opendoor
26.10.06,12:27
Moze byt uzatvorena Prikazna zmluva na opakujucu cinnost kazdy mesiac 1. v rovnakom rozsahu ( skolenie v kazdom mesiaci po sebe 10 dni),
alebo
2. v roznom rozsahu (skolenie v jednom mesiaci 1O dni, v dalsom mesiaci 10 dni, v dalsom mesiaci 12 dni) ?
dakujem
ata111
06.11.06,11:21
Aj keď sa k tejto téme nerozvinula debata, mám problém z tejto oblasti: inval.dôchodkyňa trvá na príkaznej zmluve za jednorázový odborný preklad materiálov /jednoducho podpíše príjmový doklad na 15 tis. Sk/ a keďže je to jej jediný príjem v roku a ako dôchodkyňa nemusí ho v tejto výške ešte zdaňovať, chce mať takouto formou vyplatené za prácu. Ja trvám na dohode o vykonaní práce so všetkým. Myslíte, že mohla by byť aj príkazná zmluva?
skaspa
06.11.06,12:04
Ak by išlo o sústavnú resp. opakujúcu sa činnosť vykonávanú na základe príkaznej zmluvy, mohol by správca dane prekvalifikovať predmetné príjmy na príjmy zo závislej činnosti, pretože správca dane vždy berie do úvahy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti.
Ak ide iba o jednorázovú platbu, ako napr. uvádzate preklad, tak si myslím, že sa to dá vykonať aj na základe príkaznej zmluvy. Podľa § 724 obč. zákonníka "Príkaznou zmluvou sa zaväzuje príkazník, že pre príkazcu obstará nejakú vec alebo vykoná inú činnosť" a odborný preklad materiálov je "iná činnosť".
Jozef Mihál
06.11.06,12:22
Moze byt uzatvorena Prikazna zmluva na opakujucu cinnost kazdy mesiac 1. v rovnakom rozsahu ( skolenie v kazdom mesiaci po sebe 10 dni),
alebo
2. v roznom rozsahu (skolenie v jednom mesiaci 1O dni, v dalsom mesiaci 10 dni, v dalsom mesiaci 12 dni) ?
dakujem
Žiaden problém, môže to byť tak i tak.
Janca
14.11.06,13:05
Mám dotaz - môžem uzatvoriť príkaznú zmluvu so študentom, resp. starobným dôchodcom na činnosť - roznášanie - doručovanie reklamných a propagačných letákov potencionálnym zákazníkom? Išlo by o jednorázovú akciu, avšak ide o mesiace 11/2006 a potom 2/2007 a 7/2007 ??? Ďakujem
ata111
14.11.06,14:08
Mám dotaz - môžem uzatvoriť príkaznú zmluvu so študentom, resp. starobným dôchodcom na činnosť - roznášanie - doručovanie reklamných a propagačných letákov potencionálnym zákazníkom? Išlo by o jednorázovú akciu, avšak ide o mesiace 11/2006 a potom 2/2007 a 7/2007 ??? Ďakujem
Riešila som problém tu v tejto téme a pre istotu som konzultovala príkaznú zmluvu s pracovníčkou DÚ.
Daňový úrad skúma, či príkazná zmluva nenahrádza závislú činnosť a nemala byť riešená pracovným pomerom či dohodou. Takže, príkazné zmluvy isto pri kontrole nezostávajú nepovšimnuté, a vraj sa im "intenzívne venujú".
apo
14.11.06,19:32
Riešila som problém tu v tejto téme a pre istotu som konzultovala príkaznú zmluvu s pracovníčkou DÚ.
Daňový úrad skúma, či príkazná zmluva nenahrádza závislú činnosť a nemala byť riešená pracovným pomerom či dohodou. Takže, príkazné zmluvy isto pri kontrole nezostávajú nepovšimnuté, a vraj sa im "intenzívne venujú".
V téme
http://www.porada.sk/t30765-ohrozenie-prikaznych-mandatnych-a-podobnych-zmluv.html?highlight=ohrozenie

som otvoril debatu o príkazných a podbných zmluvách z titulu ohrozenia ich aplikovateľnosti tak ako sa to stalo populárne.


apo
JanoK.
21.11.06,15:01
Zdravim Vas tu, asi vsetci tu mame podobny problem.A to je zdanovanie prijnu na zaklade prikaznej zmluvy.Je tu niekto kto by mi to vedel ozrejmit. Aj ja mam ten pocit ze DRSR sa snazi tento prijem postavit do polohy prijmu zo zavislej cinnosti. Vie mi niekto poradit, co by sa stalo ak by sme povinnosti vocu DU osetrili zmluvne a pravne to zakomponovali to do prikaznej zmluvy??? Ako by sa to tam tvarilo???
katarina.j
22.11.06,13:32
Príkaznu zmluvu upravuje Občian.zákonník v §724 az § 741. Príjem dosiahnutý na základe príkaznej zmluvy /PZ/ je možné podľa skutočného obssahu právneho úkonu alebo inej skutočnosti, ktorá je rozhodujuca pre určenie alebo vybratie dane, zaradiť medzi príjem zo závislej činnosti /§5 zákona č.595/2003Z.z. o dani z príjmov/ alebo medzi ostatný jednorazový náhodný príjem /§8 zákona o dani z príjmov/.je dôležité na akých podmienkach sa dohodnu učastníci v samotnej písomnej zmluve.aby išlo o ostatný príjem, musia sa učastníci vyhnuť takým obsahovým častiam, z ktorých vyplýva ich osobná a prípadne i hospodárska činnosť, ktorá je typická pre fyzicku osobu v postaveni zamestnanca. Príjmy zo závislej činnosti su charakteristické vzťahom závislosti medzi zamestnancom a zamestnávateľom. ak FO vykonáva činnosť v priestoroch firmy s jej prostriedkami a podľa pokynov riaditeľa, má táto činnosť charakter závislosti, osoba nepracuje samostatne vo vlastnom mene, na vlasstnu zodpovednosť a pre seba, ale pre odberateľa svojej práce, ku ktorému je v osobnej i hospodárskej závislosti. Podľa určenia príjmu z danového hľadiska sa posudzuje aj platenie poistného na zdrav.poistenie a sociál.poistenie.príjem dosiahnutý na základe prík.zmluvy nie je sučasťou vymer.základu pre sociál.poistenie /ide o príjem podľa Občian.zákonníka, ktorý nie je vymer.základom pre soc.poistenie./Ak uvedený príjem zaradíme do príjmu zo závislej činnosti, je sučasťou vymer.základu pre zdrav.poistenie, ktoré poistenec vysporaduva v ročnom zučtovaní poistného. Ak je to prijem zo záv.činnosti tak zamestnávateľ je povinný vybrať preddavok na daň.