Modranka
26.10.06,09:03
S.r.o. kúpila zvýhodnené parkovacie miesto v hodnote 8 tis. bez DPH. Ide o pozemok alebo je to už stavba. Na mieste bola položená zámková dlažba, boli vytýčené státia, označené parkovacou značkou. Som na rozpakoch ako toto parkovacie miesto zaúčtovať. Odpisovať? Zahrnúť do nákladov keďže ide o sumu do 30 tis.?:cool:
timkab
26.10.06,07:32
Riaď sa podľa kúpnej zmluvy. Tam máš presne zadefinované, čo to je. Podľa mňa je to pravdepodobne stavba. V prípade, že je už skolaudovaná a môže sa používať, môžeš ju zahrnúť do nákladov. Ja by som ju však zaradila do majetku a odpisovala pár rokov interne stanovenými odpismi - t.j. 1.rok 30%, 2 rok 30%...atď. Tu si môžeš stanoviť percentá sama. V prípade, že stavba skolaudovaná nie je, nemôžeš ju považovať za dokončenú a musíš náklady na parkovacie miesto viesť na účte 042 najlepšie na osobitnom analytickom účte. K týmto nákladom pripisuješ prípadne ďalšie náklady, ktoré vstupujú do obstarávacej ceny a po kolaudácii môžeš zaradiť, príp.odpísať, ak nedosiahne sumu Sk 30.000,-
Modranka
26.10.06,07:50
Tiež som uvažovala o odpisovaní, ale nevedela som, podľa na aký paragraf sa mám v internej smernici odvolať. Parkovacie miesto je skolaudované, zaradené do prevádzky. V kúpnej zmluve mám iba parkovacie miesto, nemám vyčíslený pozemok. A práve to ma mätie. Nijaké iné vstupné hodnoty na parkovanie nemám. Zostávam na čistom 8 tis. Ale aj tak ti veľmi pekne ďakujem.