ataner
25.10.06,11:53
viete mi prosím poradiť, ako je to keď chcem ako FO predať osobný automobil a vlastníkom som len necelý rok, treba z toho platiť dane a aké a aký zákon to je ďakujem
skaspa
25.10.06,10:01
Príjem za predaj auta je v zmysle § 9 ods. 1 písm. d) zákona č. 595/2003 o dani z príjmov oslobodený od dane (Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktroá bola zahrnutá do obchodného majetku). Ak auto nebolo zahrnuté do obchodného majetku je tento príjem oslobodený od dane.

Podľa starého zákona 366/1999 by tento príjem nebol oslobodený od dane, lebo medzi nadobudnutím a predajom neprešiel jeden rok - §4 ods. 1 písm. c) zákona č. 366/1999 o daniach z príjmov
Sany
30.10.06,11:13
Rada by som sa opýtala....Ak SZČO predá automobil sebe ako súkromnej osobe, následne predá ako súkromná osoba automobil ďalej, čo vstupuje do základu dane?
renča1
30.10.06,11:19
Rada by som sa opýtala....Ak SZČO predá automobil sebe ako súkromnej osobe, následne predá ako súkromná osoba automobil ďalej, čo vstupuje do základu dane?

Sám sebe szčo nemôže predať os.autmobil. Základ dane za predaj automob. sa určuje od viacerých stanovísk a to či je os.autom.zaradený v majetku alebo už vyradený, či je odpísaný, aká je jeho ZC, za koľko bolo predané ....
Johanka
30.10.06,12:06
Ak už SZČO nechce mať automobil v obchodnom majetku, nepredáva ho sám sebe ( nie je to možné), ale preradí ( vyradí )ho pre osobnú potrebu. V prípade, že chce takýto automobil predať, zisťuje, či spĺňa podmienku pre oslobodenie príjmu z predaja hnuteľnej veci podľa § 9 ods.1 písm.d/ Zákona o dani z príjmov:
Od dane je oslobodený príjem ...
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier, ....

Takže ak predá automobil do 5-tich rokov od jeho vyradenia z majetku, príjem z predaja zdaňuje podľa § 8 ods.1 písm.c/ Zákona o dani z príjmov.
V tomto prípade je v zmysle § 8 ods.5 písm.c/ výdavkom zostatková cena podľa § 25 ods.3., teda zostatková cena ako rozdiel medzi obstarávacou cenou majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov.