Vera7
26.10.06,21:49
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu. Už niekoľko mesiacov sa naťahujem so zamestnávateľom ohľadne nároku na dovolenku počas MD.
MD mi začala 2.1.2006 a skončila 16.7.2006 a podľa všetkého by som za toto obdobie mala mať nárok na dovolenku. Avšak môj zamestnávateľ tvrdí, že nebola splnená podmienka odpracovaných 60 dní a tým pádom nárok na dovolenku nemôže vzniknúť. Podľa môjho názoru a názoru aj iných je to absolútna hlúposť lenže potrebovala by som to čierne na bielom od niekoho, kto je kompetentný sa k tomuto vyjadriť. Prosím Vás neviete mi poradiť niekoho na koho by som sa v tejto veci mohla obrátiť a kto by mi vedel napísať jasné stanovisko k zákonu (napr. niekto z MPSVaR, právnik???).
Jednoducho si myslím (podľa toho, čo som čítala v Zak.práce), že mám pravdu. Už neviem, čo by som v tejto veci mala urobiť a tak mi napadlo obrátiť sa niekoho, kto môže k tomuto niečo povedať.
Veľmi pekne ďakujem za každú radu a odpoveď ;).
Marti.ka
27.10.06,04:17
Podľa par. 144 ods. 4 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce sa čas na materskej a rodičovskej dovolenke podľa par. 166 ods. 1 považuje za výkon práce a preto za tento čas prislúcha dovolenka za kalendárny rok (v prípade, že si zamestnancom celý rok a bola splnená podmienka odpracovaných 60 dní, t.j.) krátená podľa par. 109 ods. 1 o čas strávený na rodičovskej dovolenke. Podmienka odpracovaných dní, ak si bola celý rok zamestnancom teda bola splnená a Ty máš nárok na nevyčerpanú dovolenku za rok 2006.
Ja teraz takúto nepreplatenú dovolenku žiadam po roku od môjho bývalého zamestnávateľa. Na Tvojom mieste by som písomne žiadala o nárokovanú dovolenku a spomenula tam všetky paragrafy, podľa ktorých máš na túto dovolenku nárok. Po ich prečítaní je jednoznačné, že na dovolenku máš nárok. Ak by sa zamestnávateľ bránil, môžeš sa obrátiť na inšpektorát práce. Ja som sa tam tiež informovala. Nie je síce ich vecou riešiť pracovno-právne spory, ale môžu zamestnávateľa pokutovať za nedodržiavanie právnych predpisov.