kristina.hr
26.10.06,11:06
Ahojte, potrebujem sa poradit.
Zamestnanec sposobil skodu zamestnavatelovi. Zozdpovedal za majetok (vyplyvalo to z jeho pracovnej naplne), ktory bol odcudzeny. Podpisal suhlas, aby mu bola zo mzdy tato skoda strhnuta, avsak nepodpisal, aby bolo strhnute maximum (teda by nemal vyplatu). Ide o sumu vyssiu ako je jeho mzda. Chcem sa opytat, ake minimum mu mam nechat. Je to 4980,- Sk? Je slobodny a bezdetny. Existuje pravna norma, podla ktorej mam postupovat?
Pri tomto type zrazky nepostupujem podla zakona 268/2006 Z.z. o rozsahu zrazok zo mzdy pri vykone rozhodnutia. Pouzivam tento zakon len pri exekucnom konani?
Dakujem
Zita4
26.10.06,09:12
Ahojte, potrebujem sa poradit.
Zamestnanec sposobil skodu zamestnavatelovi. Zozdpovedal za majetok (vyplyvalo to z jeho pracovnej naplne), ktory bol odcudzeny. Podpisal suhlas, aby mu bola zo mzdy tato skoda strhnuta, avsak nepodpisal, aby bolo strhnute maximum (teda by nemal vyplatu). Ide o sumu vyssiu ako je jeho mzda. Chcem sa opytat, ake minimum mu mam nechat. Je to 4980,- Sk? Je slobodny a bezdetny. Existuje pravna norma, podla ktorej mam postupovat?
Pri tomto type zrazky nepostupujem podla zakona 268/2006 Z.z. o rozsahu zrazok zo mzdy pri vykone rozhodnutia. Pouzivam tento zakon len pri exekucnom konani?
Dakujem
Treba urobiť dohodu o zrážke (zrážkový kalendár), ktorú podpíše zamestnanec aj zamestnávateľ a podľa toho mu budeš zrážať škodu. To je najjednoduchšie, pokiaľ zamestnanec súhlasí s uhradením spôsobenej škody.
Jara
26.10.06,09:23
Tiež by som bola za dohodu, keď bol ochotný splácať, tak nech povie koľko mu vyhovuje. Je to myslím taká ľudská dohoda, keď je seriozny.
JNOVAK
26.10.06,11:56
Kristínka, aj tu platí zákon o nezabaviteľnej časti zárobku. Môžete mu to zrážak ako exekúciu, ale urrčite ho nemôžete poslať domov bez výplaty.
Jana Motyčková
26.10.06,15:31
Kristínka, aj tu platí zákon o nezabaviteľnej časti zárobku. Môžete mu to zrážak ako exekúciu, ale urrčite ho nemôžete poslať domov bez výplaty.
Aký zákon ?
kristina.hr
27.10.06,08:53
Tieto nezabaviteľné čiastky sú definované podľa Občianskeho súdneho poriadku - exekučného prodiadku? Takze mu nesmiem zraziť viac ako 60% životného minima čiže 2988 Sk? Problém je v tom, že on sám podal výpoveď dohodou (má to trochu komplikované pozadie), takže toto je jeho posledná mzda, avšak podpísal, že zvyšok doplatí v dohodnutom termíne do pokladne. Samozrejme bez výplaty by som ho nenechala len chcem vedieť, či som mu povinná nechať minimálne 2988 Sk alebo až 4980 Sk (pretože čím viac mu strhnem, tým to máme istejšie, že to bude uhradené a nebudeme ho musieť zháňať a naháňať).
Zita4
27.10.06,10:38
Tieto nezabaviteľné čiastky sú definované podľa Občianskeho súdneho poriadku - exekučného prodiadku? Takze mu nesmiem zraziť viac ako 60% životného minima čiže 2988 Sk? Problém je v tom, že on sám podal výpoveď dohodou (má to trochu komplikované pozadie), takže toto je jeho posledná mzda, avšak podpísal, že zvyšok doplatí v dohodnutom termíne do pokladne. Samozrejme bez výplaty by som ho nenechala len chcem vedieť, či som mu povinná nechať minimálne 2988 Sk alebo až 4980 Sk (pretože čím viac mu strhnem, tým to máme istejšie, že to bude uhradené a nebudeme ho musieť zháňať a naháňať).
Kristínka, preto som písala, aby ste spísali dohodu o zrážke a keď už nebude vaším zamestnancom, zaviaže sa splátkovým kalendárom mesačne uhrádzať škodu. Inak mu zrazíš podľa zákona tak, aby mu zostalo 60 % ŽM a ešte 2/3 mu musíš nechať, pretože nejde o prednostnú pohľadávku. Najjednoduchšia bude tá dohoda, kde si sám uvedie, koľko chce mať zrazené zo mzdy a koľko bude doplácať.
Inak napríklad pri čistej mzde 9000 Sk to bude vyzerať takto:
Jana Motyčková
30.10.06,07:03
Náhrada zodpovednosti za škodu sa neposudzuje ani podľa Občianskeho súdneho poriadku ani podľa Exekučného poriadku. Ale zrážky je možné vykovánať len na základe písomnej dohody (§191 ods.3 Zákonníka práce). V tej dohode je vhodné uviesť výšku mesačbej zrážky, prípadne iný spôsob úhrady škody.
Aňa
30.10.06,07:16
Doporučila by somTi "Poradcu č.1. 2007" str.259, kde máš podrobne vysvetlené nepostihnuteľné časti mzdy, prednostné pohľadávky a príklady.
Máš tam v tabuľke aj právny stav do 31.6.2006 a právny stav po 1.7.2006.
kristina.hr
31.10.06,07:12
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne, pomohli ste mi.
K.