ringlodka
26.10.06,13:39
Kto mi vie poradiť? Som RO zriadená obcou.Vyradený majetok /zo školskej kuchyne/ bol odovzdaný do zberu. Mám príjem,ako ho posúdiť ako bežný príjem na príj.účet 236 223001 41 alebo vytvoriť kapitálový príjem /ak áno tak aký/a následne odviesť zriadovateľovi. ĎAkujem
kvet
27.10.06,04:17
Vychádzajúc z metodického usmernenia k ekonomickej klasifikácie rozpočtovej klasifikácie by som uvedený príjem posúdil ako bežný príjem, ktorý by som zatriedil na podpoložku EK 223 001, pretože v danom prípade sa nejedná o predaj prebytočného majetku, ale o naloženie už s vyradeným majetkom s využitím služieb zberných surovín. Príjem je za službu, nie za majetok.
_______
Ak by sa jednalo o predaj prebytočného majetku, ktorý bol obstaraný z kapitálových výdavkov, vtedy by išlo o kapitálový príjem.

Pekný deň
ringlodka
27.10.06,04:40
Ďakujem květ...velmi pekne....Tvoje odpovede mi v práci velmi pomáhajú:)
Lenuška
27.10.06,04:58
Ahojte,
My sme predali auto - Áviu, za 15.000Sk. Bola v minulosti obstaraná z kapitálových prostriedkov.
Vyradenie : 083/023
Predaj účtujem 311/651

Príjem je kapitálový? Prosím Ťa, "kde sa dočítam" či tento príjem máme odviesť zriaďovateľovi, alebo nemáme?
Pekne ďakujem...
L.
kvet
27.10.06,06:10
Ahoj Lenuška,
presne tak, príjem sa klasifikuje ako kapitálový a zatriedi sa na položku EK 231 - Príjem z predaja kapitálových aktív. Vyplýva to zo skutočnosti, že dlhodobý hmotný majetok - ávia bola obstaraná v kapitálových výdavkov.

Príspevková organizácia nemá povinnosť odvodu príjmov zriaďovateľovi. Túto povinnosť majú len rozpočtové organizácie, pretože podľa zákona o rozpočtových pravidlách rozpočtové organizácie sú svojimi príjmami a výdavkami napojené na rozpočet zriaďovateľa. Príspevkové organizácie sú napojené na rozpočet zriaďovateľa len príspevkom, ktorý mi dáva zriaďovateľ.

Pekný deň
Lenuška
27.10.06,07:36
Ďakujem pekne ....L.
uctovnicka
09.11.06,07:45
Ahojte všetci!
Máme jednu PC učebňu, v ktorej sú počítače morálne už veľmi opotrebované. Žiaci do tejto učebne nechcú chodiť, nakoľko máme ešte jednu s výkonnejšími počítačmi. Uvažovali sme, že by sme na tieto počítače dali vypracovať odborný posudok, na základe ktorého by sme ich ocenili a predali ich za zostatkovú, resp. symbolickú cenu žiakom školy, ktorí by mali o ne záujem. Za získané peniaze by sme mohli kúpiť aspoň 1 kvalitný počítač.
pochemi
17.12.06,05:51
Ahojte všetci,
na škole som bola poverená vykonaníma spracovaním inventarizácie.V čase mojrj PN sa konalo školenie v Bratislave na Gymnáziu na Tomašíkovej ul. Nebol tam niekto z Vás a nepovedal by mi o čom bolo?
Ďakujem za pomoc
marco04
04.09.09,12:48
Mám trochu podobný problém, ale ide o strechu na ZŠ, ktorá bola obstaraná s kapitálky od KŠU a časť od zriadovateľa v r. 2006,avšak táto bola zle spravená a dostala som novú kapitálku na tú istú strechu ako havarijny stav.Tú starú strechu sme strhli, a teraz neviem ako to mám učtovne vyradiť stála 2 000tis. sk. Či treba spraviť nejakú vyradovaciu komisiu, protokol a vyčísliť sumu a či tento materiál zo strechy môžeme odpredať a v akej cene.
Ďakujem
1gabika1
25.11.11,14:55
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, keď sme základná škola a máme navyše lavice a stoličky, môžeme ich predať? Ako pri to postupovať?
AntekaK
01.12.11,05:44
1gabika1 - základná škola má svojho zriaďovateľa a ten má vydané zásady ako nakladať s jeho majetkom, v týchto zásadách by malo byť uvedené, čo má rozpočtová organizácia robiť v prípade prebytočnosti majetku. My sme doposiaľ majetok, ktorý sme mali navyše, nepredávali, skôr sme ho ponúkli inej základnej škole a majetok sa bezplatne previedol. Som zvedavá aj na skúsenosti ostatných poraďákov.
Irona
02.12.11,07:12
Súhlasím s AntekaK. Zriaďovateľ školy (obec, mesto, ...) by mal mať vydané a schválené VZN ako nakladať s majetkom mesta. U nás je zaužívaný taký postup, že keď chceme niečo vyradiť z evidencie majetku, najprv musíme požiadať zriaďovateľa formou návrhu o vyradenie majetku a ten sa nám následne vyjadrí (písomne), či schvaľuje vyradenie majetku z našej evidencie. Ústredná inventarizačná komisia u zriaďovateľa zároveň v tomto schvaľovacom vyjadrení navrhne spôsob likvidácie. A je úplne jedno či ide o drobný majetok alebo dlhodobý majetok.
1gabika1
04.12.11,17:13
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Takže budem musieť obháňať zriaďovateľa, skúsim uvidím čo mi povedia :-)