Hlinkovx
03.12.04,09:45
Chcem sa opýtať,
pozerali ste včera niekto správy?!
že vraj hovorili, že dôchodková hodnota na budúci rok, má byť nižšia, ako bola dôchodková hodnota v roku 2004???
Je to pravda??!!
Ďakujem...
Jozef Mihál
03.12.04,11:10
V NR bol návrh v rámci novely zákona o soc.poistení, aby sa DH na rok 2005 nevalorizovala mechanizmom, daným v zákone - tj. 183,58 Sk zvýšiť o percentuálny rast miezd v porovnaní 3.štvrťroka 2003 a 3.štvrťroka 2004 - ale aby sa do zákona priamo uviedla DH platná pre rok 2005 a ten návrh bol tuším 195 Sk.
Či to prešlo, v tomto momente neviem.
Hlinkovx
03.12.04,11:13
Ďakujem pán Mihál...
keď to budete vedieť presne, dáte mi prosím vedieť?!
Ďakujem Silvia
Jozef Mihál
03.12.04,11:35
Ufff...(hrôza a zdesenie).
Skutočne bol schválený návrh, podľa ktorého bude dôchodková hodnota v roku 2005 vo výške 195,31 Sk !
Nemám slov. Absolútny vrchol sociálneho inžinierstva bol včera dosiahnutý, to by nedokázala ani rodná strana. Ďalej sa ísť nedá. Leda úplne zrušiť dôchodky zo Sociálnej poisťovne.

DSS -ky si môžu mädliť ruky...Silnejší argument pre vstup do II.piliera už nemôže existovať, ako to, čo sa včera stalo v NR SR. Hanba.
Hlinkovx
03.12.04,11:47
Pán Mihál prepáčte, že Vás stále otravujem...
ale čo robiť?..už som z toho s prepáčením "blbec"..
keby ukončila tento rok mamina napríklad k 15.12.2004 bude sa jej zarátavať aj príjem za rok 2004?..alebo len príjmy dosiahnuté do roku 2003?
a teraz mi povedzte..čo je lepšie odísť tento alebo ešte stále na budúci rok?!
Ďakujem za pomoc
Silvia
P.S. Ja som si obsah tej spávy prehrala v archíve...ale tam tá suma nebola uverejnená..iba to..že dôchodky od budúceho roku budú nižšie..
Ja už na toto nemám slov...ja neviem, či tam nikto už fakt neuvažuje, alebo ako si to človek má vysvetliť!!!!!!!!
Jozef Mihál
03.12.04,12:30
Ja som tak znechutený, že na tému dôchodkov, ich výpočtov a pod. sa odmietam baviť pokým ma zlosť neprejde. Nemá to význam, čosi si prepočítavať a plánovať...
Ak odíde 15.12.2004, rok 2004 sa do POMB nezaratúva.
Hlinkovx
03.12.04,12:36
Ja som tak znechutený, že na tému dôchodkov, ich výpočtov a pod. sa odmietam baviť pokým ma zlosť neprejde. Nemá to význam, čosi si prepočítavať a plánovať...
Ak odíde 15.12.2004, rok 2004 sa do POMB nezaratúva.
Pán Mihál...
aj tak ste mi poradili..díky
a to si zoberte ľudí, ktorých sa to týka, čo tí majú hovoriť...vy máte predsa len do dôchodku ďaleko!
Silvia
Jozef Mihál
03.12.04,12:45
Ďaleko do dôchodku, ak nejaký vôbec budem mať. Ale to nevadí a na oplátku S.P. odo mňa takisto nedostane ani korunu.
Hlinkovx
03.12.04,12:53
Ja dúfam, že sa ho nedožijem..!!!
accad
03.12.04,13:12
Ja dúfam, že sa ho nedožijem..!!!
Sylvia- s mäkkým-i, či tvrdým-y, (dúfam, že som meno dobre postrehla) , načo toľko pesimizmu, hádam tomu štátu nenecháme všetko čo do neho vrazíme aj keď nie práve cez odvody a dane. Určite sa nájde spôsob (možno tomu pomôže aj táto PORADa), ako sa dôstojne dožiť a užiť dôchodku. Ja si to vždy hovorím, keď nemám čas na svoju záhradu, že na dôchodku si to všetko vynahradím a budem sa z toho konečne tešiť.
Hlinkovx
03.12.04,13:26
Editka...som SILVIA /ale ináč je to jedno, či napíšeš s i alebo y/...
to nie je pesimizmus..som tvrdý realista a myslím si, že mám realistický pohľad do budúcnosti..
stačí si porovnať ľudí /dôchodcov/žijúcich napr. v Nemecku / žila som tam rok, takže zato vyberám krajinu, ktorú poznám/ a u nás ...ten rozdiel je badať na prvý pohľad a nie je to len o financiách!!!..
U nás sa ľudia možno dožijú dôchodku..ale vo väčšine si ho neužijú..a o dôstojnosti ani nehovorím!!!!
A stále mám pocit..ako keby ja mám podporovať tento štát, ktorý mi tak krásne podkopáva nohy a ja ho mám dotovať......ale keď raz ja chcem niečo od štátu..tak si štát nájde kopec vecí, pre ktoré to nejde....
Takže asi tak...
hron
03.12.04,13:45
Niekto predsa musi tie percenta do rezervneho fondu zaplatit. Najlepsie dvochodci.
Reformne vagabundstvo na pokracovanie a na vsetkych frontoch.
Hlinkovx
03.12.04,14:05
Presne tak..a človek sa potom diví..odkiaľ zrazu ponachádzajú milóny...
evuša
03.12.04,17:41
No, ja som síce v Nemecku nežila, ale po dvadsiatich rokoch manželstva sme si s manželom darovali dovolenku do Keni. Môžem Vám povedať len toľko, že nemeckí dôchodcovia, ktorí tam prichádzali, sa vrelo vítali s personálom. Z toho som usúdila, že tam nie sú prvý krát. Keď sme sa spoznali, tak som sa od nich dozvedela, že tam chodia vraj pravidelne, nakoľko ich takáto dovolenka stojí zhruba dvojmesačný dôchodok, čo si oni môžu dovoliť. Más táto dovolenka stála okolo 150.000,- Sk. Chcela by som vidieť slovenského dôchodcu, ktorý by si dovolil každoročne takúto dovolenku. Podotýkam, že to bola naša prvá dovolenka po dvadsiatich rokoch a asi aj posledná. Zvlášť po tom, čo som si prepočítala výšku svojho dôchodku, ktorý budem poberať zhruba o 15 rokov. Budem rada, ak to vyjde na nájomné, aby som nemusela bývať na železničnej stanici. Veď jesť už slovenský dôchodca zrejme niečo nájde v kontajneri. Svetlá budúcnosť čo?
Jozef Mihál
03.12.04,18:46
Budúci dôchodcovia, ak máte chuť, prečítajte si, ako sociálni inžinieri organizujú Vašu budúcnosť. (Zdroj: www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk)):

1.12.2004 o približne 10:40 dostal slovo poslanec SDKÚ Horváth:

Z. Horváth, poslanec
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia. Dovoľte mi predniesť tri pozmeňujúce návrhy k predmetnému vládnemu návrhu zákona. Po I. v článku 1 sa za bod 3 vkladajú nové body 4-7, ktoré znejú: štvrtý bod v § 64 ods. 1 sa za slovo hodnota vkladajú slová v r. 2004. Piaty bod v § 64 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie: Po druhé, dôchodková hodnota v r. 2005 je 195,31 slovenských korún. Doterajšie odseky 2-6 sa označujú ako odseky 3-7. Šiesty bod v § 64 ods. 4 sa slová v odseku 2 nahradzujú slovami v odseku 3. Siedmy bod v § 64 ods. 6 sa slová odsekov 1-4 nahrádzajú slovami odsekov 1-5. Súčasne sa vykoná prečíslovanie bodov 4-29.
Po II. v článku 1 štvrtý bod znie: štvrtý bod v § 64 ods. 7 znie. Po siedme výšku dôchodkovej hodnoty po roku 2005 na príslušný kalendárny rok ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a vyhlási jeho úplné znenie uverejnené v zbierke zákonov najneskôr do 31. decembra kalendárneho roka.

Odôvodnenie: Z dôvodu, že určenie dôchodkovej hodnoty na rok 2004 vychádzalo z predpokladanej priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky na rok 2003 v sume 14. 686 slovenských korún a skutočná priemerná mzda v hospodárstve za rok 2003 bola 14. 365 korún slovenských. Došlo pre rok 2004 k nadhodnoteniu miery náhrady dôchodkovej dávky. Účelom dôchodkovej hodnoty a spôsob jej zvyšovania bolo aby pri 40 osobných mzdových bodoch, starobný dôchodok priznaný v aktuálnom kalendárnom roku, tvoril 50 % z priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve z predchádzajúceho kalendárneho roka. Tým, že v skutočnosti priemerná mesačná mzda v hospodárstve za rok 2003 je 14.365, miera náhrady v súčasnosti predstavuje 51,12 % za 40 osobných mzdových bodov. Z uvedeného dôvodu vyvstala potreba valorizovať sumu dôchodkovej hodnoty na r. 2005 nielen spôsobom, ktorý ustanovuje zákon o sociálnom poistení ale aj v pomere uvedených veličín, index 14.365 : 14.686 = 0,978142.
Vynásobením dôchodkovej hodnoty platnej v roku 2004 týmto koeficientom by sa dosiahol pôvodný zámer vo vzťahu k miere náhradnej poskytovanej z dôchodkového poistenia.
Podľa § 64 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení sa dôchodková hodnota platná k 31. decembru kalendárneho roka upravuje od 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka indexom, ktorý sa určuje ako podiel priemernej mzdy zistenej za 3. štvrťrok predchádzajúceho kalendárneho roka a priemernej mzdy zistenej za 3. štvrťrok kalendárneho roka 2 roky predchádzajúceho kalendárnemu roku, od ktorého sa teda dôchodková hodnota upravuje. Takto určená dôchodková hodnota platí vždy od 1. januára do 31. decembra kalendárneho roka. Preto navrhujem osobitné určenie sumy dôchodkovej hodnoty na rok 2005 nie vydaním opatrenia podľa § 64 zákona o sociálnom poistení, ale ustanovením konkrétnej sumy dôchodkovej hodnoty na rok 2005 priamo v zákone o sociálnom poistení.
Spôsob určenia dôchodkovej hodnoty na rok 2005 zohľadní potrebu úpravy dôchodkovej hodnoty o vyššie uvedený index a valorizáciu dôchodkovej hodnoty podľa zákona o sociálnom poistení.

...atď.

2.12.2004 v poludňajších hodinách sa hlasovalo o tomto návrhu:

P. Hrušovský, predseda NR SR
Hlasujeme o pozmeňovacom návrhu pána poslanca Horvátha. (Hlasovanie.) 139 prítomných, 84 za, 3 proti, 52 sa zdržalo. Návrh sme schválili.
hron
03.12.04,20:08
Bola raz jenna reforma.
Vraveli reformatori, ze treba vsetko dat do zakonov, aby si akykolvek pobehaji, ktori budu kedy sediet v parlamente nemohli stanovovat podla svojich chutok a potrieb...
A tak sa zrodili dva piliere.
Hlinkovx
03.12.04,20:15
Bola raz jenna reforma.
Vraveli reformatori, ze treba vsetko dat do zakonov, aby si akykolvek pobehaji, ktori budu kedy sediet v parlamente nemohli stanovovat podla svojich chutok a potrieb...
A tak sa zrodili dva piliere.
A naši páni rozhodli, že zazvonil zvonec a rozprávok o dôchodku bol koniec...