maturantka
26.10.06,05:04
Niekto nám, možno náhodou, možno naschvál, podstrčil obhorené bankovky, spolu 120,--. Na pošte a v Dexii nám ich vymeniť odmietli, že "chýba obraz". Neviete, kde by sa dali vymeniť a koľko to stojí? Nie je to veľa, ale skôr, než ich zahodím, skúšam ešte toto. Ďakujem.
sysula
26.10.06,03:57
Niekto nám, možno náhodou, možno naschvál, podstrčil obhorené bankovky, spolu 120,--. Na pošte a v Dexii nám ich vymeniť odmietli, že "chýba obraz". Neviete, kde by sa dali vymeniť a koľko to stojí? Nie je to veľa, ale skôr, než ich zahodím, skúšam ešte toto. Ďakujem.

Najskôr ti ich vymenia n NBS. Pokial viem, tak tam s tým problém nie je.
dana9
26.10.06,05:18
Niekto nám, možno náhodou, možno naschvál, podstrčil obhorené bankovky, spolu 120,--. Na pošte a v Dexii nám ich vymeniť odmietli, že "chýba obraz". Neviete, kde by sa dali vymeniť a koľko to stojí? Nie je to veľa, ale skôr, než ich zahodím, skúšam ešte toto. Ďakujem.

Závisí, koľko z nich chýba, kedysi to bolo tak,ak si dobre pamätám, že ak chýba 1/4 dajú ti celú hodnotu bankovky, ak 1/2 chýby dajú 3/4 , proste vždy o 1/4menej. Mylím, že to stále platí.

dana
Simonab
26.10.06,05:27
No tak napíšem vlastnú skúsenosť. Tiež sme mali poškodené bankovky ( stokorunáčka sa dostala škrečkovi do akvárka :p ). No a tisíc korunáčku a päťsto ( syn dostal výplatu zo žatvy u starkého a samozrejme obálku otvoril tak, že roztrhol peniaze:o ). V ČSOB-čke nám to vymeniť vôbec nechceli, že máme ísť do svojej banky ( mimochodom aj tu máme účet, ale rušíme ho kvôli "príjemnému" správaniu zamestnankyne ). No a v Tatra banke vôbec nebol problém, len nás upozornila, že za každú bankovku zaplatíme 10,-Sk, a ešte nám dala vraj na pamiatku tie odtrhnuté čiastky. Syn bol celý rád, veď to boli ťažko zarobené peniaze.;)
Chobot
26.10.06,09:16
Závisí, koľko z nich chýba, kedysi to bolo tak,ak si dobre pamätám, že ak chýba 1/4 dajú ti celú hodnotu bankovky, ak 1/2 chýby dajú 3/4 , proste vždy o 1/4menej. Mylím, že to stále platí.

dana

Teraz to jednoznačne urpavuje Vyhláška NBS č. 465/2001 (v prílohe), podľa ktorej sa poskytne celá nominálna hodnota bankovky, pokiaľ sa predloží bankovka, ktorej predložená plocha je viac ako 50,5 % pôvodnej plochy bankovky. Rovnako sa poskytne celá náhrada, ak sa predloží bankovka roztrhnutá na dve a viac častí, pričom nie sú pochybnosti, že jednotlivé časti pochádzajú z jednej bankovky.

NBS si myslím za túto službu nič neúčtuje, niektoré banky môžu za to vyžadovať poplatok.

Pre SImonaB: z vyhlášky je evidentné, prečo vám pracovníčka dala zvyšky bankoviek na pamiatku - lebo dobre poznala vyhlášku a vedela, že zvyšok menší ako polovica nie je podstatný.

Každý iný spôsob (výplata len polovice nominálu) je nezákonný, pretože banka, ktorá vám vyplatí iba polovicu nominálu, by v NBS dostala napr. za väčšiu ako polovicu bankovky celú nominálnu hodnotu.
rosemary
26.10.06,10:36
Tiež mám dobré skúsennosti s Tatra bankou za 10 korún vymenia bez problémov
maturantka
26.10.06,10:48
Ďakujem všetkým, zvlášť Chotobovi, klobúk dole, takto na počkanie takú špeciálnu vyhlášku nájsť ... Ešte nájsť tú banku. Z tej vyhlášky mi to vychádza, že banky by mali poškodené bankovky vymieňať automaticky (par. 4 ods.1). Tak prečo ma z mojej Dexie poslali preč, že to my ti nevymeníme, skús vo VÚB... Čo vy na to, má zmysel sa domáhať toho, že sú povinní (s vyhláškou v ruke)... Ďakujem.
Simonab
26.10.06,10:57
Z tej vyhlášky mi to vychádza, že banky by mali poškodené bankovky vymieňať automaticky (par. 4 ods.1). Tak prečo ma z mojej Dexie poslali preč, že to my ti nevymeníme, skús vo VÚB... Čo vy na to, má zmysel sa domáhať toho, že sú povinní (s vyhláškou v ruke)... Ďakujem.

Tiež by ma to zaujímalo.
endrju
26.10.06,10:57
Ďakujem všetkým, zvlášť Chotobovi, klobúk dole, takto na počkanie takú špeciálnu vyhlášku nájsť ... Ešte nájsť tú banku. Z tej vyhlášky mi to vychádza, že banky by mali poškodené bankovky vymieňať automaticky (par. 4 ods.1). Tak prečo ma z mojej Dexie poslali preč, že to my ti nevymeníme, skús vo VÚB... Čo vy na to, má zmysel sa domáhať toho, že sú povinní (s vyhláškou v ruke)... Ďakujem. Má význam ničiť si vlastné zdravie kvôli tomuto?
Predpokladám, že v Tvojom blízkom okolí sa nájde aj iná banka, v ktorej sa takáto transakcia dá zrealizovať bez "nervov".
V prípade neochoty na strane pracovníkov podobných inštitúcii si zvyknem povedať, že konkurencia mi ochotne poskytne služby ...
Iné je to v prípade, ak má niekto monopol na podobné služby. Vtedy už "vyskakujem" dosť vysoko (možno aj vyššie ako je môj plat ;) ) pri domáhaní sa mojich práv.
Jozef I
26.10.06,12:04
Ďakujem všetkým, zvlášť Chotobovi, klobúk dole, takto na počkanie takú špeciálnu vyhlášku nájsť ... Ešte nájsť tú banku. Z tej vyhlášky mi to vychádza, že banky by mali poškodené bankovky vymieňať automaticky (par. 4 ods.1). Tak prečo ma z mojej Dexie poslali preč, že to my ti nevymeníme, skús vo VÚB... Čo vy na to, má zmysel sa domáhať toho, že sú povinní (s vyhláškou v ruke)... Ďakujem.

V podstate išlo o neochotu samotnej pracovníčky ako o neochotu banky. Pracovníčka takúto bankovku musí extra evidovať a odviezť bokom od ostatných a dať ju na likvidáciu. Proste sa jej len nechcelo vypisovať papiere a pridávať si robotu. Ochotne ťa poslala do druhej banky, lebo vedela ze to vymenia v hociktorej. :D
maturantka
26.10.06,14:53
Jozef I., idem do toho!!!! Keď už tam mám účet toľké roky, nech sa starajú!
Marianna01
26.10.06,16:07
Píšem možno po funuse, ale mne práve v ČSOB vymenili 5 poškodeným tísíckorunáčok bez akéhokoľvek problému, pričom v tej banke vôbec nemám zriadený účet. Bola však bližšie ako "moja" banka, tak som tam vbehla a absolútne bez problémov mi to pani ochotne vymenila... Toto je zas moja skúsenosť s ČSOB - takže nezáleží na banke, ale konkrétnych ľuďoch... žiaľ!:cool:
maturantka
28.10.06,16:30
Takže do Dexie som vošla povzbudená tou vyhláškou s tým, že keď bude treba, budem sa aj hádať. Známu za okienkom, ktorá mi predtým povedala do očí "to ti my nevymeníme, skús VÚB", som si akože nevšimla a išla som k inej - anonymnej pracovníčke. A čuduj sa svete, bez jediného slova námietky a bez jedinej koruny poplatkov mi tie dve prepálené bankovky vymenila za iné. Zase sa potvrdilo staré známe "Dôveruj, ale preveruj!". Ďakujem Vám všetkým za dodanie guráže.