klara9
26.10.06,07:48
Mile radkyne a buduce maminy,

je toho tu popisaneho vela, ale ja moj pripad som tu nenasla, ak nikto ano tak ma prosim navigujte, aby som sa nepytala to iste znova.

Som zamestnana u noveho zamestanavtela od 1.12.2005 do konca roku 2006. Termin odchodu na matersku mam cca 3.1.2007 (zamestnavatel mi predlzil zmluvu, pokial neodidem na nmatersku).

Chcem sa opytat ako je to s vyskou materskej?
Momentalne mam prijem 15 000 SK. Moj predchadzajuci zamestnavatel u ktoreho som pracovala este predtymto zamestnanim by chcel aby som sa vratila po materskej k nemu, pripdane zacala pracovat na ciastocky uvazok uz teraz pred odchodom na mtersku?

Zvysi sa mi vyska materskej, aj ked budem posledne 2 mesiace (alebo 1 mesiac) pracovat v 2 zamestnaniach? Moze mi dat druhy plat iba do nejakej vysky alebo lubovolny? A co pracovny pomer musi byt na dobu urcitu, dohodu alebo neurcitu?

Dakujem
endrju
26.10.06,05:59
...

Som zamestnana u noveho zamestanavtela od 1.12.2005 do konca roku 2006. Termin odchodu na matersku mam cca 3.1.2007. Kedze mam nejaku dovolenku asi my to vyjde, ze od noveho roka uz nenastupim do prace.
... Nejaká "zamotaná" formulácia.
Pracovný pomer skončí 31.12.2006?
Ak áno, nástup do práce od nového roka na 1 alebo 2 dni nebude z toho dôvodu, že nebude pracovný pomer a nie z toho dôvodu, že máš ešte nejakú dovolenku.
Neviem, či som pochopil správne. ;)
klara9
26.10.06,06:03
Nejaká "zamotaná" formulácia.
Pracovný pomer skončí 31.12.2006?
Ak áno, nástup do práce od nového roka na 1 alebo 2 dni nebude z toho dôvodu, že nebude pracovný pomer a nie z toho dôvodu, že máš ešte nejakú dovolenku.
Neviem, či som pochopil správne. ;)

Asi som to nenapisla zrozumitelne. Zamestnavatel mi predlzil zmluvu, kym neodidem na matersku. Opravujem aj v otazke.
jankasm
26.10.06,06:22
Asi som to nenapisla zrozumitelne. Zamestnavatel mi predlzil zmluvu, kym neodidem na matersku.

Pre teba by bolo najlepšie ukončiť napr. k 31.12.2006 tento terajší pracovný vzťah a od 1.1.2007 uzatvoriť nový, u toho zamestnávateľa, ku ktorému máš nastúpiť po materskej. Nový PP uzatvoriť s maximálnym VZ, čo je momentálne 25.911,-Sk, za tie 3 dni nebudú odvody až také vysoké, a tvoja materská bude okolo 14.000,-Sk. :) ;)
Uzatvoriť dva pracovný pomery by nemalo vzhľadom na výšku materskej význam, pretože by si z obidvoch pracovných pomerov musela spĺňať podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, inak by sa ti bral do úvahy len pracovný pomer, ktorý spľňa podmienku, a to je ten momentálny.
Ešte doplním, že pre účely materskej je úplne jedno či je to PP na dobru určitú alebo neurčitú. Ale dohoda NIE, pretože z dohody sa neplatí nemocenské poistenie.
klara9
05.12.06,05:55
ked sa teda zamestnam u noveho zamestnavatela od 1.1.2007 s platom 25 911-, napr. na dobu urcitu na jeden rok, okrem poistenia za tie dni co budem zamestnana, bude platit este nejaku dobu (1/2 roka) aj cast materskej tento novy zamestnavatel, pripadne niejke ine poplatky?

Dakujem pekny den
alušik
05.12.06,06:10
Nie, zamestnávateľovi už nevyplývajú žiadne ďalšie povinnosti v platení odo dňa nástupu na MD. Materské vypláca od 1. dňa sociálna poisťovňa.:)
jankasm
05.12.06,06:10
ked sa teda zamestnam u noveho zamestnavatela od 1.1.2007 s platom 25 911-, napr. na dobu urcitu na jeden rok, okrem poistenia za tie dni co budem zamestnana, bude platit este nejaku dobu (1/2 roka) aj cast materskej tento novy zamestnavatel, pripadne niejke ine poplatky?

Dakujem pekny den

Nie, žiadne iné poplatky. ;)
Akonáhle ty nastúpiš na MD zamestnávateľ ti potvrdí žiadosť o materské a odovzdá ju spolu s potvrdením o príjme na SP. Tá Ti potom od toho dňa začne vyplácať materské - v plnej výške, zamestnávateľ neplatí nič.
Zamestnávateľ ti nahlási na SP na RLFO zmenu, že si nastúpila na MD. Rovnako to treba nahlásiť aj na ZP. Tým sa preňho všetky povinnosti skončili.
Ešte doplním, že po skončení MD treba porobiť zase zmeny na SP aj ZP, že si ukončila MD a nastupuješ na RD. Na SP treba nahlásiť aj prerušenie. :)
mattdubjel
06.12.06,08:11
Osobne si myslím, že by ťa mal nový zamestnávateľ prihlásiť do soc. poisťovne až od 2.1.2007, pretože keď ťa starý odhlási k 31.12. a nový prihlási k 1.1., bude to znamenať, že si nemala prerušené sociálne poistenie a v tom prípade sa materské vypočítava z vymeriavacieho základu za predchádzajúci rok - v tvojom prípade z výšky hrubej mzdy u starého zamestnávateľa. Akonáhle je však prerušené platenie čo len na jeden deň (teda si 1 deň nezamestnaná), rozhodujúcim obdobím pre vypočet materského bude vymeriavací základ za obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa nástupu na materskú - teda mzda, ktorú ti dá nový zamestnávateľ od 2.1.2007.
jankasm
06.12.06,10:30
Osobne si myslím, že by ťa mal nový zamestnávateľ prihlásiť do soc. poisťovne až od 2.1.2007, pretože keď ťa starý odhlási k 31.12. a nový prihlási k 1.1., bude to znamenať, že si nemala prerušené sociálne poistenie a v tom prípade sa materské vypočítava z vymeriavacieho základu za predchádzajúci rok - v tvojom prípade z výšky hrubej mzdy u starého zamestnávateľa. Akonáhle je však prerušené platenie čo len na jeden deň (teda si 1 deň nezamestnaná), rozhodujúcim obdobím pre vypočet materského bude vymeriavací základ za obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa nástupu na materskú - teda mzda, ktorú ti dá nový zamestnávateľ od 2.1.2007.

Nesúhlasím.
Vznik nového pracovného pomeru, aj keď je to hneď v nasledujúci deň po skončení prvého pracovného pomeru, znamená vznik nového nemocenského poistenia, a preto pri nástupe na MD alebo na PN sa berie rozhodujúce obdobie od vzniku nového nemocenského poistenia. ;) :)
klara9
06.12.06,12:05
este posledny dotaz, mozem sa zamestnat aj u toho isteho zamestnavatela, alebo musim zmenit zamestnavatela ? :D
jankasm
06.12.06,12:07
este posledny dotaz, mozem sa zamestnat aj u toho isteho zamestnavatela, alebo musim zmenit zamestnavatela ? :D

Môžeš kľudne u toho istého. ;)