru je povinná platiť daň osoba, ktorá je dlžníkom podľa colných predpisov.



Súhlasím, ale stále ide o tovar, mňa zaujímajú PREPRAVNÉ SLUŽBY:)
Katarína STR
25.10.06,09:56
Vypadol mi § 12.
Katarína STR
25.10.06,10:01
Hmm, ale múdrejšie z toho nie sme, však ? :rolleyes:
Karina
25.10.06,10:12
Hmm, ale múdrejšie z toho nie sme, však ? :rolleyes:

Asi tak:) stále ide o tovar, ja som v zákone o DPH nikde nenašla osobitne riešené prepravné služby súvisiace s dovozom tovaru a ten metodický pokyn mi teda veľa nepovedal. K tejto veci tam nebol žiadny príklad, neviem, čo si mám vysvetliť pod vetou " miestom dodania pri prepravných službách súvisiacich s vývozom aj dovozom je miesto kde sa vykonávajú", veľmi široký pojem, je to SR alebo tretia krajina???
vebe
25.10.06,19:47
Podľa §48/8 sú oslobodené všetky služby súvisiace s dovozom tovatu z tretích krajín, a to za podmienky, že hodnota týchto služieb je súčasťou základu pre výpočet dane (aj cla) podľa § 24 nášho zákona o DPH. Obdobné platí aj v členských krajinách EÚ, lebo majú podobné zákony o DPH.
vebe
25.10.06,19:49
Ešte chcem doplniť, že ak hodnota týchto služieb nebude súčasťou základu pre výpočet dane u konečného odberateľa, tak sa postupuje podľa toho, kde je miesto dodania prepravnej služby a podľa toho sa správa aj dodávateľ tejto prepravnej služby pri fakturácii.
Karina
26.10.06,02:55
Ešte chcem doplniť, že ak hodnota týchto služieb nebude súčasťou základu pre výpočet dane u konečného odberateľa, tak sa postupuje podľa toho, kde je miesto dodania prepravnej služby a podľa toho sa správa aj dodávateľ tejto prepravnej služby pri fakturácii.

A to miesto dodania je kde??? napr. pri dovoze z RUS na SR.
Dada
08.01.09,16:47
Podľa §48/8 sú oslobodené všetky služby súvisiace s dovozom tovatu z tretích krajín, a to za podmienky, že hodnota týchto služieb je súčasťou základu pre výpočet dane (aj cla) podľa § 24 nášho zákona o DPH. Obdobné platí aj v členských krajinách EÚ, lebo majú podobné zákony o DPH.

My dovážame tovar zo Švajčiarska, príde nám faktúra za prepravu zo Švajčiarska na Slovensko, na faktúre nie je DPH. Čiže ani túto dopravu nikde v priznaní DPH neuvádzam?