SERVIS
26.10.06,08:00
Prosím Vás o rýchlu odpoveď. Dodávame do Čiech službu, a neviem či mám uviesť na koniec nejakú vetu, že podľa akého § je to oslobodené od dane.
Je to § 43 /nie som si istá, keĎ je to služba.
Ďakujem.
Milan Benka
26.10.06,06:05
Prosím Vás o rýchlu odpoveď. Dodávame do Čiech službu, a neviem či mám uviesť na koniec nejakú vetu, že podľa akého § je to oslobodené od dane.
Je to § 43 /nie som si istá, keĎ je to služba.
Ďakujem.

Nie je to §43. O akú službu sa jedná ?
SERVIS
26.10.06,06:12
Opracovanie kovových súčiastok.
Milan Benka
26.10.06,06:18
Opracovanie kovových súčiastok.

Veľmi stručne odpovedáš.

Kde ste vykonali službu ?
V ČR, v jeho priestoroch ?
V SR ? Po opracovaní ste súč. vrátili do ČR?
Milan Benka
26.10.06,06:22
Budeme to posudzovať podľa ustanovení v § 15,16, čiže nie oslobodené plnenie, ale musíme určiť miesto dodania služby.
SERVIS
26.10.06,06:22
Sú to ich / české/ súčiastky/, opracovanie na Slovensku v našich priestoroch. Po opracovaní sme vrátili do CR. A musím vôbec písať nejakú odvolávku?
Ďakujem.
Milan Benka
26.10.06,06:27
Sú to ich / české/ súčiastky/, opracovanie na Slovensku v našich priestoroch. Po opracovaní sme vrátili do CR. A musím vôbec písať nejakú odvolávku?
Ďakujem.

Je to jasné:
§16/7
7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=91) na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.

Do fa uveď:
Miesto dodadnia služby podľa §16/7 zák.222/2004 je krajina odberateľa.

Ďalej budeš musieť vedieť preukázať splnenie podmienky, že výrobky opustili územie SR. Potvrdený DL. CMR a pod.
Milan Benka
26.10.06,06:30
A keďže miesto dodania služby je krajina odberateľa, uvedená služba nie je predmetom dane na Slovensku a preto bude fakturácia bez DPH.
SERVIS
26.10.06,06:37
A čo je CMR?
Nestačí, keď mi potrvdia prevzatie na faktúru? /ideme tam osobne/.
Ď.
Milan Benka
26.10.06,06:40
A čo je CMR?
Nestačí, keď mi potrvdia prevzatie na faktúru? /ideme tam osobne/.
Ď.

AK veziete osobne, máte doklady o preprave do ČR. Preto nech potvrdia na fa, príp. ďalším dôkazom bude potvrdená "stazka".
eop
26.10.06,06:44
A čo je CMR?
Nestačí, keď mi potrvdia prevzatie na faktúru? /ideme tam osobne/.
Ď.

Prevzatie na fa? To je ako keby potvrdili iba, že prevzali faktúru. CMR je doklad o dodaní tovaru. Píše sa tam z akej firmy a kam to ide, čo to je, koľko to váži, aké sú k tomu prílohy (napr. fa č....) a kto to prepravuje.Dá sa to kúpiť v nejakom papiernictve. Alebo im dajte potvrdiť aspoň dodací list.
SERVIS
26.10.06,06:49
Ďakujem Vám pekne za rýchle odpovede.
Ešte som zvedavá na toto: Doteraz, keď oni nám dodávali tovar, tak im stačilo potvrdiť faktúru. Ale posledný asi mesiac už nechcú pečiatku, ale dajú nám tlačivo, na ktorom sú naše a ich inciály a skrátka mi to vypíšeme, že bol tovar dodaný na Slovensko a musíme tento doklad poslať poštou zo SR do ČR. To platí len v Čechách, nie je aj pre nás niečo také? Robím to prvý krát, a hneď a rýchlo a zaraz to musí byť hotové, veľmi ste mi pomohli.
Topas
26.10.06,06:50
Ja píšem na faktúru formulku:

Predmet dodávky na prevoz do ČR prevzal:

alebo Predmet dodávky v ČR prevzal:

Odberateľ mi to na faktúre potvrdí.

Myslíte, že to nestačí?
Milan Benka
26.10.06,06:50
Prevzatie na fa? To je ako keby potvrdili iba, že prevzali faktúru. Dajte im potvrdiť aspoň dodací list.

Prečo nie?

Stačí na fa mať predtlač:

Faktúru a tovar prevzal : pečiatka + podpis
Dňa: dátum prevzatia
Miesto: ČR, xxxxxxxx
SERVIS
26.10.06,07:06
Ďakujem Vám pekne za rýchle odpovede.
Ešte som zvedavá na toto: Doteraz, keď oni nám dodávali tovar, tak im stačilo potvrdiť faktúru. Ale posledný asi mesiac už nechcú pečiatku, ale dajú nám tlačivo, na ktorom sú naše a ich inciály a skrátka mi to vypíšeme, že bol tovar dodaný na Slovensko a musíme tento doklad poslať poštou zo SR do ČR. To platí len v Čechách, nie je aj pre nás niečo také? Robím to prvý krát, a hneď a rýchlo a zaraz to musí byť hotové, veľmi ste mi pomohli.


Pozrite ešte na túto otázočku. Ď.
eop
26.10.06,07:12
Pozrite ešte na túto otázočku. Ď.

Neviem teraz presne, aký formulár máš na mysli. Nemám s týmto skúsenosti. Ten popis na faktúre, čo teraz popisovala Benka, si myslím, že stačí, alebo ozaj len dodací list. Nie je dobré im tovar len tak dať. Mne sa zdá, že CMR sa používa najmä, keď tovar veze nejaká prepravná spoločnosť, a tá Vám k faktúre za prepravu tú CMR priloží, aby mala zdokladované, že ten tovar zaviezla tam, kde ste si objednali.
Milan Benka
26.10.06,07:16
Ďakujem Vám pekne za rýchle odpovede.
Ešte som zvedavá na toto: Doteraz, keď oni nám dodávali tovar, tak im stačilo potvrdiť faktúru. Ale posledný asi mesiac už nechcú pečiatku, ale dajú nám tlačivo, na ktorom sú naše a ich inciály a skrátka mi to vypíšeme, že bol tovar dodaný na Slovensko a musíme tento doklad poslať poštou zo SR do ČR. Pravdepodobne to majú predpísané od kontrolórov z fin. úradu. Pokiaľ poznám český zákon o DPH, musia tak isto preukázať prevzatie tovaru v zahraničí.
To platí len v Čechách, nie je aj pre nás niečo také?
Pre nás platí povinnosť preukázať, že tovar opustil územie SR.
Robím to prvý krát, a hneď a rýchlo a zaraz to musí byť hotové, veľmi ste mi pomohli.

Viď zvýraznené.
Vladimír Ozimý
26.10.06,11:56
no a ja mám k službám jednu vec: služba Slovenská firma servisuje stroj v ČR ale fakturuje túto službu nemeckej firme.

- držal by som sa u nás zákona o dph a paragrafu 16 ods 7 ak nemecká firma má české iČDPH tak by som faktúroval bez dph je naplnená podmienka že zdaniteľné plnenie je v ČR a povinnosť prechádza na nemeckú firmu
- ale čo ma berie je ak nie je registrovaná v ČR pre platenie dph a je len v nemecku...vystavujem za túto službu aj dph podľa paragrafu 15 ods 1.?


Dosť rýchlo potrebujem názory tak budem vďačný za každý pohľad a skúsenosť ďakujem
Vladimír Ozimý
26.10.06,12:55
Hm, je to asi na zamyslenie že? alebo nejaká osôbka má s tým skúsenosť?
Milan Benka
26.10.06,13:00
Poskytuješ zdaniteľné plnenie na území ČR. Nie si povinný sa tam registrovať?
skús naštudovať:
http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/
Vladimír Ozimý
26.10.06,17:16
Ďakujem benka, ale práve to som študoval platí to čo u nás...ale nikde nie je špecifikované práve to že pre nemeckú firmu s IČDPH nemeckým je práca vykonaná v čechách slovenskou firmou s IČDPH slovenským...skrátka je to riešené medzi dvoma krajinami ale nie troma :) a vychádza mi z toho len skrátka paragraf 15 ods1 miestom dodania služby je miesto kde má firma sídlo...ale či to tak je hm
Milan Benka
26.10.06,18:36
§10
5) Pokud však je poskytnuta služba přímo související s přepravou zboží mezi členskými státy nebo služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci osobě registrované k dani v jiném členském státě, než ve kterém je tato služba uskutečněna, za místo plnění se považuje území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby. Jestliže však movitá věc nebyla odeslána nebo přepravena z území členského státu, ve kterém byla služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci uskutečněna, za místo plnění se nepovažuje členský stát, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby, ale místem plnění je místo, kde je tato služba uskutečněna
Myslím si, že v tvojom prípade je v súčasnej situácii miesto plnenia jednoznačne ČR

A čo ďalej? Vykonávaš zdaniteľné plnenie v ČR, si povinný sa registrovať za plátcu, nie?

§94
(11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle § 108, se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění

V zmysle citovaného si sa ním stal, akurát nemáš IČ DPH (české)-zatiaľ

§ 108
Osoby povinné přiznat a zaplatit daň

(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně je povinen

....

l) zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje služby podle § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 9, 10, 11 a 12 nebo dodává zboží podle § 13 odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, popřípadě uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,
...
2) Osoby povinné přiznat a zaplatit daň mají procesní postavení daňového subjektu


Zhrnutie:
Vykonávaš zdaniteľné plnenie v ČR? Áno.
Stal si sa v zmysle ustanovania §94 plátcom ? Stal.
Si v zmysle ustanovaní §108 povinný platiť daň? Si.

Mal by si utekať podať registráciu na fin.úrad Praha1 ? Áno.

Je to však moja interpretácia uvedených §§. Dá ti niekto inú ?
Vladimír Ozimý
27.10.06,05:50
jeee, to je milé že si to takto rozobrala ja som tiež ten zákon luskal ale ja by som radšej tie paragrafy nevidel :)...no napísal som dopyt aj na danové riaditeľstvo tak som zvedavý ak mi dajú vedieť tak to sem pripnem...ale dakujem moc...
Milan Benka
29.10.06,19:27
Stretol som sa kdesi s tvrdením, že v ČR máš ako zahraničná osoba 3 mesiace na registráciu. Skús si to overiť telefonicky na českom fin. úrade.

mimotemy Mimochodom som on.:D mimotemy
SERVIS
31.10.06,09:08
Nikto mi neodpovie, či treba písať na faktúru odvolávku, že podľa § ... je oslobodené od dane a pod.? Nenapísala som nič, tak neviem, radšej by som to ešte opravila ak treba. Ďakujem.
Milan Benka
31.10.06,09:51
Nikto mi neodpovie, či treba písať na faktúru odvolávku, že podľa § ... je oslobodené od dane a pod.? Nenapísala som nič, tak neviem, radšej by som to ešte opravila ak treba. Ďakujem.
Pri tovare
§72
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne nadobúdateľa tovaru a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar objednal,
c) členský štát, do ktorého sa tovar dodáva,
d) poradové číslo faktúry,
e) dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
f) dátum vyhotovenia faktúry,
g) množstvo a druh dodaného tovaru,
h) cenu tovaru, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
i) odkaz na § 43, podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od dane.


Pri službe
§73
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) členský štát, do ktorého sa služba dodáva,
d) poradové číslo faktúry,
e) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
f) dátum vyhotovenia faktúry,
g) rozsah a druh dodanej služby,
h) cenu služby,
i) odkaz na § 15 alebo § 16, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát
Zuzana2
31.10.06,10:10
Neviem, či nebudem mimotemy , ale pred cca 3-4 rokmi sme opravovali českému zákazníkovi prístroje, ktoré si doviezol, tu sme mu ich opravili a potom si ich previezol zase cez hranice. My sme to mali označené ako plnenie v rámci aktívneho zušľachťovacieho styku a DPH sme nedávali. Na faktúru som písala nejakú formulku:"Vývozca výrobkov uvedených v tomto dokumente vyhlasuje, že výrobky majú pôvod v krajinách EÚ (ČR)."
Neviem, či som to napísala presne, ale tam išlo zrejme o to, že tie výrobky nie sú z tretích krajín. Čiže vyrobené v ČR, opravené v SR, vrátené späť do ČR (zušľachtené?).

Teraz nám zase "hrozia" takéto opravy. Dúfam, že to bude stále bez DPH v rámci aktívneho zušľachťovacieho styku.
SERVIS
31.10.06,10:11
Ďakujem pekne. A keď si ku nám pošle na opravu napr. diel motora, a fakturujeme prácu aj materiál, dám oba § ?
Milan Benka
31.10.06,10:32
Ďakujem pekne. A keď si ku nám pošle na opravu napr. diel motora, a fakturujeme prácu aj materiál, dám oba § ?

Faktúrujete mu prácu na hnuteľnom hmotnom majetku podľa §16/7
SERVIS
31.10.06,11:18
Je to časť automobilu.
Milan Benka
31.10.06,11:24
Je to časť automobilu.

Aj automobil je hnuteľným hmotným majetkom.
SERVIS
31.10.06,12:04
Ja viem, ale odpovedz na moju poslednú otázku.
Milan Benka
31.10.06,12:16
Ďakujem pekne. A keď si ku nám pošle na opravu napr. diel motora, a fakturujeme prácu aj materiál, dám oba § ?

fakt. mu podľa §16/7 - dávaš iba tento §
katka.hesskova
03.07.07,14:43
Chcem sa spytat, vystavujem FA do Slovinska (Slovinská firma registrovaná pre DPH), je na nej služba oslobodena od DPH podla par. 15 odst.8b.
(prieskum trhu)

kde do DPH to dam?
riadok 05 a ktory dalsi 07 alebo 08???

surne prosim poradte...
Jana Acsová
03.07.07,14:56
Chcem sa spytat, vystavujem FA do Slovinska (Slovinská firma registrovaná pre DPH), je na nej služba oslobodena od DPH podla par. 15 odst.8b. Predmetný § nerieši oslobodenie, ale problematiku určenia miesta dodania služby a to je rozdiel. Ak sa jedná o službu podľa § 15 ods. 8, jedná sa o služby poskytnuté v mieste podnikania zákazníka z iného ČŠ EÚ, t.j. služby s miestom dodania v zahraničí.

Bližšie viď:
http://www.porada.sk/t19078-sluba-dodana-v-zahraniei.html