sered
26.10.06,09:10
Ahojte. Prosím o radu. Dodávateľ mi dodal tovar za ktorý som zaplatil. Časom som mu pár vecí vrátil, on mi vystavil dobropis a peniaze mi vyplatil v hotovosti. Ako mám zaradiť príjem v hotovosti v penaznom denníku? alebo je nejaký iný postup v jednoduchom účt.? Robím v Alfe.Dík
Macka
26.10.06,07:37
Pri kúpe tovaru = FA do knihy došlých FA a úhrada v PD / v hotovosti alebo cez BU/ a zaúčtovať ako nákup tovaru, v prípade,že je to spotrebný tovar tak na prevádzkovú réžiu.Zároveň úhrada záväzku v knihe DF.
Pri vrátení tovaru= dobropis zaevidovať do knihy DF mínusom, a úhrada v PD / v hotovosti alebo cez BU/ buď výdavok / nákup tovaru alebo PR/ mínusom alebo príjem zdaniteľný.Závisí ako Vám to dovolí program,nakoľko v Alfe nerobím.Zároveň úhrada dobropisu v knihe záväzkov.
Platí,že keď ste si nákup dali do daňových výdavkov, príjem / vrátenie hotovosti/ musí byť v zdaniteĺných príjmoch,respektíve musí byť výdavok ponížený.Dúfam,že som to nevysvetlila veľmi zložito.
ekopo
26.10.06,08:11
V podstate súhlasím s Macka, ale dobropis na tovar účtujem výhradne mínusom do výdaju za nákup tovaru - zdaniteľný výdaj. Je to vlastne storno výdaja za nákup. Nejedná sa predsa o príjem z predaja tovaru. A každý soft. by to mal spracovať korektne a môj soft. to o.i. umožňuje.
sered
26.10.06,08:47
Pri kúpe tovaru = FA do knihy došlých FA a úhrada v PD / v hotovosti alebo cez BU/ a zaúčtovať ako nákup tovaru, v prípade,že je to spotrebný tovar tak na prevádzkovú réžiu.Zároveň úhrada záväzku v knihe DF.
Pri vrátení tovaru= dobropis zaevidovať do knihy DF mínusom, a úhrada v PD / v hotovosti alebo cez BU/ buď výdavok / nákup tovaru alebo PR/ mínusom alebo príjem zdaniteľný.Závisí ako Vám to dovolí program,nakoľko v Alfe nerobím.Zároveň úhrada dobropisu v knihe záväzkov.
Platí,že keď ste si nákup dali do daňových výdavkov, príjem / vrátenie hotovosti/ musí byť v zdaniteĺných príjmoch,respektíve musí byť výdavok ponížený.Dúfam,že som to nevysvetlila veľmi zložito.

Doklady ako zaúčtovať chápem. Ale nie som si istá či rozumiem aj zaúčtovaniu príjmu penazi. To môžem príjmovy pokl.doklad zaučtovat ako vydavkový mínusom, aby som znížila vydavky za tovar?
.lena.
26.10.06,09:02
Doklady ako zaúčtovať chápem. Ale nie som si istá či rozumiem aj zaúčtovaniu príjmu penazi. To môžem príjmovy pokl.doklad zaučtovat ako vydavkový mínusom, aby som znížila vydavky za tovar? Tiež účtujem v alfe - keď zaúčtujeme dobropis do záväzkov, tým pádom úhrada sa nedá inak realizovať iba cez výdavky. Kľudne príjmový doklad prilož k mínusovému výdavkovému, ktorý si vytlačís z programu.
ekopo
26.10.06,14:11
Tiež účtujem v alfe - keď zaúčtujeme dobropis do záväzkov, tým pádom úhrada sa nedá inak realizovať iba cez výdavky. Kľudne príjmový doklad prilož k mínusovému výdavkovému, ktorý si vytlačís z programu.
Zopár postrehov: dobropis sa zaeviduje ako záväzok mínusom = OK
V peňažnom denníku sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti.../§15 ods.1 postupov účtovania...../ Podľa mňa a podľa uvedeného neexistuje termín mínusový výdavkový. Buď je to príjem, alebo výdavok. V tomto prípade je to predsa príjem hotovosti ktorý nebudem kľudne evidovať ako výdavok mínusom. A čo pokladničná kniha?
A keď to uvedený soft nedovoľuje, treba sa z dôverou obrátiť na zhotoviteľa softu s danou požiadavkou. Veď si platíte za upgrade dosť nie?:)
Paula
26.10.06,14:24
Nepoznám váš soft, iba uvažujem: Ak môj nákup bol výdavkom, ovplyvňujúcim základ dane, v členení "tovar", potom by som v rámci dobropisu urobila dva kroky: 1. príjem, neovplyv. základ dane - ostatné, 2. interný zápis v členení "tovar" mínusom (druhý krok bez pohybu v pokladni)
.lena.
26.10.06,14:46
Zopár postrehov: dobropis sa zaeviduje ako záväzok mínusom = OK
V peňažnom denníku sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti.../§15 ods.1 postupov účtovania...../ Podľa mňa a podľa uvedeného neexistuje termín mínusový výdavkový. Buď je to príjem, alebo výdavok. V tomto prípade je to predsa príjem hotovosti ktorý nebudem kľudne evidovať ako výdavok mínusom. A čo pokladničná kniha?
A keď to uvedený soft nedovoľuje, treba sa z dôverou obrátiť na zhotoviteľa softu s danou požiadavkou. Veď si platíte za upgrade dosť nie?:)
Čiže, postupujem nesprávne, keď dobropis likvidujem cez pokladňu - výdaj? Samozrejme v peňažnom denníku, kde je pokladňa a v nej sa účtujú príjmy a výdavky.
ekopo
26.10.06,15:09
Čiže, postupujem nesprávne, keď dobropis likvidujem cez pokladňu - výdaj? Samozrejme v peňažnom denníku, kde je pokladňa a v nej sa účtujú príjmy a výdavky.
Podľa môjho názoru nesprávne. Tak ako som napísal príjem je príjem. Aj cez BU účtuješ príjem za dobropis ako výdavok mínusom?
.lena.
27.10.06,05:52
Podľa môjho názoru nesprávne. Tak ako som napísal príjem je príjem. Aj cez BU účtuješ príjem za dobropis ako výdavok mínusom?
Áno, aj cez BU to tak účtujem. Alfa ani nedáva inú možnosť, no dnes tam idem volať :). Je pravda, že PÚ účtujem v Pohode a tam je tá možnosť vybrať si záväzky aj pohľadávky. Ale pravdupovediac, naozaj ma to doteraz netrápilo, lebo pokiaľ som zaplatila za tovar a za ten tovar mi bolo vrátené na základe dobropisu tak sa mi znížil výdaj za tovar. Predsa so neprijímala tržbu za tovar ale mi bol vrátený výdaj. A ak môže byť záväzok mínusový, prečo je problém s mínusovým výdavkovým? Stále nie som úplne presvedčená, že to je zlý postup.
LubenaK
27.10.06,07:27
Alfa dovoľuje robiť "mínusové" výdavkové doklady. Ak sa jedná o dobropis od odávateľa, tak ho nahráš v záväzkoch ako typ dokladu - Oprava FA D/Ť s mínusom a pri zápise do DPH to zapíše na správne riadky. Potom úhradu v peňažnom denníku dáš ako výdaj - nákup tovaru a sumu vyberieš z evidencie záväzkov. Program automaticky doplní sumu s mínusom podľa vybraného záväzku.
.lena.
27.10.06,07:31
Alfa dovoľuje robiť "mínusové" výdavkové doklady. Ak sa jedná o dobropis od odávateľa, tak ho nahráš v záväzkoch ako typ dokladu - Oprava FA D/Ť s mínusom a pri zápise do DPH to zapíše na správne riadky. Potom úhradu v peňažnom denníku dáš ako výdaj - nákup tovaru a sumu vyberieš z evidencie záväzkov. Program automaticky doplní sumu s mínusom podľa vybraného záväzku. Veď za tento postup som bola "zvozená" :)
LubenaK
27.10.06,10:44
Prepáč, nestihla som to dopísať s tým, že v tomto prípade ale vypisujem príjmový pokladničný doklad - nevytláčam z programu mínusový výdavkový. Postup by mal byť správny, veď vlastne ponižujem výdaj.
.lena.
27.10.06,10:51
Prepáč, nestihla som to dopísať s tým, že v tomto prípade ale vypisujem príjmový pokladničný doklad - nevytláčam z programu mínusový výdavkový. Postup by mal byť správny, veď vlastne ponižujem výdaj.
No ja si myslím, že aj keď ho nevytlačíš nič to nemení na skutočnosti že v peňažnom denníku je výdavkový mínusový. A to vraj nie je správne :o
alušik
27.10.06,10:54
mimotemy Tak to chcem vidieť softvér, ktorý vie na základe príjmového dokladu účtovať výdaj mínusom.;)
.lena.
27.10.06,10:55
Ja teda neviem. Znovu som si prečítala všetky príspevky a mám taký dojem, že ekopo v jednom príspevku píše o výdaji mínusom a v ďalšom nesúhlasí s mínusovým výdavkovým. Mám problém to pochopiť :confused: Ale fakt, možno mi niečo uniká, prosím si to vysvetliť :o
.lena.
27.10.06,10:59
mimotemy Tak to chcem vidieť softvér, ktorý vie na základe príjmového dokladu účtovať výdaj mínusom.;)
Ja mám pocit, že sa tu chytáme za slovíčka ;).
Teda niektoré softwéry veru dokážu všeličo, aj zaúčtovať dobropis ako náklad :o. Chvalabohu včas som si to všimla..
ekopo
27.10.06,11:36
Ja teda neviem. Znovu som si prečítala všetky príspevky a mám taký dojem, že ekopo v jednom príspevku píše o výdaji mínusom a v ďalšom nesúhlasí s mínusovým výdavkovým. Mám problém to pochopiť :confused: Ale fakt, možno mi niečo uniká, prosím si to vysvetliť :o
Ani v jednom príspevku som nepísal o výdaji mínusom : asi sa jedná o príspevok 3 : "...účtujem výhradne mínusom do výdaja na nákup tovaru...." to neznamená výdavkový doklad. Zhrniem to: evidencia dobropisu : záväzok mínusom, uhradili mi dobropis, čiže som prijal hotovosť: vystavím PPD zaúčtujem stlpec príjem hotovosť, členenie výdavky nákup tovaru mínusom, zároveň úhrada dobropisu v knihe záväzkov. Toto nedokáže ten soft?
alušik
27.10.06,11:39
Ani v jednom príspevku som nepísal o výdaji mínusom : asi sa jedná o príspevok 3 : "...účtujem výhradne mínusom do výdaja na nákup tovaru...." to neznamená výdavkový doklad. Zhrniem to: evidencia dobropisu : záväzok mínusom, uhradili mi dobropis, čiže som prijal hotovosť: vystavím PPD zaúčtujem stlpec príjem hotovosť, členenie výdavky nákup tovaru mínusom, zároveň úhrada dobropisu v knihe záväzkov. Toto nedokáže ten soft?
Tak toto mne soft isto neurobí. Buď účtujem príjem a zahrňujem do ktoréhokoľvek stĺpčka príjmov alebo účtujem výdaj a vtedy mi povolí ktorýkoľvek stĺpček výdaja. Určite však nie túto kombináciu.:(
ekopo
27.10.06,11:44
Tak toto mne soft isto neurobí. Buď účtujem príjem a zahrňujem do ktoréhokoľvek stĺpčka príjmov alebo účtujem výdaj a vtedy mi povolí ktorýkoľvek stĺpček výdaja. Určite však nie túto kombináciu.:(
Kombinácia je logická, alebo nie? Veď sa nejedná o príjem za predaj tovaru. Môj soft /vlastný/ to takto urobí automaticky. Zadám len úhradu dobropisu.
.lena.
27.10.06,11:58
Ani v jednom príspevku som nepísal o výdaji mínusom : asi sa jedná o príspevok 3 : "...účtujem výhradne mínusom do výdaja na nákup tovaru...." to neznamená výdavkový doklad. Zhrniem to: evidencia dobropisu : záväzok mínusom, uhradili mi dobropis, čiže som prijal hotovosť: vystavím PPD zaúčtujem stlpec príjem hotovosť, členenie výdavky nákup tovaru mínusom, zároveň úhrada dobropisu v knihe záväzkov. Toto nedokáže ten soft?
Nie toto nedokáže.
Ale ok, už to chápem. Možno pomohli tie veľké písmená :rolleyes:
ivako
27.10.06,11:58
Alfa dovoľuje robiť "mínusové" výdavkové doklady. Ak sa jedná o dobropis od odávateľa, tak ho nahráš v záväzkoch ako typ dokladu - Oprava FA D/Ť s mínusom a pri zápise do DPH to zapíše na správne riadky. Potom úhradu v peňažnom denníku dáš ako výdaj - nákup tovaru a sumu vyberieš z evidencie záväzkov. Program automaticky doplní sumu s mínusom podľa vybraného záväzku.
Súhlasím, lebo v Alfe sa ináč odpísať dobropis úhradou nedá, iba cez výdavkový doklad. Ak by som si zadala príjmový doklad nasmeruje ma to do pohľadávok a došlý dobropis mám v záväzkoch mínusom. Vyzerá to veľmi nezvyčajne mínusový výdavok, ale výsledok je dobrý mínus + mínus = plus.
ekopo
27.10.06,12:04
Asi by ste mali kontaktovať KROS, aby pohli rozumom.
LubenaK
27.10.06,16:49
V Alfe sa to zatiaľ inak nedá, v Omege už sa dá vyberať aj oačných evidencií - pri príjmových dokladoch sa dá vybrať aj zo záväzkov a naopak.
Ivdi
24.02.07,18:43
Prepáč, nestihla som to dopísať s tým, že v tomto prípade ale vypisujem príjmový pokladničný doklad - nevytláčam z programu mínusový výdavkový. Postup by mal byť správny, veď vlastne ponižujem výdaj.
Vraciam sa k tejto téme, lebo takýto problém mám teraz ja. Len neviem Lubenak, keď to zaúčtuješ takým spôsobom ako hovoríš, že je to výdavok s mínusom, v členení tovar s mínusom a priložíš si k tomu príjmový pokladničný doklad aké mu dáš číslo? Keď v peňažnom denníku je to výdavkový pokladničný doklad?