zdemic
26.10.06,12:01
Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.
Zita4
26.10.06,10:06
Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.
Citujem § 113 Zákonníka práce:
§ 113
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
Tweety
26.10.06,10:08
Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.
Za MD sa dovolenka nekráti, iba za RD,prvých 100 dní,1/12, potom ďalších 22 dní ďaľšia.....§ 109 ZP.
§ 109
Krátenie dovolenky
(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo civilnej služby namiesto tejto služby, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 22 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú zamestnávateľ zodpovedá.
väzby, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený alebo ak bol zamestnanec spod obžaloby oslobodený, prípadne ak bolo proti nemu trestné stíhanie zastavené len preto, že nie je za spáchaný trestný čin trestne zodpovedný alebo že mu bola udelená milosť, alebo že trestný čin bol amnestovaný.
Dana K.
26.10.06,10:09
Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.


Nárok na tú dovolenku jej nezanikol, ale vyčerpať si ju môže až po skončení rodičovskej dovolenky.
Dana K.
26.10.06,10:09
Za MD sa dovolenka nekráti, iba za RD,prvých 100 dní,1/12, potom ďalších 22 dní ďaľšia.....

Nie je to náhodou naopak?:confused:
jankasm
26.10.06,10:09
Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.

Dovolenka sa posuzduje za každý rok zvlášť. Takže poporiadku:
Rok 2001: od 16.9.2001 je na MD. Takže nárok na dovolenku za rok 2001 má plný, žiadne krátenie, takže ak jej zostalo 29,5 dňa z toho roku tak si ju kľudne môže teraz vyčerpať.
Rok 2002: tam bude alebo nárok na časť dovolenky alebo nárok na ročnú dovolenku mínus krátenie počas rodičovskej dovolenky
Takže tu potrebujem ešte presný dátum kedy začala rodičovská dovolenka.
jankasm
26.10.06,10:12
Nie je to náhodou naopak?:confused:

Prečo naopak? :confused:
Čas materskej dovolenky sa posudzuje ako výkon práce, takže počas prvého pol roka, kedy je na MD má normálne nárok na dovolenku ako keby pracovala.
Potom keď jej začne Rrodičovská dovolenka tak tam sa dovolenka kráti tak ako písala Tweety, za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12.
zdemic
26.10.06,10:14
Rodičovská dovolenka začala 26.2.2002
jankasm
26.10.06,10:16
Rodičovská dovolenka začala 26.2.2002

Určite? Pretože od 16.9.2001 (ako si písala začiatok MD) mi to vychádza len nejakých 5 mesiacov.
Jeden z tých dátumov nie je dobrý, materská dovolenka je viac ako 6 mesiacov.

Ale ak je ten dátum správny, tak za rok 2002 má ešte nárok na 1/12 dovolenky za odpracovaných 22 dní.
zdemic
26.10.06,10:18
áno, prepáč. To bola iná zamestnankyňa. Rodičák začal 31.3.2002. Ešte raz sa ospravedlňujem a naozaj ďakujem za pomoc.
Dana K.
26.10.06,10:20
Prečo naopak? :confused:
Čas materskej dovolenky sa posudzuje ako výkon práce, takže počas prvého pol roka, kedy je na MD má normálne nárok na dovolenku ako keby pracovala.
Potom keď jej začne Rrodičovská dovolenka tak tam sa dovolenka kráti tak ako písala Tweety, za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12.

Zle som to pochopila a zle som sa vyjadrila. Pomýlila som si dovolenku, na ktorú bol nárok pred RD s dovolenkou počas RD. Ospravedlňujem sa.
endrju
26.10.06,10:21
V roku 2002 nadobudol účinnosť nový Zákonník práce a tak neviem, či náhodou sa na dovolenku z roku 2001 nevzťahujú ustanovenia všeobecne záväzných predpisov, ktoré boli novým Zákonníkom práce zrušené. Treba asi pozorne preštudovať prechodné ustanovenia súčasného Zákonníka práce. V otázke poskytovania dovolenky po materskej a rodičovskej dovolenke došlo v novom Zákonníku práce k "posunu" oproti pôvodným predpisom.
jankasm
26.10.06,10:21
Zle som to pochopila a zle som sa vyjadrila. Pomýlila som si dovolenku, na ktorú bol nárok pred RD s dovolenkou počas RD. Ospravedlňujem sa.

To je OK. ;)
zdemic
26.10.06,10:22
OK, toto všetko chápem. Aj to viem, ze tych 29,5 dňa plus este asi 1/12 v ďalšom roku jej patria. Tiež nárok na dovolenku jej v ďalších rokoch nevznikne, keďže je cely čas na rodičovskej dovolenke. A tým, že už je päť rokov na rodičovskej dovolenke sa jej aj tie dni vykratili... Alebo som už do tohto naozaj blbá...
Tweety
26.10.06,10:26
V roku 2002 nadobudol účinnosť nový Zákonník práce a tak neviem, či náhodou sa na dovolenku z roku 2001 nevzťahujú ustanovenia všeobecne záväzných predpisov, ktoré boli novým Zákonníkom práce zrušené. Treba asi pozorne preštudovať prechodné ustanovenia súčasného Zákonníka práce. V otázke poskytovania dovolenky po materskej a rodičovskej dovolenke došlo v novom Zákonníku práce k "posunu" oproti pôvodným predpisom.
Prechodné ustanovenia
§ 251

(1) Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred 1. aprílom 2002, ak nie je ďalej ustanovené inak. Nároky, ktoré z nich vznikli, a právne úkony urobené pred 1. aprílom 2002 sa posudzujú podľa doterajších predpisov.
jankasm
26.10.06,10:26
áno, prepáč. To bola iná zamestnankyňa. Rodičák začal 31.3.2002. Ešte raz sa ospravedlňujem a naozaj ďakujem za pomoc.

Takže ak 31.3.2002 tak tam pravdepodobne bude nárok asi na 2/12 (nemám pri sebe kalendár z roku 2002, takže pre istotu si pozri pracovné dni, za každých 22 pracovných dní 1/12).
Alebo asi inak, tam to pravdepodobne bude vychádzať, že bude mať odpracovaných 60 dní. Ak áno, tak potom je tam nárok na celoročnú dovolenku za rok 2002 a budeš ju krátiť počas RD tak ako sme písali v predchádzajúcich príspevkoch (za prvých 100 pracovných dní RD o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12)

Ale ako písal endrju, neviem ako to bolo s tou zmenou zákona v roku 2002, vtedy som bohužiaľ ešte mzdy nerobila. :(
endrju
26.10.06,10:27
OK, toto všetko chápem. Aj to viem, ze tych 29,5 dňa plus este asi 1/12 v ďalšom roku jej patria. Tiež nárok na dovolenku jej v ďalších rokoch nevznikne, keďže je cely čas na rodičovskej dovolenke. A tým, že už je päť rokov na rodičovskej dovolenke sa jej aj tie dni vykratili... Alebo som už do tohto naozaj blbá...
Nárok na dovolenku z roku 2001 nesmieš krátiť z dôvodov, ktoré vznikli v inom roku ako je rok 2001. ;)
Nárok na dovolenku z roku 2002 nesmieš krátiť z dôvodov, ktoré vznikli v inom roku ako je rok 2002. ;) ;)
... ;) ;) ;)
Tweety
26.10.06,10:28
OK, toto všetko chápem. Aj to viem, ze tych 29,5 dňa plus este asi 1/12 v ďalšom roku jej patria. Tiež nárok na dovolenku jej v ďalších rokoch nevznikne, keďže je cely čas na rodičovskej dovolenke. A tým, že už je päť rokov na rodičovskej dovolenke sa jej aj tie dni vykratili... Alebo som už do tohto naozaj blbá... Ako vykrátili, nerozumiem?
jankasm
26.10.06,10:29
OK, toto všetko chápem. Aj to viem, ze tych 29,5 dňa plus este asi 1/12 v ďalšom roku jej patria. Tiež nárok na dovolenku jej v ďalších rokoch nevznikne, keďže je cely čas na rodičovskej dovolenke. A tým, že už je päť rokov na rodičovskej dovolenke sa jej aj tie dni vykratili... Alebo som už do tohto naozaj blbá...

No v tom ďalšom roku to asi nebude len 1/12. Pozri môj predchádzajúci príspevok.
A neviem čo myslíš tým vykrátením počas rodičovskej dovolenky. Jednoducho keď je celý rok na RD, tak nič neodpracuje, teda žiadny nárok na dovolenku nevznikne.
zdemic
26.10.06,10:30
Ďakujem veľmi pekne, som rada, že niečo také ako je Porada existuje a hlavne, že sú tu ľudia, ktorí toho veľa vedia a hlavne že radi pomôžu. Ešte raz ďakujem...
Iveta Matlovičová
26.10.06,14:20
pridám sa do témy, môže zamestnkyna požiadať o vyčerpanie dovolenky po ukončení materskej dovolenky ? ked si vyčerpe riadnu dovolenku chce nastupiť na rodičovskú dovolenku ...
Zita4
26.10.06,17:44
pridám sa do témy, môže zamestnkyna požiadať o vyčerpanie dovolenky po ukončení materskej dovolenky ? ked si vyčerpe riadnu dovolenku chce nastupiť na rodičovskú dovolenku ...
Samozrejme, ak zamestnankyňa požiada, zamestnávateľ jej poskytne zostatok dovolenky (prihlási a odhlási na SP a ZP) a potom poskytne rodičovskú dovolenku.
azuz
27.10.06,04:36
Samozrejme, ak zamestnankyňa požiada, zamestnávateľ jej poskytne zostatok dovolenky (prihlási a odhlási na SP a ZP) a potom poskytne rodičovskú dovolenku.
Súhlasím a len doplním, že rodičovský príspevok môže poberať aj počas čerpania dovolenky na zotavenie (ak dieťa nedá do štátnej škôlky príp. jasiel), tak nech si oň po ukončení MD požiada na príslušnom úrade.
Iveta Matlovičová
27.10.06,04:57
Súhlasím a len doplním, že rodičovský príspevok môže poberať aj počas čerpania dovolenky na zotavenie (ak dieťa nedá do štátnej škôlky príp. jasiel), tak nech si oň po ukončení MD požiada na príslušnom úrade.

T.z. že zamestnankyna ak nedá dieťa do školy financ. zo štátneho rozpočtu sa môže kludne zamestnať napr. na skrátený úvazok a poberat pritom rodičovský príspevok. Zaraduje sa potom do evidenčného stavu, a čo potom s poisťovnami, prihlásim ju potom do SP a ZP ?
1. je na rodičovskej dovolenke - teda je tu prerušenie SP ale
2. zároven pracuje na skrátený úvazok a riadne z neho odvádza odvody, t.z. že na RL FO ukončim prerušenie SP ?
Zita4
27.10.06,06:23
T.z. že zamestnankyna ak nedá dieťa do školy financ. zo štátneho rozpočtu sa môže kludne zamestnať napr. na skrátený úvazok a poberat pritom rodičovský príspevok. Zaraduje sa potom do evidenčného stavu, a čo potom s poisťovnami, prihlásim ju potom do SP a ZP ?
1. je na rodičovskej dovolenke - teda je tu prerušenie SP ale
2. zároven pracuje na skrátený úvazok a riadne z neho odvádza odvody, t.z. že na RL FO ukončim prerušenie SP ?
Presne tak. Môže pracovať aj na plný úväzok, aj ako SZČO. Len o dieťa musí byť postarané mimo štátnej škôlky.
azuz
27.10.06,07:57
1. je na rodičovskej dovolenke - teda je tu prerušenie SP

Môže to byť tak, že:
1. Je na rodičovskej dovolenke u jedného zamestnávateľa - tam je prerušenie a u druhého zamestnávateľa pracuje na kratší úväzok - tam je normálne v evidenčnom stave a je prihlásená do SP aj ZP (nemá prerušenie).
2. Má len jedného zamestnávateľa, u ktorého robí na kratší úväzok počas poberania rodičovského príspevku. Vtedy nie je na rodičovskej dovolenke, teda nie je prerušenie poistenia a je normálne prihlásená do SP a ZP.
MMM
30.10.06,07:21
Ja by som k tejto teme pridala este otazku, ci si moze alikvotnu cast dovolenky, na ktoru jej vznikne narok v r. 2007 napr. od februara, ked nastupi na MD, vycerpat p r e d nastupom na matersku teda napriklad v januari.
Dakujem
jankasm
30.10.06,07:35
Ja by som k tejto teme pridala este otazku, ci si moze alikvotnu cast dovolenky, na ktoru jej vznikne narok v r. 2007 napr. od februara, ked nastupi na MD, vycerpat p r e d nastupom na matersku teda napriklad v januari.
Dakujem

Áno, môže. Keďže u Vás nastupuje na MD tak máte istotu, že najbližšieho pol roka odrobí, a preto si môže vyčerpať aj dovolenku, na ktorú jej vznikne nárok napr. až o 3 mesiace. ;)
Robí sa to tak bežne aj u normálnych zamestnancov, s tým, že ak si napr. vyčerpá dovolenku, na ktorú mu nevznikne nárok (napr. keď nečakane ukončí pracovný pomer) tak musí vrátiť náhradu za prečerpanú dovolenku.
Iveta Matlovičová
30.10.06,08:46
Môže to byť tak, že:
1. Je na rodičovskej dovolenke u jedného zamestnávateľa - tam je prerušenie a u druhého zamestnávateľa pracuje na kratší úväzok - tam je normálne v evidenčnom stave a je prihlásená do SP aj ZP (nemá prerušenie).
2. Má len jedného zamestnávateľa, u ktorého robí na kratší úväzok počas poberania rodičovského príspevku. Vtedy nie je na rodičovskej dovolenke, teda nie je prerušenie poistenia a je normálne prihlásená do SP a ZP.

ok ale zoberme prípad 2, že má len jedného zamestnávateľa, t.z. že ukončím prerušenie SP na registračnom liste, táto pracovníčka berie plat, ale zároveň aj rodičovský príspevok (dieťa nie je v štátnej školke) a taktiež na RL FO ukončením dátum ukončenie RD ? Pochopila som ťa správne ?
jankasm
30.10.06,09:14
ok ale zoberme prípad 2, že má len jedného zamestnávateľa, t.z. že ukončím prerušenie SP na registračnom liste, táto pracovníčka berie plat, ale zároveň aj rodičovský príspevok (dieťa nie je v štátnej školke) a taktiež na RL FO ukončením dátum ukončenie RD ? Pochopila som ťa správne ?

Už tu to bolo pár krát spomínané: rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok je niečo iné, takže rodičovský príspevok môže poberať aj keď má ukončenú rodičovskú dovolenku.
Takže áno, normálne jej na RLFO ukončíš aj prerušenie aj ukončenie RD. ;)
Iveta Matlovičová
31.10.06,05:57
Už tu to bolo pár krát spomínané: rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok je niečo iné, takže rodičovský príspevok môže poberať aj keď má ukončenú rodičovskú dovolenku.
Takže áno, normálne jej na RLFO ukončíš aj prerušenie aj ukončenie RD. ;)

dakujem za trpezlivosť, táto odpoveď je úplne jednoznačná:-))
laila
08.11.06,09:47
Prechodné ustanovenia
§ 251

(1) Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred 1. aprílom 2002, ak nie je ďalej ustanovené inak. Nároky, ktoré z nich vznikli, a právne úkony urobené pred 1. aprílom 2002 sa posudzujú podľa doterajších predpisov. chcela by som vediet,
ci pracovnicka, ktora od r.2000 je na materskej, a nemala si kedy vycerpat dovolenku z r. 2000 pretoze pokracovala na RD, potom dalsia MD, dalsia RD, dalsia MD a dalsia RD az k dnesnemu dnu, ci to mam chapat ze dovolenka z r. 2000 jej neprepadne?, ale sa spocitava s dalsou dovolenkou, ktora jej vznikne za dalsie MD?