VladinoM
26.10.06,16:51
Poprosila by som Vás o radu. Môže si živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve /platca DPH/ dávať do nákladov náklady spojené so zapožičaním auta z požičovne, ktoré používa za účelom podnikania? A čo náklady spojené s benzínom? Môže dať do nákladov aj tie? Naša učtovníčka povedala, že si nemôže dať do nákladov ani bločky z požičovne a ani benzín, ale mne sa to nejako nezdá, že by to nešlo ani do DPH a ani do dane z príjmu. /to si má živnostník platiť všetko z vlastného vrecka ak nemá na nové auto?/ prosím poradíte nám niekto. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Zoltán Kovács
26.10.06,15:35
Poprosila by som Vás o radu. Môže si živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve /platca DPH/ dávať do nákladov náklady spojené so zapožičaním auta z požičovne, ktoré používa za účelom podnikania? A čo náklady spojené s benzínom? Môže dať do nákladov aj tie? Naša učtovníčka povedala, že si nemôže dať do nákladov ani bločky z požičovne a ani benzín, ale mne sa to nejako nezdá, že by to nešlo ani do DPH a ani do dane z príjmu. /to si má živnostník platiť všetko z vlastného vrecka ak nemá na nové auto?/ prosím poradíte nám niekto. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Vopred ďakujem za všetky odpovede.

V prípade ak podnikateľ využíva na podnikateľské účely auto z autopožičovne do nákladov si môže zúčtovať aj nájomné auta aj nákup PHL. V nájomnej zmluve by malo byť uvedené, že ktorá strana platí daň z motorových vozidiel (obvykle je to autopožičovňa). Keby som používal logiku tvojej účtovníčky potom by som nemohol dať do nákladov nájomné za kanceláriu a tým spojené náklady (v oboch prípadoch ide o prenajatý prostriedok).
VladinoM
27.10.06,05:37
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala otázky: v zákone o DPH som si prečítala, že DPH za požičané auto si nemôžeme odrátať, je to tak aj pri benzíne? a ešte jedna: ak si dáva živnostník do nákladov auto z požičovne musí robiť aj nejaké výkazy jázd alebo knihu jázd alebo je potrebné vypísať cesťák? prosím viete mi niekto poradiť, lebo naša učtovníčka mi nevie a nechcem, aby sme mali problémy s daňovákmi. vopred ďakujem za všetky rady.
ticiana
27.10.06,05:48
za auto si DPH odrátať nemôžeš lebo nie je tvojím majetkom, tebe pradsa dali doklad o pranájme. ty máš doklať o pranájme a ak je s DPH tak nevidím problém, ani pri PHL.
pozorne si prečítaj čo ti napísal smith!!!
samozrajme že si musíš urobiť ceťák, alebo aspoń knihu jázd na požičané auto,
ako chceš inak vykázať, že si použil zapožičané auto na služobé účely?
Paula
27.10.06,06:09
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
.
.(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

...zmienku o nemožnosti odpočtu pri PHM u platiteľa (pre prípad tejto téme)som v zákone nenašla. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Kirk
27.10.06,06:14
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala otázky: v zákone o DPH som si prečítala, že DPH za požičané auto si nemôžeme odrátať, je to tak aj pri benzíne?

Máš faktúru resp. doklad od autopožičovne.DPH za nájom osobného automobilu si nemôžeš odrátať - §49 ods.7. Účtuješ všetko do nákladov na 518. DPH z PHM si však môžeš odrátať.
Pokiaľ by išlo o nájom úžitkového vozidla môžeš si odrátať aj DPH za nájom.
VladinoM
27.10.06,09:30
Ďakujem Vám všetkým za odpoveď. Bohužiaľ ja nie som účtovníčka, preto v tom "neviem chodiť" a naša účtovníčka mi povedala, to čo som uviedla už vyššie, ale mne sa to napriek tomu nezdalo, preto si tieto veci overujem, aby som v tom mala jasno, a tiež, aby sme nemali problémy s daňovákmi.