gabipat
26.10.06,12:53
Potrebujem komplet všetko čo sa týka nerovnomerného pracovného času.
Naši zamestnanci pracujú dvojtýždňovy turnus 72 hod. to je v jednom týždni 2 dni po 12 hod. a v druhom týždni 3 dni po 12 hod. a 2 dni po 6 hod. (sobota nedeľa). (napr. september 2006 odprac. 16 dni/162 hod. ) Chcela by som vedieť aky by mal byť mesačný fod pracovnej doby vraj by sa malo všetko prepočítavať cez koeficient (napr. 72:14=5,14) september 30 dni / 154,2 hod? Normalne odpracované hodiny mám si viesť len na papieri a raz za 4 mesiace mám im to vyrovnať buď cez nadčas alebo neviem čo? Ďalej ako mám platiť dovolenku a aký by mali mať nárok dovolenky ( pri 4 týždňoch 28 dni, pri 5 týždňoch 35 dni?), či sa majú platiť príplatky za soboty nedele (vraj nie lebo je to ich bežný deň?), náhrady a príplatky za sviatky (len ak pracujú, tak normálne odpracovaný deň plus príplatok ak nepracujú nič?) a podobne, čo koľvek nové o nervnomernom pracovnom čase ocením, poskytovateľ mzdového programu mi poradil, že všetko v programe si mám prepisovať ručne. Ešte možem to zmeniť v priebehu roka robilo sa to celkom ináč.
JNOVAK
26.10.06,11:40
Chcete celkom dost na jedno zakusnutie. Aspoň dačo:
1. Fond. Nerovnomerný rozvhr pracovnej doby (RPD) by mal byť navrhnutý tak, aby sa v roku minimálne líšil od riadneho rozvrhu. RPD má spravidla viac hodín. To je nadčas, ktorý nemožno nútiť čerpať. Preto priebežne vzniknutý nadčas môže zamestnanec čerpať formou tzv. klzavého voľna. Je to spravidla celá smena, počas ktorej zamestanec nepríde, ale nejedná sa o neprítomnosť, ale zníženie fondu. Stretol som sa aj s tzv. vloženou smenou - opakom klzáku.
2. Práca vo sviatok. Zaradenie na RPD znamená automatický príkaz práce vo sviatok. To môže priniesť rozbroje, keď je v stredu sviatok, úradníci sú doma s náhradou za sviatok, ale robotník s RPD musí prísť do práce (lepší prípad) alebo ostáva doma, keď nemá smenu a nemá za sviatok nič.
3. Čerpanie dovolenky. Čerpá sa po hodiných a prepočítava na pracovné dni podľa rovnomerného rozvrhu.
4. Nemoc. Kým sa nezaviedlo platenie nemoce na kalendárne dni, bol to poriadny problém. Teraz nemoc je úplne rovnaká ako pre riadneho zamestnanca.
Marína
26.10.06,13:16
... Ďalej ako mám platiť dovolenku a aký by mali mať nárok dovolenky ( pri 4 týždňoch 28 dni, pri 5 týždňoch 35 dni?),...
Pri výpočte nároku na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase potrebuješ vychádzaš z
1/ pracovného kalendára(smennosti), t.z., koľko smien má zamestnanec v danom roku odpracovať
2/ výmera dovolenky, na koľko týždňov má zamestnanec nárok(4 resp. 5)
V priloženej tabuľke je uvedený výpočet pre viac období, ktorý jednotlivým zamestnancom vytlačíš a založíš.
JNOVAK
26.10.06,13:42
Marína, myslíte, že tabuľka bude dobre fungovať ak smeny môžu mať porôzne od 4 do 16 hodín? Ja asi ostanem pri prepočte cez hodiny rovnomerného rozvrhu. Zákonník práce sa z problematiky čerpania dovolenky v podstate vyzul. Baví sa len o týždňoch (7 dni), ale dovolenka sa čerpá po dňoch a aspoň u mňa aj po hodinách aj u riadnych pracovníkov.
gabipat
26.10.06,16:05
Takže ten koeficient nema nič spoločne s prepočtami a fond pracovného času bude napr. tých 16 zmien / 162 hodín kedže mal celý mesiac odpracovaný podla planovaných zmien?
Marína
27.10.06,07:12
Marína, myslíte, že tabuľka bude dobre fungovať ak smeny môžu mať porôzne od 4 do 16 hodín? Ja asi ostanem pri prepočte cez hodiny rovnomerného rozvrhu. Zákonník práce sa z problematiky čerpania dovolenky v podstate vyzul. Baví sa len o týždňoch (7 dni), ale dovolenka sa čerpá po dňoch a aspoň u mňa aj po hodinách aj u riadnych pracovníkov. JNOVAK, ak zamestnanec nemá pracovný čas rozvrhnutý rovnomerne(a to je Tvoj prípad-rôzne dni, rôzne hodiny), tak pre výpočet dovolenky použi uvedený výpočet. Zamestnanec pri NRPČ nemôže mať taký istý počet dní dovolenky ako pri RRPČ, pretože odpracuje iný počet smien. Napr.
V r.2006 RRPČ = 247 dní(260 dní platených, t.z. so sviatkami)
V r.2006 NRPČ = 182 dní(párny týždeň-3 dni, nepárny-4 dni)
To znamená,že nemôže mať rovnaký počet dní dovolenky pri rôznom počte odpracovaných dní.
Nebudeš postupovať správne, ak zamestnancom s NRPČ poskytneš 20 resp. 25 dní dovolenky.
Presvedčí Ťa ZP?
§ 104
Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§ 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.
Čo sa týka náhrad za dovolenku pri NRPČ, pozri si:
http://www.porada.sk/t24428-dovolenka-vypocet-pri-nerovn-rozvrh-prac-case.html?highlight=Dovolenka-v%FDpo%E8et
a odborný článok od somij:
http://www.porada.sk/t24609-rozvrhnutie-pracovnho-asu-a-dovolenka-pri-nerovnomerne-rozvrhnutom-pracovnom-ase.html
Netka
27.10.06,07:27
Myslím, že NPČ sťažuje prácu mzdárok, je to náročné aj na kontrolu.

Nedá sa to nejak obísť, napr. mesačnou mzdou. Aby to nebolo také komplikované?
Nemá niekto skúsenosť?
Marína
27.10.06,07:35
Nevidím veľký problém, ak je vhodný soft, kde si vieš nahodiť pracovný kalendár(smennosť), z ktorého Ti načíta do miezd počet dní a hodín za daný mesiac. Nárok na dovolenku si vypočítaš v už uvedenej tabuľke.
tibor1000
07.07.09,11:33
Zdravím Vás poraďáci.
Chcel by som sa s Vami prosím poradiť ohľadne § 87,konkrétne:
pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je možné takto fungovať max 4 mesiace,príp.12 mesiacov..
:confused:
čo robiť v prípade,že takto potrebuje firma fungovať dlhšie,a zamestnanec nenamieta?je to možné,alebo treba takýto prípad nejako právne ošetriť?

ďakujem moc
tibor1000
08.07.09,07:58
Zdravím Vás poraďáci.
Chcel by som sa s Vami prosím poradiť ohľadne § 87,konkrétne:
pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je možné takto fungovať max 4 mesiace,príp.12 mesiacov..
:confused:
čo robiť v prípade,že takto potrebuje firma fungovať dlhšie,a zamestnanec nenamieta?je to možné,alebo treba takýto prípad nejako právne ošetriť?

ďakujem moc
posúvam
mzdarka renca
08.07.09,08:05
Zdravím Vás poraďáci.
Chcel by som sa s Vami prosím poradiť ohľadne § 87,konkrétne:
pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je možné takto fungovať max 4 mesiace,príp.12 mesiacov..
:confused:
čo robiť v prípade,že takto potrebuje firma fungovať dlhšie,a zamestnanec nenamieta?je to možné,alebo treba takýto prípad nejako právne ošetriť?

ďakujem moc

Samozrejme, že môžu na neobmedzený čas zamestnanci pracovať nerovnomerne. Musíš im ale spraviť pracovný kalendár a bude to ok.
tibor1000
08.07.09,08:08
Samozrejme, že môžu na neobmedzený čas zamestnanci pracovať nerovnomerne. Musíš im ale spraviť pracovný kalendár a bude to ok.
Ďakujem Ti Renča.Môžeš mi prosím bližšie vysvetliť ten "pracovný kalendár"?
Myslíš na celý rok zaznamenať hodiny a pracovné dni?
Tento zamestnanec má už v pracovnej zmluve uvedené,ktoré dni koľko pracuje.Je to takto nemenné počas celého trvania jeho pracovnej zmluvy
Marína
08.07.09,09:12
Ďakujem Ti Renča.Môžeš mi prosím bližšie vysvetliť ten "pracovný kalendár"?
Myslíš na celý rok zaznamenať hodiny a pracovné dni?
Tento zamestnanec má už v pracovnej zmluve uvedené,ktoré dni koľko pracuje.Je to takto nemenné počas celého trvania jeho pracovnej zmluvy
Tibor, tu http://www.porada.sk/t25736-pracovny-cas.html som ti to vysvetľovala, myslela som, že si porozumel, ak to tak nie je, škoda, že si sa nepýtal v danej téme, bola by ucelenejšia.
V tomto príspevku http://www.porada.sk/1067650-post16.html som ti navrhla možné riešenie pracovného kalendára, nepodarilo sa ti ho vytvoriť? Ak nie, skúsime nájsť riešenie.
rodina1
22.10.09,07:39
Dobrý deň. V týchto témach som sa dočítala, že podľa § 90 ods. 9 ZP je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancom rozvrhnutie pracovného času najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň. Pretože u nás ide o pravidelné striedanie zmien a zamestnanci presne vedia, kedy majú nastúpiť do práce, a my nerobíme tento rozpis, je to asi porušenie ustanoveného § ZP? Ak budeme (začneme) dodržiavať literu zákona a určíme zamestnancom rozpis pracovných zmien, môžeme po zamestnancovi požadovať, aby nastúpil na pracovnú zmenu aj mimo určeného rozpisu pracovných zmien? Pýtam sa asi dosť komplikovane, tak na príklade: Zamestnankyni určíme rozpisom zmien, že na budúci týždeň má pracovať v pondelok, utorok, piatok, sobotu a v nedeľu. Môžeme od nej požadovať, aby nastúpila do práce aj napr. v stredu?, alebo miesto utorka nastúpiť napr. vo štvrtok? Ak však zamestnankyňa v uvedený deň z nejakého dôvodu (napr. nemá kde mať deti a pod.) nemôže nastúpiť, môže to zamestnávateľ považovať za porušenie pracovnej disciplíny? Asi nie, že? Pýtam sa preto, lebo zamestnávateľ by chcel so zamestnankyňou ukončiť pracovný pomer v zmysle § 63 ods. 1 písm. e). Ďakujem.
Simcakova
22.10.09,08:13
Zamestnávateľ pri rozvrhov. prac.času musí dbať na viaceré dôležité ustanovenia Zákonníka práce, či sa nám jedná o rovnomerné alebo nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času.Ide napr. o dodržanie maximálnej doby trvania zmeny, ktorú môže zamestnanec vykonávať. Zároveň musí rozvrhnúť im pracovný čas, resp. zmeny tak, aby zamestnancovi zabezpečil nepretržitý denný odpočinok a tiež nepretržitý odpočinok v týždni. Je preto dôležité mať vopred určený rozvrh prac.zmien, aby aj zamestnanec vedel sa zariadiť. Podľa môjho názoru nemôže ju zamestnávateľ prepustiť pre porušenie prac.discipl., keď v daný deň jej vyšlo voľno a má nárok na odpočinok. Iné by bolo ak by nenastúpila do zmeny, kedy pracovať mala a zároveň sa neospravedlnila...
matata77
16.12.09,07:33
Samozrejme, že môžu na neobmedzený čas zamestnanci pracovať nerovnomerne. Musíš im ale spraviť pracovný kalendár a bude to ok.
Zdravim,
s niecom podobnym sa trapim aj ja a mam par otazok:
1. pracovny kalendar mame v exceli a tam sa sleduje aj dochadzka, staci to takto? (inak pouzivame Softip, ale nechce sa nam to nahadzovat aj tam, pretoze mame vela roznych kalendarov a chceme im platit klasicku mesacnu mzdu a Softip by to potom zacal kadejako prepocitavat)
2. neporusime tym nic, ak budeme davat a preplacat dovolenku podla klasickeho naroku a aj preplacat sviatky? V podstate by to malo byt akesi "odskodnenie" za to, ze zamestnanci maju naozaj velmi nepravidelne rozvrhnute tyzdne a v nicom ich tym neukratime, skor naopak.
3. ako to upravit pisomne? Staci dodatok k zmluve, ze pracovny cas je rozvrhnuty nerovnomerne? Pripadne doplnit narok na dovolenku, preplacanie sviatkov a pod... Alebo treba pridat aj kalendar?
Velmi pekne dakujem za pomoc.
mata
LKV
08.03.10,13:01
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či je nutné pri nerovnomernom pracovnom čase písomne vopred naplánovať hodiny a dni, ktoré budú odpracované. Nestačí stanoviť fond pracovného času, ktorý bude musieť zamestnanec odpracovať za určité obdobie, napr. 4mesiace? Fond práce za jednotlivé dni by sa menil v závislosti od potreby práce, resp. od zákaziek. Je ťažké určiť dopredu kedy bude práca a kedy nie, záleží to od zákaziek.

Taktiež by som Vás chcela poprosiť, či by mi niekto nevysvetlil rozdiel medzi flexibilným a nerovnomerným pracovným časom. Zdá sa mi to podobné, len pri nerovnomernom prac. čase sa zrejme musí konkrétne naplánovať koľko a kedy budú zamestnanci pracovať.

Za odpovede Vám vopred veľmi pekne ďakujem:-) Už som z toho všetkého popletená a nechcem urobiť žiadnu chybu, tak sa obraciam na Vás:)

Ľubica
Laco-monter
08.03.10,13:08
Podľa mńa sú ťulpasi , títo zamestnaci keď pristupia na takýto prac.čas a 1/2 mesiaca sedia doma.

Ak by pracovali "na živnosť" tak za 280 odpracovaných hodín zarobia 3x viac ako teraz a ešte majú v mesiaci 6 dní voĺna .
Marína
08.03.10,20:22
Podľa mńa sú ťulpasi , títo zamestnaci keď pristupia na takýto prac.čas a 1/2 mesiaca sedia doma.

Ak by pracovali "na živnosť" tak za 280 odpracovaných hodín zarobia 3x viac ako teraz a ešte majú v mesiaci 6 dní voĺna .
Prepáč, ale poradil si, len čo je pravda.:rolleyes:

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či je nutné pri nerovnomernom pracovnom čase písomne vopred naplánovať hodiny a dni, ktoré budú odpracované. Nestačí stanoviť fond pracovného času, ktorý bude musieť zamestnanec odpracovať za určité obdobie, napr. 4mesiace? Fond práce za jednotlivé dni by sa menil v závislosti od potreby práce, resp. od zákaziek. Je ťažké určiť dopredu kedy bude práca a kedy nie, záleží to od zákaziek.

Taktiež by som Vás chcela poprosiť, či by mi niekto nevysvetlil rozdiel medzi flexibilným a nerovnomerným pracovným časom. Zdá sa mi to podobné, len pri nerovnomernom prac. čase sa zrejme musí konkrétne naplánovať koľko a kedy budú zamestnanci pracovať.

Za odpovede Vám vopred veľmi pekne ďakujem:-) Už som z toho všetkého popletená a nechcem urobiť žiadnu chybu, tak sa obraciam na Vás:)

Ľubica
Ak každý zamestnanec nebude mať vystavený kalendár(určenú zmennosť) min. na kalendárny rok, nebudeš mu vedieť vypočítať nárok na dovolenku, tiež musíš odsledovať, aby bolo dodržané ustanovenie § 87 ZP (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#85), dtto §§ 88, 89, 85a, 92, 93. V tejto téme do prísp. 3 som vložila tabuľku pre výpočet dovolenky pri NRPČ http://www.porada.sk/319206-post3.html
Rozdiel medzi nerovnomerným a pružným pracovným časom je dobre popísaný v ZP(§§ 87 a 88), len by som ho tu opisovala, nájdeš tu http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#92
Laco-monter
08.03.10,20:39
[QUOTE=Marína;1328296]Prepáč, ale poradil si, len čo je pravda.:rolleyes:

Ďakujem za uznanie.

Všímam si O ČOM je ŽIVOT.
LKV
11.03.10,10:33
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď:-)
Laco, nemôžeme predsa zamestnancom prikázať, aby išli na živnosť. Chceme nájsť čo najvhodnejšie riešenie pre obe strany.
Iveta Matlovičová
16.04.10,11:00
Pri výpočte nároku u zamestnanca s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom je možné použiť vzorec (bol tu spomínaný aj na porade), kde sa podelí celkový počet odpracovaných dní/pracovných zmien počtom týždňov v danom roku, teda: 170 : 52 = 3,269 (3 pracovné zmeny/dni pripadajú v priemere na jeden týždeň).

Konkrétne sa mi jedná o zamestnanca, ktorý pracuje v 12-hodinových zmenách, kde počítam dovolenku podľa vzorca tak, že:
a) ak má zamestnanec v príslušnom roku nárok na dovolenku v rozsahu 4 týždňov, výpočet dovolenky bude: 3,269 x 4 = 13 dní; keby som ale urobila prepočet ako 20 dní x 7,5 hod. = 150 hodín / 11,5 hod. = 13 dní
b) ak má zamestnanec v príslušnom roku nárok na dovolenku v rozsahu 5 týždňov, výpočet dovolenky bude: 3,269 x 5 = 16,5 dní, keby som urobila prepočet ako 25 dní x 7,5 hod. = 187,5 hodín / 11,5 hod. = 16,3 dňa, vzniká tu rozdiel 0,3 dňa

Na porade bol prepočet uvedený ako 20 dní (25) x 8 hodín = 160 (200) : 12 = 13,5 (16,5) dňa, nemá sa však pri prepočte pri zmene odpočítať 0,5 hodiny na obed ? Čo si o tom myslíte ? Ďakujem za Vaše názory a skúsenosti z praxe.:)
Marína
16.04.10,19:45
časť citátu:


....................
Na porade bol prepočet uvedený ako 20 dní (25) x 8 hodín = 160 (200) : 12 = 13,5 (16,5) dňa, nemá sa však pri prepočte pri zmene odpočítať 0,5 hodiny na obed ? Čo si o tom myslíte ? Ďakujem za Vaše názory a skúsenosti z praxe.:)
Má. Počíta sa "čistý" pracovný čas.
Neviem, či si si všimla v tejto téme malého pomocníka pre výpočet dovolenky pre NRPČ http://www.porada.sk/319206-post3.html
Iveta Matlovičová
18.04.10,06:09
Ďakujem Marína, vzorec je dobrá pomôcka. Ak však zamestnancovi (12-hodinové pracovné zmeny) priznám dovolenku 20 dní (po 7,5 hodiny) alebo 13 dní (po zaokrúhlení 13,032) po 11,5 hodiny, vzniká tu rozdiel 150 hodín - 149,50 hodín, ako to poriešiť ?

ak bude čerpať dovolenku pri 20 - dňovom nároku, tak za 1 zmenu bude čerpať 1 a pol dňa dovolenky a vyplatím náhradu za 11,5 hodiny (13,5 zmien = 20 dní dovolenky), spolu 150 hodín

ak pri 13 dňovom nároku, tak za 1 zmenu bude čerpať 1 deň dovolenky a vyplatím náhradu za 11,5 hodiny, spolu 149,50 hodín.
Marína
18.04.10,14:45
Ďakujem Marína, vzorec je dobrá pomôcka. Ak však zamestnancovi (12-hodinové pracovné zmeny) priznám dovolenku 20 dní (po 7,5 hodiny) alebo 13 dní (po zaokrúhlení 13,032) po 11,5 hodiny, vzniká tu rozdiel 150 hodín - 149,50 hodín, ako to poriešiť ?
Lenže pri 12 hod. prac. zmenách jeho fond prac. dní v roku je nižší ako fond prac. dní pri 7,5 hod. zmenách, kedy odpracuje 5 dní v týždni.
ak bude čerpať dovolenku pri 20 - dňovom nároku, tak za 1 zmenu bude čerpať 1 a pol dňa dovolenky a vyplatím náhradu za 11,5 hodiny (13,5 zmien = 20 dní dovolenky), spolu 150 hodín
ak pri 13 dňovom nároku, tak za 1 zmenu bude čerpať 1 deň dovolenky a vyplatím náhradu za 11,5 hodiny, spolu 149,50 hodín.
Náhradu dovolenky vyplatíš za toľko hodín, koľko by zamestnanec v daný deň odpracoval, ak by dovolenku nemal. Ak 12 hod., nárok na náhradu za 12 hod.

Modrým.
Iveta Matlovičová
22.04.10,06:48
"Lenže pri 12 hod. prac. zmenách jeho fond prac. dní v roku je nižší ako fond prac. dní pri 7,5 hod. zmenách, kedy odpracuje 5 dní v týždni."

Mne ide o ten rozdiel 0,5 hodiny, ku ktorému sa dostaneme po prepočte dovolenky na 13 dní:
Pri 12 hod.zmenách je nárok na dovolenku 13 dní, keď vyčerpá celú dovolenku patrí mu náhrada za 11,5 hodiny x 13 dní, celkovo bude mať vyplatenú náhradu za 149,5 hodiny, keby sme však dovolenku neprepočítali a nechali mu nárok na 20 dní a on by si ju čerpal po 1 1/2 dňa, tak bude mať vyplatenú náhradu za 150 hodín, o 0,5 hodiny viac, v druhom prípade je to pre zamestnanca výhodnejšie:

čerpá 1,5 dňa dovolenky (za jednu zmenu)... patrí mu náhrada za 11,5 hodiny
čerpá 1,5 dňa dovolenky (za jednu zmenu)... patrí mu náhrada za 11,5 hodiny
čerpá 1,5 dňa dovolenky (za jednu zmenu)... patrí mu náhrada za 11,5hodiny .....
......
vyčerpá 19,5 dňa dovolenky (13 zmien) a vyplatí sa náhrada za 13 x11,5 = 149,5 hodiny + ešte 0,5 dňa dovolenky (?0,5 h. chýba do fondu 150 h.) a vyplatí sa náhrada za 0,5 dňa čerpania dovolenky

v nepretržitej prevádzke môže byť pracovný čas najviac 37,5 hodiny týždenne, takže ak nárok 20 dní na dovolenku vynásobím 7,5 hod., jeho nárok na 150 hodín by mal byť zachovaný, fakt neviem:o
pefu
08.10.10,10:28
skúsim z iného pohľadu:
prečo má zamestnanec s NRPČ fond PČ väčší než zamestnanec s RPČ? KOnkrétne 09/2010: RPČ 160 hodín, NRPČ 176 hodín?
Benko
10.10.10,06:39
Ahoj, prosím vás, zamestnanec robí 11 hodín denne, sviatok zostane doma. Počítam mu náhradu sviatku 7,75 hod tak ako aj čerpanie dovolenky. Je to správne?
rodina1
10.10.10,06:57
Ahoj, prosím vás, zamestnanec robí 11 hodín denne, sviatok zostane doma. Počítam mu náhradu sviatku 7,75 hod tak ako aj čerpanie dovolenky. Je to správne?
Aký má fond pracovného času? Má hodinovú alebo mesačnú mzdu?
Benko
10.10.10,07:33
Má hodinovú mzdu, má rozpis zmien na mesačnú normu. V programe mu automaticky ťahá normu hodín do výplaty. No keď nad tým rozmýšľam, ak z kalendára vymažem 2 zmeny po 11 hodín, tak by mu mali chýbať hodiny, lenže tým, že program ťahá do výplaty normu hodín, nechýba mu nič, automaticky mu vyskočí 2x7,75 náhrada mzdy a ostatné hodiny do normy má zaplatené akoby ich odrobil.
mzdarka renca
10.10.10,08:20
Ahoj, prosím vás, zamestnanec robí 11 hodín denne, sviatok zostane doma. Počítam mu náhradu sviatku 7,75 hod tak ako aj čerpanie dovolenky. Je to správne?

má na ten sviatok pracovať podľa kalendára, resp. má mať v ten deň zmenu? ak áno, tak ak máš korektne na celý rok nahratý prac. kalendár, tak náhrada za sviatok je 11 hod., nie 7,75 hod.
mzdarka renca
10.10.10,08:24
skúsim z iného pohľadu:
prečo má zamestnanec s NRPČ fond PČ väčší než zamestnanec s RPČ? KOnkrétne 09/2010: RPČ 160 hodín, NRPČ 176 hodín?

možno, kôli ročnému prac. kalendáru, a na potvoru to v tom septembri tak vyšlo, aj keď neviem, na čo, koho sa pýtaš a ako si došiel na tieto čísla?
rodina1
10.10.10,08:25
Má hodinovú mzdu, má rozpis zmien na mesačnú normu. V programe mu automaticky ťahá normu hodín do výplaty. No keď nad tým rozmýšľam, ak z kalendára vymažem 2 zmeny po 11 hodín, tak by mu mali chýbať hodiny, lenže tým, že program ťahá do výplaty normu hodín, nechýba mu nič, automaticky mu vyskočí 2x7,75 náhrada mzdy a ostatné hodiny do normy má zaplatené akoby ich odrobil.
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok.

Ak v uvedený sviatok mala byť jeho pracovná smena, a on nepracoval, z dôvodu, že je sviatok, tak mu patrí náhrada v zmysle uvedeného §.

Neviem však, prečo uvažuješ o náhrade za 7,75 hod, keď píšeš, že denne pracuje 11 hodín.
Benko
10.10.10,15:07
No lebo mal plánované zmeny dňa 13. dňa 15. dňa 18. po 11 hodín.
A zobral dovolenku na toho 15.9. aby bol 4 dni doma. A teraz sa tu trápim, koľko dovolenky a koľko sviatok. Lebo na 15.9. mu nemôžem napísať dovolenku, to som sa dočítala na porade. No tak mu musím dať dovolenku na plánované voľno a na toho 15.9. náhradu mzdy. Alebo pletiem dve veci?
mzdarka renca
10.10.10,15:22
No lebo mal plánované zmeny dňa 13. dňa 15. dňa 18. po 11 hodín.
A zobral dovolenku na toho 15.9. aby bol 4 dni doma. A teraz sa tu trápim, koľko dovolenky a koľko sviatok. Lebo na 15.9. mu nemôžem napísať dovolenku, to som sa dočítala na porade. No tak mu musím dať dovolenku na plánované voľno a na toho 15.9. náhradu mzdy. Alebo pletiem dve veci?

pletieš dve veci. na 15.9. má náhradu príjmu za sviatok 11 hod. a dovolenka je 0 hod., resp. dní.

- má to dobre premyslené;):)
Benko
10.10.10,16:01
Ďakujem za diskusiu. A ešte mi prosím ppovedzte, že keby mal tak dovolenku od 1.9. do 17.9. 2010, tak aj tak by som počítala náhradu mzdy 2X 11 hodín? Vychádza zmena aj na 1.9. aj na 15.9.
rodina1
10.10.10,16:38
áno
Benko
11.10.10,08:00
No to sa mi vôbec nepáči. A ešte rozmýšľam nad tým, že keď v januári naplánuje zamestnávateľ zmeny na celý rok a vynechá platené sviatky, tam nebude plánovať zmeny. Tie sviatky môže vykryť brigádnikmi a npr. sú vianoce alebo veľká noc, kde je prevádzka zatvorená. Musí na tieto dni plánovať zmeny aj keď vie, že bude zatvorené?
mzdarka renca
11.10.10,08:02
No to sa mi vôbec nepáči. A ešte rozmýšľam nad tým, že keď v januári naplánuje zamestnávateľ zmeny na celý rok a vynechá platené sviatky, tam nebude plánovať zmeny. Tie sviatky môže vykryť brigádnikmi a npr. sú vianoce alebo veľká noc, kde je prevádzka zatvorená. Musí na tieto dni plánovať zmeny aj keď vie, že bude zatvorené?

nie, nemusí na tieto dni naplánovať zmenu.
pefu
11.10.10,14:15
inak: zamestnanci s NRPČ sa chodia pravidelne pýtať, prečo vlastne musia odrobiť viac hodín než zamestnanci s RPČ. Fond pracovného času je x hodín, no pre RPČ je v rámci tých x hodín niekoľko hodín platených sviatkov, NRPČ však nemajú nárok na mzdu za sviatok, ak ho neodpracujú. Konkrétne september 2010: fond PČ 176 vrátane 2 plat. sviatkov. Prac. s RPČ reálne odpracuje 160 hodín, pracovník s NRPČ musí odpracovať 176 hodín. A takto to je v každom "sviatkovom" mesiaci.
Ja odpovedám, že za reálnu prácu vo sviatok majú príplatky a všeobecne majú viac dní voľna. Neviem, či správne, ale mám v tom ešte stále mierne nejasne, aj napriek prečítaniu všetkým príspevkov na porade, o ZP s komentármi nehovoriac.
mzdarka renca
11.10.10,14:51
inak: zamestnanci s NRPČ sa chodia pravidelne pýtať, prečo vlastne musia odrobiť viac hodín než zamestnanci s RPČ. Fond pracovného času je x hodín, no pre RPČ je v rámci tých x hodín niekoľko hodín platených sviatkov, NRPČ však nemajú nárok na mzdu za sviatok, ak ho neodpracujú. Konkrétne september 2010: fond PČ 176 vrátane 2 plat. sviatkov. Prac. s RPČ reálne odpracuje 160 hodín, pracovník s NRPČ musí odpracovať 176 hodín. A takto to je v každom "sviatkovom" mesiaci.
Ja odpovedám, že za reálnu prácu vo sviatok majú príplatky a všeobecne majú viac dní voľna. Neviem, či správne, ale mám v tom ešte stále mierne nejasne, aj napriek prečítaniu všetkým príspevkov na porade, o ZP s komentármi nehovoriac.

máš pravdu, ale nedá sa nič robiť, aj keď v podstate fond prac. času majú rovnaký ( 176 a 160+ 16s), ale netreba zabúdať, ak zamestnanec odpracuje sviatok, tak mu patrí aj príplatok za sviatok. Aspoň takto to majú zvýhodnené.

neviem, ako majú rozvrhnuté zmeny tí zamestnanci, ktorí majú NRPČ, tak je aj oveľa ťažšie argumentovať.

PS: toto som zažila, ale zamestnancom som to vysvetlila tak, že je to na ich rozhodnutí, kde a za akých podmienok budú pracovať, že je mi to ľúto, že to tak je, ale nech ich teší aspoň to, že majú vyšší príjem vďaka príplatku za sviatok.
pefu
13.10.10,08:35
Vďaka za názor:) K tým rozvrhom - v predchádzajúcich príspevkoch ma zaujali pracovné kalendáre, ich tvorba na celý rok dopredu. Zamestnanci, o ktorých je reč, pracujú v hoteli a smeny nemôžu mať rozvrhnuté ani len mesiac dopredu, nieto ešte na rok. Potreba práce sa mení zo dňa na deň a vôbec nie len v závislosti od sezóny. Jeden týždeň osmičky, jeden týždeň dvanástky a striedané úplne nepravidelne. Mzdy preto robím nie podľa kalendárov, ale majú mesačnú mzdu podľa zmluvy a rovnako aj dovolenku ako ostatní - s RPČ. Možno to nie je "najkóšer", ale inak si to predstaviť neviem.
IvetaH
13.10.10,10:30
To: Pefu
Už som sa poučila, celý rok som stále prerábala dorábala a išlo mi to fest na nervy. Potom som si to zariadila takto:
Konateľ v prac. zmluve uvedie pracovný čas - týždeň aký a či rovnomerný alebo nerovnomerný. Prevádzkovú dobu podniku poznám, tak mám zamestnancov na 8 hodín 5 dní v týždni a zamestnancov Typ I - čašník obdeň 12 hod, kuchár obdeň 8 hod, čašník obdeň 11 hod. Urobila som si kalendár na celý rok podľa týchto skupín a nech si v skutočnosti chodia do roboty ako chcú, ja dostanem dochádzku, skontrolujem normu hodín, sviatky, dovolenky, pokiaľ to sedí, nič neriešim. Ale sledujem to nie mesačne ale nárastom oproti môjmu naplánovanému kalendáru. Každý mesiac majú zaplatenú mesačnú normu bez rozdielu na to, koľko odrobili. Hodiny do plusu alebo mínusu oproti plánovanému kalendáru dávam konateľovi a ten si dochádzku diriguje. A už nič nedorábam ani neprerábam. Dovolenku majú vypočítanú pri nástupe a hotovo.
nikulik
23.11.18,12:13
Ak môžem ja niečo k nerovnomernému prac.času, neptretržitá prevádzka má mať ustanov.týžd.prac.čas max.37,5, v tom prípade všetko čo odpracuje nad tento ustanov.týžd.prac.čas je pre zamestnanca nadčas, čo v našom prípade je napr.: 12zmienx16dní=192 hod./1mes. takže všetko nad tento 37,5 hod.prac.čas za týždeň bude pre zamestnanca nadčas? chapem to správne? čiže nie je dôležité aký počet zmien výjde v harmonograme zmien, ale dôležitý je ustanov.týžd.prac.čas?