Gira
03.12.04,11:19
Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Jozef Mihál
03.12.04,10:54
Podpora sa zahŕňa do vlastného príjmu.
akov
03.01.05,17:20
Podpora v nezamestnanosti od roku 2004 už ako dávka v nezamestnanosti je jednou z dávok sociálneho poistenia a podľa § 9 odst 2, písm. a) sú dávky zo sociálneho poistenia oslobodené od dane z príjmu, alebo si to vysvetľujem zle?
emily100
03.01.05,20:24
Sociálne dávky - podpora - sú oslobodené od daní.
Čo sa týka daň.bonusu - môže si ho dodatočne uplatniť , ale sú potrebné potvr.od zamestnávateľa manželky kedy si ten bonus uplatňovala ona .
aladin
04.01.05,10:41
čiže ked manzelka v januari pracovala a mala prijem 10.000 potom poberala podporu 6 mesiacov spolu 30.000 Sk tak sa ma nezdanitelna položka na manzelku znizit z 80.832 Sk o 40.000 Sk ? alebo len o 10 tisic alebo len o 30.000 alebo sa uplatni cela vo výške 80832 Sk ?
ZuzanaA
04.01.05,11:08
Aladin, nezdan. čiastku 80 832 ponížiš o 40 tis.
aladin
04.01.05,11:31
dakujem...
Majka
04.01.05,11:33
odpocitatelna plozka na dieta uz neexistuje? teraz jel ne danovy bonus 400,-sk na 1 dieta?
ZuzanaA
04.01.05,11:38
odpocitatelna plozka na dieta uz neexistuje? teraz jel ne danovy bonus 400,-sk na 1 dieta?
Áno, je to ako vravíš - píšeš :o
akov
04.01.05,17:13
Zdaniteľný príjem bude len 10 000,- ak je podpora (30 000) oslobodená od dane.
misurka
05.01.05,04:57
V ziadnom pripade sa podpora v nezamest. nezahrna do prijmu, je to stat. socialna davka, a tie su predsa oslobodene od dane.
ANNA
05.01.05,06:50
Podpora je sociálna dávka a je oslobodená ale to sa zohľadňuje v daňovom priznaní manželky, t.j. nevstupuje do prijmu. Ale ako príjem sa považuje a počíta sa pri uplatnení odpočtu základu dane u manžela. Ja by som odpočítala 40 tis.
Snáď napíšu viacerý svoj názor.
accad
05.01.05,06:56
Ak je manželka dobrovoľne nezamestnaná, nemá žiaden príjem, nie je v evidencii na úrade práce, platí si dobrovľne ZP, čo žiadate priložiť, ak si uplatňuje manžel na ňu nezdaniteľnú časť ZD? Stačí jej čestné prehlásenie?
ZuzanaA
05.01.05,07:22
Podpora je sociálna dávka a je oslobodená ale to sa zohľadňuje v daňovom priznaní manželky, t.j. nevstupuje do prijmu. Ale ako príjem sa považuje a počíta sa pri uplatnení odpočtu základu dane u manžela. Ja by som odpočítala 40 tis.
Snáď napíšu viacerý svoj názor.
Áno, tak som to myslela aj ja.
Katarína STR
05.01.05,07:34
Ráta sa do príjmu FO aj invalidný dôchodok ?
zuzana
13.01.05,07:30
Ak manželka časť roku pracuje berie sa čistý príjem alebo hrubý na výpočet rozdielu 80832-príjem manželky?
vladan
13.01.05,07:32
hrubý príjem
rene
13.01.05,20:14
Ak je manželka dobrovoľne nezamestnaná, nemá žiaden príjem, nie je v evidencii na úrade práce, platí si dobrovľne ZP, čo žiadate priložiť, ak si uplatňuje manžel na ňu nezdaniteľnú časť ZD? Stačí jej čestné prehlásenie?
Ja prikladám len čestné prehlásenie.
rene
13.01.05,20:17
odpocitatelna plozka na dieta uz neexistuje? teraz jel ne danovy bonus 400,-sk na 1 dieta?
Odpočítateľná položka už nie je.
Na dieťa sa uplatňuje bonus 400,-Sk mesačne /alebo pri SZČO 4.800,-Sk ročne/.
brm
14.01.05,09:21
do príjmu sa neráta rodičovský príspevok, podpora pri narodení dieťata, pohrebné, prídavky na dieťa...teda to, čo nevypláca sociálka ale miestny úrad...to sú štátne sociálne dávky...to čo cáluje sociálka, sa do príjmu ráta, teda aj podpora v nezamestnanosti...
akov
15.01.05,09:34
Podľa čoho tak usudzujete? V zákone o DzP sa nepíše, že oslobodené sú štátne sociálne dávky, ale dávky sociálneho poistenia (čo sú viď. zákon o sociálnom poistení).
SlavkaS
19.01.05,07:13
hrubý príjemVlaďka nieje mi to jasné na základe čoho sa berie, keď mala manželka príjem zo zav.činnosti hrubý príjem a nie čistý. Poprosím Ťa nemohla by si to bližšie vysvetliť.
Ďakujem
vladan
19.01.05,07:31
slávka, je to moje tvrdenie z pohľadu logiky :D ... prečo by si mala brať jej čistý príjem, keď ona dostala svoj hrubý príjem ... to, že zaplatila odvody a daň znamená, že aj tieto dostala ako príjem ... neviem, či pojem "PRÍJEM", ktorý je v zákone vysvetlený v základných pojmoch ti bude stačiť - pozri § 2 písm. c)
Katty
19.01.05,07:43
Tak ešte inak
manžel pracuje
manželka pracovala a potom bola na podpore, jej hr.príjem bol 50tis a podpora 25tis
manželka si podá DP ako svoje príjmy uvedie 50000 (nie 75) odpočíta poistné, nezd.min. 80832 a DU jej vrati všetky preddavky na daň ktoré boli zaplatené počas doby zamestnania.
Môže si manžel uplatniť na manželku rozdiel nezd.časti ZD 80832-50000 (alebo 75000?) = 30832 áno či už nie.....
Anonymka
19.01.05,07:43
A daňový bonus u zamestnanca, ktorý má trvalý pobyt v SR od 3.8.2004 sa môže uplatniť na aké obdobie (dodatočne pri roč.zúčt.)???? Deti mu nechodia do školy v SR, to nevadí??? A vo vyhlásení musí dopísať zmenu od 3.8.2004???? na to, aby si mohol uplatniť? Vďaka.
SlavkaS
19.01.05,07:44
Mňa to metie, pretože v poradcoci 5-6/2004 na strane 55 je uvedený príklad

1. keď si chcel manžel uplatniť manželku, ktorá mala príjmi z podnikania, ale dosiahla stratu v tom prípade si ju nemohol uplatniť lebo jej príjmi presiahli limit.

2. Ja mám príklad, že manželka bola na "socialke" a potom pracovala
od 6-12/2004.

Už asi veľa Vlaďi špekulujem, ale v mojom stave je to asi normálne
:pnovinka presunuli mi termín pôrodu na 6.4.2005, pravdepodone to bude dievčatko
Anonymka
19.01.05,07:49
Bože! Niekto tu má guľaté bruško :) To je super. ;)
vladan
19.01.05,07:49
slávka, ten príklad ťa prečo mätie? Veď mala príjmy vo výške 410 000 (čo je určite viac ako 80 832) ...

... a v tom druhom príklade (sociálka + príjem) ide o čo??? :D :D :D

... moja, takže ešte sa tvoje "mini baby" zúčastní aj frmolu okolo daňového priznania :D
SlavkaS
19.01.05,07:55
Ja to nechávam tak a poriadne si preštudujem večer ten paragraf o príjme čo si mi napísala, idem radšej robiť na účtovnej uzavierke a keď budem mať v tom jasno čo je vlastne príjem tak žiadosti so zamestnancami povypisujem spolu.

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem
juko
21.01.05,07:33
V zákone DzP sa v §11 odst.1 písm.b) definuje, že: do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.




definícia štátnych sociálnych dávok je bližšie určená v poznámke 43) a to:



43) Napríklad zákon č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení zákona č. 643/2002 Z. z., zákon č. 235/1998 Z. z. o príspevku pri narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá a ktorým sa menia ďalšie zákony, zákon č. 236/1998 Z. z. o zaopatrovacom príspevku, zákon č. 238/1998 Z. z. o príspevku na pohreb, zákon č. 265/1998 Z. z. o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti, zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.





Podľa tejto vysvetlivky zákon o sociálnom poistení pozná naslodovné dávky:



Dávky nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, úrazového poistenia, garančného poistenia a poistenia v nezamestnanosti








§ 13

(1) Z nemocenského poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú nemocenské dávky, a to
a) nemocenské,
b) ošetrovné,
c) vyrovnávacia dávka,
d) materské.
(2) Z dôchodkového poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú dôchodkové dávky, a to
a) zo starobného poistenia
1. starobný dôchodok,
2. predčasný starobný dôchodok,
3. vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok,
4. sirotský dôchodok,
b) z invalidného poistenia
1. invalidný dôchodok,
2. vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok,
3. sirotský dôchodok.
(3) Z úrazového poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú úrazové dávky, a to
a) úrazový príplatok,
b) úrazová renta,
c) jednorazové vyrovnanie,
d) pozostalostná úrazová renta,
e) jednorazové odškodnenie,
f) pracovná rehabilitácia a rehabilitačné,
g) rekvalifikácia a rekvalifikačné,
h) náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia,
i) náhrada nákladov spojených s liečením,
j) náhrada nákladov spojených s pohrebom.
(4) Z garančného poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytuje dávka garančného poistenia.
(5) Z poistenia v nezamestnanosti sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytuje dávka v nezamestnanosti.


Kedže celá debata je o tom, či je práve táto dávka v nezamestnanosti zahrňovaná do vlastného príjmu manžela /manželky , z vyššie uvedených citácií zákonov mi vychádza, že by sa mala zahrňovať do príjmu.
ricij
26.01.05,10:24
Môj názor:
Dávka v nezamestnanosti, nemocenské, materské, atď. sú vyplácané Sociálnou poisťovňou. Ide o klasické poistenie. Človek si platí poistenie (poistné) a pokiaľ mu nastane poistná udalosť, vyplatí sa mu poistná suma. SP tu vystupuje skutočne ako poisťovňa - takže toto nie je štátna sociálna dávka, ale poistná suma vyplatená z dôvodu vzniku poistnej udalosti.
Ale ostatné dávky ako príspevok na pohreb, pri narodení dieťaťa, atď., ale aj sociálna dávka sú skutočne vyplácané zo štátneho rozpočtu na základe zákona - tu netreba byť poistený.
Takže záver: nemocenské, matrské, atď sú pravdaže oslobodené od dane (to bez debaty), ale zahŕňajú sa do príjmu manžela/ky. Kdežto štátne sociálne dávky nie.
bachorikova
26.01.05,21:25
V roku 2004 som bola na rodicovskej dovolenke a poberala rodicovsky prispevok (3790/mes neskor 4110/mes), tiez detske pridavky 1000/mes. Od 25.11.04 som na MD a poberal matersky prispevok.

Manzel je SzCO a chce si uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzelku. Co z horeuvedenych prijmov sa ma zaratat do vlastneho prijmu manzelky a ako to musi manzel zdokladovat pri odovzdavani danoveho priznania?

DAkujem.
misurka
27.01.05,04:48
Zo vsetkych predchadzajucich prispevkov mi vychadza, ze:
Rodicovsky prispevok+prídavok sa nezarátavujú do vlast.prijmu manzelky.
Materské sa zapocitava do vlastneho prijmu manzelky, cize od sumy 80632 odpocitate iba vysku materskeho za obdobie od 25.11.04 do 31.12.04 a vypocitany rozdiel bude nezdanitel. ciastkou na manzelku.
A co sa tyka toho zdokladovania: k DP nepotrebuje prikladat ziadne prilohy, potrebuje to mat zdokladovane len pre pripad kontroly.
V roku 2004 som bola na rodicovskej dovolenke a poberala rodicovsky prispevok (3790/mes neskor 4110/mes), tiez detske pridavky 1000/mes. Od 25.11.04 som na MD a poberal matersky prispevok.

Manzel je SzCO a chce si uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzelku. Co z horeuvedenych prijmov sa ma zaratat do vlastneho prijmu manzelky a ako to musi manzel zdokladovat pri odovzdavani danoveho priznania?

DAkujem.
ekonella
27.01.05,07:18
Je rozdiel medzi - oslobodené od dane a znížením základu dane o nezdaniteľné časti.
Nezdaniteľné časti podľa § 11 ods.b sú ..... ak má vlastný príjem ... do vlastného príjmu sa nezahŕňa okrem iného - štátne sociálne dávky / rodičovský príspevok, prídavky na deti, príspevok pri narodení dieťaťa, zaopatrovací príspevok, pohrebné, pestúnska starostlivosť.../ Nemocenské dávky,podpora v nezamesnanosti, materské dávky sa počítajú do príjmu manželly a samozrejme príjmy, ktoré podliehajú zdeneniu
napr.závislá činnosť.
bachorikova
27.01.05,09:16
Na urade prace manzelovi jedna iniciativna pani povedala, ze ako SzCO si moze uplatnit na manzelku nezdanitelnu ciastku a vydala mu Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004. TO ma vraj dolozit k danovemu priznaniu a je tam vycislena suma za jednotlive mesiace aj spolu za rok 2004. Takze asi sa ma aj RODICOVSKY PRISPEVOK zaratavat do vlastnych prijmov.
Katarína STR
27.01.05,09:43
Neviete, či sa do príjmu manželky počíta aj invalidný dôchodok ?
Richard
27.01.05,09:45
Rodičovský sa ako bolo už vyššie napísané nezarátava do príjmov, ktoré sa posudzujú pre potreby nezdaniteľnej časti základu dane.
Viac §11 ods 1 písm. b Zákona o dani z príjmov

b) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného


minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho


obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu


s daňovníkom v domácnosti,57) ak nemá vlastný


príjem; ak má vlastný príjem nepresahujúci túto


sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel


medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky


(manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie


dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne


dávky43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne


sa pripravujúcim na budúce povolanie.



43) Napríklad zákon č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení zákona č. 643/2002 Z. z., zákon č. 235/1998 Z. z. o príspevku pri


narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov


opakovane narodili dvojčatá a ktorým sa menia ďalšie zákony, zákon č. 236/1998 Z. z. o zaopatrovacom príspevku, zákon č. 238/1998


Z. z. o príspevku na pohreb, zákon č. 265/1998 Z. z. o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti, zákon


č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.


Na urade prace manzelovi jedna iniciativna pani povedala, ze ako SzCO si moze uplatnit na manzelku nezdanitelnu ciastku a vydala mu Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004. TO ma vraj dolozit k danovemu priznaniu a je tam vycislena suma za jednotlive mesiace aj spolu za rok 2004. Takze asi sa ma aj RODICOVSKY PRISPEVOK zaratavat do vlastnych prijmov.
Katarína STR
27.01.05,09:50
z tohoto usudzujem, že invalidný dôchodok sa zaratáva do príjmu manželky
bachorikova
27.01.05,12:15
Richard, dakujem za vysvetlenie. Len nechapem preco ta pani z Uradu prace vytlacila potom to Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004 a vravela, ze teraz si to chodi ziadat vela ludi.
Zrejme bude problem v tom, ze ludia nevedia, co zaratat do vlastnych prijmov a co nie!!! Mozno nam poradia na danovom urade :-)
misurka
27.01.05,12:18
ak budu vediet
Richard, dakujem za vysvetlenie. Len nechapem preco ta pani z Uradu prace vytlacila potom to Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004 a vravela, ze teraz si to chodi ziadat vela ludi.
Zrejme bude problem v tom, ze ludia nevedia, co zaratat do vlastnych prijmov a co nie!!! Mozno nam poradia na danovom urade :-)
rene
28.01.05,14:40
Richard, dakujem za vysvetlenie. Len nechapem preco ta pani z Uradu prace vytlacila potom to Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004 a vravela, ze teraz si to chodi ziadat vela ludi.
Zrejme bude problem v tom, ze ludia nevedia, co zaratat do vlastnych prijmov a co nie!!! Mozno nam poradia na danovom urade :-)

Tí ľudia si zrejme chcú uplatniť ako SZČO daňový bonus na dieťa a k tomu potrebujú ako súčasť daňového priznania práve to Potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, aby ho mohli priložiť ako prílohu ku priznaniu/je to uvedené ;)drobným písmom pod tabuľkou v priznaní/
oref
09.02.05,05:07
Neviete niekto poradiť, či a ako je potrebné preukázať, že žijem s manželom v spoločnej domácnosti? Trvalý pobyt máme inde a prechodný nemáme.
juko
09.02.05,11:46
Ja by som si s tým ťažkú hlavu nerobil. v DP je predsa aj kolonka, kde sa píše adresa, na ktorej sa daňovník obvykle zdržiava. Stačí, ak túto adresu budeš mať spolu s manželkou rovnakú (ty na svojom DP, ona na svojom DP). Nikde sa neuvádza, že prechodný pobyt musíš ohlasovať na DÚ. Môže ísť napr. o bývanie v podnájme.
oref
09.02.05,12:30
Ale v žiadosťi o ročné zúčtovanie sa píše o trvalom pobyte mojom a manželovom, nie o mieste, kde sa obvykle zdržiavame.
juko
09.02.05,12:36
V tom prípade by som to riešil iba čestným prehlásením zamestnávateľovi, že s polu s manželkou bývam tam a tam ...
petra:-)
09.02.05,12:36
oref, treba rozlíšiť trvalý pobyt a spoločnú domácnosť. Na uplatnenie nezd.časti na manžela a bonus nie je podstatný trvalý pobyt, ale spoločná domácnosť a tá je špecifikovaná v § 115 Občianskeho zákonníka. Nemusíte to nijako preukazovať, jednoducho to v žiadosti o RZD prehlásite. :)
drekos
09.02.05,13:24
drekos-podpory a soc.dávky sú oslobodené.Ponižuješ-80832-10000=70832,-

Potrebuješ zdokladovať obdobie zo Socialnej poisť. a Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch...od manžel.zamestnávateľa,skrátka ,aby bol celý rok zdokladovaný.
LuboP
09.02.05,13:37
dávka v nezamestnanosti, nemocenské dávky sa započítavajú do vlastných príjmov manžela, do príjmu sa nezapočítavajú iba štátne sociálne dávky ako rodičovský prispevok, zaopatrovací príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, invalidný dôchodok a pod., toto som dnes konzultoval s tetami z DÚ, ináč je to celkom dobré vysvetlené v komentári k ZDP - Poradca 5-6/2004
bachorikova
22.02.05,20:43
Nezdanietlna cast na manzelku sa da uplatnit ak zije s danovnikom v spolocnej domacnosti. Podla coho posudzuju spolocnu domacnost?

Ako by ste postupovali, ked manzelka mala rovnake trvale bydlisko s manzelom 8 mesiacov a potom kazdy z nich zmenil trvale bydlisko, kvoli predaju bytu? Ale spolu ziju v prenajatom byte.
Nike
23.02.05,16:48
A teraz z iného konca.

Započíta sa do príjmu manželky za rok 2004 aj preplatok dane z RZD za r.2003 vyplatený v 3/2004?
Martas
23.02.05,16:53
Čiže 80832,- ponížiš o 10000,-
misurka
24.02.05,05:52
Započítava sa teda invalidný dochodok do príjmu manzelky v pripade, ze si chce na nu manzel uplatnit nezdanit.cast, al. nie? Prosim vas o surnu odpoved, pretoze ja som mojmu zamestnancovi inval. dochodok manzelky do prijmu pre NČ na manželku započítala.
dávka v nezamestnanosti, nemocenské dávky sa započítavajú do vlastných príjmov manžela, do príjmu sa nezapočítavajú iba štátne sociálne dávky ako rodičovský prispevok, zaopatrovací príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, invalidný dôchodok a pod., toto som dnes konzultoval s tetami z DÚ, ináč je to celkom dobré vysvetlené v komentári k ZDP - Poradca 5-6/2004
vladan
24.02.05,06:59
v publikácii PMPP č. 15/2004 som našla článok ohľadom štátnych sociálnych dávok. Je to článok JUDr. Barinkovej, CSc. (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnická fakulta), ona menuje sústavu štátnych sociálnych dávok takto:
- prídavok na dieťa
- rodičovský príspevok
- príspevok pri narodení dieťaťa
- príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorých sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá
- príspevky pestúnskej starostlivosti
- zaopatrovací príspevok
- príspevok na pohreb
(Zdroj: PMPP č. 15/2004)
Alexandra Molnárová
24.02.05,07:08
Súhlasím s Vlaďkou, v poznámkach zo školenia mám napísané presne tie isté dávky, ktoré sa nerátajú za príjem.
Jozef Mihál
24.02.05,07:30
Aj ja súhlasím. Pridávam k tomu vlastný návod na to, ako rozoznáte, či ide o štátnu sociálnu dávku alebo nie.

1. Nie je podstatné, či ide o príjem vyplácaný úradom práce, soc.vecí a rodiny

2. Podstatné je, či ide o príjem - dávku, vyplácanú podľa zákona, v ktorom v úvodných §-och nájdete vetičku typu "...X je štátna sociálna dávka...".

Napríklad zákon 280/2002 o rodičovskom príspevku, viď § 1 ods.2:
"Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka..."

Štátnymi sociálnymi dávkami NIE SÚ napríklad dávky vyplácané podľa zákona 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi ani dávky vyplácané podľa zákona 195/1998 o sociálnej pomoci - takéto príjmy sa teda ZAPOČÍTAVAJÚ do príjmu manžela/manželky.
Janca
24.02.05,08:05
Misurka, viem ze CID sa do prijmu manzela zaratava. Ja si ho tiez budem davat na odpocet, nakolko okrem toho CID nemal iny prijem. Mam vsak dilemu, ako zdokladujem vysku jeho CID /rozhodnutim, alebo kartickou z posty, alebo si mam ist na SP pre potvrdenie/. Mam problem v tom, ze v auguste 2004 bol prehodnocovani, dochodok mu nechali, tzn. ze asi ma pokles nad 40%, avsak do dnesneho dna nema o tom rozhodnutie. Na ustredi SP v Blave mi povedali, ze ked si to vyziada, tak mu to rozhodnutie poslu, ale predsa 40 tis. ludi to nejaky cas trva a ak to rozhodnutie k niecomu potrebujem, tak mi ho na pisomnu ziadost zaslu. Teraz sa od 1.1.2005 zamestnal, tzn. ze to potrebuje na ulavu na odvod do ZP za 1/05. SP ma zrejme cas na vsetko, len my musime kmitat vsade a vzdy.
Takze moj dotaz je, ake doklady za neho prilozim k DP ?
Nike
24.02.05,08:16
A teraz z iného konca.

Započíta sa do príjmu manželky za rok 2004 aj preplatok dane z RZD za r.2003 vyplatený v 3/2004?Zdá sa vám tá otázka banálna? Aj mne sa zdala, až kým kolegyňa nevolala do Žiliny a tam jej povedali, že je to príjmom na tieto účely. Má niekto túto skúsenosť? Ja našťastie nemám nezarábajúce manželky.
dvd
24.02.05,08:38
poznam v Ziline par telef. cisiel, kde si z ludi robia srandu - len tak aby sa nenudili, takze treba preverit to cislo kam volala kolegyna
vladan
24.02.05,08:40
Nike, výraz "preplatok dane" je predsa preplatok dane ... inými slovami ... ako môže byť DAŇ Z PRÍJMU (teda preplatok) PREDMETOM DANE Z PRÍJMU? :eek: ... ja len tak laickým rozumom hovorím, že preplatok dane z RZD za rok 2003 určite nie je príjmom manželky za rok 2004
Nike
24.02.05,12:20
Nike, výraz "preplatok dane" je predsa preplatok dane ... inými slovami ... ako môže byť DAŇ Z PRÍJMU (teda preplatok) PREDMETOM DANE Z PRÍJMU? :eek: ... ja len tak laickým rozumom hovorím, že preplatok dane z RZD za rok 2003 určite nie je príjmom manželky za rok 2004Vladka, obe rozmýšľame rovnako. Takto som si to myslela aj ja a kolegyňa, ale nedalo jej to a preverovala to a bolo jej povedané, že je to príjmom. No tak zisťujem či sa nájde ešte niekto kto to bude tvrdiť.
mimča
27.02.05,12:12
Dobrý deň, chcem sa tiež poprosiť o radu:

mám podnikateľa, ktorého manželka poberala do októbra rodičovský príspevok a od októbra je vedená na úrade práce a poberá sociálne dávky alebo podporu v nezamestnanosti (nevedel mi povedať čo presne poberá..). Aké tlačivo má doložiť k daňovému priznaniu ak si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku?
Viem že rodičovský príspevok do príjmu nerátam ide mi len o tie 3 mesiace...
juko
27.02.05,12:16
Treba si od SP vyžiadať potvrdenie o poberaní dávky v nezamestnanosti za obdobie 10/2004 až 12/2004. Toto potvrdenie resp. jeho kópiu potom priložíš k DP ako prílohu. Toto potvrdenie sa od 1.1.2004 prestalo dávať automaticky, treba si ho vyžiadať.
mimča
27.02.05,12:19
Ďakujeeeeeeeeeeeeeem!
Janca
01.03.05,06:04
Chcem sa opatovne spytat, ci ma niekto ten isty problem ako ja v prispevku c. 56. Dakujem.
Klari
02.03.05,09:35
Chcem sa spýtať na podobný problém ako mala Katty v príspevku č. 24. Mám tam len iné čísla, ináč je to rovnaké.
vladan
02.03.05,09:54
Chcem sa spýtať na podobný problém ako mala Katty v príspevku č. 24. Mám tam len iné čísla, ináč je to rovnaké.
Na otázku v príspevku č. 24 bolo odpovedané v tejto diskusii ...
http://www.porada.sk/showthread.php?t=5667&page=2&pp=10
... konkrétne príspevok č. 15
Libuša
02.03.05,16:01
Započítava sa teda invalidný dochodok do príjmu manzelky v pripade, ze si chce na nu manzel uplatnit nezdanit.cast, al. nie? Prosim vas o surnu odpoved, pretoze ja som mojmu zamestnancovi inval. dochodok manzelky do prijmu pre NČ na manželku započítala.
Invalidný dôchodok manželky sa započítava do jej príjmu ak si chce na ňu manžel uplatniť nezdanit. časť.
anna.b
02.03.05,17:44
A teraz z iného konca.

Započíta sa do príjmu manželky za rok 2004 aj preplatok dane z RZD za r.2003 vyplatený v 3/2004?
Preplatok na dani z príjmu nemôže byt súčaťou príjmov zdaňovaných ani príjmov zisťovaných pre účely odpočtu nezdaniteľnej sumy na manželku, lebo v obidvoch prípadoch sa berú do úvahy hrubé príjmy, ktoré obsahujú aj sumu dane, resp. preddavkov na daň. Ak by ste ich pripočítali tak by sa tam objavili ešte raz.
misurka
07.03.05,05:09
Prosím Vás, ak sa zamestnanec oženil 2.10.2004 a prijem jeho manželky za celý rok 2004 bol 60000 Sk, ako budem počítať nezdanitel. časť, kt. si môže uplatniť na manželku. Je to 60 000/12*2?
Dakujem za odpoved
misurka
07.03.05,06:23
Paula prosim ako si k tomuto dospela? Dakujem za vysvetlenie
Mne to vychádza tak, že si môže uplatniť 3 mesiace x 6.732,- = 20.208,-.
Anonymka
07.03.05,07:05
Ahojte. Budem robiť RZ, a akurát počítam príjem jednej manželky. Poberala rodičovský príspevok vo výške 21 430,00 Sk (čo sa nezarátava), a dostávala od zamestnávateľa peňažitú podporu v materstve vo výške 28 488,00 Sk - tu ide o vlastný príjem, však???? Mala aj príjem zo záv.č. vo výške 7074,00 Sk.

Potom odpočet na manželku bude vo výške: (28 488,00 + 7074,00 = 35 562,00 Sk) 80 832,00 - 35 562,00 = 45 270,00 Sk?????????????????

A môže byť, že niekomu, kto má odpočet vo výške 80 832,00 Sk vychádza mu preplatok vo výške až 15 000,00 Sk?????
anka1
07.03.05,07:12
Lebo 3 mesiace je ženatý. Ak by bol ženatý celý rok, potom by si odpočítal na ňu rozdiel 80.832,- - 60.000,-. Dúfam, že ak zle premýšľam, niekto ma opraví. :)
Tak ako píše Paula.

Ak daňovník žije s manželkou len niekoľko kalendárnych mesiacov, môže si znížiť základ dane len o sumu 1/12 nezdan. časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého bola splnená podmienka spoločnej domácnosti.

V tvojom prípade nemá nárok na zníženie základu dane, lebo príjem 60.000,- bol vyšší ako je 6736,- x 3 mesiace (20.208,-)
Vlado823
07.03.05,07:15
Počíta sa príjem z čiastočného invalidného dôchodku do nezdaniteľnej časti ZD na manželku? poraďte prosím, prípadne svoje tvrdenie podložte príslušným §. Vopred ďakujem.
anka1
07.03.05,07:16
Ahojte. Budem robiť RZ, a akurát počítam príjem jednej manželky. Poberala rodičovský príspevok vo výške 21 430,00 Sk (čo sa nezarátava), a dostávala od zamestnávateľa peňažitú podporu v materstve vo výške 28 488,00 Sk - tu ide o vlastný príjem, však???? Mala aj príjem zo záv.č. vo výške 7074,00 Sk.

Potom odpočet na manželku bude vo výške: (28 488,00 + 7074,00 = 35 562,00 Sk) 80 832,00 - 35 562,00 = 45 270,00 Sk?????????????????

A môže byť, že niekomu, kto má odpočet vo výške 80 832,00 Sk vychádza mu preplatok vo výške až 15 000,00 Sk?????
Odpočet na manželku je správny.
Druhá otázka, ťažko povedať, nepoznám všetky údaje, ale teoreticky áno.
Anonymka
07.03.05,07:20
A druhá manželka zas mala nasledovne:

1.príjem záv.č. 4 76,00 Sk
Vyplatené soc.poisťovňou:
2.materské 24 888,00 Sk
3.nemocenské 10 956,00 Sk.

Tu sa započítava čo?
anka1
07.03.05,07:22
A druhá manželka zas mala nasledovne:

1.príjem záv.č. 4 76,00 Sk
Vyplatené soc.poisťovňou:
2.materské 24 888,00 Sk
3.nemocenské 10 956,00 Sk.

Tu sa započítava čo?
Do príjmu manželky sa započítava všetko. Spolu 36.320,- Sk
anka1
07.03.05,07:29
Počíta sa príjem z čiastočného invalidného dôchodku do nezdaniteľnej časti ZD na manželku? poraďte prosím, prípadne svoje tvrdenie podložte príslušným §. Vopred ďakujem.
Aj invalidný dôchodok sa započítavá do príjmu manželky. Do príjmu sa nezapočítavajú
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štátne sociálne dávky

/rodičovský príspevok, prídavky na deti, zaopatrovací príspevok, náhrada zárobku pri službe v ozbrojených silách a pri civilnej službe, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok na pohreb, jednorazový alebo opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa a odmena pestúna, príspevok na bývanie, atď./

- štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

viď § 11 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmu.
Anonymka
07.03.05,07:35
Rozumiem. Díky moc.
Anonymka
07.03.05,08:08
Ešte sa mi nezdá jedna vec:

zamestnanec predložil tlačivo z ÚP Soc.vecí a rodiny, že poberala manželka rodičovský príspevok vo výške: 21 403,00 Sk - čo sa mi však nezdá, že by to bolo správne - tam išlo vlastne o materské. Veď taký vysoký rod.prísp.nemohla jednorázovo dostať. Nie?
anka1
07.03.05,08:26
Ešte sa mi nezdá jedna vec:

zamestnanec predložil tlačivo z ÚP Soc.vecí a rodiny, že poberala manželka rodičovský príspevok vo výške: 21 403,00 Sk - čo sa mi však nezdá, že by to bolo správne - tam išlo vlastne o materské. Veď taký vysoký rod.prísp.nemohla jednorázovo dostať. Nie?
A nebolo tam náhodou uvedené že to bolo za nejaké obdobie? Pokiaľ to je rodičovský príspevok, tak ten sa do príjmu nezapočítava.
juko
07.03.05,09:00
Pre misurka:



Nesúhlasím s odpoveďami Anka1 v príspevku 74 a Paula v príspevku 72.

Odpočet na manželku si môže daňovník uplatniť vo výške (80832-60000)/12*2 čiže v čiastke 3472,-Sk.

Nie tri mesiace, ale iba 2 mesiace nároku na odpočet (svadba 2.10. - čiže v októbri nie je splnená podmienka, že na začiatku mesiaca boli manželia a žili v spoločnej domácnosti) .

A výrok, Anka1 "V tvojom prípade nemá nárok na zníženie základu dane, lebo príjem 60.000,- bol vyšší ako je 6736,- x 3 mesiace (20.208,-)" je zavádzajúci a chybný.

§11 odst.1b medzi iným hovorí, že nezdaniteľná časť základu dane manželky je rozdiel medzi sumou 80832 a vlastným príjmom manželky
a §11 odst.4 Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
misurka
07.03.05,09:19
Juko, dakujem za info.
Takto som si to vypocitala aj ja, akurat, ze po tych vsetkych informaciach som zostala neista a chystala som sa poradit priamo na DU. Avsak, ked sa clovek logicky nad tym zamysli, malo by to byt tak, ako pises ty. Myslim, ze tvoj vypocet je spravny.
Este raz dakujem!!!
Pre misurka:



Nesúhlasím s odpoveďami Anka1 v príspevku 74 a Paula v príspevku 72.

Odpočet na manželku si môže daňovník uplatniť vo výške (80832-60000)/12*2 čiže v čiastke 3472,-Sk.

Nie tri mesiace, ale iba 2 mesiace nároku na odpočet (svadba 2.10. - čiže v októbri nie je splnená podmienka, že na začiatku mesiaca boli manželia a žili v spoločnej domácnosti) .

A výrok, Anka1 "V tvojom prípade nemá nárok na zníženie základu dane, lebo príjem 60.000,- bol vyšší ako je 6736,- x 3 mesiace (20.208,-)" je zavádzajúci a chybný.

§11 odst.1b medzi iným hovorí, že nezdaniteľná časť základu dane manželky je rozdiel medzi sumou 80832 a vlastným príjmom manželky
a §11 odst.4 Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
anka1
07.03.05,09:27
Pre misurka:



Nesúhlasím s odpoveďami Anka1 v príspevku 74 a Paula v príspevku 72.

Odpočet na manželku si môže daňovník uplatniť vo výške (80832-60000)/12*2 čiže v čiastke 3472,-Sk.

Nie tri mesiace, ale iba 2 mesiace nároku na odpočet (svadba 2.10. - čiže v októbri nie je splnená podmienka, že na začiatku mesiaca boli manželia a žili v spoločnej domácnosti) .

A výrok, Anka1 "V tvojom prípade nemá nárok na zníženie základu dane, lebo príjem 60.000,- bol vyšší ako je 6736,- x 3 mesiace (20.208,-)" je zavádzajúci a chybný.

§11 odst.1b medzi iným hovorí, že nezdaniteľná časť základu dane manželky je rozdiel medzi sumou 80832 a vlastným príjmom manželky
a §11 odst.4 Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.


Pre Misurku:

Veľmi sa ospravdlňujem Juko má pravdu.

Môže si uplatniť odpočet vo výške 80832 - 60000 = 20832/12*2= 3472,- Sk.
Viď §11 ods. 4. Ešte raz prepáč. Dvakrát čítaj a raz píš! V tomto prípade to pre mňa platí dvakrát . juko ďakujem za opravu.
juko
07.03.05,09:30
Nemáš za čo, ale pozor!!! V tvojom príspevku uvažuješ s odpočítateľnou položkou 60000/12*2. Správne je (80832-60000)/12*2. Len na doplnenie.

Prajem pekný deň.
anka1
07.03.05,09:34
Nemáš za čo, ale pozor!!! V tvojom príspevku uvažuješ s odpočítateľnou položkou 60000/12*2. Správne je (80832-60000)/12*2. Len na doplnenie.

Prajem pekný deň.
??? Teraz so nepochopila. Veď som písala ako Ty (80832-60000)/12*2.
juko
07.03.05,09:49
to platilo ešte pre Misurka, lebo v príspevku č.69 uvažovala s takýmto výpočtom
jagapap
08.03.05,10:00
Neviete niekto či sa do príjmu manželky počíta aj "peňažný príspevok za opatrovanie". Jedná sa o príspevok pre matku opatrujúcu ZŤP dieťa. V predošlých príspevkoch nikde nebola spomenutá presne táto formulácia a tiež v poznámke 43) pri vymenovaní štátnych sociálnych dávok nie je uvedený zákon, ktorý je na rozhodnutí o pridelení tohoto príspevku (zákon č.195 / 1998 Z.z.)
Paula
08.03.05,18:14
to: misurka -prepáč, že som Ťa zle navigovala :)
to: juko - ďakujem Ti za mišurku :)

P.S. Svoj zavádzajúci príspevok som vymazala, aby nikoho nemiatol .
misurka
10.03.05,05:34
Samozrejme, tam som sa kopla.
VElky dik!!!
Nemáš za čo, ale pozor!!! V tvojom príspevku uvažuješ s odpočítateľnou položkou 60000/12*2. Správne je (80832-60000)/12*2. Len na doplnenie.

Prajem pekný deň.
henriettka
11.03.05,11:03
Urobím teraz troška paniku?

Do vlastného príjmu manželky sa zahrnú všetky príjmy, vrátane príjmov od dane oslobodených, napr. úroky z vkladov, príležitostný príjem, príjem z podnikania neznížený o výdavky, podpora v nezamestnanosti, starobný alebo invalidný dôchodok, nemocenské dávky....

Konkrétne ide o tie úroky z vkladov. Veľa manželiek má v banke nejaké vklady. Neviem, či tam zaradiť aj úroky z bežných účtov a pod. A či do vlastného príjmu manželky zahrnúť zdanené alebo nezdanené úroky.Viete mi niekto poradiť?
ďakujem
dr.kuko
15.03.05,20:36
Už tu boli spomenute všetky prípady, ale môj som nenasiel a tak sa pytam:

Su manzelia, kazdy je SZCO. Ona ostala na materskej pocas roku 2004.
Nefakturovala nic nerobila iba poberala matersku. Moze si on odratat na manzelku nezdanitelne minimum 80832-materská?

Vopred dakujem za Vase nazory.
Zuzka
15.03.05,21:33
Veď keď dá čestné prehlásenie, že nepodnikala, zrejme daň. priznanie ona ani nebude podávať, taka on má nárok si odpočítať na ňu ten rozdiel.
Janka6685
16.03.05,17:37
Ahojte. Ide o daňové priznanie k dani z príjmu zo závislej činnosti. Konkrétna FO pracovala 5 mesiacov.

1. Uplatňuje si nezdaniteľnú časť len 33 680,-?

2. Je mi jasné, že na manželku si môže uplatniť nezdaniteľnú časť, lebo nemala príjmy. Chcem len vedieť, či nie je potrebné nejaké potvrdenie. Mám k dispozícii jeho potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO zo ZČ a tam nie je uvedené, že si uplatňuje nezdaniteľnú časť na manželku, len na seba. Aj tak si ju môže uplatniť?

3. Len pre uistenie: do jeho príjmu NEzarátam podporu v nezamestnanosti.

Ďakujem
petra:-)
16.03.05,18:51
Môže si uplatniť celú nezdaniteľnú časť 80 832 (ak nepoberal dôchodok podľa § 11 ods.2).
Na manželku sa neuplatňuje v priebehu zdaňovacieho obdobia, ale až pri RZD alebo DP. Manželka doloží potvrdenia o príjmoch, prípadne vyhlásenie, že namala v r. 2004 žiadne príjmy. Ak mala vlastný príjem, uplatní sa len rozdiel medzi výškou nezd.sumy a vlastnými príjmami (§11ods.b).
Podpora nie je zdaniteľný príjem.
Naile
17.03.05,08:19
Neviete niekto či sa do príjmu manželky počíta aj "peňažný príspevok za opatrovanie". Jedná sa o príspevok pre matku opatrujúcu ZŤP dieťa. V predošlých príspevkoch nikde nebola spomenutá presne táto formulácia a tiež v poznámke 43) pri vymenovaní štátnych sociálnych dávok nie je uvedený zákon, ktorý je na rozhodnutí o pridelení tohoto príspevku (zákon č.195 / 1998 Z.z.)Všetky príspevky, vrátane príspevku za opatrovanie, poskytované podľa zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v zn.nesk.pr. sa započítavajú do vlastného príjmu manželky (manžela) a keď sú oslobodené od dane.
adam
17.03.05,08:25
Môže si manžel, podnikateľ, uplatniť NČ na manželku, podnikateľku,
ktorá je v strate,?:-(
Vladimír Ozimý
17.03.05,08:37
Ahoj Adam,

bolo to v tomto príspevku riešené, ak má manželk príjem väčší ako 80832 SK-príjem nie zisk, tak potom nemôžeš...aj keby bola v strate 1000000 SK
adam
17.03.05,09:41
Nehnevaj sa, ale prehliadla som tú odpoveď. Ďakujem Ti!!!!!! :-)))
wela
17.03.05,12:26
Nárok na daňový bonus má daňovník vtedy, ak jeho príjem za rok je minimálne 37110.-Sk.
Janka6685
17.03.05,15:21
Môže si uplatniť celú nezdaniteľnú časť 80 832 (ak nepoberal dôchodok podľa § 11 ods.2).
Na manželku sa neuplatňuje v priebehu zdaňovacieho obdobia, ale až pri RZD alebo DP. Manželka doloží potvrdenia o príjmoch, prípadne vyhlásenie, že namala v r. 2004 žiadne príjmy. Ak mala vlastný príjem, uplatní sa len rozdiel medzi výškou nezd.sumy a vlastnými príjmami (§11ods.b).
Podpora nie je zdaniteľný príjem.
Ďakujem. To s tou nezdaniteľnou časťou som sa pýtala preto, lebo vo vyúčtovaní, čo mu dal zamestnávateľ má napísanú sumu len za 5 meniacov. Aj tak si tú sumu na seba môže uplatniť celú? Viem, že sa to tu preberá zprava-zľava, ale raz niekto povie tak, inokedy inak...
petra:-)
17.03.05,16:40
Janka, može si v daňovom priznaní uplatniť celú čiastku 80 832. Zamestnávateľ v potvrdení len uviedol fakt, že si uňho uplatňoval túto čiastku počas doby zamestnania. On má však nárok na celú sumu (ak nepoberal dôchodok podľa § 11 ods. 2.
:)
Janka6685
17.03.05,17:28
Janka, može si v daňovom priznaní uplatniť celú čiastku 80 832. Zamestnávateľ v potvrdení len uviedol fakt, že si uňho uplatňoval túto čiastku počas doby zamestnania. On má však nárok na celú sumu (ak nepoberal dôchodok podľa § 11 ods. 2.
:)
Ďakujem za upresnenie.;)
atana
29.01.07,20:11
odpocitatelna plozka na dieta uz neexistuje? teraz jel ne danovy bonus 400,-sk na 1 dieta?

Majka, daňový bonus na dieťa v roku 2006 je 480,--Sk na mesiac.
atana
29.01.07,20:13
odpočítateľná položka na dieťa už neexistuje.
evina
29.01.07,20:23
Majka, daňový bonus na dieťa v roku 2006 je 480,--Sk na mesiac.
rok 2006 540,- SK na mesiac:)

P.s. Otázky boli zadané v roku 2005:)
ZuzanaP
30.01.07,06:57
Aké potvrdenie treba priložiť o výške čiast. inv. dôchodku, ak si chce manželka uplatniť rozdiel nedz. sumy na manžela a jeho inv. dôchodku.

Prešla som si príspevky a odpoveď som nenašla.


ODPOVEĎ: Soc. poisťovňa mu vystaví potvrdenie o výške invalidného dôchodku za rok 2006 a to bude doklad k uplatneniu nezd. sumy.
wicolka
14.03.07,17:55
Prosím Vás,práve som sa dočítala o zmene NČZDM, že za príjem sa považuje vlastný príjem, znížený o zaplatené poistné a prídavky. Takže od 90816,- nebudem odpočítavať úhrn príjmov,ale vlastne čiastkový základ dane?Ďakujem
Pepa
14.03.07,18:05
Prosím Vás,práve som sa dočítala o zmene NČZDM, že za príjem sa považuje vlastný príjem, znížený o zaplatené poistné a prídavky. Takže od 90816,- nebudem odpočítavať úhrn príjmov,ale vlastne čiastkový základ dane?Ďakujem
Pre rok 2006 je to úhrn príjmov - zmena platí pre až pre rok 2007.
wicolka
14.03.07,18:11
Pepa ďakujem velmi pekne, odľahlo mi.
VeronikaSus
16.03.07,17:35
To s to nezamestnanostou presne neviem tak neodpoviem, ale danový bonus si mozes uplatnit od toho obdobia od ktorého si ho manzelka uz neuplatnila, a dolozit to musis, ak je to dieta ktoré je na ZS tak iba rodným listom-kopiou a ak je to student na SS alebo VS tak potvrdenim zo skoly t.j. potvrdenie o návsteve skoly na úcely DP a tiez sa mi vidi ze aj kopiou rodneho listu.
evina123
27.10.08,06:41
Manželka daňovníka poberá v roku 2008 len rodičovský príspevok (nepočíta sa do vlastného príjmu) a okrem neho predala byt, ktorý mala vo vlastníctve viac ako 5 rokov (nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, a je oslobodený od dane z príjmu). Počíta sa do vlastného príjmu manželky príjem z predaja tohto bytu na účely odpočitateľnej položky na manželku, ktorú by si chcel uplatniť daňovník?
ďakujem
Tweety
27.10.08,06:49
Manželka daňovníka poberá v roku 2008 len rodičovský príspevok (nepočíta sa do vlastného príjmu) a okrem neho predala byt, ktorý mala vo vlastníctve viac ako 5 rokov (nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, a je oslobodený od dane z príjmu). Počíta sa do vlastného príjmu manželky príjem z predaja tohto bytu na účely odpočitateľnej položky na manželku, ktorú by si chcel uplatniť daňovník?
ďakujem
Nie, nepočíta . Do vlastného príjmu v DP sa nepočíta, ale počíta sa do príjmu pri uplatnení NČ daňovníka na manželku. Ospravedlňujem sa, ale nečítala som pozorne.
evina123
27.10.08,07:16
Nie, nepočíta .
ďakujem za rýchlu odpoveď. Len sa chcem uistiť, že to tak naozaj je, pretože čím viac čítam o nezdaniteľnej časti na manželku, tak mi vychádza, že do príjmu sa neráta len daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium. Z čoho mám vychádzať, že príjem z predaja bytu sa neráta do príjmu? ešte raz ďakujem
evina123
27.10.08,14:29
dala som dopyt na daň. riaditeľstvo - takže tu je odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 11 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku považuje za vlastný príjem manželky akýkoľvek jej príjem, okrem daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť, štátnych sociálnych dávok a štipendia poskytovaného študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie. To znamená, že do vlastného príjmu manželky sa započítava aj príjem z predaja nehnuteľnosti, i keď bol od dane z príjmov oslobodený.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Ak si chce daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, zahŕňa sa do jej vlastného príjmu príjem z predaja bytu, ktorý je oslobodený od dane podľa par.9 zákona o dani z príjmov? ďakujem za odpoveď
Anonymka
28.01.09,07:37
Zdravím. Chcela by som sa opýtať 2 otázky:
1. zamestnanec požiada o ročné zúčtovanie preddavkov za rok 2008 a chcel by uplatniť aj odpočet na manželku - ktorá je SZČO ale v r. 2008 nemala príjmy - "nezarobila" Je možné v tomto prípade uplatniť odpočet? Aj ked sa DP za rok 2008 podáva do konca marca a zamestnanec požiada max.do 15.februára... :confused:

2. v prípade že osoba je na materskej dovolenke ale bola v r. 2008 aj zamestnaná, poberala materské a teraz rodičovské... môže požiadať zamestnávateľa, aby vykonal ročné zúčtovanie. To je mi jasné... Jej manžel je vška zamestnaný a zároveň je aj SZČO - môže si on uplatniť aj odpočet na manželku? Uplatní si vlastne to, čo manželka si nemohla?

Ďakujem pekne za odpovede.
Anonymka
28.01.09,07:52
posúvam
veronikasad
28.01.09,08:08
Zdravím. Chcela by som sa opýtať 2 otázky:
1. zamestnanec požiada o ročné zúčtovanie preddavkov za rok 2008 a chcel by uplatniť aj odpočet na manželku - ktorá je SZČO ale v r. 2008 nemala príjmy - "nezarobila" Je možné v tomto prípade uplatniť odpočet? Aj ked sa DP za rok 2008 podáva do konca marca a zamestnanec požiada max.do 15.februára... :confused:

2. v prípade že osoba je na materskej dovolenke ale bola v r. 2008 aj zamestnaná, poberala materské a teraz rodičovské... môže požiadať zamestnávateľa, aby vykonal ročné zúčtovanie. To je mi jasné... Jej manžel je vška zamestnaný a zároveň je aj SZČO - môže si on uplatniť aj odpočet na manželku? Uplatní si vlastne to, čo manželka si nemohla?

Ďakujem pekne za odpovede.
1. Čo znamená "nezarobila" vlastným príjmom manželky - SZČO sú tržby, nie zisk.

2. Odpočet na manželku si uplatní v DP typu B. Materské + hrubý príjem zo zamestnania znížený o zaplatené poistné, sa zahrňa do vlastného príjmu manželky, rodičovský príspevok nie - je to štátna sociálna dávka.
drobeceva
28.01.09,08:21
Zamestnanec si žiada NČZD na manželku. Bola celý rok na rodičovskom príspevku /viem, že sa do príjmu neráta/. Ale od mája poberá peňažný príspevok za opatrovanie /opatruje otca/. Ten sa do jej príjmu zaratáva?
veronikasad
28.01.09,08:28
Zamestnanec si žiada NČZD na manželku. Bola celý rok na rodičovskom príspevku /viem, že sa do príjmu neráta/. Ale od mája poberá peňažný príspevok za opatrovanie /opatruje otca/. Ten sa do jej príjmu zaratáva?
Zisti si na UPSVaR či je to štátna sociálna dávka. Ak ano, do príjmu sa nezapočítava
evina
28.01.09,08:34
Anonymka
29.01.09,07:00
Tak v tomto prípade z čoho mám vychádzať? Aké potvrdenie potrebuje zamestnanec, ak si to chce uplatniť? (Daňové príznanie manželky alebo výkaz?)


1. Čo znamená "nezarobila" vlastným príjmom manželky - SZČO sú tržby, nie zisk..
nikulik
29.01.09,12:41
Ahojte, chcela by som sa opytat ohladne nezdanitelnej casti na manzelku. Manzelovi robi ročné zučtovanie zamestnávatel, ja som od januára 2008 na MD, v priebehu roka na RD, viem ze MD sa započítava do príjmu. Keby si chcel manzel uplatnit na mna NČ, vychadza mi to rozdiel 12.254,-Sk, potrebuje k tomu potvrdenie zo socialky kolko mi vyplatili za celu MD? A este jedna otazocka, v tlačive je napisane ze si uplatnuje Nč na manzelku ktora s nim žila v spoloč.domacnosti. My sme spolu žili ale trvale pobyty mame kazdy na inej adrese, je s tym problem?
Tweety
29.01.09,12:43
Ahojte, chcela by som sa opytat ohladne nezdanitelnej casti na manzelku. Manzelovi robi ročné zučtovanie zamestnávatel, ja som od januára 2008 na MD, v priebehu roka na RD, viem ze MD sa započítava do príjmu. Keby si chcel manzel uplatnit na mna NČ, vychadza mi to rozdiel 12.254,-Sk, potrebuje k tomu potvrdenie zo socialky kolko mi vyplatili za celu MD? A este jedna otazocka, v tlačive je napisane ze si uplatnuje Nč na manzelku ktora s nim žila v spoloč.domacnosti. My sme spolu žili ale trvale pobyty mame kazdy na inej adrese, je s tym problem?
Potvrdenie nepotrebuje, jednoducho to uvedie v žiadosti o RZD. Problém s tým, že nemáte rovnaký trvalý pobyt, nie je podstatné je to, že ste žili v spoločnej domácnosti.
martinapo77
02.02.09,06:34
mam jednu otazku
podnikatel si v DP FO uplatnuje nezdanitelnu cast ZD na manzelku. manzelka 11.5. zomrie, t.j. prve styri mesiace zila a v piatom mesiaci zila len cast. zvyse mesiace uz nebola nazive.
ako je to s uplatnenim nezdanitelnej casti? ma narok alebo nie? ak ano, za aku alikvotnu cast? za 4 mesiace alebo za 5?
moze si ju uplatnit aj ked neprebehlo dedicke konanie? ma to vobec suvis s dedicskym konanim?
Tweety
02.02.09,06:38
mam jednu otazku
podnikatel si v DP FO uplatnuje nezdanitelnu cast ZD na manzelku. manzelka 11.5. zomrie, t.j. prve styri mesiace zila a v piatom mesiaci zila len cast. zvyse mesiace uz nebola nazive.
ako je to s uplatnenim nezdanitelnej casti? ma narok alebo nie? ak ano, za aku alikvotnu cast? za 4 mesiace alebo za 5?
moze si ju uplatnit aj ked neprebehlo dedicke konanie? ma to vobec suvis s dedicskym konanim?
Môže si uplatniť 5 mesiacov, viď: § 11
(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
timejka200
02.02.10,18:02
ak si počas roka neuplatnoval zac dan. bonus môže si ho teraz za 12 mesiacov v danovom priznaní ? na druhej strane dan. priznania ozančí mesiace,
Tamila
02.02.10,18:05
ak si počas roka neuplatnoval zac dan. bonus môže si ho teraz za 12 mesiacov v danovom priznaní ? na druhej strane dan. priznania ozančí mesiace,
Daňový bonus si môže uplatniť v DP za celý rok.
timejka200
02.02.10,18:08
ak si počas roka neuplatnoval zac dan. bonus môže si ho teraz za 12 mesiacov v danovom priznaní ? na druhej strane dan. priznania ozančí mesiace,
timejka200
02.02.10,18:09
díky
timejka200
02.02.10,18:09
do júna 2009 je výška 19,32 a od júla 20 EUR? bonus:
drobeceva
02.02.10,18:13
do júna 2009 je výška 19,32 a od júla 20 EUR? bonus:
áno, tak ako píšeš a celoročný 235,92 €
nikula
05.02.10,10:36
Chcem sa len uistiť. Ak svadba bola 30. augusta 2009, tak môžem si uplatniť odpočítateľnú pol. len za 4 mesiace?
Tweety
05.02.10,10:41
Áno.
tibor1000
07.02.10,17:36
Dobrý večer,prosím Vás, príjem manželky počítam takto: hrubý príjem (zo zamestnania + živnosť) - odvody
správne?

keď si manželka platila životnú poistku,to mi už neovplyvní odpočet na ňu predpokladám..

ďakujem vopred moc
tibor1000
08.02.10,06:35
Dobrý večer,prosím Vás, príjem manželky počítam takto: hrubý príjem (zo zamestnania + živnosť) - odvody
správne?

keď si manželka platila životnú poistku,to mi už neovplyvní odpočet na ňu predpokladám..

ďakujem vopred moc
posúvam
katka50
08.02.10,06:41
Dobrý večer,prosím Vás, príjem manželky počítam takto: hrubý príjem (zo zamestnania + živnosť) - odvody
správne?Áno
keď si manželka platila životnú poistku,to mi už neovplyvní odpočet na ňu predpokladám.. Tebe nie, ale ona si v daňovom priznaní ju môže uplatniť.

ďakujem vopred moc
Odpovede v texte.
Iwett
08.02.10,06:42
posúvam
Správne rátaš.
JurickovaKatarina
08.02.10,09:28
Prosím Vás o radu, môže si zamestnanec uplatniť odpočet na družku, ktorá s ním žije už dlhé roky v spoločnej domácnosti, ale trvalý pobyt majú každý inde?
katka50
08.02.10,10:47
Prosím Vás o radu, môže si zamestnanec uplatniť odpočet na družku, ktorá s ním žije už dlhé roky v spoločnej domácnosti, ale trvalý pobyt majú každý inde?
Nie - len manželku. Zákon 595/2003 § 11 ods. 3
tibor1000
08.02.10,13:23
Dobrý večer,prosím Vás, príjem manželky počítam takto: hrubý príjem (zo zamestnania + živnosť) - odvody
správne?

keď si manželka platila životnú poistku,to mi už neovplyvní odpočet na ňu predpokladám..

ďakujem vopred moc

ďakujem
myslel som to tak,že ak by si to ona uviedla do daň.priznania,vyjde jej nižši daňovy zaklad..
ale ako prijem manželky sa počita hruby prijem (živnosť+zamestnanie) minus odvody
a keď už vysledok vyjde vyšši ako odpočitateľna položka, tak si manžel už nemôže uplatniť odpočitateľnú položku na manželku,však?
ani keby sa jej zaklad dane znižil o životnu poistku,a keby jej zaklad dane bol nižši ako 4015,70 €, manžel si na ňu odpočet nemôže uplatniť,kedže prijem je prijem:)... uvažujem spravne však?

ďakujem pekne
AMM
08.02.10,14:41
Ak si manželka podáva daňové priznanie, lebo mala nejaký príjem. Inak poberá rodičovský príspevok. Môže si aj manžel na ňu uplatniť NČ vo svojom ročnom zúčtovaní?
Tamila
08.02.10,14:47
Áno, manžel si môže si uplatniť úľavu na manželku: NČZD mínus príjem manželky. Do jej príjmu sa počíta materská, rodičovský príspevok nie.
Anja111
08.02.10,14:47
Ak si manželka podáva daňové priznanie, lebo mala nejaký príjem. Inak poberá rodičovský príspevok. Môže si aj manžel na ňu uplatniť NČ vo svojom ročnom zúčtovaní?
Manžel si môže uplatniť rozdiel medzi NČ a príjmom manželky...
Anja111
08.02.10,14:50
ďakujem
myslel som to tak,že ak by si to ona uviedla do daň.priznania,vyjde jej nižši daňovy zaklad..
ale ako prijem manželky sa počita hruby prijem (živnosť+zamestnanie) minus odvody
a keď už vysledok vyjde vyšši ako odpočitateľna položka, tak si manžel už nemôže uplatniť odpočitateľnú položku na manželku,však?
Správne.
ani keby sa jej zaklad dane znižil o životnu poistku,a keby jej zaklad dane bol nižši ako 4015,70 €, manžel si na ňu odpočet nemôže uplatniť,kedže prijem je prijem:)...
Správne.
uvažujem spravne však?

ďakujem pekne
... v texte.
lulinka10001
15.02.10,17:37
Vie mi niekto potvrdit,či tomu všetkému rozumiem.Manžel si chce uplatnit odpočet na manželku, ktorá mala príjem a to:
úhrn zúčtovaných a vyplatenývh príijmov 385,82
poistné- celkom 49,73
verejné- 15,43
čiastkový zaklad dane- 336,09
nezdanitelná čast na danovníka za kal.mesiace 11-12 -670,94
Ktorú sumu mam odpočítat od tých 4025,7
4iastkový zaklad dane? Takže manžel si uplatní 4024,7-336,09=3688,61
Je to správne?
lulinka10001
15.02.10,17:42
A ešte jedna vec.Ak manželka podnikala?
celý rok bola nezamestnaná len jednu fakturu má za 338eur. výdavky za 20eur. Potom odpočitavam Od 4025,7 tých 338,alebo 338-20=318.
čo si može odpočitat manžel na manželku?
Iwett
15.02.10,17:50
A ešte jedna vec.Ak manželka podnikala?
celý rok bola nezamestnaná len jednu fakturu má za 338eur. výdavky za 20eur. Potom odpočitavam Od 4025,7 tých 338,alebo 338-20=318.
čo si može odpočitat manžel na manželku?
338 eur minus zaplatene poistne.
Tamila
15.02.10,18:16
Vie mi niekto potvrdit,či tomu všetkému rozumiem.Manžel si chce uplatnit odpočet na manželku, ktorá mala príjem a to:
úhrn zúčtovaných a vyplatenývh príijmov 385,82
poistné- celkom 49,73
verejné- 15,43
čiastkový zaklad dane- 336,09
nezdanitelná čast na danovníka za kal.mesiace 11-12 -670,94
Ktorú sumu mam odpočítat od tých 4025,7
4iastkový zaklad dane? Takže manžel si uplatní 4024,7-336,09=3688,61
Je to správne?

Posudzovaný príjem manželky pre úľavu na dani pre manžela je úhrn príjmov mínus poistné, t.j. 336,09. Máš to správne.
bambino87
17.02.11,08:14
ahojte,
prosim o radu.
ked si SZCO chce v DP 2010 uplatnit aj nezdan.cast na manzelku (poberala najskor matersku, potom rodicovske a este je aj ZTP, takze aj dochod), do jej vlastnych prijmov sa zapocitava: materska - ano, rodicovsky - nie, a dochodok???
dakujem za radu
drobeceva
17.02.11,08:15
ahojte,
prosim o radu.
ked si SZCO chce v DP 2010 uplatnit aj nezdan.cast na manzelku (poberala najskor matersku, potom rodicovske a este je aj ZTP, takze aj dochod), do jej vlastnych prijmov sa zapocitava: materska - ano, rodicovsky - nie, a dochodok???
dakujem za radu
dôchodok - áno
dobsony
18.02.11,06:39
Pekný deň každým, do príjem manželky treba započítať aj výhru v hodnote 1299 eur?
Príjem manželky SZČO 3920 eur a zaplat.odvody 966 ,87eur= 2953,13 eur
je tok tak správne?
Timka1
18.02.11,06:44
Pekný deň každým, do príjem manželky treba započítať aj výhru v hodnote 1299 eur?
Príjem manželky SZČO 3920 eur a zaplat.odvody 966 ,87eur= 2953,13 eur
je tok tak správne?

Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava len príjem:

daňový bonus,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie.
štátne sociálne dávky a to..:
rodičovský príspevok (zákon č.280/2002 Z.z.),
príspevok pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z.z.),
zaopatrovací príspevok (zákon č.236/1998 Z.z.),
príspevok na pohreb (zákon č.238/1998 Z.z.),
príspevky pestúnskej starostlivosti (zákon č.265/1998 Z.z.),
prídavok na dieťa (zákon č.600/2003 Z.z.),
vianočný príspevok (zákon č.592/2006 Z.z.).
dobsony
18.02.11,07:00
ďakujem, nevedela som čo s výhrou. :)
Zdenka175
18.02.11,10:53
Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava len príjem:

daňový bonus,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie.
štátne sociálne dávky a to..:
rodičovský príspevok (zákon č.280/2002 Z.z.),
príspevok pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z.z.),
zaopatrovací príspevok (zákon č.236/1998 Z.z.),
príspevok na pohreb (zákon č.238/1998 Z.z.),
príspevky pestúnskej starostlivosti (zákon č.265/1998 Z.z.),
prídavok na dieťa (zákon č.600/2003 Z.z.),
vianočný príspevok (zákon č.592/2006 Z.z.).
Timka1 , keď sa rodičovský neráta do príjmu manželky. Tak keby si manžel chcel uplatniť na manželku, ktorá bola na RP a nemala iný príjem tak by si uplatnil celú 4.025,70?? Potom načo dávajú na potvrdenie o poberaní RP položky vyplatené za mesiac??? Ja som myslela, že manžel by si uplatnil len rozdiel do 4.025,70.
rodina1
18.02.11,10:57
Timka1 , keď sa rodičovský neráta do príjmu manželky. Tak keby si manžel chcel uplatniť na manželku, ktorá bola na RP a nemala iný príjem tak by si uplatnil celú 4.025,70?? Potom načo dávajú na potvrdenie o poberaní RP položky vyplatené za mesiac??? Ja som myslela, že manžel by si uplatnil len rozdiel do 4.025,70.
Zdenka, zrejme preto, aby bolo zdokladované, že si poberala RP a nie iný príspevok, ktorý je považovaný za tvoj príjem (napr. materské, PN a pod.)
Timka1
18.02.11,11:01
Timka1 , keď sa rodičovský neráta do príjmu manželky. Tak keby si manžel chcel uplatniť na manželku, ktorá bola na RP a nemala iný príjem tak by si uplatnil celú 4.025,70?? Potom načo dávajú na potvrdenie o poberaní RP položky vyplatené za mesiac??? Ja som myslela, že manžel by si uplatnil len rozdiel do 4.025,70.

RP je štátna sociálna dávka, preto sa neposudzuje ako manželkin príjem, vystavujú ho na zdokladovanie doby k DP
Tóthová Csilla
18.02.11,16:34
Dobrý večer. Do odpočitateľnej položky na manželku treba započítať aj invalidný dôchodok ako príjem? Manželka daňovníka bola celý rok na inv.dôchodku + mala príjem aj na dohodu. Ďakujem.
veronikasad
18.02.11,16:36
Dobrý večer. Do odpočitateľnej položky na manželku treba započítať aj invalidný dôchodok ako príjem? Manželka daňovníka bola celý rok na inv.dôchodku + mala príjem aj na dohodu. Ďakujem.
ID je vlastným príjmom manželky
drobeceva
18.02.11,16:39
Dobrý večer. Do odpočitateľnej položky na manželku treba započítať aj invalidný dôchodok ako príjem? Manželka daňovníka bola celý rok na inv.dôchodku + mala príjem aj na dohodu. Ďakujem.
príjmom manželky je ID+ príjem z dohody
nikula
24.02.11,18:45
Môže si SZČO uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá si podala DP A a má nárok na zamestnaneckú prémiu??? ZD manželky je 2686,06 eur. Ak si môže, tak v akej výške (boli manželmi celý rok). Je zamestnanecká prémia príjmom manželky???
drobeceva
24.02.11,18:51
Môže si SZČO uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá si podala DP A a má nárok na zamestnaneckú prémiu??? ZD manželky je 2686,06 eur. Ak si môže, tak v akej výške (boli manželmi celý rok). Je zamestnanecká prémia príjmom manželky???
môže. Uplatní rozdiel NČD a jej príjmu. ZP sa do jej príjmu neráta.
usko 1
26.02.11,14:57
Zdravím, chcela by som sa spýtať, či si manželka može od svojich príjmov /má ich len z prenájmu/ odrátať okrem odvodov do ZP aj životnú poistku, ktorú si platí. Ďakujem
Tweety
26.02.11,15:01
Zdravím, chcela by som sa spýtať, či si manželka može od svojich príjmov /má ich len z prenájmu/ odrátať okrem odvodov do ZP aj životnú poistku, ktorú si platí. Ďakujem
Áno, ak sú splnené podmienky na uplatnenie tejto NČ podľa § 11 Zákona o dani z príjmu, tak áno.
usko 1
26.02.11,15:05
Ďakujem za promptnú odpoveď. Pekný víkend
Katy a R
26.02.11,15:14
Zdravím, chcela by som sa spýtať, či si manželka može od svojich príjmov /má ich len z prenájmu/ odrátať okrem odvodov do ZP aj životnú poistku, ktorú si platí. Ďakujem

usko ... ide ale o príjem manželky:confused: (keďže sme v tejto téme) Ak si chceš ty uplatniť na ňu nezd časť... v tom prípade sa od jej príjmu odpočíta len poistné do SP, ZP. Životná poistka nie.
Ak si sama robí DP .. tak ako píše Tweety.:)
usko 1
26.02.11,15:22
Áno, tak som to pochopila. Ďakujem
jeso
26.02.11,20:16
manžel si chce uplatniť NČ na manželku , bol jej vyplatený paušálny príspevok za výkon aktivačnej činnosti formou dobrovolníckej služby / úrad práce ,soc.vecí/

podla môjho názoru sa takýto príjem započítava do vlastného príjmu manželky ....

mám pravdu ?



.................................................. ..............................
Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa :
zamestnanecká prémia podľa § 32a zákona o dani z príjmov,
daňový bonus podľa § 33 zákona o dani z príjmov,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štátne sociálne dávky,
štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie
Gabika20
27.02.11,12:28
Podpora v nezamestnanosti je sociálna dávka, takže odráta si iba príjem zo zamestnania. K daňovému bonusu bude potrebovať potvrdenie od manželky za aké obdobie si uplatňovala DB. Treba však dať pozor, aby zdaniteľný príjem manžela bol aspoň vo výške 1846,20 EUR. Musí doložiť aj rodné listy dieťaťa, prípadne potvrdenie o návšteve školy.
veronikasad
27.02.11,12:33
Podpora v nezamestnanosti je sociálna dávka, takže odráta si iba príjem zo zamestnania. K daňovému bonusu bude potrebovať potvrdenie od manželky za aké obdobie si uplatňovala DB. Treba však dať pozor, aby zdaniteľný príjem manžela bol aspoň vo výške 1846,20 EUR. Musí doložiť aj rodné listy dieťaťa, prípadne potvrdenie o návšteve školy.
Dávka v nezamestnanosti nie je štátna sociálna dávka. Zahrňa sa do vlastného príjmu manželky.

Nie je zdanitelným príjmom u daňovníka.
iv@n
28.02.11,09:15
manželke prišlo v roku 2010 na účet od zamestnávatela vrátenie dane z príjmu za rok 2009, inak je celý rok na materskej/rodičovskej.
chcem si na ňu uplatniť vo svojom daňovom priznaní nezdanitelné minimum od ktorého odpočítam materskú. mám odpočítať aj to vrátanie dane, alebo nie?
vdaka
Tamila
28.02.11,10:39
manželke prišlo v roku 2010 na účet od zamestnávatela vrátenie dane z príjmu za rok 2009, inak je celý rok na materskej/rodičovskej.
chcem si na ňu uplatniť vo svojom daňovom priznaní nezdanitelné minimum od ktorého odpočítam materskú. mám odpočítať aj to vrátanie dane, alebo nie?
vdaka
Nie, vrátenie dane nie jej príjem.
michelle84
28.02.11,13:13
RP je štátna sociálna dávka, preto sa neposudzuje ako manželkin príjem, vystavujú ho na zdokladovanie doby k DP

Mne nejde do hlavy hlavne to, že rodičovský príspevok a príspevok na opatrovanie vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. A rodičovský príspevok sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky, ale príspevok na opatrovanie sa zahŕňa do vlastného príjmu manželky :rolleyes:
iv@n
03.03.11,09:16
Nie, vrátenie dane nie jej príjem.
ešte sa spýtam, je to taxatívne niekde vymenované čo spadá pod príjem?
ešte som našiel na účte, že prišiel od zamestnávatela bonus za narodenie dieťaťa a preplatnie dovolenky z roku 2009.
macula
03.03.11,10:43
Ahojte,
prosím súrne o radu: potrebujem vedieť, či si môže uplatniť manžel NČZD na manželku ak mala príjem z PP len 3 mesiace a v práci jej urobili ročné zúčtovanie dane a uplatnili jej NČZD. Môže si uplatniť ona svoju NČZD a potom manžel ten rozdiel ktorý vznikne?
Tweety
03.03.11,10:45
Ahojte,
prosím súrne o radu: potrebujem vedieť, či si môže uplatniť manžel NČZD na manželku ak mala príjem z PP len 3 mesiace a v práci jej urobili ročné zúčtovanie dane a uplatnili jej NČZD. Môže si uplatniť ona svoju NČZD a potom manžel ten rozdiel ktorý vznikne?
ÁNo, v RZD jej NČ už určite uplatnili, on si uplatní na ňu, ale nie celú, len rozdiel medzi NČ a jej príjmom zo zamestnania, očistený o odvody.
drobeceva
03.03.11,10:46
Ahojte,
prosím súrne o radu: potrebujem vedieť, či si môže uplatniť manžel NČZD na manželku ak mala príjem z PP len 3 mesiace a v práci jej urobili ročné zúčtovanie dane a uplatnili jej NČZD. Môže si uplatniť ona svoju NČZD a potom manžel ten rozdiel ktorý vznikne?
áno, môže. Uplatní si rozdiel medzi NČD a výškou jej príjmu-mínus dvody
ewita888
03.03.11,10:47
Ahojte,
prosím súrne o radu: potrebujem vedieť, či si môže uplatniť manžel NČZD na manželku ak mala príjem z PP len 3 mesiace a v práci jej urobili ročné zúčtovanie dane a uplatnili jej NČZD. Môže si uplatniť ona svoju NČZD a potom manžel ten rozdiel ktorý vznikne?
a zvyšné mesiace mala čo?
macula
03.03.11,10:50
áno, môže. Uplatní si rozdiel medzi NČD a výškou jej príjmu-mínus dvody
Ide o to, že jej manželovi robím DP ja a potrebovala som potvrdenie o príjme od jeho manželky, lenže účtovníčka mi tvrdí ak si ju bude on uplatňovať, tak ona už na svoju nemá nárok a svoj príjem si musí celý zdaniť....na aký paragraf sa mám odvolať?
macula
03.03.11,10:53
a zvyšné mesiace mala čo?
nemocenské a nezamestnanosť, to viem, že sa ráta do príjmu
Tweety
03.03.11,10:54
Ide o to, že jej manželovi robím DP ja a potrebovala som potvrdenie o príjme od jeho manželky, lenže účtovníčka mi tvrdí ak si ju bude on uplatňovať, tak ona už na svoju nemá nárok a svoj príjem si musí celý zdaniť....na aký paragraf sa mám odvolať?
Účtovníčka sa mýli, nech sa teda pozrie, a aj ty, do §11 Zákona o dani z príjmu.
drobeceva
03.03.11,10:56
kuk: Zákon o dani z príjmu-§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
lenka.ba
03.03.11,11:01
Dobrý deň, zamestnanec sa oženil v máji 2010, chce si uplatniť NČ na manželku, ktorá bola celý rok 2010 na rodičovskom príspevku. Sumu NČ na manželku vypočítam 4025,70/12*7 =2348,33 EUR?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Tweety
03.03.11,11:02
Dobrý deň, zamestnanec sa oženil v máji 2010, chce si uplatniť NČ na manželku, ktorá bola celý rok 2010 na rodičovskom príspevku. Sumu NČ na manželku vypočítam 4025,70/12*7 =2348,33 EUR?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Presne tak.
ewita888
03.03.11,11:03
Dobrý deň, zamestnanec sa oženil v máji 2010, chce si uplatniť NČ na manželku, ktorá bola celý rok 2010 na rodičovskom príspevku. Sumu NČ na manželku vypočítam 4025,70/12*7 =2348,33 EUR?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
správne
macula
03.03.11,11:03
Ďakujem Vám veľmi pekne, poviem Vám pravdu, riadne ma šokovala s tým výhlásením, § 11 poznám, len som si nebola istá, či som niečo neprehliadla
lenka.ba
03.03.11,13:48
dobrý deň, ešte jedna otázočka... manželka zamestnanca dostala materskú za mesiace 9-12/2010, ale tá za 12/2010 bola vyplatená v januári 2011. Odpočítavam to, čo je predpísané alebo skutočne vyplatené? Tú materskú za 12/2010 vyplatenú v januári 2011 odratávam od NČ v r. 2010 alebo v r.2011? Vopred veľmi pekne ďakujem
lenka.ba
03.03.11,14:11
tak aspoň...ako to dávate do ročných zúčtovaní?
vieraaaa
03.03.11,14:18
Podľa mňa, do roku 2010.
lenka.ba
03.03.11,14:19
vieraaaa, ďakujem, ale potrebujem to na 100% :)
vieraaaa
03.03.11,14:28
Veď aj výplatu za december vyplatenú v januári dávaš do predošlého roka. Podľa mňa, čiastky vplatené za predošlý rok do konca januára nasledujúceho roka sa započítavajú do predošlého roka.
viď Zákon o dani z príjmov:
§ 4 Základ dane
(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.
(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.
lenka.ba
03.03.11,14:30
veď ja si tiež myslím, len ma zmiatla kolegyňa...tak ale počkám si ešte aspoň na jeden názor...
ewita888
03.03.11,14:33
lenka.ba
03.03.11,14:36
http://www.porada.sk/t71826-p42-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html

takže mám to chápať tak, že súhlasíš s tým, že sa aj materská za 12/2010 vyplatená v januári 2011 odpočítava od NČ v r. 2010?
ewita888
03.03.11,14:40
ja by som si vypýtala potvrdenie o výške vyplatenej materskej za rok 2010 zo SP
lenka.ba
03.03.11,14:45
no ved to mám a tam to vidím tak ako som písala. už len to potrebujem vedieť ako to dať do toho ročného zúčtovania
vieraaaa
03.03.11,14:48
Ako píše "evita888", veď musíš mať potvrdenie zo SP a tam je uvedené, materské vyplatené za rok 2010, aspoň mne také manžel, ktorý si uplatňuje na manželku priniesol. Tak isto, potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, ktorý si dokladal ďalší zamestnanec je za rok 2010 aj s decembrom a tiež ho vyplácajú v januári.
lenka.ba
03.03.11,14:53
ok, ďakujem
nurka
30.03.11,17:57
čiastocny invalidny dochodca mal ČZD 30.247,99-€, NZČ 4025,70€, DDS 240, dan 4.982,18.potrebuje dolozit potvrdenie o vyske ID zo SP?tiez si chce uplatnit NZČ na manzelku.ta bola cely rok na ID a nemala ziadny iny prijem.povazuje sa ID za vlastny prijem manzelky?tiez musi dolozit potvrdenie o vyske dochodku?viem ze je to na poslednu chvilu,ale mohli by ste mi pomoct?uz teraz som vam vdacna.
drobeceva
30.03.11,18:03
čiastocny invalidny dochodca mal ČZD 30.247,99-€, NZČ 4025,70€, DDS 240, dan 4.982,18.potrebuje dolozit potvrdenie o vyske ID zo SP?tiez si chce uplatnit NZČ na manzelku.ta bola cely rok na ID a nemala ziadny iny prijem.povazuje sa ID za vlastny prijem manzelky?tiez musi dolozit potvrdenie o vyske dochodku?viem ze je to na poslednu chvilu,ale mohli by ste mi pomoct?uz teraz som vam vdacna.
ID má nárok na plnú NČD - dôchodok neuvádza.
Na manželku si môže uplatniť rozdiel NČD a výškou jej dôchodku.
Katy a R
30.03.11,18:10
čiastocny invalidny dochodca mal ČZD 30.247,99-€, NZČ 4025,70€, DDS 240, dan 4.982,18.potrebuje dolozit potvrdenie o vyske ID zo SP?tiez si chce uplatnit NZČ na manzelku.ta bola cely rok na ID a nemala ziadny iny prijem.povazuje sa ID za vlastny prijem manzelky?tiez musi dolozit potvrdenie o vyske dochodku?viem ze je to na poslednu chvilu,ale mohli by ste mi pomoct?uz teraz som vam vdacna.

Pri takomto príjme nemá nárok na NZDČ na seba, tú poistku áno, aj na manželku si môže uplatniť - ale samozrejme len do výšky rozdielu 4025,7 a jej príjmu (všetky jej príjmy treba presne zrátať .. ID je príjmom manželky). Dokladať k DP nemusí - ale treba mať doma nachystané ;)
rodina1
30.03.11,18:11
Pri takom príjme, aký uvádza, nekráti sa mu NZČD?
Vzniká mu vôbec na ňu nárok (milionárska daň)?

ak je základ dane daňovníka vyšší ako 15 387,12 eura, nezdaniteľná časť základu dane sa vypočíta ako rozdiel medzi sumou 7 872,48 a jednou štvrtinou základu dane daňovníka
drobeceva
30.03.11,18:12
Katka, žeby to robilo Modré z neba, ktoré sledujem...a pritom slzy samé tečú?
Prehliadla som si príjem...
Katy a R
30.03.11,18:14
. ja si hneď všimnem takýto príjem :);):D
nurka
31.03.11,04:30
Pri takomto príjme nemá nárok na NZDČ na seba, tú poistku áno, aj na manželku si môže uplatniť - ale samozrejme len do výšky rozdielu 4025,7 a jej príjmu (všetky jej príjmy treba presne zrátať .. ID je príjmom manželky). Dokladať k DP nemusí - ale treba mať doma nachystané ;)
NZDČ sa mu krati.vyslo mu 310,49.islo mi hlavne o ID manzelky,kedze som vedela,ze on davat nemusi.u nej je to prijem a u neho nie?dakujem vam za odpovede,dufam,ze to stihne este dnes oddniest.sa neskoro spamatal.myslel,ze mu to urobia u byvaleho zamestnavatela,ale zabudol ho poziadat.