honeyflower
26.10.06,20:12
Ahoojte ludkovia.

Potrbujem surne poradit. Momentalne prebieha dan. kontrola na DPH na jeden moj dan. subjekt. Spravila som malicku chybicku krasy pri uctovani. Daniari mi z uctovnictva uplne vylucili fakturu, ktora znela na sumu
52870,90 + 10045,47 (DPH) + 0,13 (zaokruhlenie) = 62916,50
Ja som tuto fakturu nechtiec nahodila takto:
52870,90 + 10045,50 + 0,10 = 62916,50
Jednoducho som si dovolila zaokruhlit DPH o 3 haliere. Daniari mi tvrdili, ze nemam zauctovany ten doklad, ktory mi naozaj prisiel.
S konatelom spisali zapisnicu, kde udali pri cisle dotycnej faktury ze "DOKLAD CHYBA" a teraz to vizera ako keby sme ten doklad nikdy zivote nemali. Zda sa mi to absurdne. Stalo sa to uz niekomu z Vas? Mozu si toto dovolit?
Milan Benka
26.10.06,18:23
Uveďte tieto argumenty v protokole o kontrole.
Milan Benka
26.10.06,18:28
Čím skôr sa Váš argument dostane do spisového materiálu u správcu dane, tým lepšie. Pri vydávaní rozhodnutia musí správca dane zohľadniť aj tieto Vaše pripomienky.

Ak protokol je už prejednaný a podpísaný, čakajte na rozhodnutie. Proti rozhodnutiu sa potom musíte odvolať.
Vianocka
26.10.06,18:32
Myslim, ze takto uctujeme viaceri. Ja tiez sumu DPH zaokruhlujem na cele desathaliere, inak mi to softver ani nezoberie, lebo zaokruhlovanie DPH je nastavene tak, aby to suhlasilo so zakonom o DPH. Myslim, ze chybu urobil ten, kto takto DPH uviedol na fakture.
Orsz
26.10.06,18:33
Ahoojte ludkovia.

Potrbujem surne poradit. Momentalne prebieha dan. kontrola na DPH na jeden moj dan. subjekt. Spravila som malicku chybicku krasy pri uctovani. Daniari mi z uctovnictva uplne vylucili fakturu, ktora znela na sumu
52870,90 + 10045,47 (DPH) + 0,13 (zaokruhlenie) = 62916,50
Ja som tuto fakturu nechtiec nahodila takto:
52870,90 + 10045,50 + 0,10 = 62916,50
Jednoducho som si dovolila zaokruhlit DPH o 3 haliere. Daniari mi tvrdili, ze nemam zauctovany ten doklad, ktory mi naozaj prisiel.
S konatelom spisali zapisnicu, kde udali pri cisle dotycnej faktury ze "DOKLAD CHYBA" a teraz to vizera ako keby sme ten doklad nikdy zivote nemali. Zda sa mi to absurdne. Stalo sa to uz niekomu z Vas? Mozu si toto dovolit?

Vyzerá to, že si dovolia všetko. Chyba je, že konateľ zápisnicu podpísal - pretože tým prehlásil, že doklad tam naozaj nebol - naozaj nenápadné. Je to chyba len v účtovaní, nie v doklade. Doklad tam predsa bol. Ale ako som už uviedla, ak konateľ podpísal takúto zápisnicu, ani odvolanie nie je na mieste - je to tvrdenie proti tvrdeniu.
Paula
26.10.06,18:35
Je mi skutočne ľúto, že takú s prepáčením somarinu konateľ podpísal. Veď je to nehorázna lož (doklad chýbal :confused: ).
Orsz
26.10.06,18:37
Uf, viacerí sme zareagovali naraz. Ale, už len keď vidím ten názov témy daňová kontrola, tak...........vždy čakám, čo sa dozviem. A potom že účtovníci si nezaslúžia lepší zárobok - no za takú zodpovednosť, aby ich odsúdili za takéto drobnosti - je to nevďačná robota. Prepáčte, ale normálne ma to šokuje.
KvetkaK
26.10.06,18:39
Aj ja sa k tomu pripájam, že tam uviedli riadnu somarinu, ževraj chýbal doklad keď ho tam fyzicky mali. Vidím to tak, že nič zlé nemohli nájsť tak si museli niečo vymyslieť. Veď tak už to niekedy u daňovákov chodí. Ale za to že sa voči tomu odvoláte nič nedáte. Za pokus to stojí.
Paula
26.10.06,18:47
Ešte mohli kontrolóri na tú fa napísať: Tento doklad sme ani náhodou v živote nevideli.....+ prezentačná pečiatka s dátumom....som nasrdená, hoci nedajbože bude pravda na ich strane:(
evina
26.10.06,19:00
Mne osobne sa nechce ani veriť, že sa takéto niečo stalo a rozhodne by som to /ak bude mať konateľ odvahu po tom čo podpísal to urobiť/ uviedla v námietkách v protokole. Ak už by vôbec chcel niekto namietať niečo /pričom ani výška dane vo výkaze nebola týmto zaokrúhlením ovplyvnená/
, tak mal namietať na zaúčtovanie sumy - uviesť to v protokole /a nedať žiadnu pokutu, lebo opakujem znova výška dane nebola ovplyvnená/.


Neviem ani o tom, že by vyhotovovanie takýchto dokumentov v priebehu DK zákon o správe daní a poplatkov dovoľoval. Z riadne oznámenej a uskutočnenej kontroly má byť vyhotovený Protokol zohľadňujúci všetky skutočnosti...

§15

8/ Kontrolovaný daňový subjekt môže uplatniť u správcu dane námietku proti postupu zamestnanca správcu dane pri výkone daňovej kontroly. Námietky vybavuje zamestnanec správcu dane najbližšie nadriadený tomu zamestnancovi, voči ktorému smerujú. Tento nadriadený zamestnanec námietke vyhovie a zabezpečí nápravu alebo kontrolovanému daňovému subjektu oznámi písomne dôvody, pre ktoré nemožno námietke vyhovieť. Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustné odvolanie.
.
.
.

10/ O výsledku zistenia z daňovej kontroly alebo o určení dane podľa pomôcok vyhotoví zamestnanec správcu dane protokol, ktorý doručí podľa § 17 alebo § 17a kontrolovanému daňovému subjektu spolu s výzvou na vyjadrenie sa k protokolu a na jeho prerokovanie;...
Anulka
26.10.06,19:10
Odporúčam postupovať podľa 511-tky - zákon o správe daní a poplatkov §15, ak to budete mať takto v protokole, tak podajte do 8 pracovných dní odo dňa doručenia protokolu písomné stanovisko. Tam to riadne popíšte a zdokladujte. Ak by to nepomohlo, tak treba dať jednoznačne odvolanie!
ekopo
26.10.06,19:11
Mimochodom u vás daniari nepečiatkujú svojim razítkom faktúry že ich videli?
A to že konatel podpísal , niekedy sa nečudujem, stres urobí svoje. Ja som svojich klientov naučil asi tak, aby čítali hlavne poslednú vetu: napr. so zápisnicou súhlasí...... A keď s niečim nesúhlasí tak napíše nesúhlasím a podpíše. Následne môže dať v kľude písomnú námietku. Mám skúsenosti, že voči vydanému rozhodnutiu je už dosť slabá obrana aj v prípade relevantných dôkazov. Odvolací orgán totiž doslova opíše prvotné rozhodnutie. Potom je už len súd. Tak ako to už tu bolo spomenuté : urýchlene spísať námietku s dôkazmi. Držím palce.
Orsz
26.10.06,19:16
Obávam sa, že ekopo má naozaj pravdu - čo sa týka aj zdokladovania chýbajúceho dokladu - to už nie je dôveryhodné, pretože dodatočne zaobstarať sa dá hocičo - ale ak je niečo podpísané, je to už pasé.
Asi by som na túto skutočnosť upozornila hlavne konateľa firmy, aby sa sám takýchto chýb v budúcnosti vystríhal - nechal sa sám nachytať, a naozaj toto nie je už chyba účtovníka, ale jeho.
honeyflower
26.10.06,20:17
Dakujem vsetkym, ktori na toto reagovali. Som rada, ze len nie len mne sa to zda absurdne.

Zatial prebieha dan. kontrola. Protokol este nebol spisany. Len prebehlo ustne pojednavanie. Myslim, ze je tu evidentna snaha daniarov za kazdu cenu nieco najst a spoliehaju sa na nasu nevedomost.

Este raz dakujem za podporu. :cool:
Paula
26.10.06,20:25
.
S konatelom spisali zapisnicu, kde udali pri cisle dotycnej faktury ze "DOKLAD CHYBA" a teraz to vizera ako keby sme ten doklad nikdy zivote nemali. Zda sa mi to absurdne. Stalo sa to uz niekomu z Vas? Mozu si toto dovolit?

Teraz veľmi nerozumiem, na začiatku témy uvádzaš, že bolo už niečo spísané. Takže podklad pre svoju lož majú potvrdenú konateľom.
skaspa
27.10.06,05:00
Podľa mňa je to takto - podľa § 2 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkony alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vyberanie dane - z toho mi vyplýva, že skutočnosť je, že ste tovar, resp. službu prijali a keď spĺňate podmienky na odpočet podľa zákona o DPH, máte bezpochyby právo na odpočet. To že ste si "vypýtali" o 0,03 Sk viacej majú zahrnúť do protokolu daňový kontrolóri, ako zistenie (aj keď mi je smiešne, že sa tým vôbec zaoberajú). To že konateľ podpísal, že doklad chýba nie je až taký problém. Podľa § 2 ods. 2 zákona č. 511/1992 - správca dane postupuje v daňovom konaní v úzkej súčinnosti s daňovými subjetkmi - a mal Vás teda vyzvať, aby ste doklad doložili (aj keď by ste doložili, ten istý doklad). Dokonca aj keď v zápisnici o prerokovaní protokolu prehlásite, že s výsledkom kontroly súhlasíte, daň zaplatíte, tak Vám to neberie právo ODVOLAŤ sa proti rozhodnutiu (pre ktorého vydanie budú najdôležitejšie zistenia uvedené v protokole). Tiež by som skúsil ešte takú možno netypickú formu - o uvedenom probléme sa v priateľskej atmospfére porozprávať s priamym nadriadením týchto kontrolórov, že aký ma na to názor ( a potom by to možno nebolo uvedené ani v protokole, lebo osobne si myslím, že uvedený postup kontrolórov je prinajmenšom "netradičný"); hlavne sa nevzdávajte, potom si budú robiť naozaj čo chcú.
Orsz
27.10.06,05:39
No teraz naozaj ťažko povedať, čo konateľ podpísal. Ale čo sa týka výzvy na predloženie dokladu - tá mala predchádzať podpísaniu zápisnice, ale ak to už podpísal, je to naozaj iné. A skaspa, problém je v tom, že podľa zákona o DPH nestačí na odpočet, aby došlo k plneniu - teda prijatiu tovaru. Ale žiaľ musí byť faktúra. Ak predbežne konateľ podpísal, že faktúru nemá, nemohol si DPH odpočítať. No je to veľmi zamotané - a dosť zvláštne.
Dúfam honeyflower, že nám dáš vedieť ako to dopadlo - pre ďalšiu skúsenosť.
evina
27.10.06,05:51
Podľa mňa je to takto - podľa § 2 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkony alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vyberanie dane - z toho mi vyplýva, že skutočnosť je, že ste tovar, resp. službu prijali a keď spĺňate podmienky na odpočet podľa zákona o DPH, máte bezpochyby právo na odpočet. To že ste si "vypýtali" o 0,03 Sk viacej majú zahrnúť do protokolu daňový kontrolóri, ako zistenie (aj keď mi je smiešne, že sa tým vôbec zaoberajú). To že konateľ podpísal, že doklad chýba nie je až taký problém. Podľa § 2 ods. 2 zákona č. 511/1992 - správca dane postupuje v daňovom konaní v úzkej súčinnosti s daňovými subjetkmi - a mal Vás teda vyzvať, aby ste doklad doložili (aj keď by ste doložili, ten istý doklad). Dokonca aj keď v zápisnici o prerokovaní protokolu prehlásite, že s výsledkom kontroly súhlasíte, daň zaplatíte, tak Vám to neberie právo ODVOLAŤ sa proti rozhodnutiu (pre ktorého vydanie budú najdôležitejšie zistenia uvedené v protokole). Tiež by som skúsil ešte takú možno netypickú formu - o uvedenom probléme sa v priateľskej atmospfére porozprávať s priamym nadriadením týchto kontrolórov, že aký ma na to názor ( a potom by to možno nebolo uvedené ani v protokole, lebo osobne si myslím, že uvedený postup kontrolórov je prinajmenšom "netradičný"); hlavne sa nevzdávajte, potom si budú robiť naozaj čo chcú.

Presne na toto som mierila v príspevku 10 s tým, že porozprávanie sa s priamym nadriadeným kontrolórov nie je netypickou formou, ale túto nožnosť priamo poskytuje zákon. Mierila som aj na to, že mi nie je známe, aby v priebehu kontroly DÚ dával čokoľvek podpisovať mimo Protokolu z daňovej kontroly...
P.s. Daňový subjekt si ani nevypýtal viac, lebo daň vo výkaze sa zaokrúhľuje vo výkaze na celé koruny hore, takže v celkovom odpočte sa tých primitívnych 0,03 haliera ani nezobrazí...
Anja111
27.10.06,06:17
Myslim, ze takto uctujeme viaceri. Ja tiez sumu DPH zaokruhlujem na cele desathaliere, inak mi to softver ani nezoberie, lebo zaokruhlovanie DPH je nastavene tak, aby to suhlasilo so zakonom o DPH. Myslim, ze chybu urobil ten, kto takto DPH uviedol na fakture.

V tomto prípade je to fa. Ale ako by asi reagoval spomínaný pracovník DÚ v prípade dokladu z ERP? Bežne sa stretávam s dokladmi typu:
123,10 + 23,39 = 146,50 Sk a bežne zaokrúhľujem DPH, napr. na 23,40 Sk. Aký je Váš názor?
evina
27.10.06,06:19
V tomto prípade je to fa. Ale ako by asi reagoval spomínaný pracovník DÚ v prípade dokladu z ERP? Bežne sa stretávam s dokladmi typu:
123,10 + 23,39 = 146,50 Sk a bežne zaokrúhľujem DPH, napr. na 23,40 Sk. Aký je Váš názor?

Robím to tiež tak.
evina
27.10.06,06:35
Dakujem vsetkym, ktori na toto reagovali. Som rada, ze len nie len mne sa to zda absurdne.

Zatial prebieha dan. kontrola. Protokol este nebol spisany. Len prebehlo ustne pojednavanie. Myslim, ze je tu evidentna snaha daniarov za kazdu cenu nieco najst a spoliehaju sa na nasu nevedomost.

Este raz dakujem za podporu. :cool:

Osobne si myslím, že keby konateľ za nimi prišiel s tým, že sa mu to rozležalo v hlave a podpísal niečo čo nie je pravda, nakoľko doklad mal a bola len uvedené iná suma v proovnaní s faktúrou, aby to zrušili roztrhaním-možno by aj uspel. Ak by nechceli upozornila by som ich, že pred prerokovaním Protokolu z daňovej kontroly využijem svoje právo podľa § 15 odst. 8 ....:) a aj by som ho využila.
skaspa
27.10.06,06:45
No teraz naozaj ťažko povedať, čo konateľ podpísal. Ale čo sa týka výzvy na predloženie dokladu - tá mala predchádzať podpísaniu zápisnice, ale ak to už podpísal, je to naozaj iné. A skaspa, problém je v tom, že podľa zákona o DPH nestačí na odpočet, aby došlo k plneniu - teda prijatiu tovaru. Ale žiaľ musí byť faktúra. Ak predbežne konateľ podpísal, že faktúru nemá, nemohol si DPH odpočítať. No je to veľmi zamotané - a dosť zvláštne.
Dúfam honeyflower, že nám dáš vedieť ako to dopadlo - pre ďalšiu skúsenosť.
V tomto prípade došlo k plneniu a je aj faktúra. To, že konateľ podpísal, že ju nemá, neznamená, že ju skutočne nemá, keď ju má a má ju aj zaúčtovanú. Môže dôjsť na daňový úrad a požiada o spísanie zápisnice o ústnom pojednávaní, kde uviedie, že faktúru má, je riadne zaúčtovaná, plnenie bolo uskutočnené, len došlo k zaokrúhleniu apod. a to všetko v zmysle § 15 ods. 5 psím. c) zákona č. 511/1992 Zb. - daňový subjekt má právo v priebehu daňovej kontroly predkladať dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia. A navyše by mohol využiť aj "slovné hrátky" (podľa toho ako mu bola položená otázka) napr. "Máte faktúru č. 123?" odpoveď konateľa "Nemám". A čo to teraz znamená? Nemá ju vôbec? Nemá ju pri sebe v čase položenia otázky? Nemá ju na stole? Kde ju vlastne nemá mať? Na druhý deň ju priniesol z archívu a už ju má.
bea
27.10.06,07:33
V tomto prípade je to fa. Ale ako by asi reagoval spomínaný pracovník DÚ v prípade dokladu z ERP? Bežne sa stretávam s dokladmi typu:
123,10 + 23,39 = 146,50 Sk a bežne zaokrúhľujem DPH, napr. na 23,40 Sk. Aký je Váš názor?
Ja nezaokrúhľujem DPH, ale účtujem na 548, resp. 648.
.lena.
27.10.06,07:45
V tomto prípade je to fa. Ale ako by asi reagoval spomínaný pracovník DÚ v prípade dokladu z ERP? Bežne sa stretávam s dokladmi typu:
123,10 + 23,39 = 146,50 Sk a bežne zaokrúhľujem DPH, napr. na 23,40 Sk. Aký je Váš názor?
Tiež bežne zaokrúhľujem a som zhrozená. Veď v ´mojom´ účtovnícte tým pádom "chýba" kopec faktúr. :confused: Žasnem čo všetko si daňováci vedia nájst. Zaokrúhlené tri haliere!
Orsz
27.10.06,07:54
V tomto prípade došlo k plneniu a je aj faktúra. To, že konateľ podpísal, že ju nemá, neznamená, že ju skutočne nemá, keď ju má a má ju aj zaúčtovanú. Môže dôjsť na daňový úrad a požiada o spísanie zápisnice o ústnom pojednávaní, kde uviedie, že faktúru má, je riadne zaúčtovaná, plnenie bolo uskutočnené, len došlo k zaokrúhleniu apod. a to všetko v zmysle § 15 ods. 5 psím. c) zákona č. 511/1992 Zb. - daňový subjekt má právo v priebehu daňovej kontroly predkladať dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia. A navyše by mohol využiť aj "slovné hrátky" (podľa toho ako mu bola položená otázka) napr. "Máte faktúru č. 123?" odpoveď konateľa "Nemám". A čo to teraz znamená? Nemá ju vôbec? Nemá ju pri sebe v čase položenia otázky? Nemá ju na stole? Kde ju vlastne nemá mať? Na druhý deň ju priniesol z archívu a už ju má.

Hm, možno máš pravdu, ale myslím, že uvedené "slovné hrátky" asi v skutočnej realite neobstoja - ale možno som viac pesimistická. Ale...........môže byť.
liduska
27.10.06,09:14
Mám klienta , ktorý si odber.fa robí sám , donesie ich už hotové ak na Fa je ZD 1448 DaŃ 275,12 Cena s daňou 1723,12 Celková suma zaokrúhlene 1723, Ako treba správne zaúčtovať?DPH/zaokrúhľovať/?
bobek
27.10.06,11:32
Mám klienta , ktorý si odber.fa robí sám , donesie ich už hotové ak na Fa je ZD 1448 DaŃ 275,12 Cena s daňou 1723,12 Celková suma zaokrúhlene 1723, Ako treba správne zaúčtovať?/zaokrúhľovať/?
DPH § 26: od 5 hal. a viac zaokrúhliť nahor a od 5 hal.menej vrátne nadol na desať haliere.
Sany
27.10.06,12:00
Tak po prečítaní týchto príspevkov teraz fakt neviem....kto vlastne porušuje zákon? Ten, kto vystaví faktúru s nesprávne vyčíslenou DPH, lebo ju nezaokrúhlil, alebo ten, čo ju zaúčtuje v správnej výške - zaokrúhlenú?
andreav37
27.10.06,12:12
v Zákone o DPH - neviem,teraz rýchlo,ktorý je to paragraf,je zaokrúhľovanie DPH.Inak,je robím v SAP-e,ktorý mi automaticky DPH zaokrúhli,aj keď nahodím napr. 56,27,tak mi zaokrúhli na 56,30.Toto sa mi zdá dobre udreté zo strany DÚ.Jednoznačne sa treba odvolať,tak,ako to bolo popísané vo vyššie uvedených príspevkoch.Odporúčam opísať stav tak,ako nastal.Nakoľko sme zaokrúhlili v zmysle Zákona o DPH sumu DPH na fa č. .... , v celkovej sume .... + DPH 19 % .... ,nebola nám uznaná atď....
JanaSys
06.12.06,05:51
Ako to dopadlo?
renatan
06.12.06,06:04
Ja som z toho doslova zhrozená, lebo ja takýchto faktúr mám určite viac, než dosť. Niekedy nechám doklad zaúčtovaný tak, ako mi to spraví soft, niekedy to prepíšem, ale stane sa, že aj došlá fa nemá DPH v zmysle zákona - úplne iný výpočet a zaokrúhlenie. Ak by mi to mali daňováci všetko vyhadzovať, tak to by bolo ozaj choré!!!!!!!
Sany
06.12.06,07:31
Ja som z toho doslova zhrozená, lebo ja takýchto faktúr mám určite viac, než dosť. Niekedy nechám doklad zaúčtovaný tak, ako mi to spraví soft, niekedy to prepíšem, ale stane sa, že aj došlá fa nemá DPH v zmysle zákona - úplne iný výpočet a zaokrúhlenie. Ak by mi to mali daňováci všetko vyhadzovať, tak to by bolo ozaj choré!!!!!!!
Ja som práve po ukončenej kontorle DPH za rok 2005. Špeciálne som sa pýtala kontroly na toto zaokrúhľovanie a ich odpoveď bola, že JA som zodpovedná za správny výpočet a zaúčtovanie DPH, ....takže to mám správne, ak zaokrúhľujem v zmysle zákona.
honeyflower
19.12.06,16:32
Milí ľudkovia,

daň. kontrola ešte stále u nás prebieha. Skúšali sme to s kontrolórkami po dobrom, ale nefunguje to. najnovšie nás presviedčajú, že tovar, ktorý sme v skutočnosti nakúpili sme vlastne podľa nich nikdy nekúpili. Je to zamotané. S ich strany sme sa zatiaľ dočkali len šikonavania. Chceme napísať námietku voči ich postupovaniu pri kontrole.
Má niekto skúsenosti s písaním takejto námietky?
Ďakujeeeeeem
Viera.M.
19.12.06,16:58
Ahoojte ludkovia.

Potrbujem surne poradit. Momentalne prebieha dan. kontrola na DPH na jeden moj dan. subjekt. Spravila som malicku chybicku krasy pri uctovani. Daniari mi z uctovnictva uplne vylucili fakturu, ktora znela na sumu
52870,90 + 10045,47 (DPH) + 0,13 (zaokruhlenie) = 62916,50
Ja som tuto fakturu nechtiec nahodila takto:
52870,90 + 10045,50 + 0,10 = 62916,50
Jednoducho som si dovolila zaokruhlit DPH o 3 haliere. Daniari mi tvrdili, ze nemam zauctovany ten doklad, ktory mi naozaj prisiel.
S konatelom spisali zapisnicu, kde udali pri cisle dotycnej faktury ze "DOKLAD CHYBA" a teraz to vizera ako keby sme ten doklad nikdy zivote nemali. Zda sa mi to absurdne. Stalo sa to uz niekomu z Vas? Mozu si toto dovolit?
Ahoj a pekný večer. Píšeš, že s konateľom spísali zápisnicu... O aký druh zápisnice sa jedná podľa z.č. 511/92 Zb. v znp.?
mysimis
19.12.06,17:51
Milí ľudkovia,

daň. kontrola ešte stále u nás prebieha. Skúšali sme to s kontrolórkami po dobrom, ale nefunguje to. najnovšie nás presviedčajú, že tovar, ktorý sme v skutočnosti nakúpili sme vlastne podľa nich nikdy nekúpili. Je to zamotané. S ich strany sme sa zatiaľ dočkali len šikonavania. Chceme napísať námietku voči ich postupovaniu pri kontrole.
Má niekto skúsenosti s písaním takejto námietky?
Ďakujeeeeeem

Normálne si napíšte na DÚ žiadosť o vylúčenie kontrolnej dvojice z dôvodu zaujatosti. My sme to spravili a šikanovanie prestalo, dostali sme novú kontrolnú dvojicu, ktorá bez problémov daňovú kontrolu ukončila.
sta
20.12.06,04:42
Ahoj,
toto mám zo stránky DÚ, možno Ti to pomôže, okrem iného sa tam píše aj:

Pri daňovej kontrole má daňový subjekt právo:
- vyjadriť sa ku skutočnostiam zisteným pri daňovej kontrole, k spôsobu ich zistenia, prípadne navrhnúť, aby v protokole boli uvedené jeho vyjadrenia k nim,
- nahliadnuť do zapožičaných dokladov u správcu dane v jeho obvyklej úradnej dobe
- uplatniť u daňového úradu námietku proti postupu zamestnanca daňového úradu pri výkone daňovej kontroly.

Je tam toho viac, skús pozrieť, možno sa Ti niečo z toho zíde :)
honeyflower
08.01.07,18:10
Ahojte,
takže ešte stále méme na krku daňovákov :-) Už sa usmievam, pretože sa to konečne začalo vyvíjať v náš prospech :-). Pred sviatkami chceli od nás také veci, ktoré nie sme povinní ani robiť ani mať. Nedali si to vysvetliť, tak sme napísali námietku voči postupu daň. kontrolórov pri kontrole, poslali sme to im priamemu nadriadenému. Dokonca si dovolili urážať oblečenie a výzor konateľov spoločnosti. Námietka mala zrejme efekt, lebo od vtedy sa ku nám správajú slušne a zrazu nemusíme predložiť nič čo dovtedy žiadali :-).
Melnick
08.01.07,18:12
Ahojte,
takže ešte stále méme na krku daňovákov :-) Už sa usmievam, pretože sa to konečne začalo vyvíjať v náš prospech :-). Pred sviatkami chceli od nás také veci, ktoré nie sme povinní ani robiť ani mať. Nedali si to vysvetliť, tak sme napísali námietku voči postupu daň. kontrolórov pri kontrole, poslali sme to im priamemu nadriadenému. Dokonca si dovolili urážať oblečenie a výzor konateľov spoločnosti. Námietka mala zrejme efekt, lebo od vtedy sa ku nám správajú slušne a zrazu nemusíme predložiť nič čo dovtedy žiadali :-).

Nepáčil sa im Versace ?
renix1
08.01.07,19:00
Držím palce, aby to dobre dopadlo.
abel
12.01.07,10:32
Mám kontrolu na DPH. Daňová kontrola zistila, že jeden dodávateľ mi na faktúrach uvádza nesprávne IČ DPH ( v strede vynechal číslo). Požiadala som dodávateľa o opravu faktúr. Kontrola ešte beží, môžem zaniesť opravené faktúry so správnym IČ DPH, alebo mi kontrola nemusí vyhovieť?
Sany
12.01.07,10:46
Mám kontrolu na DPH. Daňová kontrola zistila, že jeden dodávateľ mi na faktúrach uvádza nesprávne IČ DPH ( v strede vynechal číslo). Požiadala som dodávateľa o opravu faktúr. Kontrola ešte beží, môžem zaniesť opravené faktúry so správnym IČ DPH, alebo mi kontrola nemusí vyhovieť?
Zatiaľ som sa nestretla s tým, že by to neuznali. Určite môžeš.
skaspa
12.01.07,10:52
Mám kontrolu na DPH. Daňová kontrola zistila, že jeden dodávateľ mi na faktúrach uvádza nesprávne IČ DPH ( v strede vynechal číslo). Požiadala som dodávateľa o opravu faktúr. Kontrola ešte beží, môžem zaniesť opravené faktúry so správnym IČ DPH, alebo mi kontrola nemusí vyhovieť?
zrejme sa obávate, že by vám tieto faktúry nezohľadnili pri odpočte DPH a spochybnili by dodávateľa;
podľa § 15 ods. 5 písm. a) zákona o správe daní a poplatkov: Daňový subjekt, u ktorého sa vykonáva daňová kontrola , má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane právo predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia. Je to vaše právo a keď im predložíte opravené faktúry musia k tomu zaujať stanovisko a neviem si predstaviť, že by to neakceptovali a na základe akých dôvodov.
Takto opravená faktúra už má všetky náležitosti správne a je nespochybniteľná.
Ak by mali naďalej pochybnosti, navrhnite im vypočuť, resp. preveriť vášho dodávateľa, či má predmteté faktúry v účtovníctve a či z nich odviedol daň, tak zistia, že DPH bola štátu aj zaplatená na strane vášho dodávateľa. Tým by preverili skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie dane - § 2 ods. 6 zákona o správe daní a poplatkov.
Myslím si, že by s tým nemal byť problém, navyše nikde sa nepíše, že IČ DPH nemôže byť na faktúre napísané aj rukou (mohli ste to jedno číslo kľudne na faktúru dopísať). Z vlasntej skúsenosti môžem povedať, že pri kontrole bolo na faktúre dopísané IČ DPH rukou (vytlačené nebolo vôbec, chýbalo), kontrolór sa na to začal pýtať, čosi už špekuloval, ale došpekuloval, keď dostal otázku podľa akého zákona to musí byť na faktúre vytlačené.
misomiso
12.01.07,10:54
To je nehorazna drzost!!! Ja by som sa stazoval hoci aj na Ministerstve Financii.
abel
12.01.07,11:39
Ďakujem Vám za podporu - už som pozerala aj § 54 zákona o Správe daní a poplatkov, či by to mohlo byť ako zrejmý omyl, ale skúsim operovať s tvrdením, ako radí skaspa. Snáď to cez víkend predýcham.
Betina2
16.01.07,09:15
Mám klienta , ktorý si odber.fa robí sám , donesie ich už hotové ak na Fa je ZD 1448 DaŃ 275,12 Cena s daňou 1723,12 Celková suma zaokrúhlene 1723, Ako treba správne zaúčtovať?DPH/zaokrúhľovať/?
Presne toto mám aj ja, ale nie na vydaných, ale je to na prijatých faktúrach, dokonca presne takto:
Celkom bez DPH 23 333,00 Sk
Celkom DPH 4 433,27 Sk
Celkom s DPH k úhrade 27 766,3 Sk (doslova, iba na 1 desatinné miesto)

pri došlých účtujem presne podľa faktúry a urobím zaokrúhlenie, v tomto prípade 0,03 Sk na 548
(takže na odpočet DPH mi ide presne tá suma, ktorá je uvedená na došlej faktúre, aj keď ju mal zaokrúhliť dodávateľ tú DPH na fa - je to jeho chyba, nie naša.)

Pri vystavených FA to máme u 1 klienta takto (robíme to cez nahadzovanie položiek skladu-chceme evidenciu, čiže zaokrúhlenie je tam skoro vždy) Účtovníctvo vedieme externe, faktúry si vystavuje sám, lenže má na to iný účt.program a sklad než my ( z toho rozdiely ):
Postup:
nahodím do položiek faktúry napr. cena bez dph za 1 ks 2 931,93. Dph mi program automaticky priradí (na poločkách fa nie je uvedená) dopočíta na 557,07
V rekapitulácií v súčte položiek je uvedené na faktúre:

Celková suma bez DPH 2 931,90
DPH 19% 557,10
Halierové vyrovnanie 0,00
Celková faktúrovaná suma 3 489,00

Zaúčtovanie potom u mňa vyzerá takto:
Tržby z predaja tovaru 2 931,93 311/604
DPH - tržby z predaja tovaru 557,10 311/343
Zaokrúhlenie 0,03 548/311

Niekedy to však vyzerá aj takto (keď má viac položiek faktúry-preberá ich zo skladu):
rekapitulácia resp. súčet položiek v programe musí byť vždy tak isto ako je to vo faktúre (to našťastie býva) ale u jednotlivých položiek sa mi to mierne líši. V tom prípade mi program automaticky zaúčtuje zaokrúhlenie DPH a zaúčtovanie vyzerá takto:

Tržby z predaja tovaru 7 251,25 311/604 (v rekapitulácii na fa je 7 251,30)
DPH-tržby z predaja tovaru 1 377,80 311/343 (v rekapitulácii je na fa 1 377,70)
Zaokrúhlenie 0,05 311100/648
DPH - zaokrúhlenie 0,10 343/311

Neviem, či je to odsúhlasené (to účtovanie zaokrúhlenia DPH- ináč mi to nejde spraviť aby to sedelo na halier presne), ale takto mi sedia aj zostatky na 311 aj na 343 presne a aj v výnose má celý základ DPH. A sedí to aj do priznania a evidencii DPH.

Čiže zaúčtovanie na 343 sa mi zhoduje s tým, čo je v rekapitulácií ako celková DPH vo faktúre a z tejto rekapitulácie mi to aj vstupuje do výkazu DPH (evidencia-podklad, zoznam pre kontrolu) a do DPH priznania.