babyslecna
26.10.06,07:34
Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť ohľadom zahraničnej pracovnej cesty? Zatiaľ som robila iba tuzemske cesťáky, takže so zahraničnými nemám skúsenosti a nechcem urobiť niečo zle.

Konateľ spoločnosti bol na jednani v Prahe na otočku. Išiel tam firemným autom. Našťastie tankoval iba na Slovensku. V ČR sa zdržal dokopy 9 hodin aj s cestou. Koľko mu mám vyplatiť stravné a taktiež vreckové? Má ešte na niečo iné nárok? Prosím poraďte. Ďakujem
Tweety
26.10.06,05:39
Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť ohľadom zahraničnej pracovnej cesty? Zatiaľ som robila iba tuzemske cesťáky, takže so zahraničnými nemám skúsenosti a nechcem urobiť niečo zle.

Konateľ spoločnosti bol na jednani v Prahe na otočku. Išiel tam firemným autom. Našťastie tankoval iba na Slovensku. V ČR sa zdržal dokopy 9 hodin aj s cestou. Koľko mu mám vyplatiť stravné a taktiež vreckové? Má ešte na niečo iné nárok? Prosím poraďte. Ďakujem§ 13Stravné
(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma
a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.
(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
(8) Ak je pri zahraničnej pracovnej ceste v doklade o ubytovaní zamestnanca preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ mu poskytuje stravné v cudzej mene určené podľa odsekov 1 až 7, znížené o
a) preukázanú sumu za poskytnuté raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1 až 5 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená.
§ 14
Vreckové
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného
luciagr
26.10.06,05:44
Suhlasim s Tweety a prikladam zakladne sadzby stravneho v cudzej mene pri zahranicnych pracovnych cestach na rok 2006.
babyslecna
26.10.06,05:49
Mám to chápať tak, že keď bol v Česku, tak mu musím vyplatiť vreckové 600,- českých korún? Nemôžem mu dať peniaze v slovenských korunách prepočítané akuálnym kurzom? A taktiež mu mám vyplatiť aj stravné v českých korunách?
skaspa
26.10.06,05:50
Základné sadzby stravného v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách sa na rok 2006 ustanovuje opatrenie č. 582/2005 a pre ČR je základná sadzba 600 CZK. Keď tam bol konateľ 9 hodín tak mu prináleží 300 CZK a čo sa týka vreckového, je len na ňom koľko si "dá" (keďže je konateľom).
Tweety
26.10.06,05:50
Mám to chápať tak, že keď bol v Česku, tak mu musím vyplatiť vreckové 600,- českých korún? Nemôžem mu dať peniaze v slovenských korunách prepočítané akuálnym kurzom? A taktiež mu mám vyplatiť aj stravné v českých korunách?
Áno, vypláca sa v CM, ale ak s tým bude súhlasiť,tak môžeš aj v SK prepočtom na CM.
Milan Benka
26.10.06,05:57
Vreckové 5-40% zo stravného:
Stravné 300CZK
Vreckové: 15-120 CZK

Ak by si dal vyššie vreckové, tak suma nad 120,- CZK bude nedaňový náklad.
babyslecna
26.10.06,05:57
Troška nechápem to vreckové. Takže keď mi konateľ povie, že chce vreckové 2000 českých korún, tak mu ich musím dať? Musí mi prinieť nejaké bločky, ktorými by preukázal, na čo minul to vreckové, alebo ako to vlastne je?
Tweety
26.10.06,06:02
Troška nechápem to vreckové. Takže keď mi konateľ povie, že chce vreckové 2000 českých korún, tak mu ich musím dať? Musí mi prinieť nejaké bločky, ktorými by preukázal, na čo minul to vreckové, alebo ako to vlastne je?
Vreckové je preto vreckové, že nie je potrebné doložiť žiadnym dokladom.Pri jeho nároku sa môžeš sa pohybovať iba v intenciách zákona, tj. od 5%-40% stravného. Malo by to byť ošetrené v IS.
ZuzanaP
08.11.06,08:44
Akým spôsobom vám zamestnanci preukazujú zabezpečené bezplatné stravovanie ?

Kolegyňa bola dva dni v Čechách na kongrese práčovien a bola na neho pozvaná, čiže neplatili sme ani ubytovanie. Strava bola zabezpečená celodenná. Teraz chceme spolu spraviť cesťák a nevieme, ako preukážeme to stravovanie:( .

Cestovné náhrady - išla služobným vozidlom, tankovala len v SR, tam zaplatila len parkovné v hotovosti, vreckové máme stanovené na 40%.

Ďakujem
Chobot
08.11.06,09:36
Akým spôsobom vám zamestnanci preukazujú zabezpečené bezplatné stravovanie ?

Kolegyňa bola dva dni v Čechách na kongrese práčovien a bola na neho pozvaná, čiže neplatili sme ani ubytovanie. Strava bola zabezpečená celodenná. Teraz chceme spolu spraviť cesťák a nevieme, ako preukážeme to stravovanie:( .

Cestovné náhrady - išla služobným vozidlom, tankovala len v SR, tam zaplatila len parkovné v hotovosti, vreckové máme stanovené na 40%.

Ďakujem

Nie zamestnanec, ale zamestnávateľ musí preukázať, že zabezpečil bezplatne stravovanie. V opačnom prípade, ak to nevie preukázať, tak je povinný vyplatiť zamestnancovi stravné.

V praxi to funguje tak, že pokiaľ ide o školenie, tak vo faktúre alebo v pozvánke by malo byť napísané, že školné je vrátane stravovania (prípadne bližšie uvedené: raňajky a obedy a pod.). V takomto prípade firma zaplatí stravovanie v cene školenia.

Ak je uvedená udalosť bezplatná - všetko hradí usporiadateľ, tak aj tak by v pozvánke malo byť uvedené, že obedy (raňajky, večere) sú zabezpečené. Aj v takom prípade nemá zamestnávateľ povinnosť uhradiť stravné, lebo vie preukázať, že strava je zabezpečená.

Ak však nemá žiadny doklad, tak musí vyplatiť sravné. Aj v takom prípade, ak zamestnanec bol napr. na rokovaní a partner ho pozval na obed na jeho náklady (toho partnera). Keby vám prišla kontrola z IP, ako by ste v tomto prípade preukázali, že mal zabezpečenú stravu a preto ste mu nedali stravné? Poviete, že bol pozvaný na obed?

Existuje ešte tiež možnosť, že zamestnanec na vyúčtovaní služ. cesty uvedie, že strava bola zabezpečená. Vtedy vlastne on potvrdí, že firma mu zabezpečila stravu a nemá nárok na stravné.
ZuzanaP
08.11.06,12:32
Ďakujem veľmi pekne. Pozvánku originál nemáme, takže vyplatíme stravné.
sara-ke
05.12.06,07:57
Ahojte, prosim Vas poradte mi, robim 1.x cestak a este k tomu na zahranicnu cestu, snazila som sa to vypocitat, ale vobec netusim ci to mam spravne, nemohol mi to niekto skontrolovat, velmi prosim,nemam ani nijaky vzor ako si to skontrolovat:
zam-c bol 2 dni v Prahe na školeni, mal tam zabezpecene len obedy, zamest-tel mu kupil cest. listok na vlak
takze skolenie bolo 23.11. a 24.11. od 8:00 do 16:00 mal zabezpeceny len obed, zamest-tel mu kupil listky na vlak cestoval:
22.11. o 19:13 odchod, prichod do Prahy 23.11. o 06:42 (na hranici bol 23.11. 01:03)
odchod z Prahy 26.11. o 21:34, prichod 27.11. 08:59 /23.,24. bolo skolenie a 25.,26. zostal v Prahe - na vikend)
cestovne- listok stal 2024,- SK, ale to mu uz zam-l zaplatil (neviem ci to mam dat do toho cestov. prikazu a ako ? kedze to bolo predtym zapaltene??)
a dostal preddavok 1600 CZK, este mal vydavky v CZK: 800 CZK ubytovanie, 321 CZK Taxi,

Stravne som mu vypocitala 600 - 40% (obed) = 360,- CZK x 2 dni=720 CZK z toho mi vyslo vreckove 288 CZK....fakt nie som si ista ci je to spravne a este by som potrebovala vediet, ako sa pocita toked sa vratil vlastne nie hned 24.11. ale az 26.11. cestoval ...... :o
sara-ke
05.12.06,10:54
zam-c bol 2 dni v Prahe na školeni, mal tam zabezpecene len obedy, zamest-tel mu kupil cest. listok na vlak ...............

prosim nemate aspon nejaky vypracovany vzor? podla ktoreho by som si to mohla skontrolovat? velmi velmi prosiiim (naozaj sa nemam s kym poradit) :o
Evanka
05.12.06,11:22
Ahojte, prosim Vas poradte mi, robim 1.x cestak a este k tomu na zahranicnu cestu, snazila som sa to vypocitat, ale vobec netusim ci to mam spravne, nemohol mi to niekto skontrolovat, velmi prosim,nemam ani nijaky vzor ako si to skontrolovat:
zam-c bol 2 dni v Prahe na školeni, mal tam zabezpecene len obedy, zamest-tel mu kupil cest. listok na vlak
takze skolenie bolo 23.11. a 24.11. od 8:00 do 16:00 mal zabezpeceny len obed, zamest-tel mu kupil listky na vlak cestoval:
22.11. o 19:13 odchod, prichod do Prahy 23.11. o 06:42 (na hranici bol 23.11. 01:03)
odchod z Prahy 26.11. o 21:34, prichod 27.11. 08:59 /23.,24. bolo skolenie a 25.,26. zostal v Prahe - na vikend)
cestovne- listok stal 2024,- SK, ale to mu uz zam-l zaplatil (neviem ci to mam dat do toho cestov. prikazu a ako ? kedze to bolo predtym zapaltene??)
a dostal preddavok 1600 CZK, este mal vydavky v CZK: 800 CZK ubytovanie, 321 CZK Taxi,

Stravne som mu vypocitala 600 - 40% (obed) = 360,- CZK x 2 dni=720 CZK z toho mi vyslo vreckove 288 CZK....fakt nie som si ista ci je to spravne a este by som potrebovala vediet, ako sa pocita toked sa vratil vlastne nie hned 24.11. ale az 26.11. cestoval ...... :o
Cestovné - vlak nebude figurovať v CP, ak mu lístok zabezpečila firma. Dá si ho fi priamo do účtovníctva.
Stravné máš dobre - znížené o 40% z 600, teda stravné za 2 dni 360*2=720 CZK
Vreckové by mal mať 5-40% zo stravného (podľa stráveného času), tak môže byť až do výšky 240 CZK/deň.
Ak nie je doklad za ubytovanie na firmu, tak by suma mala figurovať v CP. Je však otázne, či celé, to závisí od cestovného príkazu. Teda z akého titulu sa vrátil až v nedeľu. Podľa toho by sa mali posudzovať ďalšie dni, kedy už nebolo školenie (aj stravné a vreckové).
Ostatné výdavky - taxi je asi obhájiteľný....
Treba ujasniť ako znel príkaz na PC (od kedy do kedy). Mohol totiž ostatné 2 dni niečo pre firmu vybavovať,... v tom prípade by mal dostať stravné a vreckové aj za tieto dni a plnú sumu za ubytovanie.
sara-ke
05.12.06,14:03
Cestovné - vlak nebude figurovať v CP, ak mu lístok zabezpečila firma. Dá si ho fi priamo do účtovníctva.
Stravné máš dobre - znížené o 40% z 600, teda stravné za 2 dni 360*2=720 CZK
Vreckové by mal mať 5-40% zo stravného (podľa stráveného času), tak môže byť až do výšky 240 CZK/deň.
Ak nie je doklad za ubytovanie na firmu, tak by suma mala figurovať v CP. Je však otázne, či celé, to závisí od cestovného príkazu. Teda z akého titulu sa vrátil až v nedeľu. Podľa toho by sa mali posudzovať ďalšie dni, kedy už nebolo školenie (aj stravné a vreckové).
Ostatné výdavky - taxi je asi obhájiteľný....
Treba ujasniť ako znel príkaz na PC (od kedy do kedy). Mohol totiž ostatné 2 dni niečo pre firmu vybavovať,... v tom prípade by mal dostať stravné a vreckové aj za tieto dni a plnú sumu za ubytovanie.

velmi dakujem, ze aspon niekto sa nado mnou zlutoval :) takze mam do CP vyuctovat len stravne za tie 2 dni (kratene), este Taxi a ubytovanie za 1 noc, + vreckove? a kedze sa vratil az v pondelok 27.11. (ostal cez vikend v Cechach) hoci skolenie bolo len 23.11. a 24.11. (štvr. a Piatok) ake datumy mam dat na ten CP?? diiik
Danila
05.12.06,15:47
velmi dakujem, ze aspon niekto sa nado mnou zlutoval :) takze mam do CP vyuctovat len stravne za tie 2 dni (kratene), este Taxi a ubytovanie za 1 noc, + vreckove? a kedze sa vratil az v pondelok 27.11. (ostal cez vikend v Cechach) hoci skolenie bolo len 23.11. a 24.11. (štvr. a Piatok) ake datumy mam dat na ten CP?? diiikNapíšeš CP tak, ako cestoval, a náhrady vyplatíš tak, ako si napísala.
Soňula
06.12.06,06:24
Aké výdavky si môže uplatniť do cestovného príkazu vodič /SZČO/ kamionu, ktorý robí prepravu Prievidza-Praha. V ČR podľa záznamu vodiča sa zdrží 9 hod. Aké opatrenie sa vzťahuje na tento prípad? Má aj on nárok na vreckové? Je to pre mňa niečo nové, zatiaľ som si našla len opatrenia, ktoré sa týkajú zamestnamcov. Budem vďačná za každú radu.
danasv
17.01.07,11:26
Mam otazocku.. presla som yasi 30tem avsak odpoved som nenasla(dufam ze som citala dostatocne pozorne) je mi jasne ze cestovna nahrada za PC v cechach ktora trvala viac ako 12 hodin je podla zakona 600CZK- ale co ak zamestnavatel vyplaca len 500Czk. je to v poriadku.. terba to osetrit Internou smernicou alebo moze proste vyplacat max. 600czk a menej??