Admin
26.10.06,07:57
Ahojte poraďací,

viem, že pri zmene letného na zimný čas okrem toho, že spíme o hodinu
dlhšie pracujeme aj o hodinu dlhšie /nočná smena/.
Táto hodina nie je platené ako nadčasová /v lete sa zase pracuje o hodinu
menej/a nie je k nej platený ani noční príplatok.
Nemáte prosím nejaký článoček, ktorí by som strčila našim zamestnancom
pod nos, pretože mi neveria.

Ďakujem.
endrju
26.10.06,06:03
Ahojte poraďací,

viem, že pri zmene letného na zimný čas okrem toho, že spíme o hodinu
dlhšie pracujeme aj o hodinu dlhšie /nočná smena/.
Táto hodina nie je platené ako nadčasová /v lete sa zase pracuje o hodinu
menej/a nie je k nej platený ani noční príplatok.
Nemáte prosím nejaký článoček, ktorí by som strčila našim zamestnancom
pod nos, pretože mi neveria.

Ďakujem.

Neviem, či "článoček" strčený pod nos neveriacim zamestnancom je to správne riešenie. Skôr by pomohlo nejaké ustanovenie zo zákona. :)
Admin
26.10.06,06:08
NO hej, ale kde ho vziať.
endrju
26.10.06,06:28
NO hej, ale kde ho vziať. To neviem.
Myslím si, že v tomto prípade je argumentácia zamestnávateľa spochybniteľná neexistenciou príslušných ustanovení vo všeobecne záväzných právnych predpisoch.
Takže zamestnancom treba po splnení podmienok zaplatiť aj nočný príplatok a aj nadčasový príplatok. ;)
Na nočnú zmenu pri prechode zo zimného na letný čas vôbec nemusí nastúpiť ten zamestnanec, ktorý odpracuje nočnú zmenu pri prechode z letného času na zimný. Preto si neviem dosť dobre predstaviť nejakú "kompenzáciu" alebo "započítavanie".
Chobot
26.10.06,08:57
Ahojte poraďací,

viem, že pri zmene letného na zimný čas okrem toho, že spíme o hodinu
dlhšie pracujeme aj o hodinu dlhšie /nočná smena/.
Táto hodina nie je platené ako nadčasová /v lete sa zase pracuje o hodinu
menej/a nie je k nej platený ani noční príplatok.
Nemáte prosím nejaký článoček, ktorí by som strčila našim zamestnancom
pod nos, pretože mi neveria.

Ďakujem.

Neviem, z čoho vychádzaš, že to nie je nadčasová hodina. ZP vôbec neupravuje prechod letného a zimného času, preto by som uplatňoval iba príslušné ustanovenia o pracovnom času. A z toho mi vychádza, že v ten deň odpracujú v absolútnom vyjadrení o hodinu viac, teda by som logicky zaplatil (a na strane pracovníkov požadoval) miesto 8 hodín 9 hodín. Veď on na tom pracovisku bol skutočne o hodinu viac (napr. tých 9 hodín), aj keď podľa výpočtu by to bolo 8 hodín.

Môžem sa síce mýliť, ale neviem o žiadnom ani usmernení, ako tento čas platiť alebo neplatiť, takže by som sa držal len ustanovení ZP o pracovnom čase.
JNOVAK
26.10.06,12:17
Chobot, veď ako by ste mohol nezaplatiť napr. odvedenú úkolovú mzdu. Skôr vidím problém so siedmimi hodinami v opačnom prechode. Zamestnancovi by sme prečo nemali umožniť odpracovať hodiny podľa úväzku? Azda to možno ošetriť v pracovnej zmluve, keď je niekto dosť predvídavý, ale také som ešte nevidel. Ja by som hlasoval za čím skoršie zrušenie letného času. Mám z toho 2 tyždne problémy a dodnes som si ešte neprenastavil mobil.
Gabi03
26.10.06,12:19
Chobot, veď ako by ste mohol nezaplatiť napr. odvedenú úkolovú mzdu. Skôr vidím problém so siedmimi hodinami v opačnom prechode. Zamestnancovi by sme prečo nemali umožniť odpracovať hodiny podľa úväzku? Azda to možno ošetriť v pracovnej zmluve, keď je niekto dosť predvídavý, ale také som ešte nevidel. Ja by som hlasoval za čím skoršie zrušenie letného času. Mám z toho 2 tyždne problémy a dodnes som si ešte neprenastavil mobil.

mimotemy Už si ho ani neprestavuj :D