monnica
26.10.06,11:57
Sme výrobná prevádzka a nákady na 1 hodunu sú 300,-
Je 8 hodinová pracovná doba. / budem hovoriť o 1 dni aby to bolo jednoduchšie /

Aby bolo vyrobené na 1 deň musí sa vyrobiť minimálne 8x300 - 2400,-
proste na mzdu, réžiu proste na jeden deň prežitia prevádzky - je to tak?

Za jeden deň sa vyrobilo 5000,-
Takže zisk je 2600,-

Zamestnanec je platený pevnou mesačnou mzdou + % zo zisku.

Takže nech za 1 deň zarobí 500,- + to percento nech je 3% z 2600,-
Takže jeho mzda je 500+78 tj. 578,- mzda.

A teraz problém:

Z 8 hodinovej pracovnej doby upratoval, menil žiarovku v dielni , mazal stroj 45min. - nevýrobný čas pre zamestnanca čiže bolo povedané že
tieto veci mu budú preplácané tiež % zo zisku.

Ako mám to % určiť z čoho????

Máme 5 zamestnancov a každý je platený z konkrétnej zákazky ešte % zo zisku lenže odmietajú robiť ostatné veci aby čo najviac vyrobili.

Rozumie mi niekto?
Gabi03
26.10.06,10:01
Najskôr tam bude chyba v určení náplne práce každého jednotlivého ZCa. Buď budú prípravné práce robiť spoločne, striedavo, bude to robiť 1, ktorý bude mať inak vyrátanú mzdu za tento čas, ...
Dana K.
26.10.06,10:04
My máme vo firme obchodných zástupcov, ktorí tiež majú stanovenú pevnú mzdu + % z obratu. A tiež sa im veľmi nechce robiť inú prácu, napr. pomôcť skladníčke baliť tovar. Tak som im to vysvetlila tak, že túto prácu predsa majú v základnej mzde. A súčasťou pracovnej zmluvy je aj pracovná náplň, kde je položkovite uvedené, čo všetko zamestnanec robiť má + je tam veta: .... a iné podľa požiadaviek zamestnávateľa. Takže buď si presnejšie definujte pracovnú zmluvu, alebo za tie "upratovacie práce" môžu dostať nejaké odmeny, osobné príplatky a pod. A naopak za neporiadok na pracovisku sa im tie osobné príplatky znížia.
monnica
26.10.06,10:11
Ja si tiež myslím, že všetky ostatné práce by mali spadať pod pevnú mesačnú mzdu a je to aj v zmluve, že to majú robiť lenže postavili sa na zadné a zistili že to pre nich nie je výhodné - finančne chápeš buď pracuje a vyrába alebo ide domov.
Lenže zamestnávateľ na tom trvá , že mám určiť to percento.
Oni si píšu čas čo koľko trvá a ja som tie hodiny mimo výroby vyčíslila
za 9 mesiacov pri piatich zamestnancoch je to cca 200 hodín

Ako mám z toho určiť tú sumu na jednu hodinu? Ja neviem:(
Dana K.
26.10.06,10:13
Ja si tiež myslím, že všetky ostatné práce by mali spadať pod pevnú mesačnú mzdu a je to aj v zmluve, že to majú robiť lenže postavili sa na zadné a zistili že to pre nich nie je výhodné - finančne chápeš buď pracuje a vyrába alebo ide domov.
Lenže zamestnávateľ na tom trvá , že mám určiť to percento.
Oni si píšu čas čo koľko trvá a ja som tie hodiny mimo výroby vyčíslila
za 9 mesiacov pri piatich zamestnancoch je to cca 200 hodín

Ako mám z toho určiť tú sumu na jednu hodinu? Ja neviem:(


Podľa mňa určiť tu nejaké percento je dosť ťažké. Skôr by som dala do pracovnej zmluvy, že je povinnosťou zamestnance udržiavať stroj v prevádzkyschopnom stave a za nedodržanie tejto povinnosti dať sankciu. Ale ak mi to zamestnávateľ preplatiť chce, tak skôr nejakou pevnou sumou za 1 hod. "upratovania"
Braňo
26.10.06,10:18
Ja si myslím, že treba posudzovať dlhšie obdobie - napr. mesiac. A potom ten zamestnanec zistí, že k práci, keď mašina beží na plný výkon treba priradiť aj hodiny, ktoré vyžaduje napr. servis. Tieto hodiny by sme mohli posúdiť ako nevyhnutný servis.
Gabi03
26.10.06,10:20
Ak má ísť o jednoduchú matematiku:

za 9 mesiacov (1-9/2006) FPČ je 1488 h
jeden ZC má tieto práce "mimo" 40 hodín, t. j. 2,6882 %
Pri 500 korunovej dennej mzde to činí 13,40 Sk.

Toto si chcela?

Samozrejme tam treba zohľadniť aj iné podmienky. Kto koľko naozaj robí, kto príde už na hotové, či to jeden nespraví rýchlejšie ako druhý, atď.
Dana K.
26.10.06,10:27
Len taká úvaha mimotemy alebo k téme?

Tých zamestnancov chápem, že chcú zarobiť čo najviac, ale podľa mňa si to mali rozmyslieť pri podpisovaní pracovnej zmluvy a nie teraz komplikovať prácu niekomu inému. Veď údržba stroja podľa mňa patrí k základným povinnostiam zamestnanca, bez stroja nebude výroba a a bez výroby nebude výplata.
JNOVAK
26.10.06,11:53
Toto mi bolestne pripomenulo moje "podnikateľské" pokusy. Hovoríte o pracovných zmluvách, ale podstata problému bude asi v tom, je šéf je dobráčik. Sú len dve možnosti - šéf bude orať so zamestnancami (tak to má byť, nech si občas zanadávajú) alebo zamestnanci budú orať so šéfom, čo je asi Váš prípad.
monnica
26.10.06,12:01
No je to presne tak , zamestnanci sú príliš rozmaznaný.
Ale ja s tým nič neurobím.

Proste je potrebné sa dopracovať k tej sume, ako a koľko platiť ostatné činnosti.